Extra vermogen voor Lancia Y Elefantino Rosso Rijden in de winter Met Luxe Smart op wintersport Nieuwe Philips autoradio Strak afgesteld Sportieve prijs ■kZ 16 DECEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 HO PAG IN A 14 Konirig Winter, even was hij al wakker. Zijn vroege kornst ver- raste dit jaar. Niet voor niets stonden de eerste dagen van de koude periode veel auto's langs de kant van de weg. Veilig de winter doorkomen betekent aan twee belangrijke dingen denken: de auto moet op de koude aanslag worden voorbereid en de rijstijl moet worden aangepast. Goed boordgereedschap is de eerste aanzet. Sleepkabel, startkabels en reservelampen boren tot de standaarduitrusting. Ook is het handig om het wis- selen van een lampje en het omleggen van de sneeuwkettin- gen eens te oefenen. Tevens is het aan te raden om een paar werkhandschoenen en een zakiantaarn in de auto te leg- gen. Een slotontdooier (niet in de auto laten liggen) en een ijs- krabber behoren tot de stan daarduitrusting in deze periode. Een stuk karton op de voorruit voorkomt beijzelde ruiten en vastgevroren ruitewissers. Belangrijk is ook om dagelijks de koplampen schoon te maken. Met de trendmobiel smart op win tersport? Dat kan want voor de opvallende mobiel is sinds kort ook een ski-drager leverbaar. Die kost 115 gulden. Om beslagen ten ijs te komen in het wintersportge- bied zijn er voor de wielen van de smart ook sneeuwkettingen (315 gulden) leverbaar. Die accessoires werden voorge- steld op de Internationale autosa- lon van Bologna in Italie. Meest opmerkelijke nieuws in de smart- stand was de smart passion, een luxe variant op het aanbod. Vanaf maart 1999 is deze smart voor 24.350 gulden leverbaar bij de Nederlandse dealers. Eind 1999 zal de smart verkrijgbaar zijn als turbodiesel met Common Rail Injection. De motor heeft 30 kW (40 pk), drie cilinders en een cilin- derinhoud van 800 cm3. De smart passion wordt lever baar in drie nieuwe vrolijke kleuren: oranje, geel/groen en blauw. VDO Car Communication Nederlands BV introduceert drie Philips-Autoradiocombinaties, die zijn voorzien van een blauwe dis- piayverliehting. De blauwe kleur is rustgevend voor de ogen. Het front is voorzien van oranje/rode LED's. Het afneembare toetsen- bordje is zo compact, dat je het heel gemakkelijk meeneemt. Standaard zit bij deze Phiiips- autoradiocombinaties een sleu- tethanger, waar dit frontje precies in past. De sleutelhangers zijn verkrijgbaar in de kleuren blauw, groen en zwart. De gemiddelde winkelprijs van de RC 625 RDS is 600,-, van de RC 245 RDS 320,- en van de RC 235 300,-. De Lancia Y heeft een afwijkend, rood getint, interieur. De nieuwste telg in de Lancia Y- lijn krijgt een bijzonder ereteken mee, de Elefantino Rosso. Dit rennende rode olifantje heeft namelijk een bijzondere beteke- nis in Lancia-kringen: jarenlang sierde het logo namelijk de wed- strijdauto's van Lancia. Nu leeft de legende voort om de sportivi- teit van de Y te onderstrepen. En zoals het een Italiaan betaamt, krijgt de nieuweling niet alleen een sportieve uitrusting mee, maar is er ook aan de techniek gesleuteld, zo merkten wij tij- dens een korte rij-impressie. De Lancia Y is een chique compacte auto, met het temperamentvolle karakter dat nu eenmaal bij een Italiaan hoort. Vandaar dat de auto sowieso al gezegend is met lekkere 1.2 liter-motoren. De basis moet het doen met acht kleppen, de toppers krijgen zestien kleppen ep dus een