r Dagen lang je best doen om 'braaf' te lijken Uitqaanstips ■Braaf Poetsbakken 2 DECEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 10 WINTERCIRCUS - Het Nationale Wintercircus Martin Hanson bestaat twintig jaar. Om dat te vie- ren komt de familie Hanson 9 december (15.00 en 19.30 uur) naar de Stadsgehoorzaal met een extra feestelijke voorstelling en vele internationale artiesten. De Stadsgehoorzaal is te vinden aan de Schiedamseweg 51. Toegang: f 22,50/20,-/jeugd 15,-. Kassa: (010) 4340500. GROOT NIET TE VERMIJDEN - Het Groot Niet Te Vermijden orkest: inmiddels uitgegroeid tot een zesmansformatie (Peter Tinke, Jochem Kroon, Sjoerd Plak, Louis Kockelmann, Bert van Bommel en Martin Bakker). De heren nemen het publiek mee op een hilarische, muzikale reis rond de wereld met 'Stairway to the Stars', Afrikaans drumgeweld, Napolitaanse canzo nes, Amerikaanse musicalklassie- kers, Griekse melancholie, Big Bandjazz en Schubertiaanse lied- kunst. Optreden: 11 en 12 decem ber om 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51. Toegang: f 40,-/37,50. Kassa: (010) 4340500. DE LIEFDE - Woensdag 9 december spelen Trudy Labij en Peter Faber de hoofdrollen in de komedie 'Ja, ja de liefde" in Theater a.d. Schie (Stadserf 1, Schiedam). 'Ja, ja de liefde' (Things we do for love) is het jongste stuk van komedieschrijver Alan Ayckbourn. Het is een geestig, maar ook ontroerend ver- haal over zaken als liefde, seks en andere calamiteiten. 'Ja, ja de lief de' zorgt voor een avond onbe- zorgd amusement. Aanvang: 20.15 uur, toegang: f 41,50/39,-/36,50/34,- Telefonisch reserveren: (010) 2467467. FRED DELFGAAUW - Fred Delfgaauw speelt donderdag 10 december de beeldende theater- voorstelling't Gelag in Theater a.d. Schie (Stadserf 1, Schiedam). Delfgaauw is een fascinerende manipulator van poppen, maskers en objecten en een subliem vertel- ler. De voorstelling gaat over geluk, verraad en over streken die de tijd met herinneringen uithaalt. Aanvang: 20.15 uur, toegang: f 29,-/26,50. Telefonisch reserveren: (010) 2467467. MACRANDER - Volgens cabare- tiere Hester Macrander kan het geen kwaad zo af en toe stil te staan bij onze, o zo menselijke stommiteiten: zonder oordeel te vellen, maar puur ter (leed)ver- maak. Hester kijkt naar goede bedoelingen die verkeerd uitpak- ken. En passant wijst ze naar de hoge pet die wij van onszelf op hebben. Ze zet daarbij gelukkig eerst zichzelf te kakken. Hester Macrander speelt 11 december met haar programma 'Stom Stom Stom' in Theater de Teerstoof (Nieuwstraat 12, Schiedam). De aanvang is om 20.15 uur, toegang: f 25,50. Telefonisch reserveren: (010) 2467467. TOERMALIJN - Poppentheater Toermalijn speelt zondag 13 december de jeugdvoorstelling 'Trollenstreken' in Theater de Teerstoof (Nieuwstraat 12, Schiedam). De voorstelling is geschikt voor kinderen vanaf vijf jaar en begint om 14.00 uur. Poppenspeelster Camilla Koevoets won diverse jeugdtheater- en pop- pentheaterprijzen. Ze paart haar grote vakmanschap aan kennis van het traditionele poppenspel. Toegang: f 10,-/8,-. CUBY THE BLIZZARDS - Na een stilte van dertig jaar komt Cuby (Harry Muskee) the Blizzards met een nieuwe theater- tournee en een nieuwe cd: 'Dancing Bear'. Naast nieuwe nummers worden vrijdag 4 december in Theater Zuidplein in Rotterdam ook legendarische hits als 'Window of my eyes', 'Back home' en 'Just for fun' gespeeld. Aanvang: 20.15 uur. Informatie en reserveringen: (010) 4816500. Cuby the Blizzards. (Foto: Jacques Senf) Adres: Benthemstraat 13, Rotterdam. Voor meer informatie over de toegang, telefoon kassa- lijn: (010) 2435050. SINTERKLAAS - Zaterdag 5 december speelt Geert Bierling, stadsorganist van Rotterdam, van 13.00 tot 14.00 uur 'Het geheim van Sinterklaas' in de Grote Zaal van de Doelen aan het Schouwburgplein 50 in Rotterdam. Werken die onder andere gespeeld worden zijn: 'Fanfare voor Spaanse trompetten' en 'Muzikale voorstelling van de Overtocht'. De Goedheiligman laat zelf ook even zijn gezicht zien. De toegang is gratis. PETROV - 'Petrov', een cabara- tesk kerstspektakel zet dinsdag 8 december om 20.15 uur Theater Zuidplein (Zuidplein 40, Rotterdam) op stelten. De leden van de cabaretgroep Niet Schieten! wilden dit jaar een bizar re kerstvoorstelling maken. Ze kre- gen de steun van collega-cabare- tiers, diverse tv-sterren en Hetty Heyting die het geheel regisseer- de. 'Petrov' is het tragikomische verhaal van de lelijkste man van heel Rusland. Op een dag wordt hij hopeloos verliefd op een meis- je dat met de trein door het dorp rijdt. Hij gaat op zoek, wordt geholpen door drie geesten en een kerstman, gehinderd door twee stiefzussen en gadegeslagen door drie wijzen en een hoog- zwanger stelletje met een ezel. Toegang: f 30,-/25,-/20,-. Reserveren: (010) 4816500. PATER MOESKROEN - Begonnen als feestband is het de specialiteit van de paters om het publiek binnen korte tijd om te toveren tot een dampende feest- massa. De paters hebben een geheel eigen plekje in de theater- wereld gevonden. In hun vierde programma '(On)gewenste ultimi- teiten wordt het beste en mooiste materiaal uit de drie eerdere shows samengevoegd. Te zien: zondag 6 december in Theater Zuidplein in Rotterdam om 20.15 uur. Informatie en reservering: (010) 4816500. DEO CANTEMUS - In Concert- en congresgebouw de Doelen aan het Schouwburgplein 50 in Rotterdam treedt woensdag 9 december het koor Deo Cantemus op, onder leiding van Cor de 'Haan. Diverse solisten en de gere- formeerde kerkkoren Alblasserdam en Zwijndrecht wer ken hieraan mee. Entree: f 25,- /22,50. Kassa, telefoon: (010) 2171717. WEDERAFBRAAK - In 'De Wederafbraak' zet Pieter de Rijk de generatie van de wederopbouw tegenover zijn eigen generatie: de dertigers, volgens hem de genera tie van de wederafbraak. Dertigers gooien het geloof, het fatsoen, de werkmoraal, datgene waar hun (groot)ouders voor vochten, net zo gemakkelijk weer overboord. Te zien in: Theater Zuidplein, Zuidplein 40, Rotterdam. Toegang: f 22,50/19,-. Aanvang: 20.30 uur. Telefonisch reserveren: (010) 4816500. In de Laurenskerk in Rotterdam is maandag 21 december om 20.15 uur het Weihnachts Oratorium te horen. Toegang: f 50,-/45,-,15,-. Voor meer informatie: De Nederlandse Bachvereniging, tele foon: (030) 2513413. Peter Faber in Ja, ja de liefde'. (Foto: Marco Bakker) HOFPLEIN - Bij Jeugdtheater Hofplein is de Peuterdriedaagse van start gegaan. Vrijdag 4 decem ber is de voorstelling 'Beertje Knuffeltje' door Pagetti te zien. Janus kan niet slapen. Hij telt de beren op zijn berendeken en., hij mist zijn knuffel. De voorstelling is voor de allerkleinste theaterbezoe- kers. Aanvang: 10.30 en 14.30 uur. Vanaf 18 december tot en met 21 februari kunnen bezoekers bij Jeugdtheater Hofplein genieten van 'Pinokkio', een ontroerende en spectaculaire voorstelling naar het oorspronkelijke verhaal van Carlo Collodi voor iedereen vanaf 4 jaar. Pater Moeskroen. (Foto: Flilbert Krane) Je vroeg je wel eens af hoe die Sint het steeds maar klaarspeelt, dat hij wist wat je had uitgespookt. Vol verwachting klopte je hart. Je was er al dagen mee bezig. Op school werd de zangles (ja, die hadden we toen nog) voor de zoveelste