Van actiegroep tot educatiecentrum Tentoonstelling abstracte kunst Schiedam VTM Milieu Communicatie Rijnmond 35 jaar actief Wegwijs in de natuur Symposium over Karel Appel Kennismakingscursus koperen blaasinstrumenten HOGE BELONING! if Jong geleerd oud gedaan Vinger aan de pols Publicatie 4 NOVEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 ROTTERDAM - De KNNV Rotterdam, de vereniging voor natuurrecreatie, natuurstudie en natuurbescherming, organiseert met ingang van 9 november de cursus Wegwijs in de natuur. De cursus bestaat uit twaalf avonden, een praktijkdag, een syllabus en een certificaat. De cursus geeft basiskennis over de vele levens- vormen in het planten- en dieren- rijk en inzicht in de diverse land- schappen van Nederland. De cur sus wordt gehouden in de Dirk Smitstraat 76, Rotterdam-C. Op zondag 9 mei is de praktijkdag in het Loetbos in de Krimpenerwaard. Opgave kan tele- fonisch en door middel van over- making van f 105,- op giroreke- ning 6875754 ten name van Bureau KNNV Rotterdam, Postbus 2132, 3000 CC Rotterdam. Voor meer informatie: (010) 4670526. WORLD TRADE CENTER - Het Gilde Rotterdam verzorgt op don- derdag 29 oktober om 10.00 uur een bezoek aan het World Trade Center. Men bezoekt onder meer de schippers- en assurantiebeurs. Verzamelen in de hal bij de recep- tie. Vooraf opgave bij: (010) 4362844. Dit is de korting als u bij ons koopt! Dus voor rotan, grenen. eiken en senioren meubelen gaat u gewoon naar Jan Wooning Meubelen, Bergweg 62, Rotterdam. Tel. 010 - 466 48 27. Tot ziens SCHIEDAM - Zondag 8 november worden in het Stedelijk Museum Schiedam, Hoogstraat 112, Schiedam, van 14.00 tot 16.00 uur twee lezingen gegeven over het conserveringsproject gouaches van Karel Appel. Tien gouaches van Appel uit de Cobra-periode uit de collectie van het Stedelijk Museum Schiedam zijn gecra- queleerd, waardoor delen van de verflaag los zijn komen te liggen. Restauratie-atelier Art Conservation heeft een conserve- ringsmethode ontwikkeld. Vijftig jaar na de oprichting van Cobar, geeft Ludo van Halem, con servator moderne kunst, een lezing over Karel Appel en zijn werk uit de Cobra periose, Piet van Dalen van restauratie-atelier Art Conservation vertelt op welke methode zij hebben ontwikkeld om de gouaches te conserveren. Tevens zijn verschillende gou aches van Karel Appel te zien. Vooraf reserveren op (010) 2463666. SCHIEDAM - De christelijke muziekvereniging Harpe Davids- Schiedam is met zo'n 150 leden een van de grootste muziekvereni- gingen in Schiedam. Op dit moment heeft de vereniging plaats voor leerlingen die geinte- resseerd zijn om een koperen blaasinstrument (trompet, trombo ne, bariton, hoorn of tuba) te leren bespelen. Een orientatiecursus voor deze instrumenten bestaat uit acht lessen waarbij de vereni ging gratis een instrument ter beschikking stelt. ledere les van 20 minuten kost f 6,25, zodat de kos- ten van een cursus slechts f 50,- zijn. Na deze cursus kan een ver- volgcursus worden gevolgd. Na enkele maanden les kan al met het opleidingsorkest of de drumfanfa- re worden meegespeeld. De verschillende kennismakings- cursussen vinden op vrijdagmid- dag plaats van 15.30 tot 19.30 uur in het verenigingsgebouw De Tamboerijn, Nijhoffplein 22 te Schiedam-Noord. Ervaren muzi- kanten (met name koperblazers) zijn overigens ook van harte wel- kom om een repetitie met het har monie-orkest (maandagavond vanaf 19.30 uur) of de drumfanfa- re (vrijdagavond vanaf 19.30 uur) mee te maken. Voor aanmelding en/of meer informatie: (010) 4715959/ 2730721. 