'Subuteowedstrijden gaan altijd door1 Klachtencommissie Jeugdhulpverlening Strijdlust en verrassingen bij schermen Tafelvoetbalvereniging Rijnmond zoekt spelers Hands Veertig jaar Revanche 9 DECEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IN A 11 toelieten. Er zijn voetballers die sinds begin oktober niet meer in actie kwamen. Een unicum in Nederland. Voor alien die weke- lijks willen spelen, is er het sub- uteospel. Bij Tafelvoetbal vereniging Rijnmond gaan de wedstrijden altijd door. Iedere vrijdagavond komen de leden bij elkaar. Aan de Boerhaavelaan 108a te Schiedam. Maar ook in Rotterdam, Gouda, Capelle aan den IJssel, Vlaardingen en diverse ande- re regioplaatsen wordt subuteo gespeeld. In Delft heb je zelfs een vrije grote vereniging. Subuteo, ook wel microvoetbal genoemd. De een spreekt het uit met de klemtoon op su, de ander op de bu. In ieder geval komt het spel uit Engeland en heeft dus in feite niets te maken met die andere huiskamervoetbalspelen. "Nee, zeker niet", legt de inmiddels 69-jarige Henk Dolstra uit. "Je zou denken aan het tafelvoetbalspel dat in kantines staat en waar je met behulp van stangen spelers tegen een bal moet laten trappen of aanblaas- voetbal, maar dat spelen we dus zeer zeker niet. Wij hebben gewoon elf spelertjes die je al piekend moet voortbewegen. Het gaat er om dat je door middel van allerlei technische en tactische trues weet hoe je je speler het best kunt 'sturen'. De regels zijn in prin- cipe hetzelfde als bij het normale voetbalspel. Met dien verstande dat er in ons spel een lijn is getrokken, zodat er gebied onstaat tussen straf- schopstip en middencirkel. Ongeveer halverwege ligt dus die lijn. Vanaf deze streep mag je je spe- lerS pas laten schieten. Dus een doel- punt van eigen helft is onmogelijk." We doen zelfs aan handsballen", gaat Dolstra verder. "Het kan natuurlijk gebeuren dat je je speler bewust in de baan van een schot zet en dat dat poppetje de bal met de arm toucheert. Dat levert een free kick op. Ook voor andere vergrijpen krijg je een vrije trap tegen. Voor een tackle of andere overtreding. Al die regels maken het spel zo herkenbaar. Dat is ook de kracht van het subu teo. Het is zo echt. Wij zien het als een spel dat we als sport beleven. Je kunt er van alles en nog wat bijko- pen. Hekjes, hoekvlaggen, lichtmas- ten en zelfs tribunes. In Nederland kun je het niet in iedere speelgoed- winkel meer kopen. Dat is wel anders geweest. Wij laten, als we weer iets nodig hebben, de spullen uit Engeland komen. Daar hebben we anderhalf jaar geleden ook gespeeld. Dat was natuurlijk een enorme belevenis. We gingen overi- gens wel vaker in het buitenland spelen. Onze leden zijn ook in Belgie, Duitsland en Frankrijk geweest. Er worden soms ook inter- nationale toernooien gehouden. In Nederland worden ook regelmatig grote wedstrijden gehouden waar heel wat spelers aan meedoen. Als vereniging houden we zo af en toe ook een toernooitje. Gewoon voor de gezelligheid. Buitenstaanders kunnen daar ook aan meedoen. Ze kunnen ook een paar avonden komen proberen hoe leuk dit spel is. Misschien zijn er nog mensen die thuis het spel hebben staan of liggen en die het nu weer willen spelen, ook die zijn van harte welkom. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Wie denkt dat dit spel een rage is, heeft het mis. Subuteo wordt name- lijk al meer dan veertig jaar beoe- fend in Nederland. Deze tafelvoet balvereniging, of beter gezegd microvoetbalvereniging, werd ruim veertig jaar geleden opgericht. Jan Buscher (76) was de oprichter van Rijnmond en bij hem 'thuis' worden iedere vrijdagavond de wedstrijden gespeeld. In het keldertje hebben de leden zelfs een eigen bar ingericht, zodat hetvoetbalcomplex helemaal af is. Wie langer is dan twee meter, moet af en toe bukken, maar de ove- rige leden kunnen vrij bewegen. Even als de spelers. De vereniging telt een heus bestuur, aangevoerd door Henk Dolstra, Jan Buscher en Vera Ossewaarde. Buscher werd onlangs, tijdens een gezellig uitstapje met een boot, gehuldigd voor het 40-jarig lidmaat- schap. Appie Bastiaansen, Kees