Economische stand van zaken Rijnmond Doortje Bureau HALT bestrijdt jeugdcriminaliteit Verliefd Kerstrommelmarkt Kerstconcert met Glenda Peters en Oscar Harris Cursus Voetref lexolog ie Tijdelijke tentoonstelling Nederlands Gedistilleerd Museum Crimineel gedrag voorkomen Vuurwerk Edith Dudink 9 DECEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 SCHIEDAM - Zoridag 20 december wordt er op het Doctor Willem Dreesplein een kerstrommelmarkt gehouden, waarbij muziek, gluh- wein, kerstbomen en lichtjes alom aanwezig zijn. De markt is te bezoeken van 12.00 tot 16.00 uur. Ook bestaat de mogelijkheid zelf een kraam te huren. Voor meer informatie kunt u bellen (010) 473 86 71. SCHIEDAM - Op woensdag 16 december wordt in de Grote Kerk te Schiedam een inmiddels tradi- tioneel Kerstconcert gehouden. Naast een aantal vaste medewer- kers zijn dit jaar voor het concert de bekende zangeres Glenda Peters en zanger Oscar Harris uit- genodigd. Het Christelijk gemengd koor Sanctus en het Christelijk mannenkoor De IJsselzangers zin- gen afgewisseld door en samen met solisten. De algehele muzikale leiding ligt in handen van dirigent en organist Everhard Zwart. Kaarten zijn nu reeds bij de VVV Schiedam verkrijgbaar en via alle koorleden. In de voorverkoop f 17,50. Eventueel nog aan de kerk voor aanvang van het concert, dan kost een kaart f 22,50. SCHIEDAM - Bij wijkcentrum De Erken wordt vanaf 11 januari vol- gend jaar gestart met de cursus voetreflexologie voor beginners. Qe cursus is toegankelijk voor iedereen die gemteresseerd is in natuurlijke geneeswijzen. In totaal beslaat de cursus negen bijeen- komsten en de cursus wordt wekelijks gegeven van 12.00 tot 14.00 uur. De kosten bedragen f 315,- (inclusief werkmap) en na deze cursus is het voor de cursist mogelijk zich te verdiepen in het B-gedeelte. Na het volgen van beide cursussen kan een certifi- caat verkregen worden. Voor meer informatie over de cursus kunt u bellen met mevrouw A. Looymans (078) 614 58 02. SCHIEDAM - In de VSB-zaal van het Nederlands Gedistilleerd Museum in Schiedam is tot en met 28 februari volgend jaar een expositie te zien die bestaat uit werken, waarop authentic ke brandersmolens uit Schiedam staan afgebeeld. In de stad van 'molens en jenever' legden honderden schoorstenen eeuwenlang een roetlaag over de stad. Daarboven werd het stads- gezicht bepaald door negentien brandersmolens, waarvan er nu nog steeds vijf het silhouet bepa- len.De grootste molens ter wereld zijn al meer dan twee eeuwen de blikvangers in het stadsbeeld van Schiedam. Hoewel ze niet vaak afgebeeld worden door kunste- naars, zijn ze toch wel te zien op de achtergrond van de kunstwer- ken. Molens in beeld Verschillende werken van J.H. Weissenbruch, Jacob Maris en Charles Rochussen maken deel uit van de tentoonstelling. Ook zijn er gedeelten te zien uit collecties van Museum Boymans van Beuningen, het Dordrechts Museum, het Maritiem Museum Prins Hendrik, het Spoorwegmuseum uit Utrecht, de Koninklijke bibliotheek uit Den Haag, het Stedelijk Museum Schiedam en het gemeentearchief Schiedam. Het Nederlands Gedistilleerd Museum is te vinden aan de Lange Haven 74-76 en geopend op dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Op zon- en feestdagen is het museum geo pend van 12.30 uur tot 17.00 uur. Voor meer informatie kunt u bel len (010) 4261291. Preventieve aanpak valt goed op scholen Ook degene die muren volspuit met verf wordt eigenhandig aan het werk gezet om de graffiti te verwijderen. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - Lieverdjes tussen de twaalf en achttien jaar kwa- men in 1997 minder in aanraking met Bureau Halt dan het voor- gaande jaar. Dit gegeven komt naar voren uit het jaarverslag van het bureau HALT Schiedam. Hieraan kan volgens de coordi nator van HALT, Adje Roggeband echter niet de con- clusie worden verbonden-dat de jeugd in genoemde leeftijd zich plotseling meer bewust is van de eigen verantwoordelijkheid en daardoor minder in contact komt met de politie. Roggeband: "Hoewel wij vorig jaar met minder kinderen te maken kre- gen die een taakstraf moesten ver- richten, is het best mogelijk dat de vergrijpen zo ernstig waren dat deze categorie direct terecht kwam bij justitie. Daar is Bureau HALT niet bij betrokken. Daarom is moeilijk om aan te geven of het aantal kinde ren, dat de grens overschrijdt van wat acceptabel is, aan het teruglo- pen is. Het zou mooi zijn als onze aanpak, waaronder voorlichting op scholen, dat teweeg zou brengen, maar dat is niet te meten." Sinds 1988 kent Schiedam een Bureau HALT dat als doelstelling heeft het bestrijden en voorkomen van kleine criminaliteit gepleegd door jongeren in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar. Jongeren komen via de politie terecht bij HALT waar de medewerkers zich inzetten om strafvervolging voor de opgepakte jongeren te voorkomen. Ook bemiddelen zij als er sprake is van schade veroorzaakt door de jeugd. Tevens signaleren zij proble- men bij deze doelgroep. In 1997 werden 71 jongeren verwe- zen naar HALT, ruim twintig min der dan het jaar daarvoor. Het merendeel van de overtredingen komt voor rekening van jongens (81,5 procent tegen 18,5 procent meisjes). De gemiddelde leeftijd van de overtreders, die zich hoof'dzake- lijk schuldig maken aan (winkel)diefstal en vandalisme, is respectievelijk 14,2 jaar en 14,7 jaar. Vrijwel direct na het opzetten van Bureau HALT is gestart met het bezoeken van basisscholen en scho len voor voortgezet onderwijs. "En sinds kort is daar, in samenwerking met GGD, dienst Educatie en politie een project bijgekomen over groeps- gedrag, criminaliteit en pesten", ver- klaart HALT medewerkster Roggeband. Zij vertelt dat vooral in het voortgezet onderwijs de leerlin- gen worden aangesproken op de eigen verantwoordelijkheid en dat tevens wordt ingegaan op het gege ven hoe men tot crimineel gedrag kan vervallen. Ook komen de gevol- gen van criminaliteit ter sprake. Niet alleen in geld uitgedrukt maar ook over de angstgevoelens waarmee slachtoffers blijven zitten. "In de regel zijn het leuke en serieuze dis- cussies in die klassen. We hopen een mentaliteitsverandering te bewerk- stelligen waardoor jongelui, die net op de grens zitten die stap naar de verkeerde kant niet nemen." Jongeren die de komende feestdagen niet in aanraking willen komen met de politie doen er goed aan verant- woord met vuurwerk om te gaan. De controle daarop wordt ver- scherpt en overtreders kunnen op z'n minst rekenen op een HALT pro cedure. Deze bestaat uit dienstverle- ning en het terugbetalen van veroor- zaakte schade. Voor de vuurwerkpe- riode heeft de politie de beschikking over een lik-op-stuk beleid. Dit bete- kent dat een minderjarige die opge- pakt wordt direct, onder leiding van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam, de stad gaat ontdoen van al het vuurwerkafval. Ook kinderen die een winkeldiefstal hebben gepleegd kunnen over de dienstverlening meepraten. Zij wor den vaak te werk gesteld in de win- kel waaruit zij spullen hebben mee- genomen en dat ervaart menig gestrafte als een behoorlijke afgang. Maar ook degene die muren vol spuit met verf wordt eigenhandig aan het werk gezet om de graffiti te verwijderen. Van de 71 HALT jongeren werden 65 verplicht allerlei werkzaamheden te verrichten. Zo is onder