Volop aandacht voor verslaving n GGD ricbt schijnwerper op roken en drugsgebruik Kookcursussen voor tieners Kledingzaak overvallen Miniaturen maken bij NCVB Aanleg Millenniumbos Literaire middag met Roemeense schrijfster 0m welke drugs- middelen gaat net? y Afhankelijkheid 'Doe effe normaal' 18 NOVEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 SCHIEDAM - Kluphuis Oost heeft plaatsen vrij op de kookcursussen voor tieners, die starten in januari Op dinsdagavond is er van 17.00 tot 19.00 uur een cursus voor jon- gens en meisjes. Op woensdag is er een cursus voor alleen meisjes (van 16.00 tot 18.00 uur). Ben je tussen de 10 en 15 jaar oud en lijkt het je leuk om lekkere recep- ten te koken, geef je dan op voor de kookcursus. Voor meer infor- matie kun je terecht bij Jolanda van der Lubben in Kluphuis Oost, Boerhaavelaan 79. Telefoon: (010) 2451818. SCHIEDAM - Donderdagmiddag werd een aan het Broersvest gevestigde kledingzaak overvallen door een met een mes gewapende overvaller. Onder bedreiging van het mes moest de alleen in de zaak zijnde verkoper de kassa ope- nen en het kasgeld aan de over valler overhandigen. Die ging er lopend met een nog onbekend geldbedrag vandoor in de richting van de 's-Gravelandseweg. SCHIEDAM - Op woensdagmiddag 25 november van 14.00 tot 16.00 uur is Lenie van't Hoff uit Maasluis uitgenodigd door de NCVB afdeling Kethel en afdeling Woudhoek. Zij maakt miniaturen poppenhuizen, winkeltjes en kerst- miniaturen. Een ideale mogelijk- heid om voor de kerstdagen enke- le creatieve ideeen op te doen. Meer informatie: (010) 4737813. ROTTERDAM - In de gemeente Rotterdam wordt wellicht een 'Millenniumbos' aangelegd. Iln de Commissie Ruimtelijke Ordening en Grondzaken wordt het idee besproken om van het geld dat dit jaar niet is uitgegeven aan bos- bouwprojecten ter compensatie van extra CO 2 uitstoot te beste- den aan de aanplant van een 'Millenniumbos' in Rotterdam. Er is gedurende 15 jaar jaarlijks vijf ton beschikbaar, de helft voor bos- aanleg in de regio, de andere helft voor bosbouwprojecten in tropi- sche gebieden. Het idee van het Millenniumbos was al eerder geopperd door het raadslid S. Bayraktar. De stad zou, volgens Aubert, moeten worden betrokken bij de plek waar het bos zou kun- nen komen. VLAARDINGEN/SCHIEDAM - Het Platform Ander Vlaardingen orga- niseert op zondag 22 november een literaire middag met de Roemeense schrijfster Nausicaa Marbe. Zij vertelt over haar boek Mandraga. Haar grootouders waren adellijke grootgrondbezit- ters in Roemenie. Nausicaa Marbe vond de vrijheid in Nederland en wilde niet meer terug naar het Roemenie onder de (toen nog heersende) communistische dicta tor Ceausescu. Toch bleef ze den- ken aan de verhalen van haar rijke, oude familie aldaar. Zij schreef Mandraga, over de geschiedenis, de rijkdom en het lief en leed rond het landgoed dat nu in haar bezit is en dat die naam nog steeds draagt. De hoofdper- soon in het boek is een vrouw die na jaren in Nederland te hebben gewoond, terugkeert naar haar geboorteland. Het gaat over de verwarrende aantrekkingskracht van twee verschillende leefwerel- den, van verleden en heden, van oude familie en nieuwe vrienden. De muzikale omlijsting gedurende de middag wordt verzorgd door Nannie Leenman, viool en Niec van den Burgh, contrabas en gitaar. Plaats: Visserijmuseum, Westhavenkade. Aanvang: 15.00 uur. Toegang: f 7,50. SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Overal waar 'te' voor staat is niet goed, kregen we al jong te horen. Voor veel jonge mensen en volwassenen is echter niet duidelijk waar de grens van dat 'teveel' wordt overschreden en dat kan leiden tot verslaving. Deze week wordt in Europees verband een Drugspreventieweek georgani- seerd. Op 21 november vindt de Nationale Dag van de Verslaving plaats, die dit keer in het teken staat van overmatig drankge- bruik. De afdeling Preventieve Gezondheidszorg van GGD Nieuwe Waterweg Noord grijpt deze gelegenheid aan om tot het eind van deze maand allerlei vormen van verslaving onder de aandacht te brengen. Ook biedt de GGD Nieuwe Waterweg Noord mensen die vragen hebben gratis informatiemateriaal aan over vele vormen van versla ving. Verslavingen zijn van alle tij- den", aldus coordinator Nijs de Graaf van de GGD, "en iedereen kent wel zijn eigen kleine of grote verslaving. Bij verslaving denken de meeste mensen aan drugs, maar het hoogste percentage verslaafden in Nederland wordt gevormd door alcoholisten, ruim 750.000 perso- nen." Een algemene