Vannacht gaat het slaapkamerraam maar weer op de kleine haak M 1 Doortje Herfstmijmeringen Bibliotheken gaan samenwerken Verkeerschaos na aanrijdingen Schiedamse Kinderboerderij op de radio Gemeente helpt gestrande truckers Start collecteweek Diabetes Fonds Afscheid van de zomer Goed begin Nieuwe seizoen Trauma's Edith Dudink 21 OKTOBER 1998 nt DTiCTJJ. i/"vai crvrir O 21 OKTOBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 4 SCHIEDAM - Woensdagmorgen even voor half zeven ontstonden op de Rijksweg A4 in de richting van het Kethelplein, net na de Beneluxtunnel, twee aanrijdingen. Een vrachtwagen raakte eerst een invoegende personenauto, waar- door deze op de andere rijstrook terechtkwam en tegen een daar rijdende bestelau to botste. Een achteropkomende vrachtwagen reed vervolgens op deze vracht wagen in. Als gevolg van beide aanrijdingen raakten vijf personen licht gewond. Zij werden voor behandeling naar ziekenhuis in Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen vervoerd. De oost- baan van de Rijksweg A4 werd ruim een uur voor alle verkeer afgesloten. Met name op de Rijksweg A15 leidde dat tot kilo- meterslange files in de ochtend- spits. SCHIEDAM - Op donderdag 22 oktober (van 15.45 tot 16.00 uur) op RVU/Radio 5 spreekt RVU-pro- grammamaker Edwin van Laar met initiator Matthijs Rorije over de strijd voor een kinderboerderij in de wijk de Gorzen (Schiedam- Zuid). In het programma De Trots van de Buurt wordt verteld hoe traag de ambtelijke molens wer- ken en hoe veel er geregeld moet worden voordat er eindelijk gebouwd kan worden en de kin derboerderij officieel opgericht kan worden. ROTTERDAM - De gemeente Rotterdam biedt noodhulp in natura aan de ongeveer honderd Russische vrachtwagen- ehauffeurs, die vanwege de slecht econimische situatie in hun eigen land zijn gestrand in het Rotterdamse Waaihavengebied. Hiertoe heeft het College van B. en W. dinsdag 13 oktober besloten. Daarnaast wordt onderzoek gedaan naar de mogelijkheden voor repatriering. De minister van Verkeer en Waterstaat is gevraagd om finan- ciele steun. De minister deelt de Rotterdamse conclusie dat er hulp moet worden geboden en is bereid hulp in natura te verlenen. Er zai geen contant geld aan de chauffeurs worden gegeven.ln verband met de reisdocumenten en visa, die de chauffeurs nodig hebben, is ook medewerking gevraagd aan de ministeries van Buitenlandse Zaken en Justitie. Zondag 1 november start de lan- delijke collecteweek 'Geef's voor Diabetes' van het Diabetes Fonds Nederland. In Nederland hebben ruim 500.000 mensen diabetes. Ongeveer 30.000 vrijwilligers gaan vanaf 1 november op pad om geld in te zamelen voor wetenschappe- lijk onderzoek. ROTTERDAM - Op zondag 25 okto ber neemt Arboretum Trompenburg feestelijk afscheid van de zomer. Omdat het de laat- ste zondag van het jaar is dat het arboretum op zondag geopend is, mag iedereen deze dag gratis bin- nen. Om 12.00, 13.00 en 14.00 uur worden 'zwaan-kleef-aan' wande- ling onder leiding van een deskun- dige gids gehouden. Deelname aan een wandeling kost f 2,50 per persoon. Tijdens de wintermaan- den is het arboretum op zondag gesloten, de rest van de week is het open van 9.