Luxe Rover Seventyfive is onmiskenbaar Brits rinrataswr Minder cilinders Audiosysteem Massage 4 NOVEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 14 Xf j.i/1 i/vi^v/w ky (v rv^ww v Pure verwennerij op niveau Mercedes-Benz vond het nodig om de S-klasse eens fiks onder banden te nemen. Het resultaat is verbluffend. gens wel goed. Airbags, voor, opzij en ook nog voor het hoofd bij een aanrijding van opzij, zitten daar waar ze horen. Het comfort staat dus op een zeer hoog niveau. Samen met de elektro- nische gimmicks is het een waar genoegen om zeer lange afstanden te rijden met de S-klasse. Wat opvalt is de rust in het interieur. Geen buiten- geluidje te bekennen. Over de afwer- king kunnen we heel kort zijn: prima. Voor de eerste rit gingen we met de S 500 aan de haal. Zij die het genoegen mogen smaken om met dit topmodel te mogen rijden, zijn zeer bevoorrecht. Je zoeft over de weg en hebt nooit het gevoel de auto niet in je macht te hebben. Neem alleen al het Distronic-systeem. Je zet de tempo- mat aan en stelt deze op de door u gewenste snelheid in. Het Distronic- systeem houdt de afstand tussen u en de voorligger in de gaten. Als de afstand te klein wordt, remt de auto automatisch af. Wordt de afstand te groot dan accelereert hij gewoon weer naar de ingestelde snelheid. Distronic werkt fabelachtig goed. Het uitschakelen van vier c-ilinders is natuurlijk handig in de stad of bij korte ritten. Het brandstofverbruik neemt dan aanzienlijk af. Voorlopig is het alleen te bestellen op de S 500. Het komt echter ook beschikbaar voor de andere uitvoeringen. Na de S 500 stapten we over op de S 320. Ook daar is niets mis mee. Het is dat je weet dat er een zespitter onder de motorkap huist, merken doe je het nauwelijks. Op het bergachtige tra- ject werkt de zescilinder bijna geruisloos. Dit jaar zal Mercedes-Benz 17.000 eenheden bouwen. Voor 1999 moe- ten dat er 88.000 zijn. De Nederlandse importeur verwacht in een vol jaar (1999) tussen de 550 en 600 stuks te verkopen. In 2000 moeten dat er 750 zijn, maar dan zijn inmiddels ook de diesels lever- baar. Op dit ogenblik worden 1.700 dure auto's in Nederland verkocht. De concurrentie neemt echter toe en met name Jaguar is flink bezig. Vooral de leasemarkt zal zijn bestel- ling doen. Volgens Bram Schot, ver- koopdirecteur bij Mercedes-Benz Nederland, zal een S 320 financial lease op 50/50 basis uitkomen op 2100,- per maand bij 60 maanden en 20.000 km per jaar. Een opera- tionele service lease komt een stuk hoger uit. Voor een bedrag van ongeveer 3.995 gulden heb je dan wel nergens geen omkijken meer naar. De conclusie mag duidelijk zijn: Mercedes-Benz heeft een fan- tastische S-klasse neergezet. Uiteraard moet voor zo'n model de binnenzak worden omgekeerd. De S 320 komt in de showroom voor 187.000 gulden (211.000 gulden voor de lange versie), de S 430 gaat 235.000 gulden kosten en de S 500 249.500 gulden. Twee laatstge- noemde modellen kosten als lange versie 13.000 gulden meer. Het interieur van de nieuwe S-klasse is ruimtelijk van opzet, ondanks de kleinere overall-lengte van de limousine. Seventyfive, zo moeten we van Rover de 75 ook in ons land noemen. Het nieuwe model is onlangs voorgesteld op de motorshow in Birmingham. In alle opzichten straalt de Rover 75 luxe uit en dan hebben we het niet over de vooruitstrevende techniek die we niet zien maar wel voelen als we achter het stuur zitten. Rover heeft de 75 geheel in eigen beheer ontwikkeld. Bovendien is het de eerste Rover die het merk als onderdeel van de BMW Group pre- senteert. De Rover 75 is onmisken baar Brits, een echte saloon. De auto, die we al jaren wilden maken, zei de Rover-designverantwoordelij- ke bij de presentatie. Bovendien is het een auto die de eigenaar een gevoel van trots geeft. Nadat hij zijn 75 heeft geparkeerd zal hij nog even omkijken. Dat gevoel, weet Rover. De auto is 