Vrijwilligers voor gastlessen gezocht Maaltijdvoorziening Ouderen- werk zoekt vrijwilligers Botje bij botje Boerenkool met worst voor kunstenaars uit partnersteden Doortje Nog plaats bij volks- dansen Rommelmarkt Katholiek Vrouwengilde Bloemschikken in Kluphuis Oost Harmonia-avond Tarotuitleg 41 e Volkskerstzang in de Doelen Wisselen Niet gecharmeerd Stampot Edith Dudink 18 NOVEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 SCHIEDAM - Elke maandagavond van 20.00 tot 22.00 uur komt in KluphuisOost aan de Boerhavelaan 79 in Schiedam een enthousiaste volksdansgroep bij elkaar. Op een ontspannen manier leren de deelnemers onder leiding van een zeer ervaren leraar een aantal dansen. Het gaat om dan- sen uit onder andere Bulgarije, Israel en Griekenland. Bij deze volksdansgroep is nog plaats voor nieuwe mensen. Zowel mannen als vrouwen zijn welkom. De kos- ten bedragen f 15,- voor zes avon- den dansen. Men kan ook vrijblij- vend een keertje komen dansen: maandagavond om 20.00 uur. Meer inlichtingen: (010) 2451818. SCHIEDAM - De Katholieke Vrouwengilde afdeling Schiedam- Noord organiseert op zaterdag 21 november (van 11.00 tot 16.00 uur) en zondag 22 november (van 11.00 tot 13.00 uur) een advents- /rommelmarkt in het trefcentrum, Willem Andriessenlaan 65, Schiedam. Kaarten, lichtjes, cadeautjes voor de december- maand maar ook beschilderde kaarsen worden te koop aangebo- den. Op de rommelmarkt zijn natuuriijk ook vele andere dingen te koop. SCHIEDAM - Eenmaal in de twee weken op donderdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur kan men in Kluphuis Oost leuke bloemstukjes maken. Van een zeer ervaren vrij- willigster leert men hoe met bloe- men en andere materialen een mooi stukje in elkaar kan worden gezet. Er zijn nog enkele plaatsen vrij in de bloemschikgroep. De kosten bedragen f 5,- voor de bloemen (de begeleidster koopt deze voor de hele groep in) en men betaalt apart voor koffie of thee. Wie interesse heeft, kan zich opgeven bij Kluphuis Oost, Boerhaavelaan 79, Schiedam. Telefooon (010) 2451818. SCHIEDAM - Op donderdagavond 19 november verzorgt Winfried Povel de Harmonia-avond met een tarotuitleg plus legging. De avond wordt gehouden in wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein 165 te Schiedam. Het begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt voor niet-leden f 8,50. De avond gaat uit van de Spirituele Vereniging Harmonia Schiedam. ROTTERDAM - Voor de 41 e keer wordt dit jaar de Volkskerstzang gehouden in de grote zaal van de Doelen. Dit zal plaatsvinden op 20 en 24 december om 19.00 en 21.00 uur. Ruim 300.000 hebben de afgelopen veertig jaar dit eve- nement bezocht. Anno 1998 nodigt de organisatie iedereen uit om samen met het I.J.E.- koor en haar oud-tedenkoor onder leiding van Jeffrey van Zaalen en de muziekkorpsen van het leger des Heils onder leiding van Carl Rosenquist gezamenlijk Kerstfeest te vie- ren. Samenzang en koor zullen ook dit jaar afgewisseld wor den. Kaarten a f 6,- zijn vanaf 20 november verkrijgbaar bij de Kassa van de Doelen, Schouwburgpiein 50, Rotterdam en het Gebouw Leger Des Heils, Kooikerweg 12/14, Zevenkamp. SCHIEDAM/VLAARDINGEN De GGD Werkgroep Voorlichting Verslaving (WVS) is op zoek naar vrijwilligers die bereid zijn op basisscholen (groep acht) voorlichting te geven over verslaving. Het preventieproject bestaat uit zes lessen waarvan de groepsleerkracht er vijf voor haar/zijn rekening neemt. Een vrijwilliger van de WVS geeft samen met een agent die het project heeft geadopteerd de gastles. In deze lessengaat de aandacht uit naar de groepsdruk en groepsbei'n- vloeding. Doel is de kinderen te hel- pen bij het maken van een bewuste keuze en zich weerbaarder te maken tegen de druk vanuit de groep. De belangstelling van de scholen voor het project is groot en daarom zijn nieuwe vrijwilligers van harte welkom. Aan de lessen gaat een trai- ningsperiode vooraf die wordt gege- ven door professionele instellingen. Medewerkers bezoeken eenmaal per maand een vergadering en zijn maximaal een