Boek-aan-huis-dienst bibliotheek voorziet in grote behoefte Oeps! Ik ben de pil vergeten... Conferentie partnersteden bchiedam Jongens ontsnappen metnandboeien en al Cadeau- en creamarlct Credo Sinaers met jubileum-lD Leuk werk Uitleentermijn Minder betrouwbaar Kalebasjes en pompoentjes 11 NOVEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 SCHIEDAM - Van donderdag 26 november tot en met zondag 29 november vindt in Schiedam de partnerstedenconferentie plaats. Deze conferentie is een jaarlijks treffen, dat wisselend in een van de partnersteden wordt gehouden. Onder leiding van de burgemees- ters komen delegaties bijeen om de contacten te verstevigen en nieuwe initiatieven te nemen. De delegaties zijn afkomstig uit Neath-Port Talbot (Verenigd Koninkrijk), Esslingen am Neckar (Duitsland), Vienne (Frankrijk), Udine (Italie), Norkoping (Zweden), Velenje (Slovenie) en Albacete (Spanje). De laatste keer dat Schiedam de conferentie organiseerde was in 1990. De gemeente heeft een uit- gbreid programma opgesteld. Een van de onderdelen is onder meer een kunstproject waaraan kunste- naars uit de partnersteden zullen deelnemen. SCHIEDAM - Twee politiemen- sen van het district Schiedam keken op z'n zachtst gezegd donderdagavond hoogst ver- baasd. Twee door hen met handboeien aan een hek vastge- zette knapen waren bij hun terugkomst met handboeien en al verdwenen. De politiemensen hadden daar een ondenroek ingesteld na een melding dat zes jongens de ruiten van een abri op de Schiedamseweg, ter hoogte van het Witte Dorp, had den vernield. Nadat de knapen waren opge- spoord, gingen zij er vandoor. Na een achtervolging te voet konden twee van hen worden gegrepen. Zij werden met hand boeien vastgezet aan een hek in de Snauwstraat, waarna de poli tiemensen achter de andere vier knapen aangingen. Toen deze in diverse richtingen verdwenen, werd de achtervolging gestaakt en gingen de politiemensen terug naar de twee vastgezette jongens. Die hadden zich echter met een Houdini-achtige true kunnen losmaken en waren er, met de handboeien en al, van- door gegaan. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker houdt op zondag 29 novem ber een cadeau- en creamarkt. Creatieve mensen, die thuis of in clubverband mooie dingen heb- ben gemaakt, krijgen in wijkcen trum De Erker de gelegenheid hun hobby te demonstreren en hun producten te verkopen. Huur van een tafel is f 12,50. Ook bestaat de gelegenheid workshops te geven. Informatie: wijkcentrum De Erker, Jan van Avennesstraat 32, Schiedam (010) 4267767. REGIO - Het bekende Rotterdamse koor The Credo Singers' bestaat 35 jaar. Ter gelegenheid van dit feit is onder andere een nieuwe CD uitgebracht. Deze jubileum-CD is opgenomen in de Grote Kerk van Maassluis. Op de CD is een zeer uiteenlopend repertoire te vinden. Behalve 'The Credo Singers' van Jan Stolk is ook de sopraan Riet den Hartog te belui- steren. Verder nemen het christe- lijk harmonie-orkest Prinses Juliana uit Klaaswaal onder lei ding van Alex Zwijgers en de organist Martin Zonnenberg de muzikale begeleiding voor hun rekening. De jubileum-CD kost f 35,- en is te bestellen bij de heer J. Voogt, Plevier 1, 3191 GA Hoogvliet/Rotterdam. Telefoon: (010) 4381143. Greet van Norde, medewerkster van Bibliotheek Noord. Samen met vrijwilligsters is zij betrokken bij de boek- aan-huis-dienst van de bibliotheek. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - De Openbare Bibliotheek Schiedam heeft sinds vijf jaar de boek-aan-huis-dienst. Deze dienst is speciaal bedoeld voor mensen die heel graag lezen, maar zelf niet meer in staat zijn naar de bibliotheek te komen. "Deze dienst is vijf jaar geleden tijdens het 'Jaar van de Ouderen' opgericht", vertelt Greet van Norde, medewerkster bij Bibliotheek Noord. "We hebben de constructie niet zelf bedacht, maar overgenomen van een col- lega bibliotheek. Je hoeft niet allemaal het wiel opnieuw uit vinden!" Deze vorm van uitlenen voorziet in een enorme behoefte onder de boe- kenliefhebber. "We constateerden regelmatig dat het lidmaatschap van de bibliotheek werd opgezegd door oudere mensen. Als we dan vroegen wat de reden hiervan was, hoorden we vaak: de reis naar de bibliotheek wordt te bezwaarlijk. Toen hebben we besloten de boek-aan-huis-dienst ook in Schiedam in te voeren en het werkt fantastischgaat Greet ver der. Ze wijst naar de rij multomap- pen die in een schap staan. Wei 45 lezers worden bezocht door 30 vrij- willigers. Alle gegevens van de leden staan vermeld in de map, zo ook de voorkeur voor schrijvers en het genre waar ze van houden. Dat kan van alles zijn. Veel lezers vragen ook een grote lettertype boek. De vrij- williger houdt in de multomap bij welke boeken zijn uitgeleend. Leny Bots stapt de bibliotheek bin- nen. Zij is een van de vrijwilligsters. "We hebben ook twee mannen als vrijwilligers", zegt ze, terwijl ze langs de stellingen loopt om opnieuw vijf boeken uit te zoeken voor haar lezer. "Leuk werk is het", praat ze door, terwijl ze zoekt. "Eigenlijk snijdt het mes een beetje aan twee kanten. Ik voorzie bij mijn lezer in een grote behoefte aan lees- plezier, maar bovendien maak ik ook even een gezellig praatje. Ik breng boeken bij twee leden en doe dat zo economisch mogelijk. Ik haal vandaag de nieuwe boeken in de bibliotheek, breng ze morgen naar mijn lezer en neem dan de boeken, die ze uit heeft weer mee terug". Mevrouw Vermeulen heeft een lid maatschap op de boek-aan-huis- dienst. "Ik ben er zo blij mee dat ik ook mijn buurvrouw al enthousiast heb gemaakt voor voor deze uitleen- vorm. Ik lees ontzettend graag, maar kan de deur niet meer uit. Het grote lettertype boek leest voor mij het makkelijkst. Ik heb een voorkeur voor de boeken van Kathleen Woodiwiss. Wat schrijft zij toch mooi. Hoewel, ik ben nu bezig met een boek van Willy Corsari, dat spreekt me ook aan. Een boek van Pearl S. Buck ligt er nog, maar gelukkig zijn m'n zes weken nog niet om, ik heb nog alle tijd. Mevrouw Eijsbergen brengt mij de boeken. Dat is toch zo leuk. Deze mevrouw is zelf al 79 jaar!" "Dat klopt", zegt mevrouw Eijsbergen, "maar ik ben nog goed ter been en ik ben graag bezig met leuke dingen. Ik breng boeken naar twee mensen. Eerder bezorgde ik bij nog iemand, maar die mevrouw is weer zo goed opgeknapt, dat ze nu zelf weer naar de bibliotheek loopt en haar eigen boeken weer uit- zoekt. De uitleentermijn voor de boek-aan- huis-dienst is zes weken. Dit in tegenstelling tot de normale uitleen- tijd, die drie weken is. De lezer mag vijf lees- en vijf studieboeken kiezen. De bibliotheek is nog op zoek naar vrijwilligers voor de boek-aan-huis- dienst. Gegadigden kunnen zich aanmelden bij Greet van Norde, telefoon (010) 4708320. Mensen die van de boek-aan-huis-dienst gebruik willen maken kunnen zich tevens opgeven via bovengenoemd num- mer. Het lidmaatschap van deze dienst kost hetzelfde als het normale lidmaatschap: leden tot 65 jaar: 33,-. Rotterdampas of 65+ kaart geeft recht op 10,-- korting. Kathy Korporaal-Huitema De pil is een heel betrouwbaar voorbehoedmiddel, als je 'm maar op de juiste manier gebruikt en inneemt. Dat bete- kent in ieder geval: elke dag slik- ken op ongeveer hetzelfde tijd- stip. Bij de apotheek kunnen ze je alles vertellen over de werking van dit anticonceptiemiddel, desnoods in een apart kamertje. Ook is er de folder 'De anticon- ceptiepil1 verkrijgbaar. Zo'n anderhalf miljoen vrouwen in Nederland gebruiken de pil, omdat hij zo betrouwbaar is. De pil bevat nagemaakte hormonen die bijna op dezelfde manier werken als de natuurlijke vrouwelijke geslachts- hormonen. Ze zorgen ervoor dat er geen eicel vrijkomt, dat een eicel zich niet zou kunnen nestelen in de baarmoederwand en dat zaadcellen -door verdikking van het slijm in de