Nieuwe Suzuki Jimny 2 WD: Functioned Achterwielaandrijving 2 DECEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 15 Waardige opvolger van de Samur De naam van Suzuki is voor veel mensen verbonden met compac- te auto's. Anderen daarentegen kennen het merk voornamelijk van de terreinwagens. Een mooie combinatie, compact en 4x4, behoort echter ook tot de moge- lijkheden bij het Japanse auto- merk. Sterker nog, het is zo'n beetje de rode draad door de merkgeschiedenis. Wie herinnert zich niet de LJ80, de SJ410 en de Samurai. Een hele funcar/ter- reinauto-rage werd door deze modellen ontketend. De intro- ductie van de iets grotere en luxueuzere Vitara, in 1988, luid- de voorlopig het einde in van de kleine Suzuki-4x4. Tot op de dag van vandaag: de Suzuki Jimny maakt zijn entree. 9 De Suzuki jimny ziet fris en jeugdig uit. Jimny. De naam is niet zomaar gekozen. Hij verwijst naar de aller- eerste terreinauto van het merk die dertig jaar geleden ontwikkeld werd onder de codenaam LJ10. Twee jaar later, in 1970, was de tijd rijp om de LJ10 op de markt te brengen en daarbij koos men voor de naam Jimny. De terreinauto die momen- teel bij de Suzuki-dealer staat, is te herkennen aan een modern design, Hoe het met de terreincapaciteiten van de Jimny staat, moeten we u voorlopig nog even schuldig blijven. Want wat wil het geval, de door ons geteste versie had namelijk alleen aandrijving op de achterwielen. Deze Jimny 2WD JX is bedoeld om de prijslijst leuk te laten openen, maar ook om tegemoet te komen ren is hierdoor een stuk beter dan bij terreinwagens waarbij het reserve- wiel de achterruit blokkeert. Het interieur is puur op functionali- teit ingericht. Grote meters voor snelheid en toerental, geflankeerd door twee kleinere varianten voor Het op de achterdeur geplaatste reservewiel maakt de Jimny tot een stoere vierwieler. met opvallend grote lampen en een stoer uiterlijk, met dank aan de forse bumpers en de grote grille- koelsleuven. Een auto naar het hart van de jongeren onder ons of diege- nen die zich jong voelen. De naamkeuze houdt ook een belof- te in van de zijde van Suzuki. De oude Jimny was een trendsetter, net zoals zijn opvolgers. De kleine 4- wheeldrives kunnen dan ook reke- nen op de passie van veel mensen. Mensen die een tijdje hebben moe ten wachten op een waardige opvol ger van de Samurai en dat er graag voor over hebben gehad. Want wie ooit met zo'n Samurai of SJ het ter- rei-n in is geweest weet erover mee te praten. De kleintjes ploegen door het mulste zand en de ergste blubber alsof ze over de gewone weg rijden. Dat is dan ook meteen een klein minpuntje: op asfalt wilden de korte wielbasis-jeepjes nogal eens gaan 'dribbelen' en bovendien gaven ze oneffenheden behoorlijk door. aan de wensen van die mensen die vinden dat de auto er leuk uitziet, en daar kunnen we niemand ongelijk in geven, maar toch nooit van plan zijn om het terrein in te duiken. Omdat dit best wel vaak voorkomt, kozen wij ook voor het instapmodel, dat voor 24.995 gulden in de boeken staat. De vierwielaangedreven Jimny is te koop vanaf 26.995 gulden. Het basismodel is in de optiek van Suzuki ook echt een basismodel. Qua motorisering maakt het echter niet uit of je voor 2WD of 4WD kiest en ook het uiterlijk ontloopt elkaar niet, hoewel de JX (2WD en 4WD) voorzien is van grote kunst- stof platen onder de taillelijn die de auto een stoer uiterlijk geven. De JLX (alleen 4WD) heeft de bescher- ming ook, maar wel in carrosserie- kleur gelakt. De vloeiende lijnen van de Jimny en de grote lampen en luchtsleuven, teken mee voor het sportieve, ruige en vrolijke karakter. Op de achterdeur is het reservewiel laag geplaatst. Het