Een hemelsbreed verschil Meubelen van benedictijner monnik in Design Centre Dag van de Kunstuitleen feestelijk geopend r Dokter in Ouderenwerk nu en ouderenzorg vroeger :r Unicef kaarten in de bibliotheek )ech onderweg Ouderenwerk Eigen verantwoordelijkheid Kleding en sieraden 11 NOVEMBER 1998 DE POSTIUON EDiTlE 12 PAGINA 5 Een van de meest gestelde vraag op mijn spreekuur is: Dokterheb ik te lang gewachtHad ik eerder moeten komeniHet is moeilijk om daar een kort antwoord op te even. Wanneer je in het dagelijks even last ervaart van een hepaalde klacht, dan moet er toch iets aan gebeuren. Maar op stel en sprong de huisarts alarmerenDan moet het een spoedgeval zijnMisscbien helpt het volgende verhaal. Nog twee minuutjes en de avond- dienst zat erop. Of er gebeurt niets meer, of de 'klapper' komt. Zo noemen artsen onder elkaar het laatste telefoontje van de dienst dat later heel veel werk met zich nice blijkt te brengen, zoals oprta- me in het ziekenbws. Mijn vrouw en ik waren in diepe rust toen een rinkelende telefoon daar een einde aan maakte. Mijn echtgenote neemt altijd de tele foon aanwant zelf kan ik dan, als gevolg van een droge keel, geen woord uitbrengen. De meeluister- apparatuur aangezet. "Mijn vrouw heeft burkpijn en braakt al sinds acht uur vanavond.Dat zal i vieze boel zijn, bedacht ik. Mijn vrouw vroeg: "Maar waar- om belt u dan nu pas?". "Now", zei de man, "we dachten dat het misscbien over zou gaan. maar het gaat niet over. En zo durf ik toch echt de nacht niet in. Mijn vrouw noteerde het adres, terwijl ik een trui en mijn broek met bretels speciaal voor dit soort gelegenheden) over mijn pyjama aantrok. "Neem mtfn auto maar" zei mi/n vrouw. "Daarvan doet de verwarming het sneller dan in jouw auto". Ik bedankte hoar voor deze betootide liefde... Een stad bij nacht is mooi. Het oranjekleurige licht van de lan taampalen geeft alles een sprook jesachtig uiterlijk. Ook al heb ik dit deel van de stad zo vaak gezien, ik blijf ervan genieten. M'n reisdoel kon ik al van verre aanschouwen. Op de tiende etage van een flat brandde een fel licht, verder niets. Met de lift begaf ik mij naar boven. De vrouw waar- over gebeld was lag met erge hutk pijn op bed en bleek bij onderzoek tekenen te vertonen van buikvlies- ontsteking. Niet lang daarna werd zij per ambulance naar het zieken huts vervoerd. Zo, ik stond weer beneden bij het autootje van mijn vrouw. Ik keek nog even naar het oranje stadsge- zicht waarvan de kerktorens een markant punt vormen, en stapte in de auto. Bij het omdraaien van het sleuteltje gebeurde er niets. Ik pro- beerde opmeuw en opnieuw, en... De auto startte met. In deze situ- atie keek ik ineens heel anders naar de omgeving. Mistig, vochtig en koud. Met m'n dokterstas in de hand liep ik naar huts. Voor spoedtelefoontjes hoefde ik niet meer bang te zijn; de dienst zat erop. De steeds meer samenpak- kende mist dwong mij om langs de tramrails te gaan lopen. Toen ik, koud en moe, thuis kwam en zei dat de auto het niet meer deed, meldde mijn vrouw: "O ja, ik heb gisteren autopech gehad en de man van de ANWB zei dat de auto zo snel mogelijk naar de garage moest. Kun je dat morgen even doen? Overigens zit er een overeenkomst tussen de patiente en de auto. In beide gevallen was het beter geweest eerder actie te onderne men. Hoewel het goed is om, als lemand ziekteverschijnselen heeft, de situatie even aan te zien, moet wel bedacht worden dat deze niet onbeperkt kan duren. Op werkda gen kan natuurlijk betere zorg ver leend worden dan in het weekend maar vro'eg in de avond kan er ook meer dan rond middernacht. Vraag desnoods de dienstdoende arts op tijd om raad. En wat betreft de auto.... die is inmiddels gemaakt. Picter Vlasveld Huisarts '•H*' 1 Stichting Ouderenwerk Schiedam is gevestigd in dienstencentrum de 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. (Foto: Van Det fotoproducties SCHIEDAM - Met goedbedoel- de initiatieven van particuliere instellingen en kerken trachtte men vroeger - waar nodig - de ergste nood van ouderen te leni- gen. Voor velen betekende dit op den duur een plaatsje in het gesticht of later in het bejaarden- tehuis. Bejaardentehuis, dat woord is inmiddels uit onze vocabulaire geschrapt. Dit soort instelling bestaat gewoon niet meer. In de huidige maatschappij willen ouderen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Dat kan als ze daarbij - voor hun welzijn - aanspraak kunnen maken op een bepaalde vorm van zorg en aandacht. Welzijn, dat is een ander woord voor 'je lekker in je vel voelen'. Dat kan door goede sociale contacten met anderen (zowel jong als oud) en door je eigen baas te zijn, maar dan toch, als dat nodig is, gebruik te kunnen maken van algemene voor- zieningen. Ook kan er vorm aan gegeven wor den door educatieve activiteiten, of door een persoonsgerichte begelei- ding. Voorts zou men kunnen den- ken aan gespreksgroepen of visite- clubs. Met andere woorden: je niet buiten gesloten weten en zelfred- zaam zijn. Het ouderenwerk in zijn huidige vorm is in de jaren zestig ontstaan. Het heeft sindsdien natuurlijk