Leidsters en kinderen bereiden knallend feest voor 1 r Interculturele wandeling in Schiedam Feuterspeelzaal 2&3 bestaat 25 jaar Snelheidsduivels Steun voor mantel- zorgers Producten kopen in het buitenlond Nieuwe tientjes geen probleem voor RET Ruimte en aandacht Wachtlijst Wortels 21 OKTOBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 In de Peuterspeelzaal 2&3, gevestigd in de Blauwe Brug in Schiedam-Noord. (Foto: Van Det fotoproducties) ROTTERDAM/SCHIEDAM - Personeel van de Verkeerspolitie nam vorige week dinsdagavond van een 33-jarige Arnhemmer het rijbewijs in. Op de Rijksweg A15 reed de man 179 km/uur, terwijl daar een maximum snelheid van 100 km/uur geldt. Ook een 38-jari- ge Haagse automobiliste kon dins- dagnacht haar rose papier inleve- ren bij politiepersoneel van het district Schiedam. Op de Matlingeweg, waar een 50 km- limiet is, reed zij 104 km/uur en vervolgens, na het negeren van een rood verkeerslicht, haalde zij op de Rijksweg A13 ook niet haar voet van het gaspedaal. Ze reed daar 170 km/uur, terwijl 100 km/uur is toegestaan. Mantelzorgers, mensen die zieken of hulpbehoevenden in de directe omgeving verzorgen, produceren jaarlijks ruim 400 miljoen uren zorg. Dat is acht keer zoveel als de professionele gezinszorg. Velen van hen werken meer dan twintig uur per week. Bovendien blijken ze meer depressiviteit en stress te ervaren dan niet-mantelzorgers. Bij de aandoening Reumatoide Artritis (RA), die in Nederland bij 150.000 mensen voorkomt, leve- ren vooral mannen de mantelzorg, doordat de aandoening in meer dan zeventig procent van de gevallen bij vrouwen voorkomt. Om mantelzorgers en zieken te ondersteunen brengen de Stichting September, de Unie KBO en de Reumapatientenbond een Zorgmap Thuisverzorging en een Zorgboek Reumatoide Artritis op de markt. Beide uitgaven zijn sinds kort verkrijgbaar bij alle apo- theken in het land. Beide uitgaven geven antwoorden op vragen van verzorgers en zieken en geven veel praktische informatie. Sinds de binnengrenzen zijn ver- vaflen, is het kopen van goede- ren en diensten in de Europese Unie een stuk makkelijker geworden. Dat komt doordat de douanecontrole is afgeschaft. Helaas zijn er nog veel uitzonde- ringen op de regel en daardoor ook veel onduidelijkheden. Mag je bijvoorbeeld je auto volstou- wen met kistjes Franse wijn of sloffen Spaanse sigaretten? En voldoen Italiaanse espresso- apparaten aan dezelfde veilig- heidseisen als die in Nederland? Om hier meer duidelijkheid in te geven, voert de Europese Commissie nu een informatie- campagne. Postbus 51 heeft gra tis brochures beschikbaar gesteld. Wie meer hierover wil weten kan belten met (8008) 08 51, of de Internetsite http://citi- zens.eu.int bezoeken. ROTTERDAM - De kaartautomaten van de RET, geplaatst op de metrostations in Rotterdam en omstreken, zijn al enige tijd bruik- baar voor zowel oude als nieuwe tientjes. De reizigers kunnen dus voortaan zonder problemen een strippenkaart uit de automaten halen. Aanvankelijk was het een probleem alle kaartautomaten van een bepaald soort software te voorzien, waarmee deze het (gebruikte) nieuwe biljet van tien gulden zouden herkennen en accepteren. Dit werd veroorzaakt doordat de automaat in het begin de gegevens van twee verschillen- de tientjes niet in het geheugen kon opslaan. Dat probleem is inmiddels opgelost. De fabrikant van de kaartautomaten heeft de software zodanig samengesteld dat nu zowel de oude als de nieuwe (gebruikte) tientjes her- kend en geaccepteerd worden. Peuterspeelzaal 2&3 bestaat vrijdag 23 oktober 25 jaar. De speelzaal is sinds jaar en dag gevestigd in wijkcentrum de Blauwe Brug in