Sprookje van Christian Andersen komt tot leven Poppen en beren in Ahoy1 Doortje Agressieve fietsendief aangehouden Fototentoonstelling over Peru Jaarconcert muziekvereniging Harpe Davids Filmavond Historische Vereniging Niels Holgersson Kraanvogels Sprookje Bolke Edith Dudink 11 NOVEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 SCHIEDAM - Donderdagavond hield een 29-jarige Schiedammer in de Admiraal Trompstraat een vijftienjarige, eveneens uit Schiedam afkomstige fietsendief aan. De Schiedammer zag dat de jongen op straat een fiets uit elkaar stond te halen, vertrouwde dat niet en pakte hem beet. Vervolgens ontstond een worste- ling, waarbij de jongen met een mes stekende bewegingen maakte in de richting van de Schiedammer. Samen met een getuige werd de knaap overmees- terd en in afwachting van gealar- meerde politiemensen tijdelijk in een sportschool in de Admiraal Trompstraat vastgehouden. Politiemensen namen even later de knaap van de beide mannen over, waarna de jeugdige verdach- te bekende dat hij de fiets inder- daad even tevoren had gestolen en daarbij ook met een mes had gedreigd. Het mes werd even later in de bosjes gevonden en inbe- slaggenomen. De jongen werd ingesloten. SCHIEDAM - Tot 9 december is in de bibliotheek aan het Stadserf in Schiedam een fototentoonstelling over Peru te zien. Fotograaf Carl van Boven heeft tijdens zijn reis door dit land de vele indrukken die hij opdeed op foto vastgelegd. De foto's tonen de oude Incacultuur en het leven en de tra- dities van de huidige Indianen. De tentoonstelling is te bezoeken tij dens de openingstijden van de bibliotheek. SCHIEDAM - Op zaterdag 21 november geeft de christelijke muziekvereniging Harpe Davids- Schiedam haar jaarlijkse concert voor donateurs en overige belang- stellenden. Dit concert wordt voor de eerste maal gegeven in Theater a.d. Schie aan het Stadserf 1 te Schiedam. Medewerking aan deze avond zal worden verleend door het harmonieorkest onder leiding van Cees Kramer, de drumfanfare onder leiding van Machiel Jongste, het B-orkest (opleidings- orkest) onder leing van Hans Loendersloot en Tijn kemps en de majorettegroepen/twirlteams 'The Yellow Rainbows' van de vereni- ging. De toegangsprijs bedraagt f 15,-. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van de vereniging: (010) 4715959, in het verenigings- gebouw De Tamboerijn aan het Faassenplein/Nijhoffplein 22 te Schiedam-Noord: (010) 4705393 en aan de kassa van het theater: (010) 2467467. Het jaarconcert begint om 20.00 uur. Zaaldeuren geopend vanaf 19.30 uur. SCHIEDAM - Miranda van Oorschot, directeur van de gelijknamige balletschool, is laaiend enthousiast over de kaartverkoop van haar eerste grote en waarschijnlijk tevens laatste theaterproductie. Binnen drie dagen waren alle kaarten voor de twee voorstellingen die staan gepland voor 19 en 20 december in het Theater a.d. Schie, uitverkocht. "Ik overweeg nu zelfs een derde voorstelling op vrijdagavond voor- afgaand aan de beide andere optre- dens daaraan toe te voegen", klinkt het opgetogen. Overigens verwacht zij niet, vanwege de hoge kosten ooit nog eens een dergelijke groots opgezette productie onder handen te nemen. Vorige week werden de decors als proefopstelling in het theater geplaatst en al maandenlang is Miranda samen met een groep vrij- willigers bezig met het vervaardigen van de vele kostuums die nodig zijn in de gedanste, spannende avontu- ren van sprookjesfiguur Niels Holgersson. Miranda van Oorschot koos met dit verhaal van Hans Christian Andersen bewust nu eens niet voor een verhaal over prinsessen, feeen en heksen, vertelt ze, maar voor het sprookje van het jongetje Niels Holgersson. Het jongetje vertoont regelmatig vervelende karaktertrek- jes en krijgt in de voorstelling een koekje van eigen deeg. De eerste voorbereidingen voor de productie begonnen een jaar gele- den, verklaart Miranda. "Sindsdien is er al heel wat gebeurd. Decors voor het toneel van 15 meter lang en acht meter hoog moesten ontwor- pen worden en ook de kleding voor een paar honderd dansers." Zo'n vijftig mensen, moeders en vaders 0 Miranda van Oorschot van de gelijknamige balletschool doet ook aan kinderdanstheater. Momenteel bereidt zij een voorstelling voor van het sprookje van Niels Holgersson. (Foto: Van Det fotoproducties) van de leerlingen zijn iedere vrijdag avond intensief bezig met het naaien van de kostuums en met het beschil- deren van de decors. "Toen ik lang geleden mijn ballet school opzette, begon ik tevens met een kinderdanstheater waarbij ik me altijd liet inspireren door het voor- malig Scapinoballet. Het uitgangs- punt van die dansgroep is nog altijd, voor wat betreft aankleding en uit- voering, een voorbeeld voor mij en dat is terug te vinden in het gedans te sprookje van Niels Holgersson." Aan de voorstellingen werken leer lingen mee die uiteenlopende dans disciplines beoefenen. Dat is onder meer klassiek ballet maar ook street- dance en tapdans. Miranda van Oorschot verwacht veel van bijvoor- beeld het optreden van gevorderde jazzdansers die als feeeriek uitgedos- te kraanvogels een dans uitvoeren. De voorstelling