Stadswinkel krijgt dikke voldoende 'Schippers' gezocht Dienstencentrum Oost: klein maar aantrekkelijk Dokter in praktijk Wordt u al geholpen? Peter Vlasveld huisarts Ingrijpend Spreekuren Vraag Kerstdag 25 NOVEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Rond zes uur avonds belt mijn vrouw naar de praktijk om te vragen hoe laat ik thuis ben. Dit m verband met bet eten en plan- nen voor de avond. Toen ik haar in onze verkeringstijd vertelde dat ik buisarts zou worden, accepteerde zij vrij snel dat wij feen regelmatig leven zouden rijgen. Net als monniken een felofte van armoede afleggen, lij- en partners van buisartsen een gelofte van chaos af te moeten leggen. Vergeet je die verjaardag van Ria met?", riep ze laatst een vrijdagavondtoen ik boom al op de baak wilde leg gen. Gelukkig bad ik 'nog maar' drie navisites. De laatste was bij een oude dame in een serviceflat. Het was tijd voor haar tweemaande- lijkse vitamineprik. Nadat ik de injectievloeistof in haar bil had gespoten, vroeg ik of ik mijn ban- den in de keuken mocbt wassen. "Dat zou je wel willen, he?", lachte zij ondeugend. "Het kan niet, de gootsteen is verstopt. De wasbak van haar keukentje stond vol met vies groengekleurd water, waarin, toen ik mijn hand er door woelde, draden spinazie bleken te drijven. "Hoelang is dat al verstopt?", vroeg ik. "Sinds vanmtddag. Maar ik had het voor elfen aan de huismeester moeten melden, nu komt bij niet meer.."Dus u moet het bele weekend met die verstopte gootsteen zitten?stel- de ik vast. "Ach, ik moet me maar behelpen", klonk het een beetje zielig. Aangezien een goed verstaander genoeg heeft aan een half woord, deed ik mijn jas uit en stroopte mijn mouwen op. Ik kon gemak- kelijk bij de afyoer onder de gootsteen. Terwijl ik de stop van de zwanehals afdraaide, vroeg ik de vrouw iets om het water uit de bak op te vangen. Te laat zag ik dat ze een visschaaltje voorbield; de inhoud van de tot de rand toe gevulde gootsteen begon al uit de pijp te stromen. Een korte tijd later stond de keukenvloer blank (of was bet donker groenf). Het werd een ware ravage. De oor- zaak van de verstopping was nu wel snel te vinden; tot aiep in de muur zat de afvoerpijp vol met spinazie. Om ongeveer half negen was de keuken weer toonbaar. De keurig opgedweild troep leverde drie grote emmers met drabbig vocht op, die ik op het aanrecht zette. "Laat daar maar staan, dokter". "Goed mevrouw Van der Vlist, dan is alles weer schoon", besloot ik het bezoek. "Als maandag de afvoer is ontstopt is alles weer bij het oude. Tot ziens. Terwijl ik naar de voordeur liep hoorde ik het gelutd van een emmer die leeggegooid werd in de gootsteen. Even schrok ik, maar direct haalde ik mijn schou- ders op. Toch maar goed dat ik de stop weer op de zwanehals had gedraaid. Trouwens, bet vol- gende probleem wachtte; de ver- geten verjaardag van mijn schoonzus Ria... Thuisgekomen werd echter ner- gens meer over gerept; de tafel was gedekt, een kaarsje brandde, mijn kinderen juicbten en mijn vrouw.... mijn vrouw lachte en was blii dat ik thuis was. Ook at heeft een buisarts zijn ver- antwoording als bewaker van de fezondheid van zijn patienten, el blijft een mens die van tijd tot tijd op andere gebieden zijn naas- te tegenkomt. En in principe behoren we toch allemaal bereid te zijn te zeggen als iemand, jong of oud, een beroep doet op hulp: 'Wordt u al geholpen?' SCHIEDAM - Onlangs was er een klein feestje in de Stadswinkel. Precies een jaar na de opening verwelkomde wet- houder Adri Reijnhout om negen uur de 54.000e bezoeker. Dit was tevens aanleiding voor een tevreden terugblik op de afgelopen twaalf maanden. Het plan om een Stadswinkel op te zetten ontstond uit het idee ver- schillende gemeentelijke loketten op een centrale plek onder te brengen. Wat was er mooier dan dit plan te realiseren op de begane grond van het nieuwe Stadskantoor. Liane Pielanen, hoofd van de Stads winkel: "Afgaande op de reacties van het publiek kunnen we stellen dat de Stadswinkel bij de bezoekers een dikke voldoende haalt. Voorheen moest men voor gemeen telijke producten en diensten op ver- schillende lokaties zijn, onder meer op de 's-Gravelandseweg. Nu zit alles onder een dak in een open en overzichtelijke ruimte." Volgens Liane Pielanen is de verhui- zing vorig jaar van de diverse loket ten naar het Stadserf een grote ope- ratie geweest. "Wij zijn toen op vrij dagavond en de hele zaterdag aan het verhuizen geweest. Maandagmorgen al kon burgemees- ter Scheeres aan de eerste bezoeker een document overhandigen!" Voor de medewerkers veranderde in dat verhuisweekend ontzettend veel. "Niet alleen kwamen onze mede werkers in een andere werkomge- ving terecht maar ook, en dat was het ingrijpendste, waren alle werk- processen gewijzigd. Zo was bij- voorbeeld het computersysteem ver- nieuwd en had zestig procent van het personeel dat in de Stadswinkel aan de slag ging voorheen