Tatoeeren op Dag van de Kunstuitleen Doortje l! Dokter in Bewoners praten mee over ondergronds inzamelen afval J prai«tijl< Reanimatie Pieter Vlasveld huisarts Afval Apart Punten Kosten AAP Gratis tatoeage Logeren Edith Dudink 4 NOVEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Het leven van de huisarts wordt vaak geromantiseerd voorgesteld: de lachende man of vrouw die links en recbts banden scbudt, kinderen over bun bol aaiten voor iedereen een vriendelijk woord heeft. Voorwaarde is wel dat de dok ter doet wat de patient van hem of haar verwacbt; massa ge voor de rug, een dropdrank- je voor de keel, maar vooral dat je je direct na het bezoek beter voelt. Hetgeen je man- keert, met een moeilijk woord diagnose, is niet zo belangrijk, want dat weet je meestal al van de buurvrouw of uit gesprek- ken met anderen, of van de televisie. En sommige mensen hebben thuis een mediscbe encyclopedie om op te zoeken wat ze graag willen hebben. In de komende zal ik u in deze column de avonturen van een huisarts laten meebeleven. Onzichtbaar aanwezig zijn op het spreekuur, een keertje mee op visite, maar vooral ook een kijkje achter de scbermen van het huisartsgezin. Want de meeste huisartsen zijn tegelijk ook vader of moeder en heb ben een leven naast de prak- tijk. Als de patient ze nodig heeft, zijn ze er, maar ze hou- den er net als u van om televi sie te kijken en te slapen. Dat laatste geldt ook tijdens de nachtdiensten. En dan nu onze eerste geza- menlijke visite. Op een vrij- dagavond rond tien uur 's avonds, werd ik geroepen door een behulpzame buurvrouw van een patient. Of ik snel wilde komen, want haar buur- man had een hartstilstand. Toen ik haar vroeg of er nu iemand bij hem was, ant- woordde zij dat de zoon van de man nu bezig was met reani matie. Hartstilstandriep ik naar mtjn vrouw, en gaf haar het adres om een ambulance te bellen. Ik greep mijn doktertas en spoedde mij naar de waning. Daar stond de deur al open. Beneden was niemand, dus ik rende de trap op, en stormde een slaapkamer bin- nen die volstond met allerlei beeldjes. Temidden van al dat fraais lag op een springveren bed een bleke man. Hij werd fereanimeerd (afwisselend artmassage en beademing door z'n zoon. Als de zoon op de borst van bet slachtoffer drukte sing het bed mee. Maar als je bij hartmassage succes wilt hebben (en dat wil je...) dan moet je dat op een harde ondergrond gebeuren. Samen met de zoon werd de man op de grond gelegd en verder gereanimeerd. Gelukkig was de ambulance snel ter plaatse. Toen de patient onder - weg was naar het ziekenbuis vroeg ik aan de zoon"Van wie heb je zo leren reani- mereni" "Van dokter Van der Wouden", antwoordde hij. Ik kende helemaal geen dokter Van der Wouden. "]a", zet de zoon, "die van medisch Centrum West". De jongen vertelde dat hij in een afleve- ring had gezien hoe iemand op een ziekenhuisbed was gere animeerd. Het reammeren van iemand met een hartstilstand bestaat altijd uit masseren en beade- men. Het slachtoffer moet lig- gen op een harde ondergrond. In het ziekenhuis wordt voor zoiets een plank onder het matras geschoven (maar dat hadden ze niet laten zien in die aflevering van MCW). Goede road: neem eens contact op met een EHBO-verenigmg als u meer van reanimatie wilt weten. Introductie van Afval Apart Punten in Schiedam Afval Apart Punten (AAP): Inzamelpunten met een kleine zuil waaronder zich containers bevinden voor glas, papier en afhankelijk van de plek voor textiel. (Eoto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - Over onder gronds inzamelen