brok meer vermogen van huis uit mee. Vanzelfsprekend is voor de Elefantino Rosso gekozen voor de zestienkleps FIRE-motor. Dit blok levert een vermogen van 62 kW/85 pk en een maximum koppel van 113 Nm bij 4.500 tpm. Meer dan vol- doende vermogen om de 885 kilo gram wegende Y op een prettige manier door het hedendaagse ver- keer te kunnen loodsen. Maar zoals het Lancia betaamt, is dit alles niet zomaar genoeg voor een Elefantino Rosso. Dit olifantje verdient meer. De versnellingsver- houdingen liggen dicht bijelkaar, zodat je sportief opschakelend al in 10,9 seconden op de 100 km/u zit. De vijfversnellingsbak laat de auto doortrekken tot bijna 180 km/u en dat ook nog eens op een lekker vlot- te manier. Pas boven de 130 km/u wordt de kracht wat minder. En, zoals het hoort bij een sportieve zui- derling, het geluid dat doordringt is lekker rauw, maar blijft netjes op de achtergrond. Tijdens het rijden valt bovendien op dat de wegligging ook anders is dan anders. Navraag leert dat de ingenieurs de Y op de brug hebben gezet om het onderstel onder handen te kunnen nemen. Het speciale Elefantino Rosso- onderstel is enkele centimeters ver- laagd ten opzichte van zijn broeders en kent ook een wat strakkere afstelling van vering en demping. Dit maakt dat de rode olifant heer- lijk door een bocht zeilt, zonder snel onder de indruk te raken van hoge snelheden. Mocht het iets te gek worden, dan geeft hij dit tijdig aan en kan erger -a*.., De Y Elefantino Rosso is de sportieve telg van de Y-lijn. voorkomen worden door het gas een tikkie los te laten. Aan de ande- re kant moet de eigenaar van zo'n Elefantino Rosso wel op de koop toenemen dat oneffenheden in de weg wel iets nadrukkelijker worden doorgegeven dan het geval is bij andere Y'tjes. Maar dat zal een sportief ingestelde rijder worst wezen. Een strakke wegligging is prioriteit 'numero uno'. En dat is het geval bij de nieuwe Y-versie. Ook het oog wordt niet vergeten. De Y Elefantino Rosso ziet trendy uit. Dat Gegint al aan de buitenkant, waar 15-inch lichtmetalen velgen met brede banden (maar liefst 195/50) de boventoon voeren. Samen met de speciale mistlampen en de in titanium-zilverkleur gespo- ten buitenspiegels wordt de externe esthetische klus op smaakvolle wijze geklaard. Het interieur mag er ook zijn. Wat meteen opvalt zijn dezelfde tita- nium-accenten op het dashboard en rondom de centraal geplaatste wij- zerplaat. Het dikke, prettig in de" hand liggende stuur is net als de pookknop met (rood gestikt) leer bekleed. Het normaal gesproken groene dashboardlicht is in het Elefantino Rosso-geval roodachtig. Hoe toepasselijk. Om de exclusivi- teit van de Lancia Y te onderstre pen, is het dashboard met alcantara bekleed. De sportstoelen hebben een combinatie van stof met alcantara. Bij een sportieve, exclusieve, Lancia hoort vanzelfsprekend ook een aar- dige uitrusting. Stuurbekrachtiging, centrale deurvergrendeling, elek- trisch bedienbare ramen en buiten spiegels (verwarmbaar bovendien), in hoogte verstelbare stoel met ver- stelbare lendesteun, in hoogte ver- stelbaar stuur, het hoort er allemaal bij op de Elefantino Rosso. Dat dit alles niet al teveel hoeft te kosten, blijkt wel uit de prijslijst. Daar staat de Y Elefantino Rosso te boek voor 29.450,-. En dat is zeker niet teveel gevraagd voor zo'n sportieve en toch chique compacte auto. Oh ja, hij is ook in andere exterieurkleuren dan rood leverbaar.

Postiljon | 1998 | | pagina 14