4fi Milieu educatief consulent Lydia van Albeda: "Een sisal vloerbedekking, gemaakt van de agave bladvezel, is een uitstekend alternatief voor de synt- etbische variant.(Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM/VLAARDINGEN - In 1963, de tijd van dreigende kern- en milieurampen, richtten verontruste burgers uit de regio de Vereniging Tegen Milieu- bederf op. f Met acties en bezwaarschriften lieten zij zich gelden bij bedrij- ven en gemeenten. Na 35 jaar heet de vereniging VTM Milieucommunicatie Rijnmond en richt men zich meer op voor- lichting, educatie en het overleg met de 'ander' (zoals de gemeen ten). De vereniging streeft naar een duurzame samenleving waarin op verantwoorde wijze wordt omgegaan met de rijk- dommen van de aarde. Momenteel bestaat VTM/MCR uit 300 leden, een aantal projectmede- werkers en een vaste educatief medewerker/coordinator. Er wordt samengewerkt met andere natuur- en milieuorganisaties, gemeenten en met vrijwilligersgroepen in met name de Rijnmond. Milieu educatief consulent Lydia van Albeda houdt zich vooral bezig met voorlichting. Op de laatste huis- houdbeurs Femina gaf zij in samen- werking met woonwinkel van Binnen voorlichting over natuurlijk of ecologisch wonen. "De mens is steeds meer op zoek naar eerlijke producten. In de natuur zijn die te vinden. Stoffen kunnen ook geverfd worden met natuurlijke pigmenten. Een sisal vloerbedekking, gemaakt van de agave bladvezel, is een uitste kend alternatief voor de syntheti- sche variant. Mooier, doelmatiger en vooral milieuvriendelijker", aldus Van Albeda. Op de beurs merkte de educatief consulent dat er volop belangstelling was voor een nieuwe, gezondere manier van wonen. "De burgers bewust maken van beter milieu is een van onze doelen. Onze actie: 'Koop groen, natuurlijk doen' heb ben wij dit jaar in Vlaardingen, Rotterdam Feijenoord en Ridderkerk gepresenteerd. In de winkelcentra geven wij voorlichting over groene produkten. Wat past in de kringloop, wat is zuinig in het verbruik?" legt Van Albeda uit. VTM/MCR werkt er hard aan om vooral de jeugd bewust te maken van het feit dat de aarde nog langer mee moet. De vereniging coordi- neert en stimuleert de natuur- en milieueducatie bij gemeenten die daar zelf nog geen voorzieningen voor hebben. Op Voorne Putten is er sinds kort een dergelijk project opgezet. Door middel van zoge- naamde 'leskisten' worden milieu- vriendelijke zaken onder de aan- dacht van de jeugd gebracht. De gemeepten die zelf een milieu- dienst hebben zijn op verschillende terreinen actief. In Schiedam heeft men voorbeeldtuinen waarin men laat zien hoe groen 'groen' kan zijn. In Vlaardingen heeft VTM/MCR in samenwerking met het Beneden Maas College een scholierenproject gestart. "Het gaat erom dat de jon- gereii een eigen initiatief ontplooien om het 'groen' te ontdekken tussen alles wat er aangeboden wordt in de winkels. Het is een soort speurtocht die hen leert om een kritisch gezichtsveld te ontwikkelen inzake het milieu. Omdat internet een steeds belangrijkere plaats inneemt in de belevingswereld van de jeugd zijn wij bezig een eigen site te ont wikkelen om ons ook op de electro- nische snelweg te profileren", zegt Van Albeda. Niet alleen voor de jeugd maar ook voor de volwassenen is VTM/MCR een vraagbak en een ondersteuning voor vrijwilligersgroepen. Ook