Plezier krijgen in de natuur Onachtzaamheid meest voorkomende oorzaak bevriezing waterleiding KNVV Rotterdam stuurt cursisten veld in Bestelbus in brand gestoken Politie deelt forse boetes uit Kerststuk maken bij Zakenkring Schiedam Ouderenalmanak Inloopconcert Grote Kerk Schiedam Eerst theorie Moerassen Onderzocht Op 'kierenjacht' Vakkundig aftappen Sinterklaas DA^IKIA 11 2 DECEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 SCHIEDAM - In de nacht van zon- dag 29 op maandag 30 november werd rond 1.30 uur ingebroken in een bestelbus, die op de Groenelaan geparkeerd stond. Het slot van het rechtervoorportier werd in zijn geheel verwijderd en lag op de rijbaan. Een grote hoe- veelheid Indiase kleding, ter waar- de van f 5000,-, werd weggeno- men. Vervolgens werd brand gesticht op de bijrijderszitplaats. Het voertuig brandde gedeeltelijk uit. De politie stelt een onderzoek in. SCHIEDAM - Zondag 29 november werd door de politie van het dis trict Schiedam een controle gehouden op de Rijksweg A13 Z- N. Een 49-jarige man uit Amsterdam werd aangehouden omdat hij teveel gedronken had (0.85 promille). Met een boete van f 900,- en een rijverbod werd de man heengezonden. Een 34-jarige vrouw uit Den Haag werd even- eens aangehouden. Ook zij te veel gedronken (1.05 promille). Zij kreeg ook een boete van f 900,- en een rijverbod. Op de Nieuwe Haven werd een na middernacht een 25-jarige Schiedammer aan gehouden met een promillage van 1.30. Deze man kreeg eveneens een boete van f 900,- en een rijver bod. SCHIEDAM - De Zakenkring Schiedam en omstreken biedt op maandag 7 december in de bovenzaal van restaurant Le Pecheur aan de Nieuwe Haven leden en hun partner de mogelijk- heid tot het maken van een prach- tig kerststuk voor eigen gebruik. Het geheel vindt plaats onder lei- ding van voorzitter Herman Dickhoff van Iris bloemsierkunst. Vanwege de grote belangstelling en beperkte ruimte is het niet mogelijk belangstellenden uit te nodigen. Zakenlieden die toch graag kennis willen maken met de Zakenkring Schiedam zijn van harte welkom op de Nieuwjaarsreceptie die op dezelfde plaats, op maandag 4 januari 1999 wordt gehouden. Indien u belangstelling heeft kunt u contact opnemen met het secre- tariaat, telefon (010) 4745826. Hebben bewoners van verzorgings- tehuizen recht op de Zalmsnip? Wat houdt de nieuwe versoepeling van de Algemene Nabestaandenwet in? De antwoor- den op deze en andere vragen zijn te vinden in de herziene, geactuali- seerde editie van 'De kleine alma- nak voor informatie en advies: ouderen', oftewel 'de Ouderen almanak'. De almanak is versche- nen bij het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW) tij- dens het Internationaal Jaar van de ouderen dat 1 oktober van start ging. Het NIZW houdt de informa tie in de Ouderenalmanak actueel. Er is ondermeer informatie te vin den over dienstverlening aan ouderen, wonen, werken, gezond- heid, uitkeringen en pensioenen, vervoer, belastingen, verzekeringen en tijdsbesteding. De almanak kost f 27,50 en is verkrijgbaar in de boekhandel of te bestellen bij het NIZW, telefoon (030) 230 66 07. SCHIEDAM - De cantor-organist van de Hervormde Kerk Poortugaal, Gertjan Schalkoord, zal op zaterdag 5 december het wekelijkse inloopconcert verzor- gen. Hij bespeelt het bekende koororgel. De aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. Nadere informatie: Stichting Muziek Grote Kerk (010) 4261177. In de omgeving van Rotterdam is veel kleine' natuur te bewonderen. (Archieffoto) REGIO- Komt de tijd van het botaniseertrommeltje terug? Nee, niet meer. Het ovalen trom- meltje stamt uit de tijd dat de natuur nog romantiek had, een vanzelfsprekendheid en niet iets waar dagelijks om gestreden moet worden. De natuurliefheb- ber van vandaag de dag is meer een schatbewaarder, of althans dat tracht hij te zijn. Maar voor- dat hij schatbewaarder wordt, moet hij zijn schatten eerst ont- dekken en naar waarde schatten. Vanuit deze gedachte organiseert KNNV Rotterdam (de vereniging voor natuurrecreatie, natuurstudie en natuurbescherming) de cursus 'Wegwijs in de natuur'. Op die cur sus krijgen deelnemers oog voor de grote en kleine natuur in de directe omgeving, datgene waar velen nor- maal aan voorbij lopen. H. Van der Werf is mede-organisa- tor van de cursus en legt uit hoe er tegenwoordig vaak tegen 'natuur' wordt aangekeken: "In de fase van opvoeding raken we gei'soleerd van de natuur. 