zicht naar achte- tankinhoud en motortemperatuur. Aan weerszijde van het klokkenhuis treffen we nog wat knoppen aan voor achterruitewisser en -sproeier, achterruitverwarming, mistlicht achter en koplamphoogteverstcller. De middenconsole herbergt de radio, de asbak/sigarettenaansteker en de ventilatie/verwarming-instal- latie (airco is optioneel). Allemaal grote knoppen en schuiven zodat de bediening ervan geen moeite kost. Tenzij je's avonds rijdt. Dan moet je je auto goed kennen, want de knop pen zijn namelijk niet verlicht. En als je dan ineens de achterruitewis ser nodig hebt, is het handig om pre- cies te weten waar de knop hiervoor zit. Anders is het een kwestie van zoeken of de interieurverlichting inschakelen. Basic is ook de bekle- ding van de stoelen en de deurpane- len. Deze zijn overtrokken met vinyl en dit kan bij langere ritten een 'zweetrug' opleveren. Opbergmogelijkheden zijn er vol- doende. Er is een dashboardkastje en een doorlopende middenconsole met ruimte voor kleine dingetjes en een blikjeshouder. De stoelen zelf zijn uit het goede 'hout' gesneden. Ze bieden goede steun in de rug en benen en zijn prima in te stellen. Wie achterin moet zijn, komt echter telkens tot de ontdekking dat de stoel opnieuw moet worden ingesteld. De Japanse ingenieurs hebben de stoel met geheugen blijkbaar nog niet uitge- vonden. Het stuur ligt prima in de hand, maar moet in onze basisuit- voering de stuurbekrachtiging mis- sen. Dit houdt in dat je bij het file- parkeren over de nodige kracht moet beschikken, want de grote wie- len maken manoeuvreren zwaar. Tijdens het rijden blijkt echter het grote voordeel hiervan: de Jimny laat zich zeer precies sturen en, een- maal op snelheid, op een lichte manier. Het onderstel en het chassis voelen stevig aan en geven de Jimny een goede wegligging. Alleen, de korte wielbasis en de kleine spoorbreedte maken de Jimny nogal gevoelig voor oneffen' ondergrond. Maar het bederft de lol echter niet. Sterker nog, je krijgt er een echt auto-rijden gevoel door. Tel daarbij op de ach terwielaandrijving en je hebt echt een leuke auto om mee te sturen. Achterwielaandrijving is tenslotte het leukste wat er is. De 1.3 liter viercilinder zestienklep- per doet hierbij ook een aardige duit in het zakje. De rauw klinkende motor laat horen dat 'ie er zin in heeft en toont dit in de praktijk. De 59 kW/80 pk die hij op het asfalt legt, is meer dan genoeg voor de leeg slechts 960 kilogram wegende Suzuki. Zeker als men daar het koppel naast legt: 104 Nm, maximaal vrijkomend bij 4.500 tpm, maar voor 90% beschikbaar tussen 2.800 en 5.400 tpm. Dit merk je tijdens de stadsrit- ten of tijdens het raggen. Watervlug trekt de Jimny op en gaat daar lustig mee door tot de 125 km/u. Zijn top van 145 km/u haalt hij vrijwel in een ruk, daarbij wel wat lawaai makend. Maar dat maakt wat ons betreft niks uit: het is een heerlijk motortje. Eentje die bovendien ook zuinig rijdt. Tijdens onze testweek haalde de Jimny namelijk 11,2 kilo meter uit elke liter benzine. En dat had nog hoger kunnen zijn als we niet zo hadden toegegeven aan het lekkere karakter van de combinatie zestienkleppen-motor en achterwiel aandrijving. We kunnen dan ook niet anders dan concluderen dat de Jimny een leuke auto is voor zijn geld. De motor laat wat van zich horen, het onderstel dribbelt soms wat en de uitrusting is wat kaal in de basis, maar de motor is geweldig, de stoelen eveneens en het verkeersoverzicht prima door de hoge zit. En de prijs voor dit alles, 24.995 gulden, is goed gekozen. Voor dit geld koop je een echte rij- dersauto in zijn klasse. Het interieur is compleet en functioneel.

Postiljon | 1998 | | pagina 15