van vuilnis is de afgelopen jaren in Schiedam al het nodige gezegd. Daar bleef het ook bij want de installatie van de bakken voor glas, papier, textiel en groente-fruit- en tuin- afval (gft) bleef tot op heden achterwege. Daar schijnt nu toch verandering in te komen. Bewoners van Groenoord, Kethel, Spaland en Woudhoek kregen afgelopen week een nieuwsbrief in de bus waarin de plaatsing van de bakken wordt aangekondigd. Een definitieve plaatsingsdatum wordt echter niet aangegeven. Dit wordt pas bekend gemaakt na de uitkomst van de inspraakprocedure die tot en met het eind van deze maand doorloopt. Bewoners krijgen de gelegenheid tijdens een informa- tieavond op donderdag 19 novem- ber in Wijkcentrum De Blauwe Brug hun zienswijze op het inzamelen (en de lokaties waar dat gaat gebeuren) duidelijkte maken. De op- en aan- merkingen worden samengevat in een 'commentaarnota' die op 27 januari aan de raadscommissie van onder meer Stadsvernieuwing en Milieu wordt voorgelegd. Tijdens deze vergadering krijgen bewoners nogmaals gelegenheid hun visie op het verzamelen van afval toe te lich- ten. Op dit moment staan op 35 plaatsen in de stad de grote en vaak smerig uitziende afvalcontainers. Hiervoor in de.plaats komen op ruim 85 loka ties Afval Apart Punten, ook wel AAP genoemd. Het zijn inzamelpun ten met een kleine zuil waaronder zich containers bevinden voor glas, papier en afhankelijk van de plek voor bijvoorbeeld textiel. Het bepalen van de juiste plekken bleek niet zo eenvoudig als gedacht. Er moest namelijk rekening worden gehouden met de loopafstand van de woningen naar de AAP en de aanwezigheid van kabels, riolerin- gen en boomwortels. Ook werd gekeken naar de (verkeers)veiligheid en de bereikbaarheid voor het voer- tuig dat de containers leegt. In de nieuwsbrief is een plattegrond afgebeeld met de bedoeling bewo ners uit het noordelijk deel van de stad duidelijk te maken waar de plaatsing van de containers is gedacht. De plattegrond is tamelijk onduidelijk. Straatnaamvermelding ontbreekt bijvoorbeeld en dat zou juist wel handig zijn als je wilt weten waar zo'n afvalpunt gedacht is. De milieuparkjes die het straatbeeld zullen verfraaien gaan zo'n 2 1/2 miljoen gulden kosten. Bovengronds strak uitgevoerd en vandalisme bestendig en ondergronds berekend op hun taak. De 85 AAP lokaties bevatten in totaal 250 ondergrond.se containers. Coordinator Van der Drift van ONS Milieu gaf in een eer- der gesprek aan dat het aantal glas- containers werd verhoogd met twin- tig naar honderd en dat ook het inzamelen van textiel meer en meer een taak wordt van Ons Milieu. Afgedankte kleding vormt een aar- dige bron van inkomsten en daar- mee kunnen wij de kosten van het inzamelen voor de burgerij druk- ken", aldus Van der Drift. Ook moet het volgens de milieudes- kundige mogelijk zijn meer papier uit het huishoudelijk afval te hou- den. "Uit onderzoek is gebleken dat de grens van papierinzamelen nog lang niet is bereikt. Vooruitlopend op deze toename is besloten tot uit- breiding van het aantal papierbak- ken. Gedurende de inspraakperiode kun nen belangstellenden schriftelijk of mondeling op de concept-lokatielijst reageren. Voor mondelinge reactie kan men contact opnemen met mevrouw Nix van de gemeente: tele- foon (010) 2465440 of schrijven naar het college van Burgemeester en wethouders, Postbus 1501, 3100 EA Schiedam. Nans Wolters SCHIEDAM - Hoofd van de afdeling cultuur, educatie en sport van de gemeente Schiedam Gerrit Kruijt geeft op zaterdag 7 november het startschot voor de Dag van de Kunstuitleen. Tevens