de nodige ontwikkelingen doorge- maakt. In onze regio zag men het als een verbetering dat het Ouderenwerk Schiedam en Vlaardingen gingen samenwerken. Tijdens een gesprek met een van de beleidsmedewerkers bleek al gauw dat de Stichtingen het goed doen. Streven om de ouderen zelf vorm te laten geven aan hun bestaan op een manier die bij hen past", was tijdens dat gesprek misschien wel het belangrijkste thema. En, zo is het ook. Mensen mee laten draaien met de huidige samenleving. Het gaat erom het 'intramurale', zoals het verzorgen in een instellingen wordt genoemd, zover mogelijk vooruit te schuiven. Dat gebeurt door bij men- sen thuis - waar nodig - een alarm- systeem ter beschikking te stellen, maaltijden te bezorgen en door het exploiteren van dienstencentra. Ook de gemeente, lees eigenlijk maar 'de gemeenschap', heeft er belang bij dat dit allemaal gebeurt. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de Stichting Ouderenwerk van die zijde de nodige financiele steun ontvangt. Wat de dienstencentra betreft, telt de Stichting er in Vlaardingen vier en in Schiedam drie plus een wijk- post. In deze centra is een zo breed mogelijk aanbod van activiteiten voor ouderen. De ouderen hebben een eigen ver antwoordelijkheid gekregen bij het reilen en zeilen van die dienstencen tra. En, het draait! Dankzij honder- den vrijwilligers. Zij weten samen met de bezorgers van de maaltijden en de begeleiders van de visiteclubs de Stichting ouderenwerk tot zo'n machtig mooie instelling te maken. Zo blijven ook die mensen hun eigen partijtje mee blazen in de samenlveing. Immers, wie ook vroe ger verantwoordelijkheid heeft gedragen bij de uitvoering van zijn taak - en vergeet daarbij vooral ook de huismoeders niet - hoeft niet ineens in een zwart gat te vallen als het werk wegvalt of de kinderen het huis uit zijn. Bij het Ouderenwerk zijn er nog mogelijkheden te over om een voldoening schenkende taak of bezigheid op je te nemen. Zo zijn er ook genoeg nieuwe ont wikkelingen. Twee ervan zijn nogal in het oog lopend. Er worden 'cyberhoeken' opgezet in diensten centra om ouderen kennis te laten maken met computers en internet. En er start een leesproject op basis- scholen, waarbij ouderen voorlezen aan kinderen. Wie meer wil weten over de Stichting Ouderenwerk kan contact opnemen met: Stichting Ouderenwerk Schiedam, Postbus 925, 3100 AX Schiedam, telefoon: (010) 2486888. SCHIEDAM - Veel mensen heb ben er plezier in zelf wens- en kerstkaarten te maken. Over dit onderwerp zijn in de bibliotheek verschillende boeken te vinden. Voor wie dat niet kan of wil zijn in de bibliotheek aan het Stadserf in Schiedam wenskaar- ten te koop van Unicef, het kin- derfonds van de Verenigde Naties. De Unicef kaartverkoop vindt plaats op de dinsdagen 24 november, en 1, 8, 15 en 22 december van 13.00 tot 16.30 uur. SCHIEDAM - In het Design Centre aan Nieuwe Haven 127 presenteert Threes Moolhuysen- Coenders meubelen die zijn ont- worpen en gemaakt door Hans van der Laan, architect en ben edictijner monnik. Van der Laan heeft een zeer eigen mening over onder andere de inrichting van het landschap, over architectuur van gebouwen, vorm en uitstra- ling van meubels, gewaden en liturgisch vaatwerk. Hij ontwierp een woning en drie kloosters die getuigen van een eigen- zinnige theorie en een grote abstrac- tie en die zuiverheid tonen. De meu bels die Hans van der Laan ont wierp zijn eenvoudig en sober van vorm en daardoor wellicht zo opval- lend. De collectie bestaat uit tien basismeubel-elementen waarvan een aantal - onder meer een robuust bed met hoofdsteun en een tafel met een flinke afmeting - staat opgesteld op de eerste verdieping van het Design Centre. Voorts exposeert Sandra Claesen exclusieve gebreide jurken en vest- jes. Het is mogelijk de kleding in een speciaal breisel en kleur te laten uit- voeren. Van Birgit Laken en Katja Prins zijn sieraden te bewonderen en van Claudia Frey verschillende tas- jes. Ook hangen in het centrum wonderlijke plafondhangers van gelatineachtig materiaal en slanke vaasjes, aan een dik touw. De vaste collecte bevat verder ontwerpen van Geert Lap (strak uitgevoerde vazen), Nel Linsen (sieraden), hoeden (Jacky Habets) en vazen in uiteenlo- pende vormen. Het design overzicht is tot en met 1 januari 1999 te bezichtigen. Openingstijden: iedere zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur en dagelijks op afspraak. Telefoon (010) 4262926). SCHIEDAM - Op zaterdag 7 november stond ook Schiedam in het teken van de nationale Dag van de Kunstuitleen. De dag werd geopend door Gerrit Kruijt, hoofd van de afdeling cultuur, educatie en sport van de gemeente Schiedam. Ook werd de tentoonstelling Kleur Bekennen aan Broersvest 31 geopend. Deze expositie is samengesteld uit werk dat nieuwe gemeenteraadsleden selecteerden uit de collectie van de Artotheek Schiedam en is te bezichtigen tot en met 6 december. Tevens was het deze dag moge lijk om zich gratis van een tatoeage te laten voorzien. Ook Gerrit Kruijt ging voor de bijl. (Foto: Van Det fotoproducties)

Postiljon | 1998 | | pagina 5