duurt ongeveer twee uur en sprookjes- en dansliefhebbers kunnen voor de voorstelling vanvrij- dag 18 december nog kaarten bestel- len bij Balletschool Miranda van Oorschot, telefoon: (010) 4714077. PRINS ALEXANDER/ROT TERDAM - Drie dagen lang genieten, contacten leggen en proberen om net die pop of beer te vinden die in de collectie past of in dat kale hoekje in de hal of kamer dat smacht naar een SCHIEDAM - Woensdag 18 november houdt de Historische Vereniging voor haar leden een filmavond in de Francois Haverschmidtzaal van het kerkge- bouw van de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB aan de Westvest 92 in Schiedam. Aanvang 20.00 uur. Via een groot beeldscherm zal een drietal films, die met medewer king van het Gemeentearchief overgezet zijn op video, vertoond worden. Het gaat om 'Oud Schiedam, met beelden van de stad voordat de moderne tijd toe- sloeg, 'Nederlands Fabricaat', die de bedrijvigheid van Schiedam in de veertiger jaren toont, en een van de WF-journaalfilms die de scheepswerf Wilton-Feijenoord elk jaar liet maken om aan hun perso- neel en klanten te vertonen. (In het Mededelingenblad van de ver eniging is abusievelijk donderdag 18 november vermeld) Op de beurs in Ahoy zullen dui- zenden poppen en beren te bewon- deren zijn. 'warm' interieurstuk. Van 20 tot en met 22 november is het weer zover, dan vindt in Ahoy' de internationale poppenbeurs plaats. Voor de doe-het-zelvers zijn er mate- rialen in overvloed om zelf poppen of beren te maken. Ter plaatste kan men aan de slag in een van de vele workshops. De poppen- en beren- beurs is een bijzondere happening door de grote diversiteit aan kunste- naars en aan poppen, varierend van levensechte baby's, portretpoppen, fantasiefiguren, replica's, antieke poppen, poppenhuizen en vertede- rende beren. In Ahoy' zullen meer dan driehonderd deelnemers verte- genwoordigd zijn. De ervaring uit voorgaande jaren heeft geleerd dat het bezoek uit de hele wereld komt. Voor de fanatieke poppen- en beren- makers in Ahoy' is de beurs des te spannender omdat ze ontdekt hopen te worden door de vele fabrikanten uit binnen- en buitenland, die speu- rend naar meuw talent, langs de stands lopen. Vorig jaar gebeurde dat met Nel de Man (Vlaardingen) en Didy Jacobsen, beiden ontwerp- sters van babypoppen. Hun ontwer- pen staan nu in de speelgoedwinkels over de gehele wereld. Voor hen werd het sprookje werkelijkheid. De internationale poppen- en beren- beurs wordt georganiseerd door Niesje Wolters van Bemmel: Ahoy', Zuiderparkweg 20-30, Rotterdam. Entree: f 10,- (65+ f 7,50, kinderen van 4-12 jaar f 2,-). voor een teckel is dat?". vraagt een mevrouw aan mij. We lopen in een klein dorp. Zo een waar geen stoepen zijn, maar een straat met klinkers. De mevrouw zit in haar auto en heeft het raamp aan de bijrijderskant naar beneden gedraaid. Dit is een ruwhaar- teckel", antwoord ik. "Hoe oud", vraagt ze door. Bijna vijf maan- denWat een kleintjeroept ze verbaasd. Die van mij is vier moan- den en al een stuk groter. Ze wijst naar de achterbank. Daar zit, op een banddoek, een schattige pup. De bond is zo mstig dat ik hem helemaal over het hoofd heb gezien. Zijn eigenares zet de motor af en stapt met haar bond uit. Doortje valt de pup om de halsalsof ze een langverloren familielid terugzietHaar tweeling-broer' laat de begroeting gelaten over ztch heenkomen. "Hij beet Bolke", vertelt de vrouw verder. "We zijn net naar puppy- cursus geweest. Ze geeft een demonstrate wat ze op de cursus hebben geleerd. Bolke doet het voorbeeldig: volgen aan de voet, zitten en blij- ven. Ik sta er jatoers naar te kijken. "Is die van jullie ook zo rustigBolke loopt de hele dag maar zo een beetje achter me aanalleett om zes uur s avonds wtl hij tien minuten spelen en dan slaapt hij tot ik hem om elf uur wakker maak om hem uit te laten. Ik kijkt verbijsterd en beken voorzicbtig dat onze Door iets actiever is. Zodra we opstaan begint ze te spelen, Ze bijt in onze tenen, stoat in de badkamer naar het wc-papier te happen en grifpt ieder kledmgstuk dat we laten slingeren. Haar dag is gevuld met pret maken. Af en toe een hazeslaapje van een half uur en ze is weer helemaal fit om verder te gaan. Bolke wordt intussen wat actiever en uHl nu met Doortje spelen. Die hapt in zijn oren en voorpoten, dolgelukkig dat er gereageerd wordt. "Hoe gaat het met de zindelijkheid"vraagt de mevrouw bebngstel- lend. Ik beken dat we daar best veel tijd in moeten steken. Ze haalt opgelucbt adem. Mijn retriever was met een week zindelijk, maar bij nog steeds niet", klaagt ze. "Niets van aantrekkenstel ik gerust. "Ze hebben wat meer tijd nodig, komt vanzelf goed"We wisselen over en weer nog wat praktische infonnatie uit. De honden zijn nu echt aan het spelen. Ze rollen over elkaar been. Als we ze weer uit elkaar plukken omdat we nu eenmaal verder moetenstapt Bolke braaf achter zijn vrouwtje de auto in. Doortje probeert er achter ,ian te gaan. Ze jam- men en kronkelt zich in bochten. Het is een bond met veel gevoel voor dramatiek. "Ack, dit is gewoon een levendig hondje", troosten we elkaar.

Postiljon | 1998 | | pagina 7