Ooste koke Trektocht door Nieuw-Zeeland Boeken-Nieuws m m?o nun zik ABC-quilts "De vrije val zelf duurt 30 seconden, maarik blijf nog de hele dag zweven' :ijds wonen \rnet antiek t&curiosa Diepte-effect Acceleratie Zachte landing Oosters koken in westerse stijl Eigentijds wonen met antiek curiosa Traditioneel houtbewerken voor de woonkamer Abc-quilts 4 NOVEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IN A 8 Paradijs voor 'thrill-seekers' REGIO - Postiljon-redacteur Sander Buijs kreeg genoeg van het zitten achter zijn computer. Uitgezwaaid door zijn collega's is hij de wereld ingetrokken. Uitgerust met rugzak, blocnote en balpen stapte hij op het eerste de beste vliegtuig, om te gaan ontdekken hoe het leven is aan de andere kant van de wereld. Helemaal loskomen van zijn lezers kan hij nog niet, dus kunt u regelmatig meelezen hoe het hem op deze reis zal vergaan. Momenteel verblijft hij in Nieuw-Zeeland. Nieuw-Zeeland staat niet alleen bekend om zijn gevarieerd natuur- schoon, maar is ook een paradijs voor 'trill-seekers'. De op spanning en sensatie beluste reiziger kan op tientallen plaatsen terecht voor een keur aan adrenaline-opstuwende activiteiten. Bungy-jumpen van bruggen en overhangende rotswan- den, 'abseilen' in diepe grotten, in een rubberboot, kajak of jet-boat snelstromende rivieren afvaren of met 200 km/u uit een vliegtuig val- len. Het aanbod is enorm voor dege- nen met stalen zenuwen en een dikke portemonnee. De meeste acti viteiten kosten namelijk een flinke duit en voor het merendeel van de reizigers betekent dit dat er keuzes gemaakt moeten worden. Voor mij staat al vanaf mijn aan- komst 'down under' als een paal boven water dat ik een tandem sky- dive wil maken. Boven Taupo, van- wege het uitzicht over het gelijkna- mige meer, dat met 606 vierkante meter het grootste van Nieuw- Zeeland is. Het werd gevormd door een van de hevigste vulkaanuitbars- tingen in de geschiedenis. De effec- ten van deze explosie in het jaar 186 na Christus werden zelfs waargeno- men door de Romeinen en Chinezen die er in hun annalen verslag van deden. Misschien omdat ik het al zo lang wil, voel ik voorafgaande aan de eerste parachure-sprong van mijn leven nauwelijks spanning. Voor het zwemmen met de dolfijnen was ik zenuwachtiger. In een ontspannen sfeer trek ik de speciale overall aan, laat ik mijn spring-tuig omgespen en trek ik gekke bekken voor de video- camera die alles minitieus vastlegt. Ik maak me drukker om de toene- mende bewolking dan om mijn aan- staande luchtdoop. Toch ben ik blij als het wachten voorbij is en ik met drie andere waaghalzen, de instructeurs, een cameraman en de piloot opstijg. Het uitzicht is inderdaad prachtig; met het meer, Taupo zelf, de omringende heuvels en de her en der opstijgende thermische dampen. Al snel vliegen we boven wolkenflarden die het HffPHOHf 0*00 plaatje alleen nog maar mooier maken door het extra diepte-effect dat ze veroorzaken. Tot 5.000 ft. hoogte is er gelegenheid om foto's te maken, maar daarna wordt het menens. Terwijl het vliegtuig verder klimt trek ik de leren vliegenierskap over mijn hoofd, doe ik de hand- schoenen aan en zet ik de plastic klep op die mijn ogen moet bescher- men tegen de razende wind. Op 9.000 ft. hoogte (een kleine 3.000 meter) word ik aan Gary, mijn instructeur, vastgekoppeld en krijg ik de spring-procedure door. Nog even vriendelijk lachen naar de camera om een seconde later met een verpletterende vaart de diepte in te storten. Dan gaat de deur open en verdwijnt het eerste tweetal in het niets. Vervolgens is het mijn beurt. We schuiven langzaam naar het gapende gat, half uit het vliegtuig hangend lach ik zo vriendelijk mogelijk naar de camera en nauwelijks een tel later stort ik met een verpletterende vaart de diepte in. Van 0 naar 200 km/u in luttele seconden betekent een acceleratie waar menig sportwagen niet van terug heeft. Harder, harder en har der gaat het. De adrenaline pompt door mijn lichaam en uit zich in een lange schreeuw die maar net het bul- derend geraas van de wind over- stemt. Hoewel de beschermende oogkap zo strak zit dat mijn bril diepe sporen achterlaat in mijn neus, ben ik bang dat alles elk moment af kan vliegen vanwege de sensationele snelheid. De kick duurt alles bij elkaar 30 seconden, al lijken het er maar 10. Dan opent Gary de parachute en