Volkswagen Lupo: - Overkapte klokken Goede afwerking - 11 NOVEMBER 1398 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 15 De ionqste wolf uit Wolfsburg De Volkswagen Lupo beeft een vrolijk gezicbt, met dank aan de ronde koplampen. Het spreekwoord 'een wolf in schaapskleren' is zeker van toe- passing op Volkswagens jongste, de Lupo. In het latijn staat dit woord namelijk voor wolf, maar gezien zijn afmetingen maakt hij geen agressieve indruk. Eerder een lieflijke. Geinig is ook de toespeling op zijn geboorte- plaats: Wolfsburg. Hier, in het epicentrum van het VW-con- cern, rolt de Lupo namelijk van de band als nieuwe prijsopener van het merk. Wolfje wordt namelijk onder de Polo geposi- tioneerd en biedt daarmee een handgreep voor diegenen die graag VW rijden, maar de Polo net iets te duur vinden. Of iets te groot, want ongemerkt is de Polo de laatste jaren toch wat volwassener geworden dan zijn voorvaderen en dit wordt natuurlijk doorberekend in de prijs. Vandaar dat het tijd werd om een nieuwe auto te ontwikkelen aan de onder- kant van het gamma, voorzien van alle VW-kwaliteiten en een aange- naam prijskaartje. Dit is het geval hij de Lupo. Wij haalden bij impor- teur Pon's Automobielhandel meteen maar de basis van de basis, de Lupo 1.0 die voor 22.295 gulden in de showroom staat. Wie de prijs ziet, heeft niet meteen het gevoel een koopje te hebben ges- coord. Want als je met een basismo- del over de twintig mille-grens heen gaat, ben je niet echt goedkoop en moet de auto heel wat te bieden hebben. Dat is bij de Lupo dan ook het geval, zo ondervonden wij tij- dens de testweek. Het begint al bij het aanzicht, met name dat van de neus. Twee ronde koplampen, geflankeerd door twee ronde knipperlichten, geven het front karakter. Met name ook omdat de korte motorkap voorzien is van twee bol staande flanken, waardoor een krachtig uiterlijk ont- staat. Ook de in kleur gespoten bumpers dragen hier hun steentje aan bij. De A-stijl loopt meteen 0 Het interieur ziet er met name door de twee aparte klokken sportief uit. sterk omhoog om een zo hoog mogelijke binnenruimte te scheppen en daarin is VW geslaagd. Zelfs de langeren onder ons kunnen zonder haar-dakcontact plaatsnemen. Ook achterin, want de dakstijl gaat over in de achterklep en loopt slechts een heel klein beetje naar beneden af. De instap is makkelijk door de fors uit- gesneden en als kluisdeuren dicht- vallende portieren. Wat opvalt bij het zij-aanzicht zijn de op de hoeken geplaatste wielen. Veel verder was niet mogelijk, want dan zouden ze eronder uit vallen. Dit maakt wel een riante interieurruimte mogelijk. De achterzijde is van een hoog deja vu-gehalte. Geen wonder, want de Lupo wordt zij-aan-zij met de Seat Arosa gefabriceerd, maar is op ver- schillende details totaal anders. Behalve dan aan de achterzijde. Op het VW-teken, de naamgeving Lupo en de wat kleinere achterruit na, lij- ken Arosa en Lupo sprekend op elkaar. Net als aan de voorzijde, valt ook in het interieur veel verschil met de Arosa waar te nemen. Opvallend daarbij zijn de twee losse, apart overkapte, klokken die informatie geven over de belangrijkste functies. De vormgeving hiervan is zeer spor tief, alleen de benzinemeter zit wat onoverzichtelijk weggewerkt, waar door we tot twee keer toe door het waarschuwingslampje gemaand werden om te bunkeren bij het eer- ste het beste tankstation. Dit heeft overigens niks te maken met een eventueel beperkte inhoud van de benzinetank. De 34 liter die via de vulopening bereikt worden, brach- ten de Lupo 1.0 tijdens onze tes tweek, met een gemiddelde van 1 liter op 12,3 kilometer, maximaal 419 kilometer ver. Een zeer goede score. Keren we even terug naar het interi eur. Dit is voorzien van veel VW- bekende onderdelen, zoals