Wijk Groenoord staat een metamorfose te wachten Restaurant De Noordmolen biedt molen De Walvisch cheque aan Bewoners gaan periode van slopen en bouwen tegemoet r Kfaas m Ifmfkm (oude of zachte winter GEVONDEN Haken en ogen Bachplein op de schop 21 OKTOBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 SCHIEDAM - De bewoners van de wijk Groenoord, die is ver- deeld in vier deelgebieden te weten: midden, zuid, noord en west, gaan een periode tegemoet van slopen en bouwen. Hierond.er vallen bijvoorbeeld de plannen die ontwikkeld zijn om bepaalde delen van Groenoord opnieuw in te rich- ten, zoals de Laan van Bolies, de Eduard van Beinumlaan en het Bachplein. Sommige geplande veranderingen worden op korte termijn (start bin- nen vijf jaar) ingevuld waarbij onder meer wordt gedacht aan een wijk- park rond de Jozef Oreliosingel. Deze singel is volgens het Stedenbouwkundig Bureau BGSV bij uitstek geschikt voor een groene zone binnen de wijk. Het is niet noodzakelijk woningen te slopen, bomen staan er volop en bovendien past het uitermate goed in het Groenstructuurplan waarin is opge- nomen dat de Oreliosingel groen moet blijven. Het wordt zelfs moge- lijk geacht dit nieuwe wijkparkje een verbinding te geven met de groenstrook achter de Z-flats. Volgens Kees van Oorschot, groen- ontwerper van de gemeente zitten er nogal wat haken en ogen aan het plan, omdat de grasvelden langs Jozef Oreliosingel in het verleden zijnaangemerkt als 'bijzondere bebouwing'. "Daarom is het terrein lang geleden tijdelijk met bomen, wilgen en populieren ingericht en zijn er geen speelvoorzieningen of paden aangebracht." Na protesten van omwonenden is enige jaren geleden afgezien van woningbouw langs de singel en dat betekent wel dat de gemeente opbrengsten uit grondverkoop mist. Van Oorschot: "Nu moet er juist flink geinvesteerd worden in de aan- leg van paden, nieuwe beplanting en speelvoorzieningen en moet het Voor de verwachting voor de komende 10 dagen: bel 0900-910 910 9 (75 ct. p.m.) De laatste weken krijg ik steeds meer vragen over de komende winter. Krijgen we een koude of zachte winterIn de media dut- ken al weer berichten op dat het de komende winter erg koud gaat worden. De hwdige okto- bermaand verloopt tot nu toe te koud. De gemiddelde maxima over de eerste tien dagen was in De Bilt recordlaag, namelijk 10.3 graden, tegenover 16.6 graden normaal. Het oude record werd in 1902 opgete- kend, toen de eerste decade een gemiddelde temperatuur van 11.6 liet zien. En er zijn weerspreuken die beweren dat een koude oktober een voorteken is voor een zach te winter. Een van die spreuken luidt: is oktober koud en koel, wordt de zacht en zwoel. Ik heb de boeken er eens op nagesla- gen en alle winters met een gemiddelde van 1.5 graden of lager genomen. Normaal is het wintergemiddelde 2.6 graden. En dan kom ik tot 22 koude of zeer koude winters. En van die 22 werden er 11 vooraf gegaan door een te zachte oktober en 11 door een te koude okotber. Dus de kans is wat dat betreft gelijk. Er zijn wel een paar andere regels die op een koude of zach te winter zouden kunnen dui- den. Een oktobermaand met veelal noordenwind en dus hogedruk bij IJsland kan gun- stig zijn voor een koude winter. Veel koude winters werden vooraf gegaan door een herfst met noordenwinden. Maar toch ook niet allemaal. Is de lucht- druk in het najaar bij IJsland laag, dan is dat vaak een voor- bode van een zachte winter. Een bekende weerregel is afkomstig van de Duitse meteo- roloog Bauer. Die regel is: Is het de eerste help van december in Berlijn 2 graden warmen dan normaal, dan is de kans groot dat de hele winter zacht is'. Als je die regel toepast over 150 jaar, dan kom je tot maar