r Dokter in praktijk 'Als het om een kadootje gaat' voor jong en oud Boeken en schrijvers in Schiedam-Noord Schiedamse Orgeldag in hele stad te horen V HOGE BELONING! Strandwandeling Peter Vlasveld Knus winkeltje Handig 18 NOVEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Dit is de korting als u bij ons koopt! Dus voor rotan, grenen, eiken en senioren meubelen gaat u gewoon naar J AN WOQNING Mpl IRF1 FN Bergweg 62, R'dam, tel. 010-4664827 Tot ziens. Per winter komen in ons land zo'n vijftig verschillende virussen voorbij en je pikt daar altijd wel eentje van op. Het is echter niet zo dat je maandenlang hetzelfde virus onder de leden hebt; in de loop van ons koudste jaargetijde krijgen we te niaken met verschil lende virusinfecties. De ene keer staat keelpijn op de voorgrond, dan een stekende oorpijn en een volgende keer kampen we met een kaakbolte-ontsteking. In de loop van de tijd hebben mensen allerlei middeltjes ont- dekt die het verkouden-zijn min der zwaar maken. Denk maar eens aan de grog (citroen met heet water en cognac). Menig grieplijder lag dronken in bed. Bezorgde huismoeders lieten behoedzaam een warm (en soms te heet) druppeltje olie in het pijnlijke oor van hun kind vallen. En wie herinnert zicb niet het kopje gekookt water met een beetje zout om te snuivenl In een boek van rond de eeuw- wisseling las ik: 'Voor het toedie- nen van neusdruppels bij een klem kind, dient men het bij de enkels te vatten en het hoofd omlaag te laten hangen. Het kind wordt mstig en men kan de zout- oplossing in de neus laten lopen Gelukkig zijn er tegenwoordig betere manieren om te druppelen. Toen de geneesmiddeleninaustrte zich ermee ging bemoeien, brak een periode van genot aan. Neusdruppelaars en sprays, sma- kelijke hoestdrankjes, een ment- holsnuifapparaat en zelfs sauna. Door het veelvuldige gebruik zijn deze zaken bij het ziekenfonds uit de gratie. Tegenwoordig kun je neusdruppels en hoestdrankjes zonder recept kopen bij apothe- ker of drogist Patienten met verkoudheids- klachten adviseer ik om een strandwandeling te maken. Bijvoorkeur 's avonds, als de lucht is verzilt. Bij het lopen adem je lucht in vol met kleine druppeltjes water. Dit heeft het zelfde effect als neusdruppels of stoombaden. Uit eigen ervaring weet ik dat de kans op succes zelfs veel groter is. Een van mijn patienten vertelde me dat hij mijn raad had opge- volgd. Na afloop van de wande- ling was htj neergestreken in een restaurantjeop een zachte bank naast een haaravuur. Na een paar minuten kreeg hij gezelschap van een man in een stormjack. "Lekker warm hier', zei de man. "Eerst een stukje lopen en dan bij het vuur een bakkie troost". Mijn patient knikte, hij was het daar volledig mee eens. Maar ik doe het voor m'n gezondheid"ging het stormjack verder. "Mijn dok ter heeft het geadviseerd. Mijn patient schrok op. "Oh jaf Mijn dokter ook". Laten nou beide mannen patient zijn in mijn prak tijk. Even later kwam een vrouw binnen, gekleed in een geel jack en met een zuidwester op. Ze mopperde over het weer, maar ja, ze kwam hier voor haar gezond heid. Waarop het tegelijkertijd uit twee monden klonk: 'Ook patient van dokter Vlasveld? Elke avond een strandwandeling maken is niet haalbaar. Als u grieperig bent is het heilzaam om een voor het naar bed gaan een zo warm mogelijke douche te nemen en de warme lucht te inha- leren. De vochtige lucht zal het siijm in de luchtivegen dunner maken, zodat het ophoesten ervan gemakkelijk gaat. Maar als u toch niets te doen hebt in de avond, ga dan even tangs het strand. Mobieltjes hangen veelvuldig aan het plafond, evenals mini beertjes in een luchtballon-met-zandzakjes. Polly struint stad en land af om de leukste dingetjes te bemachtigen. Kijk je je ogen niet uit op de prach- tige Henry II kast tegen de muur, dan doe je dat wel op alles wat er in geetaleerd staat. "Dit kastje met exclusief handwerk vind ik zelf heel mooi. De dochter van mijn vriendin maakt al deze figuurtjes van fimo klei. Vorige week leverde ze enkele creaties met Teletubbies af. In no- time verkocht natuurlijk. "Eigenlijk wil ik nog een tafel mid den in de winkel. Het lijkt me een goed idee om daar de kalenders open op uit te stallen. Ik heb zulke prachtige kalenders", vertelt Polly trots. "Het was van de week van dat sombere weer. Ik heb alle waxine lichtjes aangestoken in alle wind- lichten die ik ver-koop. Dat stond zo gezellig. 'Als het om een kadootje gaat', Frans Rietveldpad 56, Schiedam- Woudhoek. Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag van 11.00 - 16.00 uur. Zaterdag van 10.00 - 16.00 uur. 