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Vanaf 11 april 1999 staan de deuren ook op zondag weer open. Zaterdagmorgen is bij ons altijd groot corvee. Een herrie van jewelste: Marietje draait diverse wasjes. Je weet wel, de witte, de bonte en de wolwas. De vaat- wasser staat aan. Op zichzelf niks bijzonders, maar hij loopt al een poosje op zijn laatste benen en is zijn brevet van 'geluidsarm' intussen al lang kwijt. Aan mij de taak om het huis van onder tot boven te stof- zuigen. Als ik nou ergens een bloedhekel aan heb is het wel aan stofzuigen. Niet zozeer het stofzuigen op zich. Maar alles moet opzij en weer teruggezet worden. Je begrijpt wel wat ik bedoel. Waarom al die drukte? Uitvinding van Marietje. Weekend betekent goedkope stroom en alle kleine beet- jes helpen. Ze heeft het weer goed uitgekiend. Dat is haar wel toever- trouwd. Inmiddels heb ik mij van mijn taak gekweten. Ik heb het er warm van, dus druk ik mijn snor en ga de tuin in. Een beetje onderuit gezakt in mijn tuinstoel probeer ik mij te distantie- ren van al dat drukke gedoe daar binnen. De zon staat al wat lager dan's zomers om deze tijd, maar hij schijnt. Wat wil je nog meer. Zo begint de herfst goed. De vogels zijn al druk doende zich op te maken voor de grote trek naar het warme Zuiden. In de tuin is het nu met de meeste plantjes wel gedaan. Erg veel spinnenwebben zijn er dit jaar. Het ene web is nog mooier dan het ande re. Volgens Marietje ligt er in de winkels zelfs al weer winterkost uit- gestald. Spruitjes, knolselderij, nog even en eten weer erwtensoep. Zo lekker in het warme zonnetje zit- tend, begin ik mijzelf van binnen te bekijken. We hebben het nog niet-eo slecbt getroffen, denk ik al mijme- rend. Al jaren doe ik niet meer mee aan het arbeidsproces. 't Is soms wel een beetje rekenen, maar we hebben altijd nog op tijd ons natje en ons droogje. Zo gezegd, een rustig leventje. Een tikkeltje kaal mis- schien. Zo'n beetje een gevoel van 'de bladeren begin'nen van de bomen te vallen'. Zeg maar: de herfst van ons leven. We zijn duidelijk meer gematigd geworden in ons oordeel, waarover het dan ook gaat. Hoewel, 't is toch anders dan de ietwat bru- tale tintjes van de zomer. Neem nou bijvoorbeeld die dikke Truus, die zo haar eigen manier heeft om van haar zonnevreugde blijk te geven. En het nu weer decent geklede buurmeisje, die heb ik er van de zomer ook wel eens anders bij zien lopen. 't Is ver- dorie nog geen maand geleden dat we zo'n beetje gaar zaten te stoven op ons tuinterrasje onder het zonne- scherm. Maar nu is-t-ie dan toch definitief aangebroken, de herfst. Verdikkempie nog an toe' klinkt het (vrij vertaald) in mijn oren. Met een schok kom ik rechtop in mijn stoel. Het is de buurman die bezig is met een grote hamer zijn tuinhekje te repareren, maar vergeten is om zijn duim weg te halen. Daar had ik warempel liggen pitten. Die rauwe kreet van de buurman brengt me ineens terug in de werkelijkheid. Waar was ik eigenlijk in gedachten? Vallende bladeren, eerder donker, geen rook meer van de barbecues van de overburen, zomerbroeken die weer definitief zijn opgeborgen, de ijscoman die ander werk moet gaan zoeken, kinderen die kastanjes rapen, 's nachts weer een pyjama aan, regenjas meenemen, verenigin- gen die weer op voile toeren draai- en, geen herhalingen meer op de tv, trimmers die weer hun rondjes lopen, geen caravans meer overal op straat. Het weer slaat ineens om, dus ga ik maar gauw naar binnen. Het is nu wel erg duidelijk. De zomer van 1998 is verleden tijd. Niet meer soe- zen in mijn achtertuintje. De tijd breekt aan voor trin en paraplu. Vannacht gaat