r Dokter in praktijk Openings- concert 'Stanclaart1 orgel in Theater a.d Schie Transportondernemers lichten kinderen voor :en wonder Roodkapje Afspraken 2 DECEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Mijn vrouw zette me onlangs na een drukke avonddienst een uit- stekende maaltijd voor. De kaas op mijn witlof was weliswaar zwart na vier keer opwarmen en de gekookte aardappelen waren nu gebakken, maar toch, ik at er met smaak van. Net toen ik breeduit op de bank zat te gemeten van een beker kof- fie, belde een vrouw, of eigenltjk nog een meisje van een jaar of twintig. Ze vertelde mij bedroefd dat ze bet niet meer zag zitten. Ze was zo blij geweest toen de zwan- gerscbapstest een week of vier geleden positief bleek. Haar vriend had een fles champagne gekocht en die hadden ze samen opgemaakt. Maar sinds gisteren was dat blije gevoel totaal verd- wenen. De ellende was begonnen met een druppeltje bloed. Ze had er aanvankelijk geen acht op gestagen, maar toen bet niet bleef >ij dat ene druppeltje was ze ongerust geworden. Ze bad haar huisarts gebeld en die had, na haar te hebben aan- gehoord, gezegd dat dit wel vaker gebeurde en dat het met iets was om ongerust over te zijn. Toen ze later met regelmaat wat bloed verloor had ze weer gebeld. De dokter adviseerde nu totale rust. Toen het vanmorgen uiteindelijk echt vloeien was geworden, was haar de schrik om het hart gesta gen. Ze wist wat dit kon beteke- nen: een miskraam. Het angstige gevoel was nu omgeslagen in pure droefenis. Toen ze aan het eind van de middag de arts belde (ze vond het zo vervelend om tel- kens te bellen) vertelde deze dat een echo het beste was om de situatie te beoordelen. Maar ja, het was vrijdagmiddag... Avond belde ze mij met de vraag of er nog hoop was. Hoop op een wonder, want een dergelijk bloedverlies betekent niet veel goeds. De verwachting van de afgelopen weken was ineens ver vlogen. Maar, besloot ze, ze kon het met geloven. Ik dacht na over hoe ik haar kon helpen. Het is belangrijk om in dit soort situaties snel duidelijk- heid te scheppen. Dat betekent soms een harde waarheid, maar die is baak beter te verwerken dan bange vermoedens. Ik nam contact op met een dienstdoende vrouwenarts. Die was bereid om direct een echo-onderzoek te doenom te kijken of de zwan- gerschap misschien nog intact was. De valgende dag belde de vrouw op. Het leek opeens of ik een heel ander persoon aan de telefoon had. Zo blij en vrolijk was ze, maar ook nu met een snik in haar stem. Ze was inderdaad zwanger bleek op de echo. Het was aan vankelijk een tweeling geweest. Een vrucht was afgestoten; van daar dat vloeien. Maar de andere leefde, het hartje klopte. Bij mij- zelf voelde ik een intense blijheid opkomen. Ze was nog zwanger, al was het jammer van die twee- de vrucht. Een ding was zeker: ze had haar wonder gekregen. Huisartsen verrichten geen won- deren, laten we daar duidelijk over zijn. Wel kunnen ze hun uiterste best doen om, samen met andere gezondheidswerkers, leed en verdriet dragelijk te maken door maximale hulp en steun te bieden. Samen geven we de patient niet op; we delen de hoop op verbetering en verlichten pijn en verdriet. En soms, heel soms gebeurt er dan loch een wonder.. Pieter Vlasveld huisarts Carols aan de maas 1998 ROTTERDAM - Op een som- 5ere winteravond wordt Rotterdam opgeschrikt door dokkengelui. Voor ruim 2500 mensen die kunst en gezelligheid een warm hart toedragen, is dit let teken om hun open haarden te doven en op weg te gaan naar de Laurenskerk. Een draaiorgel dinkt van ver, doedelzakken spelen kerstliedjes en kerstgeu- ren komen uit de kerk. Vreemde figuren dringen zich op en bekij- cen de gasten van heel dichtbij. Anderen belevCn hun eigen cerstverhaal, zich afsluitend voor alles om hen heen. Het is weer begonnen. Carols aan de Maas staat inmiddels bekend als het leukste kerstconcert van het jaar, met een vette knipoog naar de traditie. Onder leiding van dirigent Theo van der Hek beleven zangers en zangeressen, publiek eh medewerkers twee spectaculaire avonden met muziek, act, dans, acrobatiek, geur en verrassingen. Het repertoire bestaat uit traditione- le Engelse Christmas Carols en bekende Amerikaanse kerstliedjes. Na afloop is zoals altijd de bar open en geurt de gluhwein en de warme chocolademelk de kerk in. Het verhaal van Carols aan de Maas speelt zich dit jaar af in Wonderland. Aan het begin van het verhaal verkeert Alice in staat van diepe ellende. Moederziel alleen in een vreemd land. Wat doet ze hier? Waarom is ze hier ooit naar toe gekomen? Roodkapje had het wat beter naar haar zin