dagdeel per maand beschikbaar. Ook voor andere voor- lichtingsprojecten kan de WVS nog vrijwilligers gebruiken. Voor meer informatie bellen met Jaap van Duijvenbooden, telefoon (010) 4706561. Schriftelijke aanmeldin- gen richten aan: WVS, postbus 3063, 3130 CB Vlaardingen. SCHIEDAM - De warme maal tijdvoorziening van de Stichting Ouderenwerk Schiedam is met spoed op zoek naar vrijwilligers die ongeveer twee uur per dag behulpzaam willen zijn bij het uitgeven van de maaltijden van uit de keuken van woon-, zorg- en dienstencentrum Frankeland. De bezorgers wachten daar in een ruimte tot de maaltijden klaar en verpakt zijn. De vrijwilliger 'ter plaatse' zet koffie klaar voor de bezorgers, haalt de maaltijddozen uit de kelder en zet ze op transport- karren. Dan wordt er gewacht op een seintje uit de keuken en roept de vrijwilliger de bezorgroutes af. De lege transportkarren moeten dan ROTTERDAM - In de Kunsthal in Rotterdam is vanaf 14 november t/m 10 januari 1999 de tentoonstelling 'Botje bij botje. Menselijke resten uit musea' te bezichtigen. In de Nederlandse musea bevinden zich stoffelijke resten van meer dan vijfhonderdduizend mensen. Ske- letten, lichaamsdelen op sterk water, gemummificeerd of op andere wijze geprepareerd, overblijfselen uit de steentijd en trofeeen van koloniale veroveringen. Maar wie waren deze mensen? En hoe zijn zij museum- stukken geworden? De meeste van deze museumstukken bevinden zich tegenwoordig in de depots en zijn SCHIEDAM - Op 28 november wordt de partnerstedenconferen- tie in Schiedam gehouden. Voorafgaand aan deze bijeen- komst zullen enkele kunstenaars afkomstig uit de verschillende partnersteden van Schiedam met ingang van maandag 23 novem ber gezamenlijk een kunstwerk vervaardigen. Zo op het eerste gezicht een leuk initiatief, dat echter waarschijnlijk zal verzan- den in een bezigheidstherapie voor vijf kunstenaars, die voor- namelijk zijn gespecialiseerd in het twee-dimensionale vlak. Het plan, aangedragen door burge- meester Scheeres en wethouder Hafkamp, houdt in dat de kunste naars, afkomstig uit onder meer Wales, Esslingen en Udine, ieder met een eigen inbreng, tezamen een windroos maken. Een dergelijk object dat menige tuin siert is bedoeld om windrichtingen aan te geven. De plaats van de sculptuur is echter gedacht in de hal van het Stadskantoor en dat levert al, voor er sprake is van de totstandko- ming van een kunstwerk, problemen op. Nog afgezien van het gegeven dat een windroos door middel van wind Noord, West, Oost en Zuid aangeeft en dat zelfs een zwak windje in het Stadskantoor ontbreekt, is het nog maar de vraag hoe architect Ruijsenaars zal reageren op een eventuele plaatsing in zijn bouw- werk. Naar verwachting zal dat niet positief uitvallen. Bovendien, zo is in de wandelgangen te horen, is de Advies Commissie Beeldende Kunst niet gecharmeerd van het idee. Ruim twee jaar geleden werd gekozen voor een ander beleid. Dat betekent dat kunst voor de openbare ruimte moet voldoen aan weer naar binnen worden gebracht. Als de bezorgers terug zijn van hun route moeten de lege dozen en dek- sels gescheiden worden en vuile dozen apart worden gezet. Voor dit zeer praktische, maar leuke vrijwilligerswerk ontvangt men een kleine onkostenvergoeding en kan er een kopje soep met een broodje genuttigd worden. Behalve een vrij williger 'ter plaatse' zoekt Ouderenwerk maaltijdbezorgers voor de flats aan de Vlaardinger- dijk, Havendijk en omgeving. Geinteresseerden die een of meerde- re dagen per week tijd hebben, kun- nen voor meer informatie bellen met de maaltijdvoorziening, telefoon (010) 4271992, bij voorkeur tussen 10.00 en 12.00 uur. kwalitatief hoogstaande eisen. Het is niet duidelijk of de windroos dit cri- terium kan doorstaan. Voorts is de commissie van mening dat Schiedamse kunstenaars eveneens gelegenheid moeten krijgen een windroos te ontwerpen. Een en ander zal tot gevolg hebben dat beeldend kunstenaar Yvon Koopman, die eveneens deelneemt aan het project, de buitenlandse kunstenaars drie dagen lang in de tot atelier