van Os en John Stoop werden op hun beurt in de bloemen gezet vanwege hun 25-jarig jubileum. "Dat geeft dus al aan hoelang wij subuteo spe len", laat Dolstra weten. "En nog- maals, wie er eenmaal aan begint, blijft het spelen. Het maakt niet uit hoe oud ofjong je bent. Het is gewoon een machtig spel, met alle facetten van de voetbalsport. En je speelt het tegen elkaar, niet tegen een computer of zo. In September beginnen wij altijd met oefenwed strijden. In oktober start de competitie. Eens per jaar houden we een heus beker- toernooi. Het grote voordeel van subuteo is natuurlijk dat je het altijd kan spelen. Elke week en dat is bij het veldvoetbal dit jaar wel anders", aldus de liefhebber die iedere week met plezier gaat kijken bij een van de regioclubs. Wie interesse heeft kan contact met opnemen met Tafelvoetbal vereniging Rijnmond. Het telefoon- nummer is: (010) 4730424. Cor Hulsbus Tafelvoetbalvereniging Rijnmond bestaat al meer dan veertig jaar. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - De afgelopen Niet omdat ze wekelijks zware maanden hebben heel wat recre- wedstrijden speelden, maar atievoetballers moeten afzien. omdat de velden geen matches REGIO - Zuid-Holland krijgt een nieuwe commissie voor klachten over het werk van instellingen voor jeugdhulpverle ning of gezinsvoogdij. Als zo'n instelling haar eigen klach- tenregeling onjuist toepast of als een directie niet reageert op de uitspraak van de interne klachtencommissie, kunnen jongeren en hun ouders het 'hogerop' zoeken bij de nieuwe klachtencommissie De commissie telt drie leden en heeft heel Zuid-Holland als werkgebied, inclusief de regio's Rotterdam en Den Haag. De voorzitter ervan en zijn eventuele plaatsvervanger zijn lid van de rech- telijke macht. De gezamenlijke instellingen en clientenorganisaties hebben elk een lid en een plaatsver vanger voorgedragen. Clienten kunnen hun klacht indie- nen bij de klachtencommissie, per adres Stichting PJ Partners, postbus 25196, 3000 HD Rotterdam. VLAARDINGEN - Strijdlust en onverwachte wendingen ken- merkten het afgelopen zondag gehouden zevende jaarlijkse Stoppuntentoernooi van SV Trefpunt, de schermvereniging voor het Waterweggebied. Er werd geschermd in de catego- rieen degen en sabel senioren en floret jeugd volgens het poule- uniquesysteem. De in uitstekende vorm verkerende Schiedammer Mikkel Suijker ver- sloeg met zijn superieure techniek schijnbaar moeiteloos al zijn tegen- standers en won ongeslagen. Hiermee is hij Trefpunts meest suc- cesvolle toernooischermer. Jan Buijsse zegde vanwege een jetlag af. Eeuwig derde Jacques van der Windt slaagde er ditkeer in als twee- de te eindigen. Clubkampioene op de degen Mady Hoogenboom presteerde enigszins teleurstellend met haar derde plaats. De oudgediende Frans Warmerdam kwam sterk terug als vierde in het veld. Schiedammer Larry de Roo viel op. door zijn fraaie stijl en werd vijfde. De veelbelovende nieuwe aanwinst Pepijn Nierop werd teleur stellend zesde. De druiven voor rou- tiniere Pam Russell waren zuur: zij hield geen stand met haar floretstijl en won een enkele partij. De Maassluisse sabreuse Lisette Scholte revancheerde zich met groot machtsvertoon voor haar nederlaag van vorig jaar tegen Jeroen van der Velde en won het goud. Zij vaagde haar rivaal Inge Schoonderwoerd, die brons won, van de loper. Van der Velde legde beslag op het zilver. Bij de jeugd werd de strijd zoals gebruikelijk gevoerd op het floret. Er werd in deze categorie geschermd met secondanten en een jurypresi- dent. Titelhouder Roland Ekhart wist met gemak het goud bij de juni- oren te pakken. De veelbelovende Koos Beke werd tweede. Roel van der Poot consolideerde zijn derde plaats van vorig jaar. Iwan Groeneveld werd vierde door, naar eigen zeggen, onduidelijke beoordelingen door de secondanten. Bij de jeugd veroverde Tom Nichting verrassend de eerste plaats. Frank Thiers eerste schermjaar werd letterlijk verzilverd. Otto Reith behaalde een derde plaats. Opvallend waren de prestaties van nieuwkomers Roy Baas, Edwin Dijk en Tim Dries.

Postiljon | 1998 | | pagina 11