r Volkstuinencomplex Vijfsluizen gereconstrueerd wordt Kleurrijke geschiedenis van jonge Oegandees Kinderboerderij opnieuw in prijzen Asielzoekers in voormalige Sportfondsenbad Dolcter in praktijk Nieuwe medicijnen Schokkend Derde landelijke prijs Nieuw gebouw 9 DECEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IN A 5 In vergelijking met vroeger is er veel veranderd; de huisarts is allang niet meer de autoriteit van vroeger. Het zou wel leuk zijn als huisartsen hun patienten weer zouden bezoeken met een koets- je. Voor op de bok een koetsier met pandjesjas en hoge boed die meneer de dokter altijd met raad en daad ter zijde stond (en het soms zelfs beter wist), en altijd in gezelschap van een goed gevulde zakfles met drank. Echter, wel onder de voorwaarde dat we de kennis en mogelijkheden van dit moment zouden hebben. Tegenwoordig komen de patien ten op spreekuur medicijnen vra- gen die de vorige dag in een tele- visieprogramma aan bod zijn gekomen. Vooral de nieuwe(re) toedieningsvormen trekken veel belangstelling. Zoals de pleisters voor overgangsproblemen (opvliegers en dergelijke) die je op een onbehaard stukje huid moet plakken; flinterdun en vrij- wel niet te zien. Ik herinner mij nog goed dat ze in een middag- show op TV werden gepresen- teerd. De volgende dag stonden er al dames voor de balie, terwijl die pleisters zelfs nog met in omloop waren. Nadeel van nieu- we medicijnen is dat deze slecbts voor korte tijd zijn uitgeprobeerd op proefdieren en -personen (stu dent en die hiermee een centje' bijverdienen). De vraag is dan: wat gebeurt er als men bet middel langdurig (zeg tnjf a tien jaar) achtereen gebruikt. Om nog even op de overgangs- pleisters terug te komentoen deze net uit waren wist men nog niet dat ze loslieten als je het water in ging. Het gevolg was dat in zwembaden mensen boven kwamen met pleisters op hun gezicht, haren en schouders. Hetgeen bewijs was voor de aan- wezigheid van dame-tn-overgang. Gelukkig is de lijmstof in de tus- sentijd verbeterd. (Sindskort bestaat er ook een 'overgangs 'gel, die 's morgens in 3 minuten in de buikbuid gemasseerd wordt). Een jaar geleden -verscheen een huisarts uit 'Het Noorden des Lands' op TV, die in een minuut de mensen van alles probeerde wijs te maken. Ik herinner me een uitzending over de bloeddruk. "Iedereen heeft een bloeddruk" vertelde hij, "soms is-tie te hoog, soms is-t-ie te laag, en soms is-t- ie-goed. Is de bloeddruk goed, dan is-t-ie goed. Is de bloeddruk te hoog of te laag', en hij maakte een sinister gebaar met de hand, 'dan is het niet goed.De ellende voor de huisartsen brak pas goed los bij zijn laatste zin: Laat bin- nenkort uw bloeddruk eens meten bij uw huisarts". Hierna verscheen een slang op een stokje in beeld, en was het programma afgelopen. De volgende dag ston den veertig mensen om acht uur 's morgens voor de deur van de praktijk om de bloeddruk te laten meten. Geneeskunde is een prachtig vak Nog steeds veel artsen beoefenen het vak vanwege het 'geroepen zijn' om anderen te helpen. Het moge duidehjk zijn dat de arts wil helpen om ziekte te voorko- men, dan wel te genezen of draagbaar te maken. Dus geen bangmakerijen of mysterieuze behandelingen. Hopelijk kunnen mijn verhalen de waas van geheimzinnigbeid wat doen opklaren, zodat u kunt zien dat de huisarts, en met hem alle werkers in de gezondheids zorg, ook maar een mens is die van tijd tot tijd zelf patient is. Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - In verband met de aanleg van de tweede Benelux-tunnel dient de A4 te worden ver- breed. Hiervoor heeft het Rijk percelen grond van de gemeente Schiedam nodig onder andere ter plaatse van het volkstuinencom plex Vijfsluizen. Onlangs is overeen- stemming bereikt over een schadeloosstel- ling/koopprijs. Als gevolg van de verbre- ding dient het volktui- nencomplex te worden gereconstrueerd. Zo dient er een nieuw asfaltpad en overige verharding te worden aangelegd. Het college van burgemeester en wethouders heeft nu voorgesteld voor de kosten van de werk- zaamheden voor deze reconstructie een investeringskrediet beschikbaar te stellen. De gemeenteraad is verzocht hiermee in te stemmen. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - Veel lezers wor den al lezende nieuwsgierig naar de schrijver van het boek. Bij een boek als de 'Abessijnse kronie- ken' is dat nog sterker, omdat de gebeurtenissen in het boek heel ver van ons afstaan. Het boek gaat over een jonge Oegandees die te midden van de gruwelen en de opeenvolgende guerrilla- oorlogen zijn weg probeert te gaan. Uiteindelijk verliest hij alles wat hem dierbaar is en belandtlijk hij als illegale migrant in de Bijlmermeer in Nederland. Kortgeleden boden de gemeentebi- bliotheek Schiedam-Noord en boek- handel Mercurius de kans de auteur van dit boek, Moses Isegawa (1963), te zien en te horen. De belangstelling was groot, er waren ongeveer 80 gasten. Moses Isegawa is geen opvallende verschijning, gemiddelde lengte, gemiddeld postuur, niet knap en niet lelijk. Toch heeft hij een leuke eigen- aardigheid, hij draagt namelijk een baseballpet. Nederland kent maar weinig auteurs die op het podium verschijnen met een baseballpet op. Het valt helemaal op aangezien de interviewer, Han van der Horst, een pak draagt. Han van der Horst geeft het publiek veel gelegenheid zelf vragen te stel len. Al snel blijkt dat zowel de inter viewer als het publiek bijzonder geinteresseerd is in het land van her- komst. Is het niet lastig om te com- municeren in een land dat veertig talen heeft? Volgens Isegawa niet, want iedereen begrijpt het Oegandees. Waarom schrijft iemand zo'n wreed en schokkend boek over zijn eigen land? Zo krijgen Nederlanders toch een heel negatief beeld van Oeganda? Moses Isegawa legt uit dat hij geen reclame heeft willen maken voor zijn geboorteland. Hij heeft zo realistisch mogelijk willen beschrijven hoe het daar was, zowel goede als slechte aspecten en alles daar tussenin. Hij is een tegenstan- der van de 'zieligheidscultuur'. Oeganda is een harde cultuur en het was moeilijk daar te leven, maar hij wil geen medelijden opwekken. Zijn doel was een goed verhaal te schrij- ven. Een goed verhaal is volgens hem een combinatie van spanning, komedie en tragiek. Omdat de media in Oeganda beperkt aanwezig zijn heerst er nog een levendige mondelinge verhaal- cultuur. Moses Isegawa heeft in zijn boek veel aspecten uit de verhalen van zijn opa en oma gebruikt. Met zijn boek heeft hij twee doelen voor ogen gehad: hij wilde een goed ver haal schrijven en een beeld geven van Oeganda. Gezien de enorme oplage (50.000 exemplaren) en zijn steeds terugkerende naam in menig boeken top-tien is dat gelukt. Ingrid van Faassen SCHIEDAM - Goed nieuws voor Vereniging Kinderboerde- rijtje de Gorzen. Het bestuur van het Netwerk voor Criminaliteit en Veiligheid zal de vereniging binnenkort verblijden met een bonus van maarliefst f 6000,-. De kinderboerderij aan de Jacht- havenlaan ontvangt de prijs naar aanleiding van de inzending, die gedaan is na een oproep van de Open Vrijwilligersdag van Stichting Hamelen. Hierin werd verteld hoe mishandeling van dieren voorkomen kon worden. Ook werd er door de leden van de vereniging bedacht hoe zoveel mogelijk jongeren bij het ini- tiatief betrokken zouden kunnen worden. Voor de vereniging is dit met de eer- ste gelegenheid waarbij ze in de prij zen valt. Na het predikaat 'Kern met Pit' van De Heidemij voor de fijne en leefbare woonomgeving en de zojuist gewonnen 'Milka-prijs', is dit nu al de derde landelijke prijs die wordt gewonnen. Toch lijkt het of de belangstelling voor de kinderboerderij buiten Schiedam groter is dan binnen de gemeente. Volgens medewerkers van de kinderboerderij is de gemeente nog steeds een aantal afspraken niet nagekomen, waardoor er voorals- nog geen structurele subsidie gege- ven kan worden voor educatie. De medewerkers van de kinderboer derij laten het er echter niet bij zit- ten. Op dit moment wordt er gewerkt aan het nieuwe gebouw van de vereniging. De heipalen zijn reeds geplaatst, de grond is uitgegraven en leerlingen van Rijnmond Bouw wer- ken in hun werkplaats alvast aan de wanden, ramen en deuren van het nieuw te openen pand. Ook archi tect Gerard Jan van Leer is druk bezig met het uitwerken van detail- tekeningen. Momenteel heeft de kinderboerderij dringend mensen nodig die af en toe enkele uren per week kunnen helpen met het verzorgen van de dieren. Voor meer informatie over de boer- derij en/of het aanmelden als vrijwil- liger kunt u contact opnemen met Xandra Driessen (010) 273 20 97. SCHIEDAM - De Schiedamse kranten en ook landelijke dagbladen heb ben reeds uitvoerig aandacht besteed aan de kwestie van de opvang van uit- geprocedeerde asielzoekers in het voormalige Sportfondsenbad aan de Burgemeester Knappertlaan in Schiedam. Via de hier afgebeelde ingang aan de straatkant komt men bij het betreffehde zwembad. Voor de omwonen- den kwam het initiatief van de Schiedamse zakenman George Toth uit de lucht vallen. Inmiddels heeft er een informatieavond plaats gevonden om de bewoners in de omgeving te informeren over de plannen en eventuele onrust weg te nemen. De samenwerkende kerken in Schiedam zijn ook in actie gekomen om de asielzoekers hulp te bieden bij hun nieuwe huisvesting. De kerken vinden het onmenselijk om de vluchtelingen op straat te laten rond- zwerven. (Foto: Van Det fotoproducties)

Postiljon | 1998 | | pagina 5