ONS damt opmars van kakkerlakken in Plaagdieren in en om de woning ICathy Meer kunst voor leerlingen voortgezet onderwijs Schiedamse Rotary geeft beroepen- voorlichting Veilig omgaan met vracntauto's Gewapende overval hamburgerrestaurant Wetgeving verruimd Onderzoek Erg oud 25 NOVEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 Theo van der Meer (I.) en de heer Van Son van de Ongediertebestrijding en Sanitairdienst van Openbaar Nutsbedrijf ONS. (Foto: Van Det fotopro- ducties) SCHIEDAM - Leerlingen uit de klassen een tot en met drie van het voortgezet onderwijs wordt de mogelijkheid geboden het lopende theaterseizoen gratis een theater- voorstelling bij te wonen en deel te nemen aan eenn project. Het initiatief wordt ondersteund door plaatselijke instellingen waaronder museum, archief, HALT en het theater. Het project wordt gefinan- cierd door de Dienst Educatie van de gemeente Schiedam en deelne- mende scholen betalen per leer- ling een bijdrage. Er zijn zes scho len voor voortgezet onderwijs in Schiedam en vijf daarvan hebben zich aangemeld voor het project. SCHIEDAM - Op 10 december geven de beide Schiedamse Rotary Clubs voor de tiende maal beroepenvoorlichting aan scholie- ren van drie Schiedamse middel- bare scholen. De avond begint om 19.30 uur en is afgelopen om 10.00 uur. De beroepenvoorlich ting wordt georganiseerd voor leerlingen van de klassen vier, vijf en zes van het Stedelijk Gymnasium en de Scholengemeenschappen Schrsvelant en Spieringshoek. De leerlingen geven zelf aan over welke beroepen zij gei'nformeerd willen worden. Elke Rotary Club is samengesteld uit beroepsbeoefenaars uit ver- schillende sectoren. Daardoor zijn Rotary Clubs uitermate geschikt om deze vorm van voorlichting uit te voeren. Met de beide Schiedamse Clubs en een aantal vrijwilligers wordt op de informa- tieavond voorlichting gegeven door ongeveer zeventig mannen en vrouwen. Plaats: Scholengemeenschap Schravelant, Hugo de Grootstraat 4 te Schiedam, van 19.30 tot 22.00 uur. SCHIEDAM - Leerlingen van de St. Bernardus basisschool krijgen aanstaande maandag les in het veilig omgaan met vrachtauto's. Een team lesgevers van Transport en Logistiek Nederland -de groot- ste werkgeversorganisatie in het wegtransport- komen daarvoor met twee echte wagens naar de school. Belangrijkste vuistregel die de kinderen krijgen is: Zorg dat je gezien wordt. Na de les krijgen de kinderen de kans om in de praktijk kennis te maken met de vrachtau- to, waarbij ze onder andere zelf kunnen zien wat de positie is van een chauffeur in de cabine en wat hij wel en niet kan zien. Bij ongevallen waarbij gewonden vielen, waren in 1997 19.934 voer- tuigen betrokken, waarvan 9,1 procent vrachtwagens. SCHIEDAM - Zondagavond, om even voor twaalf uur, vond er een overval plaats op een Hamburgerrestaurant aan het Broersvest. Twee mannen met bivakmutsen op kwamen de zaak binnen, ze waren beiden in het bezit van een vuurwapen. Een van de overvallers hield de klanten onder schot, terwijl de andere geld eiste van de medewerkers van het restaurant. De overvallers gingen er van door met een nog onbekend geldbedrag. Buiten, inmiddels zonder bivakmutsen, liepen de verdachten de Marconistraat in. Getuigen van dit misdrijf of anderen die over infor- matie beschikken wordt verzocht contact op te nemen met de recherche van het district Schiedam, telefoon (010) 2740212. SCHIEDAM - Veel mensen leven in de veronderstelling dat zij geen kakkerlakken in huis heb ben. Een simpel proefje uitge- voerd 's avonds in de keuken maakt vaak duidelijk dat die gedachte slechts een illusie is. "Doe als het