Veelzijdige choreografe en danslerares Barbara Fleischmann Uitqaanstips Cursussen Activiteiten Schrijversavonden in Bibliotheek Noord Kunstuitleen voor kinderen Body-stretch Muzikaal 28 OKTOBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 KOFFIE-INLOOP - Op zondag 1 november is er de koffie-inloop in dienstencentrum de 4 Molens. Van 11.00 tot 13.00 uur. Toegang gra tis. CONTACT-MIDDAG - Op zondag 1 november is er een contactmid- dag in dienstencentrum de 4 Molens. van 13.30 tot 16.15 uur. Toegang gratis. THE-DANSANT - Op zondag 1 november. Met DJ leon. In dien stencentrum de 4 Molens. Van 13.30 tot 16.30 uur. Toegang f 2,- per persoon. SOOS-INSTUIF - Op woensdag 4 november. In dienstencentrum de 4 Molens. Van 19.00 tot 22.00 uur. TFIE-DANSANT - Op woensdag 4 november. Met DJ Leon. In dien stencentrum de 4 Molens. Van 19.30 tot 23.30 uur. Toegang f 2,- per persoon. ERWTENSOEP - Op vrijdag 13 november is de jaarlijkse erwten- soepmaaltijd. In dienstencentrum de Woudhoek. Kosten f 2,50 per persoon. Voorinschrijving tot 5 november. YOGA - Er is nog plaats voor enkele deelnemers bij de yoga- groep. In dienstencentrum de Woudhoek. Kosten f 14,- per maand. Meer informatie/aanmel- ding: (010) 4709555. SCHIEDAM - In navolging van het succes van vorig seizoen, organiseren Bibliotheek Noord en Boekhandel Mercurius ook dit seizoen weer schrijversavon den. Vrijdag 30 oktober wordt de tweede schrijversavond gehouden. Jan Siebelink komt naar De Schiedamse Bibliotheek. Siebelink, leraar Frans en inmiddels 60 jaar, heeft een vast iezerspubliek opge- bouwd. Zijn boek 'de overkant van de rivier' betekende voor hem een echte doorbraak naar een groter pubiiek. Deze maand verschijnt zijn nieuwste boek, een verhalen- bundel onder de titel 'de bloe- men van Oskar Kristefijn'. Op verzoek van Siebelink zeif, wordt hij op deze avond voor de pauze gei'nterviewd oyer zijn nieuwe boek door Joop de Krom, leraar Nederlands aan schoiengemeenschap Schravenlant in Schiedam. Een ieder die in het bezit is van een passe-partout is verzekerd van een gereserveerde plaats. Losse kaarten zijn verkrijgbaar bij Boekhandel Mercurius in Hof van Spaland en de Openbare bibliotheek op het Bachplein. SCHIEDAM - Wijkcentrum de Erker is samen met bewonersorganisa- tie Schiedam West bezig met de voorbereiding van een kunstuit leen en kunstprojekten voor kinde ren. Dit jaar was er voor de elfde keer een kunstmanifestatie in de kunstweek voor kinderen in de Erker. Kinderen hebben electrici- teitshuisjes geschilderd in de wijk. Voor het komend seizoen kunnen basisscholen in de Westwijk inschrijven voor korte projecten beeldende vorming onder leiding van een kunstenaar/vakkracht. Het gaat om de volgende projecten: tekenen en schilderen; fotoproject thema 'de familie' en 'de straat'; computerkunst; en werken met textiel. De projecten vinden plaats in het najaar 1998 en het voorjaar 1999. Stralende gezichten en blij dansende mensen De in Schiedam woonachtige choreografe en danslerares Barbara Fleischmann aan het werk. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - Schiedam, en vooral het VSB theater aan De Schie, schudt nog een beetje na op z'n grondvesten van de vijf voorstellingen van 'Peer Gynt', die de afgelopen week zijn opge- voerd. Er is veel geschreven over de uitvoering, het decor, de muziek, maar niets over de cho- reografie. Reden om een een kijkje te gaan nemen en wat al bevroed werd, was waarheid: Barbara Fleischmann had deze in handen. "Jullie zijn wunderbar", roept ze de grote menigte op het podium toe, als ze hen een warming up heeft gege- ven. Ze doet zelf uitbundig mee. Daarna gaat ze in de zaal zitten en kijkt kritisch. "Wat zal ik deze groep mensen missen, als deze productie is afgelopen", vertelt ze. "Fantastisch is het om hieraan mee te werken. Vanaf het eerste moment, dat ik de muziek hoorde wist ik, hoe elke dans eruit zou zien." Inmiddels is de groep toneelspelers ontbonden en menigeen is aan rust toe. Barbara niet. Als ik op dinsdag- avond door de Blauwe Brug loop, klinkt er fantastische ritmische muziek uit de spiegelzaal. Barbara is bezig haar jazz-dance les te geven aan een groep van twaalf dames. "Vijf, zes, zeven, acht... en daar dan- sen ze allemaal op de percussieklan- ken van Slagerij van Kampen. Het ziet er goed uit. De beweging is mooi en wordt vlekkeloos uitge- voerd door de groep. Het is hard werken tijdens dit lesuur. Danspassen volgen elkaar in een hoog tempo op. Het is niet alleen de dans, waarmee Barbara zich bezighoudt, ze doet tussendoor ook aan body-strech. "Goed bewegen is belangrijk", zegt ze. "Je kunt je knieen bijvoorbeeld op veel manieren buigen en