keer gebruikt om er nog wat liedjes in te stampen. Er werden tekenwedstrijden gehou- den. Dat was allemaal voor de grote dag dat onze school zou worden vereerd met een bezoek van de goedheiligman. En als hij dan was aangekomen, werd er een soort aubade ten beste gege- ven. Na een korte toespraak ver- trok hij weer. Want er waren nog meer scholen te bezoeken. De rest van de dag verliep in een soort feestroes. Traditiegetrouw vierden de meeste families in Nederland het sinter- klaasfeest op de vooravond van de maandag van de Sint. Een heerlijk avondje. Het avondje van hete cho- colademelk, de gierende december- wind buiten en het snorrende kacheltje binnen. Er is geen land ter wereld waar verjaardagen zo uit- bundig gevierd worden als in Nederland. Het mag daarom op zich geen wonder heten dat Sint Nicolaas juist in ons land altijd zijn naamdag komt vieren. Dat hij dat dan op vele plaatsen tegelijk kan doen, ja daar ben je heilig voor. Mijn moeder hield ons voor, dat de Sint in zijn grote goedheid bereid was om op vele plaatsen tegelijk te 'verschij- nen'. Zo kon dus niemand worden overgeslagen. Je deed al dagen lang je best om zoveel mogelijk 'braaf' te lijken. Er stonden namelijk cadeautjes op het spel. Je vroeg je wel eens af hoe die Sint het steeds maar klaarspeelt, dat hij wist wat je had uitgespobkt. Nare Pietje en zijn zus Ankie van dat deftige huis aan de overkant vertel- den op een keer vol trots, dat ze rol- schaatsen en een poppenwagen had den gekregen. Dat was nou net die ene keer dat mijn zusje en ik waren 'verblijd' met een zelfgebreide trui en een paar laarsjes "De duvel poept altijd op de grote hoop", zij mijn oudste broer weleens. Nu begreep ik een beetje wat hij daar- mee kon bedoelen. Andere keren kon het aan de over kant niet leuker zijn geweest dan bij ons. Wij deden nooit een verlang- lijstje in onze schoen. Alleen zo af en toe een grote wortel voor het paard. Maar we kregen meestal wel veel cadeautjes met rijmpjes erbij: sok- ken, handschoenen, een sjaal of oor- warmers. Achteraf bleek dat Oma daar erg goed in was. Maar van inpakken had ze geen kaas gegeten. Daarvoor gebruikte ze gewoon krantenpapier. Toen de goedheiligman eindelijk ook eens bij ons in eigen persoon op visite zou komen, fluisterde mijn broer in mijn oor, dat ik maar eens goed op moest letten, want zwarte Piet zou in verwachting zijn van Sinterklaas. Het heeft nog wel een poosje geduurd, voordat ik begreep wat hij bedoelde. Ik had echter pas op school geleerd wat 'heilig' betekent. Namelijk: zo leven, dat de mensen die na jou komen, altijd een goed voorbeeld in je kunnen blijven zien. Ze hadden hun best gedaan om de Sint, bij diens afwezigheid, in zijn goedheid te imiteren. Ik heb ze de rest ook maar vergeven. Later gebruikte we de Pakjesavond om elkaar een poets te bakken. Dagen lang was je ermee bezig: knippen, plakken, opvullen, soms figuurzagen en timmeren. Niet een- voudig om iets verrassends te maken, terwijl je in huis toch al praktisch op elkaars lip zat. De teleurstelling was soms groot bij de ontvanger, maar ook weleens bij de maker, als de 'clou' niet goed over- kwam. Nu zitten we op 5 december 's avonds met zijn tweetjes, Marietje en ik, voor de TV. Wel met de tradi tionele chocolademelk. De eerstko- mende zondag is het bij ons een drukte van jewelste. Dan komen de kleinkinderen om te laten zien wat ze hebben gekregen en om de pakjes in ontvangst te nemen, die de Sint voor hen bij ons heeft achtergelaten. Veel blijde gezichten. Dat wordt weer een pracht dag. Piet Pensioen

Postiljon | 1998 | | pagina 10