meer in de Hema 84 uur werk verricht, bij Huize Frankeland 76 uur, in het Schieland Ziekenhuis 64 uur en in Zwembad Zuid 124 uur. Nans Wolters REGIO - Woensdag 16 decem ber brengt TV-Rijnmond de uit- slag van de jaarlijkse Enquete Regionale Bedrijfsontwikkeling (ERBO). Dit gebeurt in een extra uitzending van het pollitie- ke discussieprogramma Het Heerenhuys. Op deze 'ERBO-enquete' wordt lan- delijk flink gereageerd, waardoor hij geldt als zeer betrouwbaar voor wat betreft de regionale economie. Liesbeth van der Kruit zal in het programma praten met Joop Caldenborgh, de voorzitter van de Kamer van Koophandel. De uitslag van de enquete wordt elk jaar rond half december gepubli- ceerd. Op dat moment is dan te overzien hoe het bedrijfsleven in de regio van de Rotterdamse Kamer van Koophandel het er het afgelo- pen jaar van afgebracht heeft. Zo bleek uit de cijfers vanjvorig jaar dat Rijnmond bezig was met een inhaal- slag. De vraag is nu of dit voor dit jaar ook is uitgekomen. Al deze vra- gen zullen in het programma Het Heerenhuys onder de loep worden genomen. Tevens zal de prognose voor komend jaar worden gegeven. De speciale uitzending van Het Heerenhuys zal 16 december te zien zijn om 17.30 uur, 19.30 uur, 21.30 uur en 23.30 uur. De bond van mijn vriendin Marja heet Bogie. Hij is een prachlige ter rier: blond, hoog op de poten en met een ingewikkelde rasnaam. Onze vorige honden warm regel matig te gast bij Marja. die maar twee deuren verderop woont, De nog jonge Bogie kon aitijd goed over- weg met Wodte en Rouszka. Hij is wat je noemen een gentleman-bond. Beleefd voor de teefjes en argwanend tegenover rettm. Rouszka at regelmatig zijn voerbak leeg. Bogie liet zijn ongenoegen merken door voortichtig zijn lip op te trekken en zijn tanden te laten zienMaar daar bleef bet bij. Wodie legde aitijd beslag op zijn mand. We dacbten dat Bogie zo'n jolige pup als Doortje wel leuk zou vindm, dus de dag dat Doortje hoar mtreden in on$ hutshouden deed kwam Bogie op bezoek. Hij vottd dat mini-geval heel interessant. totdat Doortje opsprong en baar vlijmscberpe melktandjes in zijn balletjes zette. Bogie was op slag genezen en vlucbtte letterlijk met de staart tus sen de poten van dat mormel weg. Doortje op baar beurt was belemaal verrukt van die grote jongen. Minstens een keer per week past Marja een aantal uurtjes op onze bond. Op bet moment dat Doortje baar komst met een opgewonden boog kefje aankondigt, rent Bogie naar boven. Doortje laat zich niet ontmoedigen. Als ze Bogie ziet is ze door bet dolle been en arme Bogie meet zich met al die aartbidding geen road. We proberen hem over te balen om tocb te komen spelen. We gaan op de trap zitten om zijn vluchlroute te hlokkerpn, maar met een gigantiscbe sprong, voortko mend uit pamek, springt bij over ons been. Sinds een week is de situatie veranderd. Bogie vindt Doortje opeens het lenkste en liefste hondje dat er bestaatze is loops. Ja, nu al. Doortje is vijfeneenbalve maand ond, dus ze is er jong bij. Ze geniet van al die aandacbt en Bogie kan geen genoeg krijgen van dot beerlijke bondm- parfum. De afmetingen maken ben wel tot een vreemd stel. Bogie is een middenslag bond van ruim zestien kilo, Doortje een dwerg van krap vtjf kilo. Bogie blijft opnieuw een genteman. Hij wil alleen snuffelen, een rondje rennen (Doortje eracbter aan) en weer snuffelen. Het is de vraag of deze liefde blijvend is. Voorlopig sieept Bogie bij het uitlaten zijn vrouwtje naar onze voordenr. Volgende week mogen ze elkaar niet zien, omdat Doortje zich dan aanbiedt. Tja, en dan wordt bet zetfs voor Bogie wel heel moeilijk om een beer te blijven.

Postiljon | 1998 | | pagina 7