donker is maar eens onverwacht het licht aan in de keuken en je zult zien dat er klei- ne beestjes over de vloer scharre- len, die binnen een halve minuut weer verdwenen zijn." Aan het woord is Theo van der Meer, hoofd van de afdeling Ongediertebestrijding van Openbaar Nutsbedrijf ONS. Hij vertelt dat de lijst met bewoners die wachten op ontsmetting van hun woning gelukkig aan het slinken is. "In 1997 kregen we 280 verzoeken om kakkerlakkenoverlast aan te pakken en vorige maand werden er voor dit jaar al ruim 50 verzoeken meer geteld. Toch zijn we door een juridische maatregel die sinds enige tijd van kracht is, beter in staat de overlast te beperken. Bij de bestrijding van de kakkerlak ken ondervond de afdeling Ongediertebestrijding tot voor kort problemen bij de uitvoering. Kakkerlakken populaties komen voornamelijk voor in gestapelde bouw. Via onder meer verticale lei- dingen nemen de insecten bezit van een groot aantal woningen. Als een bewoner weigert mee te werken bij de verdelging van de beesten, dan heeft een behandeling in feite weinig zin, omdat in de niet behandelde flat de voortplanting gewoon doorgaat. Een kakkerlak legt per keer zo'n twintig eitjes. Van der Meer: "Nu kunnen we in samenwerking met Bouw- en woningtoezicht van de gemeente mensen dwingen ons toegang te ver- lenen tot hun woning. Daarmee is het mogelijk de overlast rigoureus aan te pakken. Het gebeurde wel dat van een blok van twaalf woningen een bewoner ons de toegang weiger- de en dan zagen wij van ontsmetting af. Op den duur ging zo iemand onder druk van de naaste buren wel overstag maar dan waren inmiddels geen twaalf maar achttien woningen aangetast. De wettelijke maatregel is nu een mooie stok achter de deur om alles in den keer te ontsmetten. "Juist als je dat halfbakken aanpakt blijken de dieren resistent te worden voor de gebruikte verdelgingsmidde- len." De opmars van de kakkerlak is te wijten aan een aantal oorzaken. De insecten gedijen prima in goed ver- warmde ruimten. Met de centrale verwarming die tegenwoordig in vrijwel alle" woningen aanwezig is, levert dat dus geen probleem op. Als de verwarming uit is zoeken de die ren warmte bij cv ketels, fornuizen en bij het electrisch element van de koelkast. Bovendien wil er nog wel eens een beestje uit de bagage krui- pen van mensen die terugkomen uit een Aziatisch land. "Of je het nou hebt over vliegen, kakkerlakken of muizen, het is ongedierte dat ziektes overbrengt en daarom is het van belang dat men contact met ons opneemt", beklem- toont insectenvanger Theo van der Meer. "Iedereen die een vreemd insect thuis tegen komt doet er goed aan dit te vangen en af te geven (met naam en telefoonnummer) aan de balie van ONS aan de Van Heekstraat. Een medewerker van de bestrijdingsdienst onderzoekt de vangsten en neemt vervolgens con tact op met de verontruste bewoner. "Mensen die hinder hebben van kakkerlakken maar zich schamen om dit door te geven aan ONS, zit- ten zonder reden in de ellende. Het is niets om je voor te generen", aldus Van der Meer. "Vaak is het geen kwestie van onvoldoende schoonhouden van de woning; de beesten houden gewoon van warm te." Op landelijk niveau pleit de Ongedierte Bestrijdingsorganisatie NVO voor het laten vieren van de strenge toelatingseisen van de Commissie Toelating Bestrijdingsmiddelen en voor het hanteren van de Europese richtlijn. Niet alleen de kakkerlak is in opmars maar ook muizen, ratten en faromieren vermenigvuldigen zich in een zorgwekkend tempo, vol- gens onderzoekers. Vooral voor de faraomier, die verzot is op bloed en gesignaleerd wordt in ziekenhuizen tussen