4,75 meter lang en biedt meer dan voldoende ruimte om vier volwassenen in het grootst denkbare comfort te vervoeren. Toch is de auto niet protserig en is flexibel genoeg om op alle fronten optimaal rijplezier te bieden. Het interieur is voorzien van glanzend chroom, soe- pel leder en echt hout. Alle uiterlijke schoonheid gaat in goede harmonie met optimaal gebruiksgemak. De auto is voorzien van een geinte- greerde telefoon, biedt keuze uit twee navigatiesystemen, een audio systeem dat qua kwaliteit kan wedij- veren met het geluid van een con- certzaal en een volautomatische airco. De wijzerplaten hebben een perkamentkleur, heel chique dus. 's Nachts zorgt een oranje gloed voor een warme uitstraling. De Rover 75 wordt geleverd in vier motorvarianten. De benzinemoto- ren behoren tot de K-serie, de KV6 Quad Cam 24-kleps motor is lever- baar in twee formaten: 2.0 en 2.5 liter. Verder is een 1.8 liter viercilin- der versie voor handen en een 2.0 diesel. Nagenoeg elke motor kan worden gecombineerd met een auto- matische transmissie. Op alle fronten is gewerkt aan de veiligheid van de gebruiker. De auto is voorzien van het elektrische mul tiplex-circuit en maakt daardoor gebruik van BMW's bewezen K-bus systeem. Daarmee kunnen per klant of per markt zaken worden voorge- programmeerd zoals vergrendeling en ruitenwisserstanden. De exacte gegevens van uitrustings- niveaus zijn nog niet bekend. De vanafprijs voor deze topper in de Rover-range is 63.000 gulden. De ontwikkeling kostte 1,6 mil- jard Duitse marken. Dat is overi- gens niet het enige register dat Mercedes-Benz open trok om van de nieuwe S-klasse een suc- ces te maken. Alles werd aange- wend en dat was ook nodig want de oude S was toe aan ver- vanging. Hoewel het statige oudje goed verkoopt -de Duitsers nemen veertig procent van de totale markt van dit model voor hun rekening- von- den ze het bij Mercedes-Benz hard nodig een slanker model te ontwerpen. In totaal werden er trouwens 407.000 eenheden van de S gemaakt. Nu staat er een S- klasse die wat korter is en 300 kilo lichter. Voorlopig zijn er twee zescilinders en een achtci- linder benzinemotor voorhan- den. Eind volgend jaar komen de 12-cilinder benzineversie en de CDI-dieselmotoren. Mercedes-Benz had voor de intro- ductie een rit uitgezet van Stuttgart naar het Zwitserse Luzern. Jammer was dat er een stevige storm stond waar de S-klasse toch wat last van had ondanks de luchtvering. Het absolute topmodel van dit moment is de achtcilinder S 500. Voorzien van talrijke snufjes zoals Distronic, afstandsensoren voor- en achter en de mogelijkheid om vier cilinders uit te schakelen voor een zuinig rijge- drag, heb je wel het neusje van de zalm. Natuurlijk zijn zaken als cruise con trol (bij Mercedes-Benz tempomat geheten), airconditioning en elek- trisch te bedienen ramen en buiten- spiegels, met daarin opgenomen clignoteurs, gewoon standaard aan boord. Ook de stoelinstelling van voorstoelen plus de achterbank gaat door een druk op de knop, al dan niet gekozen met een geheugen. Het is zelfs mogelijk om een ventila- tiesysteem voor de stoelen aan te zetten of de rug en de billen te laten masseren. Zeer goed en prima wer- kend is het navigatiesysteem. Op de 500 en de lange versie (er is namelijk een korte en een lange versie van de S te bestellen) is het navigatiesys teem standaard. Heel handig is dat de aanduiding ook op het dash board wordt weergegeven en niet alleen op de middenconsole. Vanuit die positie kan er ook video gekeken worden. Rover 75, een heuse saloon geheel naar Britse traditie. Om de deuren te openen kan er gekozen worden uit een soort credit- card. Een sleutel is dan overbodig. Handsfree bellen door gewoon de naam, die van te voren geprogram- meerd is, te noemen is ook al zo'n handigheidje om de veiligheid te ver- hogen. Met dit laatste zit het overi-

Postiljon | 1998 | | pagina 14