omgebouwde Artotheek bezighoudt met iets dat waarschijn lijk voor Schiedam geen blijvende sculptuur oplevert. Overigens heeft het er alle schijn van dat Schiedamse kunstenaars de bui al zagen hangen, want slechts drie kunstenaars reageerden op het verzoek een week beschikbaar te zijn om de buiten landse kunstenaars te begeleiden. Twee van hen haakten op het laatste moment ook nog eens af. Hoe het ook zij, Yvon Koopman laat zich niet uit het veld slaan. Met een aantal originele ideeen wil zij haar buitenlandse collega's een paar leuke dagen in Schiedam bezorgen. Zo is ze zeker voornemens hen thuis uit te nodigen voor een degelijke Hollandse stampot. Ook zou zij haar gasten het liefst bij het hotel afhalen met vijf fietsen en regenpak- ken voor een ritje door Schiedam, voordat zij aan de slag gaan in de Artotheek. Nu eens geen klompen en tulpen maar een eigentijdse benade- ring die er niet om liegt, want in overvloedige regen en fietsen zijn we sterk. Dit idee werd echter bij de organisatie van de partnersteden- conferentie niet met gejuich ontvan- gen. Mocht het de groep lukken een acceptabele windroos te ontwerpen, dan wordt deze in ieder geval op de laatste dag (28 november) van de partnerstedenconferentie geexpo- seerd in de hal van het Stadskantoor. Nans Wolters zelden te zien. Reden voor de Kunsthal ze voor het voetlicht te halen. 'Botje bij botje' is een fascinerend overzicht van vijf eeuwen verzame- len van menselijke resten. Te zien zijn bijvoorbeeld een reliekdoosje met twee partikels van St. Lucas (ca. 1535), de mummie van het Egyptische meisje Sensaos uit het bezit van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden, een ingebon- den voetje uit China op sterk water, het skelet van een dwerg, de urn met as van Multatuli en het beroemde blikje poep van Piero Manzoni. Infolijn: (010) 4400301. Openings- tijden Kunsthal: dinsdag tot en met zaterdag 10.00 -17.00 uur, zon- en feestdagen 11.00 -17.00 uur. Doortje is begonnett met het wisse len van haar gebit. De kleine witte speldenkopjes moeten plaatsmaken voor een stoer, volwassen honden- febit Bn dat host moeite. Ze pro- eert met haar voorpootjes de hele kiezenrij emit te duwen en knaagt steeds fanatieker op de botjes van buffelhmd. Eigenlijk knaagt ze op alles wat ze tegenkomt. De scboenen van de baas hebben in een onbewaakt ogenblik een rafelig randje gekregen We kopen en kauwbotjes in alle soorten en matenzodat er in ieder ver- trek iets legaals te khtiven ligt. Tussen het kauwen door tie ik haar iets wits uitspugen. Een kiesje! Van het begin af aan heb ik Doortje laten wennen aan een dagelijkse inspectie van tanden en kiezen. Omdat ze nu meer last heeft van haar gebit vindt ze dat nu minder geslaagdmaar u>e zetten weer door. ledere dag frummel ik een beet/e aan de dubbele melkkiesjes. Op een gegeven moment staan deze baaks, maar Doortje is dat gerommel zat en houdt haar kaken stijf op elkaar. Dan maar van teclmiek verande- ren. Ik geef haar een zakdoek om op te kluiven. Qndertussen zet ik duim en wijsvinger in de doek en tvurm zo mijn vingers tussen de kaken. Gelijk goed beet. Met een rukje is de kies losPijn doet het niet; ze heeft zelfs niets in de gaten. Vanaf dat moment maak ik er een sport van om tanden en kiezen op te sporen. Tijdens het stofzuigen stop ik bij ieder wit dingetje. Gaattdeweg vind ik steeds meer van die prtegelig kleine tandjes en kiezen. Toch zal ik binnenkort naar de dierenarts moeten. De twee grote hoektanden zetten door, maar de melkhoektanden weten van geen wijken. Hoe we ook duwen, ze zitten muurvast. Dat wordt een bezoek aan de dieren arts. Doortje is alien ttog maar voor de jruppyprikjes naar de dierenarts geweest. Bij een zo'n bezoekje duwde de arts geroutineerd een pilletje in haar bek. Ze spuugde het even zo snel weer uit. "Echt een teckel", mompelde de dierenarts, terwijl ze voor de tweede keer het pilletje erin duwde. En nu dits de kiesjes. Dat zal wel de nodige spektakel geven. Het zal mij benieuwen. Ik koud u op de hoogte,

Postiljon | 1998 | | pagina 7