Benefietconcert Kalinka voor Oosteuropese chauffeurs groot succes Fitness in de strijd tegen botontkalking Nieuwe straatnamen in Schiedam Aantal 'vertrekkers' bereikt recordhoogte JIP in Schiedamse bibliotheek Bladval ICIaas 1iemkms Avondje uit Beweging Workshop DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IN A 5 Voor de vcrwachting voor de komende 10 dagen: bel 0900-910 910 9 (75 ct. p.m.) Nu de wintertijd is inge- gaan, is het weer behoorlijk herfstachtig met regen en veel wind. De bladeren aan de bomen beginnen weer te verkleuren en sommigen val- len er al weer af. Bladval heeft weinig met kou te maken. In de herfst ondergaat de natuur een grote verande- ring. De meeste bloemen en planten sterven af en de bomen verliezen bun blad. De ene boom wat sneller dan de andere, maar in de winter bebben de meeste bomen bun blad verloren. Bladval beeft te maken met een teruglopende lichtinten- siteit en niets met de daling van temperatuur. Bladeren zijn essentieel voor bet voortbestaan van de boom. Een beboorlijke loof- boom beeft zo'n 250.000 bladeren. Met zijn wortels pompt hij water naar boven. Een boom komt in de pro- blemen, als de wortels min der water oppompen dan via de bladeren verdampt. Zo'n situatie doet zicb voor tij- dens de wintermaanden. Om dat gevaar te ontlopen bebben loofbomen in gema- tigde streken een uniek vei- ligbeidsmecbnisme ontwik- keld. Ze stoten bij bet nade- ren van de winter in korte tijd al bun bladeren af. Het blad krijgt geen water meer, bet wordt geel, rood, bruin, oranje of bronskleurig. De dalende temperatuur van de grond is niet de factor die de boom aanzet tot bladval. Belangrijk is de daglengte. Bomen in de buurt van straatlantaarns bouden bun bladeren langer vast doordat de daglengte kunstmatig wordt verlengd. Dat de meeste naaldbomen wel bun naalden afwerpen, maar niet in een keer (de naalden blij- ven ongeveer drie jaar zit- ten) beeft een eenvoudige verklaring. De smalle, harde bladeren van dennen en sparren bebben zo'n klein verdampingsgebied, dat dit ook in de winter geen bedreiging voor de boom vormt. Dat is ook de reden dat 'kerstbomen' er in onze gortdroge, warme huiska- mers er nog lang goed blij- ven uitzien. REGIO - Er heerste een geweldi- ge sfeer op het benefietconcert van het Russisch-Oekrains Zang- en Dansensemble Kalinka afgelopen vrijdagavond in Rotterdam-Overschie. De in de Rotterdamse Waalhaven ge- strande chauffeurs waren uitge- nodigd om de gratis voorstelling bij te wonen die Kalinka voor hen verzorgde. De ten gehore gebrachte liederen gaven de chauffeurs uit Rusland en de Oekraine het gevoel even terug te zijn in hun thuisland. Velen zongen en klapten enthousiast mee. Ook was er volop eten en drinken aanwezig in de aula van schoolge- bouw 'Cleynpolder' om de chauffeurs, die vanwege het ontbre- ken van retourvracht nog steeds niet naar huis kunnen, een plezierige en ontspannen avond te bezorgen. Mevrouw Kamman namens Kalinka: "We hadden een bus waar- in ruim vijftig chauffeurs mee kon- den, maar we hadden nog wel een tweede kunnen gebruiken. De man- nen waren heel verrast dat er in Nederland een groep bestaat die de folklore uit hun landen kent." "Zij waren er een avondje helemaal uit, even geen zorgen aan hun hoofd over hoe het nou verder moet", zo vertelt mevrouw Kamman. "Bijna allemaal hebben ze nog steeds geen Vrijdagavond 23 oktober trad het Russisch-Oekrains Zang- en Dansensemble Kalinka gratis op voor de in de Rotterdamse Waalhaven gestrande Oosteuropese chauffeurs. (Foto: Van Det fotoproducties) vracht en kunnen dus niet naar huis terug. Ik heb pas van een chauffeur gehoord dat hij terug kon. Gelukkig zorgt de gemeente Rotterdam nu wel steeds voor eten en drinken, dus dat is niet meer alleen afhankelijk van de hulp van vrijwilligers, zoals de mensen van de Stichting Spoetnik uit Vlaardingen." Na afloop van het concert konden de chauffeurs nog wat drinken en praten. "De meesten wilden nog wel wat langer blijven, maar ja, wij moesten natuurlijk ook het school- gebouw weer gereed maken voor gebruik", zo vertelt mevrouw Kamman. "In ieder geval hebben ze een hele fijne avond gehad en dat was ook onze bedoeling." VLAARDINGEN Osteoporose, in de volksmond beter bekend als botontkalking, is een aandoening die vooral bij ouderen voor komt. Om dit pro- bleem aan te pakken