Schiedam- Noord en wordt wekelijks bezocht door 140 peuters van 2 en 3 jaar. De leiding bestaat tegenwoordig uit twee gediplo- meerde leidsters en vijf vrijwil- ligsters. "Dat is nog maar sinds twee jaar hoor", vertelt Mieke Assiez, een van de gediplomeerden. "We hebben 23 jaar alleen maar met vrijwilligers gewerkt, en dat is uniek". Dit jaar is het 25 jaar geleden dat een klein groepje moeders op het idee kwam, dat het misschien wel leuk was, om een ochtend per week op elkaars kinderen te passen. Ze huurden hiervoor een zaaltje in het Schepphuis in Kethel. Dat zaaltje werd al snel te klein. De moeders staken de hoofden weer bij elkaar en besloten en soort peuterspeelzaaltje op te richten. En zie daar, Peuterspeelzaal 28c3 was geboren en vestigde zich in een klasje van de school aan de Perenlaan. SCHIEDAM - De Stichting Medelanders Schiedam en de SPPAR (Stichting Provinciaal Platvorm Anti Racisme organi- seren op zaterdag 7 november een interculturele wandeling. Deelnemers worden om 9.45 uur met koffie ontvangen in Buurthuis Nieuwland (Willem Dreesplein 2). Tijdens deze bijeenkomst worden de eerste exemplaren van de Wandelgids uitgereikt aan vertegen- woordigers van de gemeente Peuters van 2,5 jaar mogen naar de woensdagochtend groep, de 3-jari- gen kunnen zelfs een ochtend en een middag naar de speelzaal. De peu terspeelzaal werd nog professioneler toen in 1980 wijkcentrum de Blauwe Brug werd gebouwd en geo- pend. De bibliotheek, de muziek- school en de Peuterspeelzaal vinden hier hun onderdak. Iedere dag, behalve woensdagoch tend bezoekt een groep van zestien peuters de speelzaal. "Dat is de norm van de GGD, meer kinderen mag niet", zegt Marja van Heest, die op de ochtend dat ik de speelzaal bezoek, de leiding heeft over de kin deren, samen met Monique en een hulpmoeder. In de woensdagoch- tendgroep mogen maar veertien kin deren worden geplaatst. "Kinderen van 2,5 jaar hebben veel ruimte en aandacht nodig, vandaar dat de groep kleiner is", vertellen de leid sters verder. Inmiddels komt er een klein blond, in tuinbroek gestoken meisje vragen of ze nog gaan zingen. Dat gebeurt, en ze gaan ook nog lui- steren naar een verhaal van Jip en Janneke en nog kleuren en plakken. Het peutertje is helemaal tevreden Schiedam en de Marokkaanse en Turkse gemeenschap. Na een schets van de achtergronden en cultuur van Schiedamse migran- tengroepen vertrekken de wande- laars. De tocht voert langs specifieke plekken als moskeeen, een Turks koffiehuis en Turkse winkels en door een woonbuurt waar meer dan 60 procent migranten woont. Niet alleen in Schiedam maar ook in een groot aantal andere steden speelt dit evenement zich af. Belangstellenden die mee willen lopen, dienen zich zo snel mogelijk aan te melden bij de Stichting Medelanders van Overal en Nergens, tel. (010) 4735404. en ze haalt de 'baby' uit bed, want die moet meesluisteren naar het ver haal. Terwijl de meeste peuters zich uitstekend vermaken met fietsen, rennen, glijden op de glijbaan of spelen in de zandbak vermaakt een jongetje zich kostelijk in zijn eentje met grote legoblokken. Hi] maakt een trein, laat hem rijden en maakt er zelf het bijpassende geluid bij. De leidsters van de peuterspeelzaal hebben vooral tot doel de ontwikke- ling van jonge kinderen te bevorde- ren door hen in groepsverband samen te brengen onder deskundige leiding. Spelenderwijs wordt de peu- ter bijgebracht, dat er bijvoorbeeld maar een kind tegelijk op een fietsje kan fietsen, dat ze samen iets moe- ten delen, dat ze niet zomaar iets van een ander kind af kunnen pak- ken. De wachtlijst van de peuterspeelzaal is altijd lang. Een peuter staat er