verbandafval, wordt gevreesd. Bij ONS Milieu en aan de balie van de Stadswinkel ligt de gratis folder 'Plaagdieren in en rond de woning1. De brochure toont afbeeldingen van schadelijke griezels en geeft advies voor de bestrijdng daarvan. Nans Wolters Schadelijke plaagdieren in en om de woningin dit geval met name kak kerlakken. (Foto: Van Det fotoproducties) Ik ben een verwoed radioluisteraar. Zoals onlangs. Ik ben thuis met de stofzuiger in de slag. Uiteraard staat in ieder vertrek de radio aan. Met het wisselen van stopcontact hoor ik iemand op de radio zeggen: "Maar ik ben ook al heel erg oud, ik ben 58!" "Wat zegt u nou?vraagt de verslaggeefster, V bent 58 en u zegt dat u heel erg oud bent"Ja", hoor ik de man nog net zeggen, en ik steek ook onmiddellijk de stekker weer in het volgende stopcontact. Per slot van rekening moet mijn huis op tijd gekuist worden! Erg ouddenk ik, wat is nou erg oud. Zelf ben ik de jongste van een hele rits kinderen uit een heel groot gezin. Het voordeel daar van is dat ik altijd de jongste blijf, een soort eeuwige jeugd dus. Flarden flitsen door mijn hoofd. "Oud!" Je bent 28 en te oud om te solliciteren, 32 en je moet nodig uit het voetbalelftal omdat de jeugd de toekomst heeft. De boom in met je oud. Eens per jaar organiseer ik voor mijn familie op mijn vakantieadres een 'alle leeftijden voetbaltoernooi'Op een altijd zonnige zomerse dag rent piepjong, puberaal, volwassen, op de helft, oud en stok- oud over het ge'improviseerde voetbalveld. "Jij keept toch wel dit jaar?", vraag ik aan mijn onlangs 59 jaargeworden broer. Hijgunt mij geen blik meer waardig. "Wat dacht je?", zegt ie minacbtend. "Kan ik op jou rekenen als scheidsrechter?" vraag ik aan mijn 60- jarige zwager. Ik daal ter plekke in achting. Ik zoek het wat in de jongere ploeg. "Zijn de spitsen er klaar voor?Er meldt zich zelfs een meidenteam. En ze zijn niet van plan zich te laten verslaan dit jaar. Kortom, ik kan rekenen op elftallen varierend in de leeftijd van 7 tot 60! Over oud gesproken denk ik nog, als een van mijn zusjes (inmiddels 65 jaar) vraagt: "wordt er alleen gevoetbald of doen we ook nog andere leuke sportieve dingen?Waarom ook niet, denk ik. Ik stel voor dat we ook gaan knikkeren, bok- en touwtje sprin- gen (ook in twee touwen), tennissen en jongleren met ballen tegen de muur. Het famtliefeest wordt gevierd, de voetbalwedstrijd gespeeld en voor wie het te spannend vindt langs de lijn, die verpoost zich bij de andere spelen. Zusje van 65 springt bok. "Grapje" zegt broertje van 52, die bok staat en ineens rechtop komt, met alleen nog z'n hoofdgebogen, "deed ik vroeger op school ook altijdzegt ie. Zus van 65 roept: "No problem" en springt er vrolijk overheen. Mijn moeder, 90 jaar oud inmiddels, doet haar achterkleinkinderen voor hoe je met vier ballen tegen de muur kan jongleren. t Moet even wennenzegt ze, "t is zo lang geleden, dat ik dit deed.Ze mist een bal. Geen probleem. Achterkleindochter van 6 vangt hem op, en overgrootmoeder gaat rustig door met het balspel. Ik kijk even naar het voetbalspel. Er is een buurjongetje van 7 jaar van het vakantieadres op het spektakel afgekomen. "Ik weet niet wat ik zie", praat hij wijs. "Hier gebeurt nooit wat, en nu ineens wordt hier een voetbalwedstrijd gespeeld op het land van Frans. Ik zag hem van de week wel maaien en kuilen dichten. "Die keeper he, die ouwe daaren hij wijst naar broerlief van 59, "die zou wat jonger moeten zijn en zich wat modemer moeten kleden in het doel, dan zou ik hem zo voorstellen aan mijn club, wat een klasse heeft die man......!"

Postiljon | 1998 | | pagina 9