geeft de Fitness Health Club van Racketcentrum Vlaardingen in de maand november speciaal in groepsverband fitness voor man- nen en vrouwen vanaf vijftig jaar. Meer bewegen is namelijk een manier om de ziekte te bestrijden. Om de ingrijpende sociaal-maat- schappelijke gevolgen van osteopo rose te voorkomen is het essentieel dat de ziekte vroegtijdig wordt onderkend. Nog belangrijker is om er alles aan te doen om de ziekte te voorkomen. Risicofactoren kunnen liggen in immobiliteit (door een lang gedwongen verblijf in bed), medi- cijngebruik, calcium-arme voeding en weinig lichaamsbeweging. Daarnaast hebben eenzijdige voe ding en roken ook een nadelige invloed op onze botten. Om de beweging onder ouderen te stimuleren geeft de Fitness Health Club van Racketcentrum Vlaardingen onder deskundige lei- ding fitness voor vijftig-plussers. Dit gebeurt van 1 tot en met 30 novem ber op dinsdag van 14.00 tot 15.30 uur en donderdag van 10.00 tot 11.30 uur. De kosten bedragen f 35,- voor de gehele maand. De actie wordt landelijk ondersteund door de Osteoporose Stichting met een campagne van 16 tot 20 november. Meer informatie: Osteoporose Stichting, Postbus 430, 5240 AK Rosmalen, tel. (073) 5219445 of Fitness Health Club, Zwanensingel 9 te Vlaardingen, tel. (010) 4746565. SCHIEDAM - Door de uitbrei- ding op bedrijventerrein Vijf- sluizen was het noodzakelijk twee nieuwe straten te benoe- men. Een van deze straten in de Zeeheldenbuurt ligt in het ver- lengde van de Jan van Galenstraat en kreeg vanzelf- sprekend dezelfde naam. De tweede straat, de Daniel Pichotstraat is vernoemd naar luite- nant-admiraal en Schiedamse stads- bestuurder Pichot. Hij beeindigde zijn zeevaartcarriere in 1791 en SCHIEDAM - In de maand September is het aantal inwo- ners van Schiedam per saldo nauwelijks veranderd. Het geboorteoverschot werd geheel teniet gedaan door een negatief vestigingssaldo. Het aantal per- sonen dat zich de afgelopen maand in Schiedam heeft gevestigd (412) was relatief groot, doch dit werd overtrof- fen door het aantal 'vertrek kers' dat voor dit jaar een recordhoogte van 428 bereikte. Een nadere analyse van vestiging en vertrek laat zien dat de autocht- one Nederlandse bevoikingsgroep per saldo is afgenomen. Daar staat tegenover dat in de afgelopen maand relatief veel Antillianen zich in Schiedam hebben gevestigd. Daarnaast neemt al geruime tijd ook het aantal personen met een Afrikaanse of Aziatische achter- grond toe. Soms zijn zij direct uit het land van herkomst afkomstig maar in de meeste gevallen betreft het personen die eerder elders in Nederland woonden (meestal Rotterdam). De toename van de groep voormalig Joegoslaven is de Iaatste maand sterk verminderd. maakte al vanaf 1766 deel uit van het stadsbestuur. Ook in de omge- ving van de Admiraal Trompstraat kreeg een plein de naam van een Schiedamse admiraal, namelijk van Engelbertus Lucas. Hij was onder andere minister van marine, kanse- lier der Nederlandse Orden en even- eens minister van staat. Vijf jaar voor zijn overlijden in 1870 werd hij benoemd tot luitenant-admiraal. Het plein krijgt de naam Admiraal Lucashof. Ten slotte kreeg de weg die in het verlengde loopt van het Frans Rietveldpad in Noord de naam Warmoezenierpad. SCHIEDAM - In de bibliotheek aan het Stadserf en in filiaal Noord wordt op 30 oktober een Jongeren Informatie Punt (JIP) in gebruik genomen. Met het JIP wil de bibliotheek aan jongeren een eigen informatiepunt geven, dat er aantrekkelijk uitziet en waar informatie over veelge- vraagde onderwerpen altijd aan wezig is. Jongeren van 12 tot 25 jaar kunnen bij het JIP terecht voor informatie over wonen, werk, seksualiteit, onderwijs, vrije tijd, gezondheid, hulpverlening, recht en reizen. Over deze onderwerpen kunnen ze folders en brochures opzoeken en mee- nemen. Via het JIP kunnen jongeren ook verwezen worden naar verschil- lende hulpverlenende instanties als het Arbeidsbureau, het Bureau Maatschappelijke Dienstverlening of de Rechtswinkel. Ter gelegenheid van de ingebruikna- me van het JIP wordt op 30 oktober in de bibliotheek Stadserf, van 12.30 tot 14.30 uur, een workshop Afrikaanse percussie georganiseerd. Na afloop volgt om 15.00 uur een optreden. De workshop is gratis. Geinteresseerden kunnen zich voor 29 oktober opgeven aan het Stadserf.

Postiljon | 1998 | | pagina 5