draaien, maar maak je net de foute bewe ging, dan zou je last kunnen krijgen. Werken met zo'n groep vrouwen is ontzettend leukgaat ze verder. Er zijn dames bij die al ruimschoots tien jaar elke week komen jazz-dan- sen." Barbara geeft ook les aan verstande- lijk gehandicapten. Iedere week komt er een groep vanuit Spaland onder begeleiding naar de Blauwe Brug. "Een fantastisch lesuur", zegt ze. Dat blijkt ook uit de foto's aan de muur van de zaal. Allemaal stra lende gezichten en blij dansende mensen, van wie Barbara het mid- delpunt is. Haar talent zit met alleen in dans. Ook muzikaal staat ze haar manne- tje. Ze speelt zeer verdienstelijk cello en piano. En dan schrijft en produ- ceert ze zelf ook nog musicals. In de tijd dat het Passage Theater er nog stond zette ze daar met succes haar musical 'Doris Day' neer. Toen het theater tegen de grond ging, voerde ze haar voorstellingen op in het bibliotheek theater in Rotterdam in samenwerking met haar zonen Peter en Andreas en met Theo van der Herk. "Ik zit met smart te wachten op weer zo'n mooie uitspatting van je", probeer ik heel voorzichtig. "Even niet", zegt ze breed lachend en stapt vlot het pand uit. Kathy Korporaal-Huitema ARIE SILVESTER - Eens in de ?oveel tijd staat er een cabaretduo op day een fris, vernieuwend en briljant programma maakt, uitver- kochte zalen trekt en een voor- beeld is voor menige cabaretier. Ooit zal die tijd komen, maar tot het zover is zal het pubiiek het moeten doen met Arie Koomen en Silvester Zwaneveld. Dit duo is energiek, direct, boeiend en flauw met een aardige nasmaak. Het duo beheerst de kunst van het improviseren, midden in hun ver- haal slaan ze linksaf en brabbelen alles aan elkaar, niet omdat ze dat willen, maar omdat ze wederom hun teksten vergeten zijn en da's nou 'Kloten'. In 1996 behaalde Arie Silvester het zilver tijdens het roemruchte Cameretten festi val. Nu zijn de te zien op donder- dag 29 oktober in Theater Zuidplein om 20.30 in de kleine zaal. Reserveringen: (0100 4816500. GROTE SYMFONISCHE SERIE - Beethoven, Brahms, Mozart, Mendelssohn, Strauss, Janacek; het zijn niet de minsten van hen die de muze aanriepen om hun diepste zieleroerselen te helpen vertolken. In een series van zeven- concerten worden de mooiste werken ten gehore gebracht in De Doelen. Een bijzondere productie wordt gevormd door de uitvoering van Berlioz'Te deum in samenwer king met het Koor van de Wiener Singverein. Behalve in Rotterdam zal dit programma ook in Wenen te beluisteren zijn. De eerste avond is vrijdag 30 oktober om 20.15 uur. De dirigent van deze avond zal zijn de beroemde Valery Gergiev. Op vrijdag 20 november, 4 december, 22 januari, 5 februari, 12 maart en 11 juni. Voor reserve ringen: (010)2171717. HEERLIJK DUURT HET LANGST - De eerste musical van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink zal na meer dan dertig jaar weer in het theater te zien zijn: 'Heerlijk duurt het langst'. Deze productie, die in 1965 in premiere ging, wordt beschouwd als het begin van de Nederlandse musicaltradi- tie. Met beurtelings Jasperina de Jong en Jenny Arean in de hoof- drol zal deze nieuwe productie zonder twijfel een van de meest sprankelende en aanstekelijke voorstellingen van het seizoen worden. Marnix Kappers speelt de rol van Ido, de echtgenoot, en Rients Gratama de buurman Ton. Paul de Leeuw speelt tot 1 febru ari de rol van kruidenier. 'Heerlijk duurt het langst' is te zien in Luxor Theater, op dinsdag 3 tot en met 14 november. Voor reserveringen: (010) 4138326. DE DOORWERKERS - 'De Doorwerkers' was vorig seizoen een van de toppers in de Nederlandse theaters. Een weer- galoze monoloog, dit jaar wegens succes herhaald. Met 'Vette jus' voltooide Bert Klunder twee jaar geleden zijn trilogie rond de figuur Henk Zwakjes. Op een zeer geesti- ge en tegelijkertijd vaak ontroe- rende manier werd het drama rond de botte Henk Zwakjes lang- zaam maar zeker voelbaar gemaakt. Met 'De Doorwerkers' gaat Bert Klunder op de ingesla- gen weg verder. Reserveringen: (010) 4816500. KINDERTHEATER In Theater't Kapelletje is op woensdagmiddag 28 en donderdagmiddag 29 okto ber de nieuwste voorstelling te zien van Poppentheater Siert van den Berg. Het stuk heet 'Rasmus en de geluksvogel' en is geba- seerd op het gelijknamige verhaal van Astrid Lindgren. Het is een vrolijke, spannende en muzikale voorstelling voor kinde ren vanaf 5 jaar. aanvang: 14.30 uur, entree voor kinderen f 4,- en voor volwassenen f 5,-. Reserveren: (010) 2430303, Theater't Kapelletje, Van der Sluysstraat 176. Jenny Arean en Jasperina de Jong spelen de hoofdrol in de musical 'Heerlijk duurt het langst'.

Postiljon | 1998 | | pagina 9