geeft de vereniging cursussen aan gemeen- teambtenaren in Zuid-Holland zodat er steeds meer eigen mitiatie- ven ontplooid kunnen worden. De lokale agenda 21 is een gemeen- telijk of regionaal programma voor het bereiken van een duurzame 21e eeuw. Het doel is het organiseren van een dialoog tussen de overheid en burgers. Hoewel dit in Vlaardingen een aantal malen is gerealiseerd ligt het proces nu vrij- wel stil. "Dat baart ons zorgen. Ook het beknibbelen op het milieubeleid. De taken zijn nu verdeeld over diverse afdelingen, dat lijkt ons geen goede zaak. Je mist dan toch het broodnodige specialisme. We zijn bang dat het milieu na deze sprei- ding weer het stiefkindje wordt", verwoordt Van Albeda. Hiep Boerma, de voorzitter van het milieuplatform Vlaardingen, houdt wat dat betreft dan ook de vinger aan de pols. Vorig jaar nog kreeg wethouder Kees van der Windt (milieu) de gouden zak uitgereikt, een aanmoedigingsprijs voor gemeenten die zich inspannen voor gescheiden inzameling van huisvuil. In Schiedam is de dialoog tussen overheid en burgers beter verlopen. Het nieuwe milieubeleidsplan werd in nauwe samenwerking met de bur gers gerealiseerd. Deze inspraak leidde onder andere tot de eerder genoemde voorbeeldtuinen. VTM/MCR fungeert al jaren als voortrekker op milieugebied en wil dat zeker blijven doen. "Het gaat om een goede en gedegen communi catie tussen de verschillende partij- en. Om educatie en voorlichting zodat al het moois ook in de volgen- de eeuw blijft bestaan", besluit Van Albeda. Bij VTM/MCR kan in principe iedereen terecht die meer informatie wil over een milieu- of natuuronder- werp of iets wil weten over de duur- zaamheid in het algemeen. Bezoekadres (na afspraak): G.W. Burgerplein 7, 3021 AS Rotterdam, telefoon/fax: (010) 4771874. Ger van Veen SCHIEDAM - In het Stedelijk Museum Schiedam is van 28 november tot 21 februari 1999 de tentoonstelling 'VIA Schiedam. De Vereniging voor Irrealisme en Abstractie in de beeldende kunst (1950-1954)' te zien. VIA was een Schiedamse vereniging die werd opgericht met doel eigentijdse beeldende kunst te stimuleren en voor een breed publiek toegankelijk te maken. Zowel kunstenaars als sympathisan- ten sloten zich aan bij VIA. VIA was in de eerste helft van de jaren vijftig zowel binnen Schiedam als daarbui- ten een belangrijke stimulator voor het uitdragen van de avantgarde van die tijd, met name de abstracte en voorstellingsloze kunst. In de tentoonstelling wordt aan de hand van oorspronkelijke documen- Kunstwerk van Wout van Heusden: Vaas (uit 1947). (Foto: Stedelijk Museum Schiedam) ten een beeld geschetst van de oprichting en activiteiten van VIA en van een aantal personen die een belangrijke rol speelden binnen de VIA. Zo wordt aandacht besteed aan de verzameling van Steef de Vries die vele (internationale) con- tacten wist te leggen tussen belang rijke kunstenaars onderling en kun stenaars met 'kunstkenners', waar door het netwerk van kunstenaars en sympathisanten steeds verder werd uitgebreid. Verder zijn er werken te zien van bij VIA aangesloten beeldende kunste naars, als Wout van Heusden, Piet van Stuivenberg, Koos van Vlijmen en Emile Voeten. Bij de tentoonstel ling verschijnt een publicatie met een tekst van Jeanine Bastian over de ontstaansgeschiedenis, de ideele achtergrond en de activiteiten van de VIA op basis van nog niet eerder toegankelijk bronnenmateriaal.

Postiljon | 1998 | | pagina 7