'Geen vuil onder de nagels' horen we van moeder. En in het basisonderwijs gaan we ieder jaar een keer naar de kinderboerde- rij. 'Schoenen uit', horen we als we thuiskomen. Maar schoongeveegd asfalt is ook mensonterend. Het ver- keer terroriseert ons leven. De plan ners zijn losgezongen van moeder aarde. Maar eigenlijk wil hij het daar op zijn cursus niet over hebben, anders lopen de leerlingen gillend weg. Het moet een cursus zijn om plezier in de natuur te krijgen. De cursus begint met theorie over de basisbestanddelen van de natuur: grondsoorten, lucht, water en kli- maat. "Bij de grondsoorten leren de leerlingen welke bodemsoort veel voedsel kan bevatten, bijvoorbeeld kleigrond, en welke bodemsoort voedselarm is, bijvoorbeeld zand- grond. Voor het onderzoek worden gereedschappen aangereikt en litera- tuurverwijzingen. Er wordt geleerd dat leven binnen natuurlijke grenzen kan bestaan. Als grootheden als kli- maat, bodem en lucht veranderen, verandert het leven. Soorten zullen verdwijnen en andere gaan over- heersen. Door beperkte cultuurbe- bouwing ontstaat er een monocul- tuur. Door een bepaalde stikstofver- houding toe te passen, voor bijvoor beeld de teelt van kool, moet er veel meststof in de grond. Boekweit was een gewas voor voedselsarme veen- grond in Drenthe. Maar wie eet er nu nog grutjes?" Dus toch een opvoedkundige taak? Van der Werf: Het heeft geen hoge prioriteit. De mensen die meedoen, zijn vaak al gemotiveerd voor de natuur. Na de theorie gaan de leerlingen het veld in: "In lente gaan we naar het Loetbos in de Krimpenerwaard", aldus Van der Werf. Daar is een aan- tal veldjes met een aparte biologi- sche samenstelling. We kijken naar de soorten planten die we kunnen vinden. Waar lopen we voorbij als we wandelen? Bijvoorbeeld de waterkers. Nou, die planten verza- melen we en we bepalen wat het is." Dus toch het botaniseertrommeltje meenemen? "Die waren er niet voor niets. Als je een plant verzamelt en mee naar huis neemt moet hij wel in een goede conditie aankomen. In een blikken bus of in een krant gevouwen, kreukelen ze niet." Terug in het leslokaal worden de planten met de het boek van de flora ernaast onderzocht. Mag dat nog wel, plukken? "Je moet je afvragen in hoeverre je nog kan plukken. Als het een beschermd gebied is niet. In bermen en stroken langs de weg oke. Ook daar vind je zeldzame soorten. Naast de plantenwereld wordt ook de dierenwereld bekeken en bestu- deerd. Dit keer met het schepnet en met laarzen soppen in moerasachti- ge gebieden, op zoek naar kevers, stekelbaarsjes en modderkruipertjes. Na twaalf lessen is het de bedoeling dat de cursist een rijkdom aan erva- ringen en inzichten heeft opgedaan, waardoor hij met verwondering van de natuur kan genieten en waarin hij zijn natuurlijke rijkdommen gaat koesteren. Informatie over de cursus 'Wegwijs in de natuur' is aan te vragen onder telefoonnummer (010) 4670526. Gerrit Versteeg REGIO - Onachtzaamheid en onzorgvuldigheid zijn de meest voorkomende oorzaken van de problemen die zich voordoen in deze koude dagen. Tocht is de grootste vijand van watermeter, hoofdkraan en waterleiding. Bij strenge vorst en harde wind dringt de ijskoude lucht door alle kieren en gaten. Waar niet altijd bij stilgestaan wordt, is de gratis warmte die te verkrijgen is door goed te letten op het afsluiten en dichtmaken van bepaalde ruimten. Kieren en tocht- naden, ook die van de buitendeur, moeten dus dichtgemaakt worden, terwijl ventilatie-openingen in de kruipruimte juist niet afgedicht mogen worden, wegens brandge- vaar. Heel verraderlijk is ook de tocht die de watermeters in kelders en meter- kasten bedreigen via de leidingen en kabels naar slecht sluitende ramen en deuren. Volgens de