wordt met een harde ruk de val gebroken. Van te voren heb ik me geen moment druk gemaakt over mogelijke ongelukken, maar nu ben ik toch blij dat ik veilig onder het gekleurde dundoek hang. Na de furie van de vrije val heerst er de res- terende 5 minuten relatieve rust en is er volop gelegenheid om van het uitzicht te genieten en foto's te maken. Om de hele ervaring in stijl af te sluiten wordt er nog wat rond- getold met de parachute, maar dan komt de grond opeens toch wel heel dichtbij. Ik krijg de instructie mijn voeten op te trekken, zet ze echter te laat weer neer, zodat we zacht maar weinig charmant op onze kont in het zand landen. Terwijl Gary de parachute bij elkaar plukt om zich gereed te maken voor zijn 2.042ste sprong, verlaat ik met een brede grijns op mijn gezicht de landings- plaats. Ik sta weer met beide benen op de grond, maar blijf nog de hele dag Sander Buys Postilion Oosters koken in westerse stijl. f 59,90. Uitgeverij Boach Keuning. Oost ontmoet west in dit bijzonde- re kookboek. In 'Oosters koken in westerse stijl' geven verschillende chefkoks hun visie op de oosterse keuken. Zij hebben aan de smelt- kroes van de oost-westkeuken hun eigen ideeen en kopkstijl toege- voegd. Daaruit is een selectie gelicht die in dit boek wordt gepresenteerd. In dit boek treft u veel informatie aan over de gebruikte ingredien- ten en kooktechnieken. Bovendien geven de chef-koks verhelderend en inspirerend commentaar op hun eigen recepten. Oosters komen in westerse stijl is geen traditioneel kookboek. Uiteraard treft u er recepten in aan met als uitgangspunten noedels, chilipe- pers, rijst, citrusvruchten, kruiden en specerijen, vis en fast food, maar het biedt nog veel meer. In ieder geval een boeiende kijk op een internationale keuken. Met wat handigheid en een neus voor 'koopjes' hoeft een interieur vandaag de dag niet veel geld te kosten. Mooier nog, tweedehands is weer helemaal in. Melanie Molesworth stelde er zelfs een boek over samen. Via fotograaf Tom Leighton laat ze zien hoe oude spullen opnieuw een plaats in het interieur kunnen verwerven. Haar motto is dan ook: "Ik geef niet graag geld uit - ik koop liever iets heel goedkoop waar ik dan iets leuks van maak". Hoe zij dat in praktijk brengt kunt u zien aan de hand van vele kleurenfoto's. Zij leert haar lezers dat barsten, but- sen en beschadigingen juist een deel zijn van de charmes van een object. Dat weggooien altijd nog kan. Zo is een heel eigen boek ontstaan dat als tegenhanger dient van de 'wegwerp'cultuur. ixtzmm ,z -i I, r: '.n-r boek staat een deel van het huis centraal. Dit onlangs verschenen deel heeft de woonkamer tot onderwerp. U treft er voorbeelden en beschrijvingen in aan van onder meer een secretaire, een CD-rek, een boekenkastje, een wandtafel, een salontafel, een ladekast en een leunstoel. Aan de hand van een werktekening en stap-voor-stap-foto's kunt u aan de slag. Eigentijds wonen met antiek en curiosa. f 49,90. Uitgeverij Bosch Keuning. Het Engelse tijdschrift 'Traditional Woodworking' levert informatie over de nieuwste houtbewerkings- technieken, test gereedschap en houdt de lezers op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op het gebied van houtbewerking. Daarnaast worden er iedere maand minstens vier fraai ontwor- pen werkstukken getoond die nagemaakt kunnen worden. De beste werkstukken zijn geselec- teerd in een boekenserie. Het is een verzameling van traditionele meubels in landelijke stijl. In ieder Manticr. D'jkers ~*- Meer dan jo quilts met hei aljubet Traditioneel houtbewerken voor de woonkamer"f 29,90, uitgeverij Cantecleer. ABC-quilts, Marieke Dijkers, uitge verij Cantecleer f 39,90. Letters, en ook cijfers, lenen zich bij uitstek voor opbouw in patchw-, ork, applicaties, sjabloon of bor- duurwerk. En deze technieken kunnen weer uitstekend worden toegepast in quilts. Marieke Dijkers deed een oproep aan quil- ters van Nederland om een ABC- quilt te maken. Alles mocht, beperkingen waren er niet. Dat resulteerde in meer dan 30 quilts met het alfabet en uiteindelijk een boek. Op de meeste quilts is het gewone ABC weergegeven, maar er is ook een voorbeeld van een quilt met braille-alfabet en een met geba- rentaal. Het boek is niet alleen leuk om te bekijken, het biedt ook tal van voorbeelden en ideeen om na te maken.

Postiljon | 1998 | | pagina 8