baarmoederhals- minder de kans krijgen om de baarmoeder te berei- ken. In sommige situaties is de pil minder betrouwbaar. Ben je bijvoorbeeld 's avonds de pil vergeten, dan moet je hem binnen 36 uur na de vorige pil alsnog innemen. Voor de mini-pil geldt als uiterste termijn 27 uur. Lukt dat niet, dan is de pil niet meer betrouwbaar. Ook wanneer je waterdunne diarree hebt, moet bra- ken of bepaalde medicijnen gebruikt, is de pil niet meer volledig betrouwbaar. Bij de apotheek kun nen ze hierover meer informatie geven. Ook kunnen ze alles vertellen over de regeling van je menstruatie, verschillende soorten pillen en mogelijke bijwerkingen. Sinds kort tuinier ik. Vier jaargetijden houd ik mij bezig met aarde en beplanting daarvan. Wat komt er op, als ik wanneer wat zaai. En vooral, wat vind ik mooi in mijn tuin. Vorig jaar herfst wist ik het al: ik zaai sierkalebassen en pompoenen in het voorjaar, dan oogst ik in de herfst van die knotsen van kalebassen. Als ik dan de omvang wil meten, heb ik aan een centimeter niet genoeg! Ook plant ik een physahs alkekengi', nou ja, zeg maar lampion'. Ik krijg namelijk een stek mee van mijn al jarenlang tuinierende broer. Ik zie het allemaal al voor me. In november is er een huisgenoot jarig en dan versier ik het hele huis en balkon met pompoenen en lampionnen. Ik koop alvast manden, waar ik ze op zal leggen, op het bankje buiten. In mijn gedachten hoi ik ze stuk voor stuk al uit en maak er van die prachtige 'halloweens' van, met een waxine- lichtje ertn, lumineus. Wat kan je je toch verkneuteren op simpele dingen! Het voorjaar komt en ik strooi kwistig zaad op de meest strategische plaatsen in mijn tuin. Ik spreek het zaad toe, zo in de trant van: Doe je best maar, spruit maar uit en sier mijn tuinDat gebeurt inderdaad. Ondanks de vreselijke natte zomer is mijn tuin een plaatje. Mijn met zorg uitgekozen rose en paars gekleurde eeti- jarigen tieren dat het een lust is. Lathyrus leeft zich uit rond mijn 'hanging baskets' en tot mijn grote genoegdoening steekt het groen van de sierkalebas driftig z'n kop op. Hit kronkelt zich door mijn tuin. Het blad is scherp, wat brandnetelachtig merk ik als ik het voorzichtig optil, om te kijken of er zich nog niks zet aan de onder- kant. Een week later ontwaar tk ineens prachtige gele bloemen aan de stronken. In mijn onnozelheid denk ik nog, dat iedere bloem een sierelement wordt. Handenwrijvend sta ik erbij en kan niet wach- ten tot de reuzen zich zullen vormen. Intussen breng ik ook een bezoek aan mijn broer. Wij tuinieren heel wat af samen. Ik geef hem instructies van welke bloemen ik vooral zaad wil hebben en laad een doos vol met border bedekkers. Dan komen we bij zijn pompoenenkweek. Mijn hemel, de sierkalebassen, pompoenen, turkse mutsen van zeker een meter omvang, wandelen zijn tuin uit! Ik verschiet van kleur. t Is de tijd he", zegt hij laconiek. Opgetogen en vol verwachting ga ik een week later weer naar mijn eigen tuin. Met een kistje, want de hele handel moet natuurlijk mee naar huis. Wie schetst mijn verbazing? Er kangt een oogst van drie miniaturen aan mijn bladeren. Drie hele kleine peervormige mini kalebasjes. En alle bloemen liggen op de grond. Ik schiet onde- baardlijk in de lacb. Met gepaste trots knip ik mijn oogst van de tak en laat ze aan de buurvrouw zien. Ze is zander bril bezig plantjes water te geven en ziet niet wat ik in handen heb! Broerlief komt ook nog even langs. Hij heeft een hele grote tas bij zich. Daar rolt zijn oogst uit. "Ik vind het zo sneu voor je"zegt hij. "Heb je toch wat om de verjaardag op te vrolijken. Oh ja, ik heb ook een stapel lampionnetjes voor je meegenornen, dat zal ook wel niks geworden zijn!Bij binnenkomst in de woonkamer weet ie niet wat ie ziet. Voor het roam hangt de leeftijd van mijn huisgenoot in verlichte oranje 'Pbysalis alkekengi'!

Postiljon | 1998 | | pagina 9