die avond. Ze had de wolf al lekker in bed gestopt. Hij was wat ziekelijk de laatste tijd. Grootmoeder stond in de keuken een warme grog voor hem te maken. Hoe het verhaal verder gaat, moet op 11 en 12 december blijken. Kaarten kosten f 12,50,- (kortings- passen zijn niet geldig). De voorver- koop is inmiddels gestart bij VW, Coolsingel 67 te Rotterdam (f 2,50 bespreekkosten) of bij het secretari- aat van Stichting De Laurens, Grotekerkplein 27 te Rotterdam (geopend op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 12.30 tot 14.30 uur). Reserveren kan vanaf vandaag bij het secretariaat van Stichting De Laurens, (010) 4131494. Op de avond zelf gaat de kassa aan de deur om 19.15 uur open. De voorstelling start om 20.15 uur. Carols aan de Maas vindt dit jaar plaats op vrijdag 11 en zaterdag 12 december in de Laurenskerk, Grotekerkplein te Rotterdam. Kerstmarkt van de baan SCHIEDAM - Op zondag 29 november vond in het Theater a.d Schie het openingsconcert op het Standaart' theater orgel plaats. Het concert ging uit van de Nederlandse Orgel Federatie tot behoud van Theaterorgels. Het orgel werd bespeeld door de bekende Engelse Theaterorganist Len Rawle. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - Op de St. Bernardus basisschool Schiedam hebben trans portondernemers afgelopen maandag kinderen voorlichting gegeVen over veilig omgaan vrachtauto's. Een team lesgevers van Transport en Logistiek Nederland - de grootste werkgeversorganisatie in wegtransport - heeft kin deren verteld over vrachtauto's in het verkeer en met name hoe kinderen daarmee moeten omgaan. Het team 'Veilig op weg. Zorg dat je gezien wordt wil de verkeersveiligheid voor nu en voor straks vergroten. Er werd ook een videofilm vertoond met nagespeelde situaties en twee grote vrachtauto's kwamen speciaal naar de school. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - De organisato- ren van de kerstmarkt die van 12 tot en met 27 december het centrum van de stad een feestelijk aanzien moest geven zijn zwaar teleurgesteld. Hun voorstel dat in het voorjaar bij de gemeente werd inge- diend werd half november definitief teruggetrokken. Marianne de Mol van Support en woordvoerster van de initiatiefne- mers: "Het evenement met onder meer ijsbaan, veel marktkraam- pjes met kerstspullen en karaoke- show was gedacht als een jaarlijks terugkerend festijn. De Stichting Winterdorp Schiedam diende plannen in waarbij zowel het Hemaplein als de naastliggende parkeerplaats betrokken was. De gemeente, zo blijkt nu, wil slechts toestemming geven voor het gebruik van de parkeerplaats omdat de weekmarkt op het Hemaplein plaatsvindt en dat is geen optie voor de initiatiefne- mers. Volgens Marianne de Mol was er vooraf geen probleem over de financiele haalbaarheid, maar die ontstonden wel toen bleek dat slechts de helft van de lokatie die zij op het oog hadden gebruikt mocht worden, "want zo missen we een deel van deopbrengst. Bovendien heeft een dergelijk eve nement geen allure als het wegge- drukt wordt aan de rand van een leeg plein." De Stichting Winterdorp Schiedam had afspraken lopen met ruim dertig bedrijven, waar- onder Grand Cafe Dudok met een verwarmd terras, die op het laatste moment moesten worden afge- zegd. Voor de schooljeugd is het ook een tegenvaller dat het Winterdorp niet doorgaat omdat zij gedurende de schooluren een baantje mochten trekken op de ijs baan. Wethouder Aad Wiegman: "Het is heel spijtig dat de kerstmarkt is afgeblazen. Vorige week heeft de gemeenteraad zelfs nog een subsi- die voor dit leuke initiatief beschikbaar gesteld. De raad heeft echter in februari de beslissing genomen dat de weekmarkt op vrijdag voor een lange periode - in verband met herstratingswerk- zaamheden - gebruik kon maken van het Hemaplein. Dat besluit veeg je niet van tafel als een orga- nisatie, in dit geval de Stichting Winterdorp, die lokatie wil inrich- ten als kerstmarkt. Als de stichting Winterdorp voor- nemens is volgend jaar opnieuw iets dergelijks te organiseren, dan is het zaak de voorbereidende besprekingen in een vroeg stadium te beginnen, aldus de wethouder. "In ieder geval zal naar een ande re lokatie gezocht moeten worden, want eind volgend jaar gaat de eerste paal de grond in voor het Land van Belofte. Misschien is Het Stadserfgeschikt, maar daar kan ik verder niets over zeggen." Woordvoerster De Mol: "de ini- tiatiefnemers van het Winterdorp zijn van plan in januari al bij de gemeente aan de bel te trekken over mogelijkheden en plaats voor de kerstmarkt in december van dat jaar. Nans Wolters

Postiljon | 1998 | | pagina 5