Routiniers worden node gemist Verantwoord zelf dokteren S portief HBSS krijgt op eigen veld pak slaag Sophia Stepmarathon Schiedam in finale Stedenontmoeting Bowling GEVONDEN Greenery marathon op de Uithof Fotowedstrijd voor |ongeren Kattententoonstelling Feyenoord-Ajax Hoop Rustdag Beste keus Seintje Tabletje 'lenen'? Cor Hulsbus 16 DECEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IN A 11 ROTTERDAM - Op zaterdag 23 en zondag 24januari organiseren zestien sportscholen uit Rotterdam voor de achtste keer de Sophia Step Aerobic Party. Dit is een Stepaerobicsmarathon van drie uur ten bate van het Sophia Kinderziekenhuis. De marathon wordt gehouden in de Rotterdamhal van het World Trade Center in Rotterdam. Deelnemers dienen behalve f 25,- inschrijfgeld ook een sponsorbedrag van mini- maal f 200,- per step mee te nemen. SCHIEDAM - Tijdens de voorronde van de Stedenontmoeting Bowling die afgelopen weekeinde in Utrecht plaats vond, heeft Schiedam zich met twee teams weten te plaatsen voor de finale. Die wordt op 30 en 31 januari 1999 in Haarlem gehouden. Uit Schiedam doen mee Musis Sacrum (op de 11e plaats geein- digd) en Schiedam-Walvis (op de 24e plaats). Het goedkoopste adres voor Grenen, Rotan, Eiken en Senioren meubelen. Jan Wooning Meubelen, Bergweg 62, Rotterdam Tel. 010 - 466 48 27. Tot zlens. Let op? 2e Kerstdag geopend? DEN HAAG - Donderdag 17 december wordt op ijsbaan De Uithof in Den Haag de vierde wed- strijd van de Greenery 51x verre- den. Dit is de vierde wedstrijd van een zesdaagse landelijke mara- thoncompetitie, die maandag is begonnen in Groningen en zater- dagmiddag eindigt in Assen. Tot midden jaren tachtig was er een dergelijke marathoncompeti- tie, de Heineken-zesdaagse. Vanuit de marathonschaatsers kwam de wens iets dergelijks opnieuw te organiseren. The Greenery heeft zich opgeworpen als sponsor van dit geheel. Om 19.30 uur starten de heren-A over honderd ronden. Om 20.45 uur starten de dames voor een wedstrijd over vijftig ron den. REGIO - Voor fotograferende jon- gelui ligt bij fotozaken een magazi ne klaar. Het is getiteld 'Camera klaar? Actiel' en het staat vol nieuws op fotografiegebied. Naast tips en fotovoorbeelden bevat het blad ook alle informatie over de Nederlandse Jeugd Foto Trofee. Een grote fotowedstrijd met een prijzenpot van ruim 22.000 gulden, waaraan jongeren tot 21 jaar kun- nen deelnemen. Namen van foto zaken waar het magazine klaar zijn te vinden op internetsite www.fotoplaza.nl ROTTERDAM - De vereniging van kattenliefhebbers 'European Cat Fanciers' organiseert op 20 december een internationale kat tententoonstelling in de sporthal 'Schuttersveld' Crooswijksestraat 93 te Rotterdam-Crooswijk. Er zul- len zowel ras- als huiskatten zijn in alle mogelijke soorten en kleuren. De mooiste huiskat krijgt een grote beker en een grote zak voer. De raskatten strijden om 'kam- pioenstitels'. Voor wie nog kerst- cadeautjes zoekt voor kattenfreaks zijn er divers standhouders die van alles en nog wat op 'kattenge- bied' verkopen. De show is geo pend van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang bedraagt f 7,50 voor vol- wassenen en f 5,- voor kinderen en 65-plussers. SCHIEDAM - In de derde klasse B der zaterdag amateurs stond het duel tussen HBSS en Naaldwijk op het programma. Als sportverslaggever durf je tegenwoordig bijna geen zon- dagduels meer uit te zoeken, dus koos deze krant voor het duel tussen de rode lantaarndrager en Naaldwijk. Maar helaas, HBSS wist ook ditmaal niet te winnen en bleef op drie gelijke spelen staan. De ploeg verloor met 1-4. Trainer Piet Jonas behaalde vorig jaar een knappe vijfde plaats en miste op een haar na de tweede periode titel. Een evenaring van die prestatie is voor 1999 onhaalbaar. Alleen een klein wonder kan HBSS aan een goede en succesvolle derde periode helpen. Of niet soms? "Het zal heel moeilijk worden om ons te handhaven", erkent trainer Piet Jonas. "We staan met TAC'90 onderaan. Daar boven staat DZB/Zevenkamp op zeven punten. De ploeg die aan het einde van de rit onderaan staat