omschrijving van drugs luidt: "Medicijn dat wordt gebruikt om het bewustzijn te bein- vloeden" en daaronder vallen niet alleen illegale middelen als xtc, speed, cocaine en heroine maar ook tabak, alcohol en medicijnen. Gokverslaving zou eigenlijk buiten dit rijtje moeten vallen omdat men er niets voor inneemt. Toch zijn de (afkick)verschijnselen vaak dezelfde als bij andere kwalijke gewennin- gen. Deze maand richt De GGD Nieuwe "Waterweg Noord de schijnwerper speciaal op roken en drugsverslaving. (Foto: Van Det fotoproducties) Nijs de Graaf: "Bij verslaving is sprake van bovenmatige geestelijke en/of lichamelijke afhankelijkheid. Iedereen weet zo langzamerhand wel dat mensen die verslaafd zijn problemen ondervinden bij hun dagelijks functioneren en dat afstand nemen van hun gewenning In de Europese Drugspreventieweek (16-22 november) worden allerlei vormen van verslaving onder de aandacht gebracht. (Foto: Joop Reyngoud bijzdnder moeilijk is. Daarom wij- zen wij vooral op basisscholen en voortgezet onderwijs de leerlingen erop dat voorkomen beter is dan genezen. De Graaf vertelt dat schoolkinderen vaak onder druk van de groep waar- in zij zich bewegen gaan roken en dat zij zich voornemen als zij van school afkomen daarmee te stoppen. "Zij realiseren zich absoluut niet dat dit niet zo eenvoudig is. Toch schijnt de jeugd niet helemaal blind te zijn voor de gevolgen van drugs. Uit een rapport van de Jellinek-kliniek blijkt namelijk dat jongeren zich de nadelige lichamelij ke en psychische effecten van xtc- pillen bewust zijn, hetgeen voor hen echter geen reden blijkt te zijn radi- caal te stoppen met drugs, maar om over te stappen op cocaine. Een zor- gelijke ontwikkeling volgens de Jellinek kliniek omdat het gebruik waarschijnlijk nu niet meer beperkt blijft tot het weekeinde. Zestig procent van de bezoekers van house party's slikte xtc-pillen. Uit het onderzoek kwam voorts naar voren dat zeven procent van jonge ren (derdeklassers) uit het voortge zet onderwijs een risicogroep vormt. Zij roken dagelijks of een paar maal per week hasj of wiet en gebruiken dan gemiddeld vier joints per keer. De GGD organiseert in samenwer- king met andere instellingen, onder andere de politie, regelmatig projec- ten op scholen met, zo hoopt men, een preventieve werking. Tijdens deze gastlessen wordt ingegaan op situaties die direct bij de belevings- wereld van de kinderen liggen. Het gaat niet specifiek over verslaving maar wel over het feit waarom jon geren gaan roken en drinken en hoe hieruit een gewoonte is ontstaan. "Wij vragen de leerlingen voor zich- zelf na te gaan wat een gewoonte is geworden en stellen hen voor dat een week na te laten. Dat kunnen dingen zijn als iedere dag een cola't- je drinken, een snicker verorberen of op vaste tijden televisie te kijken. Op die manier ontdekken ze hoe moeilijk het is een vast patroon te doorbreken. Ook nodigen we iemand uit die bereid is door de kin deren geinterviewd te worden over zijn of haar rook- of drinkgedrag. Daaruit blijkt dan dat de behoefte aan een sigaret of biertje meestal is ontstaan uit een gewoonte. Op dit moment is de GGD Werkgroep Voorlichting Verslaving bezig met de antirook-campagne De ene drug is de andere niet. In geval van drugsgebruik gaat het onder andere om cannabis (afkomstig van de hennep-piant en bekend als marihuana en hasj), speed (oorspronkelijk een pep- en vermageringsmiddel), ecstacy (met de werkzame stof MDMA), cocaine (uit de coca- plant), heroine (afkomstig van de papaver, gebaseerd op opium), trip-middelen (afkom stig van padden en paddestoe- ien, laboratorium-variant is LSD), speedball (cocaine ver- mengd met heroine) en crack Cgekookte', onzuivere cocaine). 'Doe effe normaal' voor brugklas- sers. Nijs de Graaf: "Helaas zien we dat het aantal rokers weer toeneemt, dus is het van belang aan die groei aandacht te besteden. Overigens is er goed nieuws te melden over het aantal gokverslaafden. Deze catego- rie neemt in omvang af. Dit is naar wij aannemen voornamelijk te dan- ken aan het optreden van gemeenten die een zeer terughoudend beleid zijn gaan voeren voor wat betreft het verlenen van vergunningen voor onder meer fruitautomaten. De mogelijkheden om geld in een fruit- automaat te gooien zijn nu zeer beperkt. Meer informatie over allerlei vor men van verslaving is verkrijgbaar bij de Gezondheidswijzer van de GGD, Van Hogendorplaan 501, Vlaardingen (direct naast het sta tion) en telefonisch via (010) 248 80 04. Nans Wolters

Postiljon | 1998 | | pagina 9