gemiddeld een half jaar op. Er wordt een uitzondering gemaakt voor kinderen die op medische indi- catie een speelzaal moeten bezoe ken. Zij worden met voorrang geplaatst. "Verhuiskinderen", kin deren die bijvoorbeeld in Vlaardingen al op een speelzaal zit- ten en naar Schiedam verhuizen worden ook snel geplaatst. Alle leidsters en kinderen zijn zich op dit moment aan het voorbereiden op een knallend feest. Het zal-voor- al voor juffrouw Grada Meijer een heel speciale dag zijn. Zij werkt al 23 jaar als vrijwilligster bij de speel zaal. De buitenspeelzaal is inmiddels al versierd met balonnen er er staat "iets tot nu toe geheimzinnigs" onder een een wit dekzeil. Wethouder Groeneweg zal dit herin- neringsgeschenk onthullen op 23 oktober samen met dhr. R. de Graaf van de VSB bank. Voor de peuters begint het feest om 13.30 uur. Ze worden getracteerd op pannenkoeken, limonade en alles wat lekker is. Van 16.00 tot 18.00 uur is er een receptie van leiding en bestuur voor alle betrokkenen. "We hebben heel diep zitten spitten in 25 jaar speelzaal. We denken wel, dat we iedereen die er iets mee te maken heeft gehad een uitnodiging hebben gestuurd om langs te komen. Mocht dat niet zo zijn, stel, we zijn iemand vergeten, en ze leest dit artikel, dan is ze alsnog van harte welkom", zegt Marja, terwijl ze de gesp van een tuinbroekje vastzet. Kathy Korporaal-Huitema Ik wroet heel graag in mijn wortels. Dat doe ik zeker eens per jaar. Samen met mtjn 'grote ztts'. Dan stap ik in de trein, met een te voile en te zware koffer. Ik kom vast nog eens in dat spotje van NS. Ik lees het al op het voorhoofd van de hoofdrolspeler: "Oh jee, koffer gaat niet in het net!Klopt, te zwaar. "Oh jee, koffer past met tus- sen de twee banken!" Klopt, te breed. "Oh, oh, koffer mag met in het zijpad staan!Helemaal juist. Toch moet ik met die onhandige bagage naar mijn zuslief. Zij staat stralend op het station en ik laad mijn koffer in, in haar knalrode eend, die nu m evenwicht is. De speurtocht is van te voren uitgestippeld. Op naar de oudheid- kamer in de geboorteplaats van vader. Daar aangekomen meld ik met gepaste trots "dat wij de docbters zijn van de man die daar zo levensgroot op de foto staat.Oh la, la, maar dan ben ik natuur- lijk ook familie vanen van Natuurhjk, mijn zus en ik zijn familie van zowat iedereen in dit vissersdorp. Het personeel in de oudheidkamer is zwaar onder de indruk. De blik van mijn zus valt op een baring- en palingkistje met familienaam. "Eigenlijk zouden deze kistjes in het bezit van onze familie moeten zijn!", denkt ze hardop. De medewerker kijkt trots. "Ze horen hier. Het wordt tijd de oudheidkamer te verlaten. Als zuslief buiten staat weet ik met wat ik meemaak. Vastbesloten stampt ze op straat"Ik wil zo'ti kistje, ik ga dit oord niet uit, zonder een kistje-met-fami- lienaam!" Is dit stampvoetende kleuterschoolkind mijn wijze zus, die altijd zo verstandig is? Ja, ze is het. En het werkt aanstekelijk. Ik wil ook niet meer naar huts zonder zo'n mooi kleinnood uit de jaren twintig. Goede raad is duur. Ik tracteer eerst maar eens op een terras op een cappucmo-met-amaretto. Het uitzicht vanuit de rotan stoel is prachtig. Water, waar ongetwijfeld nog steeds veel vis in zwemt en twee villa's. "Wie woont er nou in zo'n schitterend onderkomenmijmer ik hardop. Als de koffie op is en betaald slenter ik achteloos gearmd met zus langs de riante voordeur. Met sierlijke krulleters staat dezelfde naarn op het bordje als op het kist je... Hoe bedoel je wroeten in je wortelsRaad eens waarmee ik de trein ben ingestapt? Zo 'n kistje past met gemak in het bagagenet!

Postiljon | 1998 | | pagina 7