het slaapkamerraam maar weer op de kleine haak. Als straks de muggen definitief de aftocht geblazen hebben, kan dat gedoe met die horren ook weer ophouden. Zo meteen de CV bijvul- len en de radiatoren ontluchten. Verder niks nadeligs meer te zeggen over de herfst. Maar net als dikke Truus, het buurmeisje en al die andere zonaanbidders, alleen maar nieuwe plannen maken voor het vol- gend jaar, want achter de wolken schijnt, hopelijk ook voor ons, altijd nog de zon. Piet Pensioen REGIO - De openbare bibliothe ken in de regio Rotterdam gaan hun krachten bundelen. Op 15 november ondertekenen veertien bibliotheekdirecteuren, hiervoor een overeenkomst. De bibliothe ken werken al langer met elkaar samen, maar tot nu toe in vrij- blijvende sfeer. Dat gaat veran- deren. Voor het eerst in Nederland krijgt een dergelijke krachtenbundeling een blijvend karakter. Het publiek zal op verschillende mameren de vruchten van de samen- werking kunnen plukken. Zo komt er een regionaal aanbod voor de hoogste klassen van het voortgezte onderwijs, het zogenaamde Studiehuis. Verder verzorgen de bibliotheken een compleet aanbod aan Internetcursussen en gaan zij een compleet gegevensbestand opzetten en beheren, dat een antwoord moet bieden op veel gestelde vragen van- uit het publiek. In een verdere fase is het mogelijk dat de bibliotheken afspraken maken welke 'bieb' zich waarin gaat specialiseren. Dat kan kostenbesparend werken, omdat dubbele aankopen kunnen worden voorkomen. We zijn blij dat we Doortje al met zeven iveken hebben gehaald, De memngen hierover ztjn verdeeld, maar we houden ons vast aan een goed hondenboek en de adviezen van de fokster. Die vertellen ons dat een hondje van zeven of acht iveken heel goed te socialiseren is. Ze zijn nog niet gevoelig voor tram matische ervaringen. Na twaalf weken wordt een pup terughou- dend. Nu leert ze razend snel dat de dingen die ze tegenkomen niet eng zijn. Kortom, een prima tijd om haar overal mee naar toe te nemen. Naar het winkelcentrum, in de bus en trein en vooral veel in contact laten komen met andere mensen, kinde ren en dieren. We gaan naar een groot tuincentrwn. Daar hebben ze een dierenafde- ling en we willen puppieshampoo. In het tuincentrum pakken we een winkelwagen, daar in zet ik een plastic mandje zodat Doortje eritt kan zitten. Het is zaterdag en best druk. "Oh, wat lief" en "Ktjk eens wat een schattig hondjehoren we om ons been. We glimmen, natuurlijk is dit voor ons het leukste hondje dat er bestaat, maar het is zo heerlijk als andere dat ook vtnden. Gelukkig zit Doortje hraaf in haar mandje de wereld in zich op te nemen. Als we thuis komen gaat ze gelijk de wasbak in. Ze laat het gelaten over zich heen komen. Droogpoetsen is een veel leuker spel. Met de kanddoek over zich heen draaf ze door het huis. Als ze droog is loopt ze achter mijn man aan de tuin in. Die staat even later op het roam te ktoppen. In zijn hatiden lets druipends. Vaag herken ik onze pup. Groen van het kroost en met slierten waterplanten over haar kopje. "In de vijver gevallen"vertelt mijn man overhodig. "Ik hoorde een plons en omdat ze niet boven kwam heb ik in het water gegraaid tot ik haar voeldeDoortje is niet onder de indruk. Voor de tweede keer die dag gaat ze de wasbak in. Dat ze met gevoelig is voor trauma- tische ervaringen blijkt twee dagen later als ze weer in de vijver valt.

Postiljon | 1998 | | pagina 4