opent hij een tentoonstelling. De bijeenkomst vindt plaatst aan Broersvest 31, waar ook de ten toonstelling Kleur Bekennen is te zien. Deze expositie is samengesteld uit werk dat de nieuwe gemeenteraads- leden selecteerden uit de collectie van de Artoteek Schiedam. In het kader van de Dag van de Kunstuitleen liet de landelijke Federatie Kuns'tuitleen door een aantal kunstenaars, onder wie Joost Swarte, Kamagurka en John Kormeling ontwerpen maken voor tatoeages. Iedere belangstellende die op de Dag van de Kunstuitleen een bezoek brengt aan de Artoteek op het Bachplein of aan het tijdelijk 'filiaal' aan de Broersvest ontvangt een pakketje met enkele afwasbare tatoeages. Bovendien brengen twee tatoeage deskundigen, Bart Kuipers en Gulumcan Tezcan van Handy Henna Tradition tussen 11.00 en 16.00 uur gratis een tatoeage aan. Julia Snikkers van Artoteek Schiedam heeft het vaste voornemen om zaterdag met zoveel overtui- gingskracht op directeur Kruijt in te praten, dat deze na afloop van de feestelijke opening het pand aan Broersvest verlaat met op een zicht- bare plek een tatoeage. Iedereen die nu een abonnement afsluit op de kunstuitleen leent tot het eind van het jaar het door hem/haar uitgezochte kunstwerk gratis. De expositie Kleur bekennen is te zien tot en met 6 december. Mijn zus en haar gezin wonen in Brabant. We gaan er een paar dagen naar toe. Ze hebben een zwarte labrador van acht maand en die Girly heet, Eigenlijk ook nog een pup, alken eentje van vijfen- twhitig kilo. Doortje is nu vier maanden, drie-en-een-halve kilo en druk bezig met het wisselen van tanden en kiezen. Het wordt de eerste ontmoeting van onze honden. Met mijn vingers gekruist op een goede afloop laat ik Doortje bij de voordeur los. Girly stormt naar buiten. Ze zijn allebei zo verrast door elkaars aanwezig heid, dat ze tegelijkertijd hun plasje laten lopen. Wild zwiepende staar- ten en een vreugdedans. "Girly, zachtjesl", roepen mijn zus en ik tege lijk als de labrador over Doortje heenwalst. Die geeft een sncrpende gil, maar blijft -staartzwiepend- ronddansen. Als een rtigbyspeler ramt het zwarte gevaarte over ons minibeest. Als dit een judowedstrijd zou zijn heeft Doortje nu al rijkelijk verloren, ik zie haar steeds op haar rug fal len, wild hijtend in de flaporen van haar tegenstander. Eenmaal birtnen ontdekt Doortje al snel dat die sumoworstelaar je niet kan pakken als je onder meubels gaat staan. EHt is helemaal dolfe pret. Van de eethoek naar de bank rermen, er onder schieten en weer terug. Girly met haar tong uit de bek er achter aan. De staarten blijven zwie- pen. Om ze uit te laten razen gaan we naar bet bos, De honden hebben nog niet t/eel ervaring met losbpen. Best wel eng de eerste keer, maar ze doen het goed. Voordeel is dat ze elkaar in de gaten houden. "Nee, Girly' klinkt het vaak tijdens onze wandelmg. Ze probeert regehna- tig dat teckeltje onder het zand te stampen. Na ongemerkt twaalf kilometer lopen zijn we best wel moe. Ik had ver wacbt dat ik Doortje halverwege zou moeten dragen, ze loopt de afstand toch bijna twee keer doordat been en weer rent. Niet is minder waar, ze huppelt nog net zo fris mee als in het begin. Pas als we in het pannenkoekenhttts zitten valt ze in slaap. Eenmaal tbuis zijn de honden nog steeds in voor pretmaken en remten ze weer elkaar ackterna. Dat houden ze drie dagen vol, tot dat het weer tijd wordt om naar bins te gaan. Het was een geslaagde logeerpartij en Doortje is dankzij Girly wat sneller van haar losse tandjes verlost.

Postiljon | 1998 | | pagina 5