tien uitzonderingen. Voor oktober had hij ook een weerregel, namelijk een warme oktober in Midden-Europa en met in Duitsland ten westen van de Oder weinig regen, duidt vaak op een koude januarimaand. Maar ook daarop zijn weer uit zonderingen. Dus het komt er op neer dat er soms wel aanwijzingen zijn voor een koude of zachte win ter, maar dat van te voren toch niet vast staat wat de winter gaat brengen. Het weer stelt ons altijd weer voor verrassingen. En ondanks dat ons klimaat opwarmt, blijven koude tot zeer koude winters heel goed moge- lijk. Mogelijk komen ze wel minder vaak voor. Maar de kans op een elfstedentocht bhjft ook de komende jaren aanwe- zig. Wat wel de laatste jaren opvalt is dat er in ons land nau- welijks sneeuw van betekenis valt. Maar wie weet, krijgen we dit jaar weer eens een echt pak sneeuw. Dat zou leuk zijn voor de jeugd, want die weet nauwe- lijks wat een dik pak sneeuw is. ■xt: De bewoners van de wijk Groenoord gaan een periode van slopen en bouwen tegemoet. (Foto: Van Det foto- producties) nieuwe groen onderhouden worden. Maar toch ga ik er vanuit dat het wijkpark er wel komt." De herinrichting van het Bachplein houdt de Bewoners Vereniging Bachplein al geruime tijd bezig. De eerste presentatie begin augustus door BGSV met de flatcommissie verliep vrij hectisch. De leden reageerden drie weken later positie- ver toen BGSV de voorgestelde renovatie van het plein had bijge- steld. Zoals de plannen, die op 3 november met het Woningbedrijf Schiedam (WBS), het Steden bouwkundig Bureau en de Bachpleinvereniging opnieuw wor den besproken, er nu uitzien zal het plein tot aan het postkantoor een metamorfose ondergaan. Zelfs het op korte termijn slopen van wijkge- bouw De Blauwe Brug staat ter dis- cussie. De scholen op het Bachplein verdwijnen binnen twee jaar, met uitzondering van basisschool De Troubadour en de gymnastiekzaal. De Artotheek zal tegen die tijd even- eens op een andere lokatie worden gehuisvest. Verder wordt voor het noordelijk deel van het plein een park ontworpen. Op het grasveld tegenover het post kantoor staan voorts ongeveer 70 nieuwbouwwoningen gepland en op de parkeerplaats tegenover de Edah nog eens 36 woningen. Verder wordt gedacht aan een rotonde op het kruispunt Mozartlaan Vivaldilaan. Ook de Laan van Bolies zal een grote verandering ondergaan aangezien de huidige buurtwinkels mogelijk zullen verdwijnen naar een nieuw te bouwen buurtcentrum aan dezelfde laan. De uitvoering van de woningbouwplannen voor Groen oord Zuid zal plaatsvinden in 2002. Voor de ingrijpende aanpak in Groenoord heeft WBS, de Woning- stichting Noordvest en de gemeente ruim 250 miljoen gulden uitgetrok- ken. Nans Wolters Het goedkoopste adres voor grenen. rotan en eiken meubelen. Jan Wooning Meubelen, Bergweg 62. Rotterdam. Tel 010 - 466 48 27. Tct ziens. Koop NU, bctaal pas in 2000? i SCHIEDAM - Afgelopen woens- dag ontving Burgemeester Scheeres, als voorzitter van de molenstichting, een cheque ter waarde van f 2500,- voor het herstel van de molen De Walvisch uit handen van de heer J. Vogel, bedrijfsleider van Restaurant De Noordmolen. Dit ter gelegenheid van het jubileum van het restaurant, dat dit jaar 25 jaar is gevestigd in molen De Noord aan de Noordvest in Schiedam. Het restaurant neemt de begane grond en twee etages in beslag van deze hoogste molen ter wereld. Op de derde verdieping is er een karakte- ristieke, ronde molenzaal waar gezelschappen tot 35 personen een besloten lunch of diner kunnen gebruiken. Restaurant De Noordmolen aan de Noordvest 38 is van maandag t/m vrijdag geopend van 12.00 tot 23.00 uur en op zaterdag van 17.00 tot 23.00 uur (telefoon: (010) 4263104)

Postiljon | 1998 | | pagina 5