Vereniging van Nederlandse Installatie- bedrijven (VNI) moet men eigenlijk op 'kierenjacht' gaan. In centraal verwarmde woningen liggen de waterleidingen op vorst- vrije plaatsen. Leidingen naar gevel- kranen en kranen in garage of schuur lopen echter wel het risico te bevriezen. Ook deze leidingen moe ten afzonderlijk kunnen worden afgetapt en afgesloten. Het isoleren van deze leidingen heeft echter niet zo veel zin, aangezien de kans op bevriezing daarmee slechts korte tijd uitgesteld. Electronische boilers kunnen niet zo snel bevriezen. Waar wel rekening mee gehouden moet worden zijn de waterleidingen langs de buitenmu- ren en in onverwarmde ruimten. Bij strenge vorst kunnen geisers wel bevriezen; met name in oudere pan- den waar ze tegen een niet geisoleer- de buitenmuur zijn geplaatst. Bevriezing kan optreden als de gei- ser van een korte rookgas-afvoer- buis is voorzien, zoals onder een plat dak. Wanneer het in de nacht gaat vrie- zen, moet de ruimte vorstvrij wor den gehouden. Als dit niet mogelijk is, is het zaak de geiser uit te scha- kelen en de waterleiding af te tap- pen. Heel lang geloofde ik in Sinterklaas. Zeker tot mijn tiende jaar. In mijn kindertijd struinde ik altijd zo rond de invallende duisternis om onze boerderij. Erg nieuwsgierig en een beetje bang. Zie ik Sinterklaas met z'n paard op het dak? Zo ja, wat doe ik dan? Dan geefik hem in ieder geval een hand! Steevast kom ik onderweg een van mijn vele broertjes tegen. Als ik hem vraag wat ie zo in het don- ker buiten doet, geeft ie gehetd hetzelfde antwoord: hij zoekt z'n zwarte stuiterballetje! Vlak voor etenstijd komt de bakker eetis per week ook op dit tijdstip langs. Ik zorg in die gezellige december maand dat ik dan binnen ben. Hij is erg royaal met zelf gemaakte taai-taaimannetjes (die ik sinds mijn jeugd niet meerzo lekker gege- ten heb) en hij weet precies te vertellen waar Sinterklaas uithangt. Logisch, hij vent op de hele streek z'n brood uit. "Ik zag Sinterklaas net, drie boerdertjen verdervertelt ie, terwijl hij zicht- baar geniet van de soep, die mijn moeder voor hem opwarmde. Op dat nieuws zit ik te wachten. Ik race op mijn knalrode autoped ons erf af en dat van de buren op. Als tegenligger kom ik Harm, mijn buurjongetje tegen op zijn step. Waar ga je naar toe?roep ik hem achterna. "Sinterklaas zoeken!" roept ie. Pieter de bakker zegt, dat ie jullie kant is opgegaan!" Ktjk, toen had mtj al een licht- je op moeten gaan. Hter klopt toch iets niet? Maar nee hoor, Harm en vooral ik zoeken door. In geen velden of wegen is Sinterklaas te bekennen. Wel mijn broertje. "Ik heb mijn stuiterballetje gevon- den", vertelt hij opgewekt en naar Sinterklaas zoek ik nooit meer, die bestaat niet!" Ik krijg cadeautjes van de goed heilig man. Prachtige rode vinger- wantjes. Sinterklaas kan ze net zo mooi breten als mijn moeder" vertel ik trots aan mijn triendinnetjes. Het zo hoog op mijn ver- langlijstje staande scboolbord krijg ik ook van hem. De ezel is er, het bord dat erop moet is er, alleen de houdertjes om het bord op te zetten ontbreken. Die haalt mijn moeder uit de lade die alleen zij met een sleutel open kan maken. "Geloof het nou"wil mijn broer tje wel in mijn hoofd slaan, "die ouwe bestaat met, je ziet het toch, hij vergeet de stokjes en die komen uit die lade!" Ik geloof het niet. Er wordt in onze knusse huiskamer gestrooid. "Typisch dat Willy altijd ontbreekt, als er hier gestrooid wordtgaat broerlief treite- rend verder. "Logisch, Willy lust geen pepernoten"sis ik terug. Op mijn tiende dus vindt mijn moeder het nodig mij het grote geheim te verklappen. "Je bent nou al zo groot, zegt ze "en je bent al tante! Sinterklaas bestaat echt niet hoor. "Bovendiengaat ze praktisch verder "je bent aan nieuwe winterschoenen toe, die krijg je van Sinterklaas en je moet mee om ze te passen!Pats!!! Speld in mijn mooie rose Sinterklaas ballon. En toch blijf ik Sinterklaas een aardige man vinden. Ik hoef hem tegenwoordig ook niet meer te zoeken. Hij zoekt mij. En ik krijg altijd een hand van hem!

Postiljon | 1998 | | pagina 9