nooit in de voormalige situatie gewerkt. We kregen dus te maken met een nieuw automatiseringssysteem en een groot aantal mensen dat moest wor den ingewerkt. Een andere werkcul- tuur onstond, alles is nu open .en zichtbaar voor het publiek en daar moest men aan wennen. Dat het de eerste maanden voor zowel publiek als medewerkers niet zo soepel liep, laat zich raden. Maar alle kinderziekten zijn overwonnen en het loopt zo als het moet, aldus mevrouw Pielanen, die vertelt dat zij nogal eens wordt aangesproken met de opmerking dat de medewerkers schijnbaar met plezier achter de balie zitten. "Een conclusie die ik ten voile kan onderschrijven. De Stadswinkel heeft een bijzondere taak, namelijk directe dienstverle- ning aan het publiek. Daarom zijn bijvoorbeeld de openingstijden van De Stadswinkel heeft in een jaar 54.000 bezoekers mogen ontvangen. (Foto: Van Det fotoproducties) acht tot vijf uur en donderdag van's morgens acht tot's avonds acht uur. Ook de 'zit' balies zijn bedoeld om het publiek duidelijk te maken dat wij de tijd voor hen nemen." Inmiddels heeft de Stadswinkel in de afgelopen twaalf maanden een aan tal uitbreidingen ondergaan. Zo is er op dinsdag- en donderdagmorgen van acht tot tien uur een loket bijge- komen van de Vreemdelingenpolitie. Begin deze maand werd een meld- punt van het Eco Team geinstal- leerd. Tevens houdt raadslid Engin van de PvdA voor de Turkse gemeenschap ledere woensdagmid- dag spreekuur waarvoor bijzonder veel belangstelling bestaat. Voorts wordt het loket Zorg en Welzijn per 1 december uitgebreid met het Centraal Meldpunt, voor onder meer aanpassingen in woningen en andere (gezondheids)voorzieningen. Van Pielanen: "Ook het Gemeen telijke Informatiepunt mag zich ver- heugen in grote interesse van het publiek. Vragen over uiteenlopende zaken die varieren van gegevens voor een scriptie, informatie over rijksregelingen maar ook over een vreemde vogel op een dak, krijgen wij regelmatig voorgelegd. Volgens het hoofd van de Stads winkel is het ontzettend leuk om samen te werken met de 38 vrouwen die dagelijks de verantwoordelijk- heid hebben om de Stadswinkel optimaal te laten functioneren. REGIO - Arbeidsbureau Rijn- mond organiseert, in samenwer- king met het Scheepvaart Transport College en de stich- ting 'Werk in West' de Banenboot. Op 27 en 28 novem- ber kunnen mensen die interesse hebben voor een varend beroep meevaren met het schip de Willem Hulsker II. De boot ligt in de Coolhaven, waar iedereen terecht kan van 10.00 tot 16.00 uur. Daar is tevens Arbeidsbureau Scheepvaart aanwezig. Zij verstrekt informatie over opleidingen en werk in de scheepvaartsector. De vraag naar personeel in de scheepvaart is groot. Scheepvaartondernemers zijn op zoek naar personeel in verschillende functies, van leerlingmatroos tot kapitein. Geschikte kandidaten kunnen, soms na het volgen van een opleiding, vrijwel meteen aan de slag. Arbeidsbureau Scheepvaart is een gespecialiseerd landelijk arbeidsbu reau. Via een netwerk van 200 arbeidsbu- reaus hebben de medewerkers zicht op de landelijke ontwikkelingen van vraag en aanbod op het terrein van de scheepvaart. SCHIEDAM - Na een druk op de grote rode knop zwaait op de Marconistraat nummer 2 de deur open en wordt men aange- naam verrast door de 'binnen- tuin' van het wooncentrum Marconihove. Dat wooncen trum is inmiddels al genoegzaam bekend in Schiedam Oost. Wat velen echter nog niet weten is dat er op de begane grond van dit complex een dienstencen trum van het Ouderenwerk is gevestigd. De huidige leiding zwaait er sinds augustus 1997 de scepter. Mede dankzij de vrijwilligers loopt dien stencentrum Oost al behoorlijk in de pas met de reeds langer bestaan- de dienstencentra in Schiedam. Hoewel kleiner van opzet ziet dien stencentrum Oost er aantrekkelijk uit. Alles is er mooi verzorgd en er is net als bij de andere centra een grote verscheidenheid aan activiteiten. Op het gebied van beweging moet men daarbij denken aan yoga, gymnas- tiekvoetbal en koersbal. Verder organiseert men er bingo en klaver- jassen. Ook is er een open tafel, een visiteclub en doet men er onder andere aan schilderen met olieverf. Op de eerste kerstdag zal er voor belangstellenden vanaf 12.00 tot 20.00 uur een speciaal programma worden georganiseerd met als onderdeel een kerstdiner. Dit alles ook al weer geheel verzorgd door vrijwilligers. Het dienstencentrum is voor een ieder boven de 55 jaar vrij toegan- kelijk. Zo kan men in dienstencen trum Oost dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur terecht om er een krantje te lezen of zo maar een kopje koffie fe drinken. Het dienstencentrum heeft alles meeom als gezellige ontmoetings- plaats steeds meer in de belangstel ling te komen. Aan de Marconistraat 2 is het jongste dienstencentrum van Ouderenwerk Schiedam gevestigd. Hier is men aan het koersballen. (Foto: Van Det foto producties)

Postiljon | 1998 | | pagina 5