het dries- pakig stuur, de goed bereikbare hen- dels en knoppen en een handige middenconsole op de vloer. Qua uit- rusting heeft Volkswagen ook niet al te flauw gedaan. Elke Lupo heeft veel comfort- en veiligheidverhogen- de items standaard aan boord. Een airbag voor bestuurder en voorpas- sagier zijn hiervan een treffend voor- beeld. Maar ook de in hoogte ver- stelbare stuurkolom en dito bestuur- dersstoel zijn zaken die veel van zijn concurrenten niet met het basismo- del meegeven. Verder kan de koper rekenen op zaken als getint warmtewerend glas, in hoogte verstelbare hoofdsteunen voor en achter, Isofix-kinderzit voorbereiding en een in gelijke delen neerklapbare achterbank. Dit laatste is heel handig, want de standaard bagageruimte biedt erg weinig ruim- te (130 liter) en heeft moeite met een kratje bier. De neerklapbare achter bank vergroot de ruimte echter tot een aangename 830 liter. De afwerking van de auto is bijna perfect. Geen rammeltje of kraakje viel er waar te nemen totdat we de ruitewissers nodig hadden en deze bij snelheden boven de 120 km/u een hard tikkend geluid maakten. Verder konden we geen afwijkingen vaststellen. De aandacht die besteed is aan de Lupo, is bijvoorbeeld ook te merken als je de motorkap opent: twee gasdrukveren houden de klep op zijn plaats, iets wat je meestal alleen bij veel duurdere auto's tegen- komt. De Lupo met 1.0 liter-motor is meteen al een prettig automobiel. De 37 kW/50 pk die ons hier ter beschikking staan, blijken voor de Nederlandse dagelijkse praktijk ruim voldoende. Ze geven de 3.53 meter lange en 968 kilogram wegen- de Lupo voldoende pit om mee te komen in het hedendaagse verkeer. In de stad is de Lupo zelfs watervlug en makkelijk door allerlei kleine openingen te laveren, daarbij con stant genoeg vermogen leverend om snel te kunnen reageren. Ook de remmen (voor geventileerde schijfremmen, achter trommels) zijn goed op hun taak berekend. Enige nadeel is dat de Lupo bij snelheden boven de 100 kmAj wat luidruchtig wordt. Maar hij gaat wel door. Zijn top bereikt hij bij 150 km/u en pas vanaf de 130 km/u is de fut er uit. Al met al goede waardes voor een auto van Wolfjes afmetingen en capacitei- ten. Tijdens het rijden mis-je de stuurbe- krachtiging (standaard vanaf onze 1.0) niet. De besturing gaat ook bij het fileparkeren zeer gemakkelijk en bij hogere snelheden bezorgt de directe besturing een prettig gevoel met het asfalt. Het uitgekiende onderstel zorgt voor nog meer rij- plezier, want ook in bochten, zelfs op natte wegen, houden banden en onderstel de auto goed op het gewenste pad. De stoelen zitten perfect, zijn stevig en geven ook de langere bezitters voldoende steun in rug en benen. De zitpositie is door de in hoogte ver- stelbaarheid van stuur en stoel uit- gelezen in te stellen. Het zicht rand om is dik in orde dankzij het grote glasoppervlak. Alleen achterin laat de beenruimte voor volwassenen te wensen over, hiermee niet zeggend dat die geen plek kunnen vinden. Alleen wil je af en toe uitstappen om de benen te strekken op de langere ritten. Voor kinderen is er echter ruimte zat, daarmee de Lupo tot een ideale jonge gezinsauto bombarde- rend. De Volkswagen Lupo wordt gegarandeerd weer een succes- verhaal van de Duitse autobou- wer. Hij heeft misschien niet de scherpste prijs, maar biedt wel waar voor elke cent die ervoor betaaid wordt. Bovendien is de door ons gereden 1.0 zuinig, zonder daarbij mindere presta- ties te leveren. Wie graag wat sportiever rijdt kan kiezen voor de 55 kW/75 pk-sterke 1.4, maar echt nodig is het niet. De basis-Wolf is wat ons betreft glansrijk geslaagd voor zijn asfalt-jungle test. De achterkant lijkt sterk op die van de Arosa. Maar daarvoor zijn het ook broertjes.

Postiljon | 1998 | | pagina 15