'Als het om een kadootje gaat' staat heel uitnodigend boven het winkelpandje aan het Frans Rietveldpad 56 in Schiedam- Noord. Voorheen was dit een lesruimte, maar toen het niet meer als zodanig werd gebruikt, wist Polly Blok onmiddellijk hoe ze de ruimte wilde opvullen. "Een winkeltje zoals het nu is", zegt Polly, "zit al heel lang in mijn hoofd en nu ik in de gelegenheid ben, benut ik mijn kans volledig. We heb ben heel hard gewerkt om er iets moois van te maken." En dat is gelukt. Het pand is wit met geel geschilderd. Een prachtige kleu- rencombinatie waar de cadeautjes perfect bij afsteken. Polly etaleert zelf. "Ik houd ook alles zelf schoon met een plumo en verzet dan af en toe nog eens wat, maar over het algemeen ben ik heel tevreden met de indeling." Die handigheid met de plumo heeft kleinzoon Dewi van Polly afgekeken. Hij tilt het ene kleinnood na het andere op en wap- pert er met een mini-plumootje overheen. "Dat is een pen", gaat Polly door, een van de vele hebbedingetjes in haar knusse winkeltje. Ze staan te kust en te keur in een klein emmer- tje. Pennen met lieveheersbeestjes, muisjes, beren noem maar op. SCHIEDAM - Soms lees je een boek dat zo boeiend is dat er een allesoverheersende behoefte bestaat door te lezen. Je raast met je ogen over de letters hon- gerig naar meer aanwijzingen voor de afloop van het verhaal. Het is een soort racelezen. Intussen stapelt de afwas zich op tot het plafond en staat de hond met gekruiste poten voor de deur te janken. Maar niets houd je tegen door te lezen. Er is echter een moment waarop je even stopt met lezen, namelijk om het boek te draaien en verwonderd naar het fotootje op de achterkant van het boek te staren. Onvoorstelbaar dat deze man of vrouw dit allemaal bedacht heeft. Deze verbazing is volgens mij de reden waarom mensen schrijvers in levende lijve willen zien en horen. Ze willen het hoofd dat de inhoud van het boek heeft bedacht en de handen die de letters hebben geschreven zien. Boekhandel Mercurius biedt een aantal malen per jaar de kans om schrijvers te zien en te horen. De schrijvers en belangstellenden wor- den ontvangen in de Gemeentebibliotheek Schiedam- Noord. De toegangskaarten zijn goedkoop, de prijzen varieren tussen de f 7,50 en f 12,50. Deze kaarten zijn verkrijgbaar in Gemeente bibliotheek Schiedam-Noord en bij boekhandel Mercurius (gevestigd in Hof van Spaland). De eerste keer is Jan Siebelink (1938) de gastauteur. Er zijn er ongeveer zestig personen aanwezig. Ondanks de heldere tl-verlichting is er een gezellige sfeer. Ook hier blijkt dat boeken voor veel meer zaken bruikbaar zijn. Ze zijn bijvoorbeeld ook erg handig voor wiebelende tafels of om een microfoon wat hoger te plaatsen (zoals hier gebeurt). Joop Krom, leraar Nederlands aan Schravenlant interviewt Jan Siebelink. Tenminste de heer Krom stelt ongeveer drie keer een vraag. Jan Siebelink geeft zo uitvoerig ant- woord dat een apparaatje dat af en toe 'hm, hm' zegt voldoende was geweest. De antwoorden van Siebelink zijn zo lang, omdat hij niet alleen zeer volledig antwoord, maar ook omdat hij de ruimte neemt tus- sendoor anekdotes te vertellen, grapjes te maken en beeldende situ- atiebeschrijvingen te geven. Na een uur is er een korte pauze. Het is mogelijk om boeken van Jan Siebelink aan te schaffen. Natuurlijk is de auteur bereid deze na afloop te signeren. Daarna volgt het tweede uur, waarin Jan Siebelink weer op boeiende wijze vertelt over zijn laat- ste werk Vera. Ik kijk nu al uit naar de volgende schrijversavond, op 27 november 1998, dan komt Moses Isegawa. Ingrid van Faassen Als het om een kadootje' gaat is een knusse cadeaushop voor jong en oud. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - Voor de liefheb- bers stond zaterdag 14 novem ber geheel in het teken van orgel- concerten. Op verscheidene lokaties in de hele stad vonden in het kader van de Schiedamse Orgeldag concerten plaats. In het Stedelijk Museum Schiedam gaf organist Cees Zeevaart een orgelconcert. Het was het eerste concert dat op deze dag werd gege- ven. Het vond plaats in de aula van het Stedelijk Museum. Cees Zeevaart studeerde orgel en muziek- theorie bij dr. Willem Mudde en piano bij Charles G. Kuit. Tot aan zijn pensionering, begin van dit jaar, was hij als producer-regisseur werk- zaam bij de NCRV-radio. Hij is als vast organist verbonden aan de Nederlands Hervormde Kerk in de Bilt en aan de H. hart en Josephkerk te Hilversum. Tijdens de Orgeldag werden op ver schillende orgels in Schiedam con certen gegeven. Na het concert in het Stedelijk Museum volgden con certen in de Havenkerk, de N.P.B. kerk, de Oud-katholieke kerk en tot slot in de Grote of St. Janskerk. Afgelopen zaterdag vonden op de Schiedamse Orgeldag overal in de stad orgelconcerten plaats, onder andere in het Stedelijk Museum Schiedam.(Foto: Van Det fotoproducties)

Postiljon | 1998 | | pagina 5