degradeert natuur- lijk rechtstreeks. Wie daar een plaatsje boven staat, moet een pro- motie/degradatiewedstrijd spelen. Het gat met clubs als PPSC is groter geworden. We staan nu op vijftien punten van onze stadgenoot en dat is behoorlijk veel. Nee, ik voorzie een moeilijk tweede deel van dit sei- Maar Piet Jonas zou Piet Jonas niet zijn als hij bij de pakken neer ging zitten. De aimabele coach, die vorig seizoen al voor twee jaar tekende en dus zeker weet dat hij tijdens de kerstdagen niet hoeft te piekeren Trainer Piet Jonas van HBSS slaat met enige zorg de verrichtingen van zijn club gade. (Foto: Van Det fotoproducties) over een nieuwe uitdaging of verlen- ging van zijn verbintenis, weet don- dersgoed dat het gemis aan routi niers dit seizoen groter is dan ver- wacht. "Het blijkt nu ook dat je niet zo maar goaltjesdief Faust van der Meer en spelers als Wout Griep en John van der Zouwe kunt vervan- gen. Deze bekende spelers zijn in het vierde gaan voetballen. Daarvoor kwamen drie jongens van PPSC in de plaats. Bovendien werden we dit seizoen wel erg vaak geplaagd door blessures. Afgelopen zaterdag mis- ten we de zieke Gerben de Bruijn, maar in het veld liepen vier spelers met 'tranen in de ogen'. Ook zij behoorden eigenlijk in bed te liggen. Daar staat tegenover dat Jacco van Tilborg, Michel Zeil en Danny Bruins weer aan de beterende hand zijn. Met andere woorden: als de zieken snel opknappen, spelen we zaterdag, thuis tegen BMT, voor de eerste maal met een volledige spe- lersgroep. Dat is dus vrij uniek. Ik houd er niet van om excuses te zoe ken, maar het gemis van al deze mannen is toch te belangrijk geble- ken. HBSS had afgelopen zaterdag tot aan de rust goede mogelijkheden om de eerste overwinning binnen te sle- pen. Vooral uitblinker Arjan Gijze maakte in de spits een prima indruk. Deze van origine linksback wordt noodgedwongen in de punt van de aanval geposteerd en deed dat dus vrij goed. De harde werker lijkt in dat opzicht op zijn vader Klaas, die als 'manusje van alles' in het vetera- nenteam van HBSS nog wekelijks menig tegenstander zijn hielen laat zien. Toch kon deze hardwerkende Gijze junior zijn ploeg met de voile winst schenken. Bij een 0-4 achters- tand kon hij een prima voorzet van Rogier Donkers afronden. De strijd was toen al lang en breed gestreden. En dus kon trainer Jonas in Strijen van zijn verdiende zondagsrust gaan genieten. Het zal wel weer piekeren worden", glimlachte de coach die heel bewust voor het zaterdagvoet- bal koos, omdat het zondagvoetbal hem niet beviel. "Als ik met Bolnes 2 op zondagochtend door Rotterdam of Schiedam reed, zag ik geen sterveling op straat. Anderen hielden rust of sliepen uit. Dat kon ik niet, dus heb ik meteen weer voor het zaterdagvoetbal gekozen." Cor Hulsbus REGIO - Rust, frisse lucht, uit- zieken, verstandig eten... dat helpt gewoonlijk goed bij 'wisse- wasjes' als een verkoudheid, hoofdpijn, een verstopping. Daarnaast neem je eventueel, om de klachten te verlichten, een eenvoudige pijnstiller, neusdrup- pels of een middel tegen verstop ping. Een zelfzorgmedicijn is meestal veilig te gebruiken, maar soms is het even extra opletten. Bij eenvoudige klachten weten de meeste mensen zelf wel wat ze erte- gen kunnen doen. Vaak zijn daar voor geen geneesmiddelen nodig, maar om in onverwachte situaties iets bij de hand te hebben, heeft bijna iedereen wel zelfzorgmedicij- nen in huis: iets tegen hoofdpijn reisziekte, diarree enzovoort. Zelfzorgmedicijnen zijn vrij ver- krijgbaar bij drogist en apotheek; er is geen recept voor nodig. Wat kun je het beste doen bij bran- dend maagzuur? Bij menstruatie- klachten, hoest, spierpijn, aambeien, reisziekte, hoofdpijn? Bij een kind dat wormen heeft? Soms blijkt een medicijn eigenlijk niet nodig te zijn. Soms raadt de apotheek aan om met de klachten naar de huisarts te gaan. Natuurlijk kan de apotheek u ook helpen een zelfzorgmedicijn te kie- zen. En om dit verantwoord te doen. Want bij hoest bijvoorbeeld, maakt het verschil of het gaat om kriebel- hoest of om hoest waarbij je slijm ophoest. Op zichzelf zijn zelfzorgmiddelen meestal veilige medicijnen. Meestal. Maar niet altijd. Neem nu een een voudige pijnstiller. In de regel wordt een pijnstiller met paracetamol geadviseerd. Maar als iemand bij voorbeeld een pijnstiller met acetyl- salicylzuur neemt om de pijn te ver- zachten nadat er een kies is getrok- ken, dan kan de wond weer gaan bloeden. Wordt een pijnstiller met acetylsalicylzuur gebruikt naast medicijnen die het bloed verdunnen -op recept van de (huis)arts- dan kan dat letterlijk 'bloedlink' zijn, met kans op een bloeding ergens in het lichaam. Zelfzorgmiddelen combineren met receptgeneesmiddelen, vraagt dus extra oplettendheid. Bepaalde zelf zorgmedicijnen kunnen invloed heb ben op de werking van receptge neesmiddelen, met soms nare gevol- gen. De meeste zelfzorgmedicijnen zijn veilig te combineren. Bij middelen waarbij dat niet altijd zo is, geven de meeste apotheken een seintje; een waarschuwingssticker op de verpak- king. Wie zo'n sticker ziet en ook receptmedicijnen gebruikt, kan altijd aan het apotheekteam vragen of ze even in de computer willen kij- ken: "Kan ik dit zelfzorgmedicijn zonder probleem combineren met m'n receptmedicijnen?" Gaat een zelfzorgmedicijn niet goed samen met het receptgeneesmiddel, dan kan de apotheek adviseren welke combinatie wel kan. Een medicijn van een ander gebrui ken? Daar peinzen de meeste men- sen niet over als het gaat om een receptgeneesmiddel. Maar een zelf- zorgmiddel van een ander 'lenen' kan meestal geen kwaad. "Heeft iemand een pijnstillertje voor mij?", is een heel gewone vraag. Natuurlijk is het altijd verstandig om eerst de bijsluiter te lezen en extra op te let- ten als er een sticker op de verpak- king zit. De dagen en zelfs weken vooraf- gaand aan een Feyenoord versus Ajax zijn altijd bijzonder. Vooral voor hen die ergens iemand ken- nen die van de andere partij is. Feyenoorders jennen Ajacieden en andersom. Ditmaal meer dan in voorgaande jarenalhoewel, twee jaar geleden was de Ajax- pest ook wat heftiger. Toen, in bet laatste jaar van Louis van Gaal, hielden beide partijen elkaar op 24 november 1996 (van de buidige groep was alleen Van Wonderen toen van de par tij) nog in evenwicht (2-2), maar aan het einde van de rit stonden de mannen van Van Gaal op twaalf punten achterstand en moesten zij genoegen nemen met een vierde plaatsen UEFA Cup- voetbal. Velen zijn die magere klassering van Don Louis al vergeten. Feyenoord was lange tijd in de race voor de titel, maar verloor van Gtiles de Btlde en zijn PSV. Overigens eindigde de klassieker in Amsterdam in een afgetekende 3-0 overwinning op de Rotterdammers. Van dat team zijn alleen Van Wonderen en Van Gastel nog over De belangen werden groter en groter. Wim van Hanegem en Leo Beenhakker riepen en roe- pen altijd dat je kampioen wordt door van de mindere goden te winnen. Maar voor een suppor ter is de winst op 'die ander' bijna vergelijkbaar met een titel. Gezonde rivaliteit is leuk, vaak humo- ristisch, en hoort al sinds jaar en dag bij het voetbal len. Stenen gooien, zoals twee jaar geleden, elkaar voor alles en nog wat uitmaken en steekpartij- en horen daar uiteraard niet bij. Vorig jaar hielden beide partijen het jaar van de bezinning' en bleven de vakken voor de bezoe- kers leeg. Dat vond men ook niet leuk en dus wordt nu gehoopt op een normale Feyenoord-Ajax. Maar wat is normaalLeo Beenhakker liet me vorige week in Waalwijk weten dat bij bet randgebeuren rond de voetballe- rij niet leuk meer vindt. De arbi trage, de big business en de grote druk verzieken het spelletje. "Het is altang geen spelletje meer", liet hij me weten. En dat is ook zo. Vrtenden, collega's, familieleden en kennissen gaan soms al te ver, de spelers staan onder grote druk en veel jonge ren zien het meer als een veldslag dan een spannende voetbalwed- strijd. Toch blijft deze kraker leuk, zeker als bet goed gaat met Feyenoord. Dat zijn voor die fans de mooiste dagen voor de kerst. Daar kan geen kerstmaal- tijd, boom of cadeau tegen op.

Postiljon | 1998 | | pagina 11