Knaltijdperk breekt weer aan Kerststallen en kerstkransen in bibliotheek Dokter in praktijk VJ De donkere dagen voor Kerstmis Muziekschool Annelies feliciteert muzikanten van Elten groep, gevestigd in Rotterdam Schiebroek, is toonaangevend op het gebied van elektro- techniek en security safety. Wij werken met ca. 50 medewerkers in vaste dienst, zijn een ISO gecertificeerd beveili- gingsbedrijf en waarborg installateur. ELEKTROMONTEUR PANEELBOUWER MAGAZIJNMEESTER BEVEILIGINGSMONTEUR Pieter Vlasveld huisarts Basisonderwijs Gebruik Bureau Halt 16 DECEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 Het zijn de donkerste dagen van het jaar. Buiten is het guur en koud. Voordat ik vantnorgen naar bene- den ging ottt de voordeur te ope- nen, talmde tk nog even in de behaaglijke woonkatner. In de spreekkamer is de verwarming namelijk nit, zodat het daar steen- koud is. Sommige patienten schij- nen zich niets van de kou aati te trekken. Warm ingepakt staan ze te wachten totdat ik de deur opendoe. De wachtkamer is natuurhjk u/eI lekker warm en met de hloemen die m'n vrouw Bea daar regelmatig neerzet is het er nog gezellig ook. Toen ik vanmorgen van een van mijn eerste patienten wilde weten waarom ze zo vroeg was, ant- woordde ze dat haar dagprogram- ma at vaststond. Voordat je het weet, dokter, is het Kerst en dan wil je toch bet nodige in huis hebben. De kinderen komen, dus moet het extra gezellig zijn. Je zou bijna vergeten dat de komende feestdagen niet voor iedereen zo'n prettig vooruitzicht vormen. Sommige mensen zijn alleen omdat de kinderen vakantie vieren of er zijn geen kinderen. Anderen hebben bun partner verlo- ren. En zo zijn er nog veel meer redenen waardoor sommigen niet kunnen genieten van deze laatste weken van het jaar. Drte dagen geleden was meneer Van den Burgh een van die vroege vogels. Hij is een gepensioneerde tuinder die met zijn vrouw naar de stad is verhuisd. Zijn liefde voor planten en bloetnen is niet ver- flauwd; nog steeds gaat hij op de fiets naar zijn vroegere kameraden om mee te helpen 'met de bandel', zoals hij dat glimlachend noemt. Maar diezelfde voorliefde had hem nu naar mijn spreekuur geleid. Een jeukende uitslag op de handen dwong hem tot regelmatig krab- ben. "V ziet het dokter, uitslag"}a, ik zag ik. "Het lijkt eczeem"zei ik. "Hoelang heeft u daar al last van "Nou, eens kijkendacht Van den Burgh hardop. "Volgens mij is het gekomen toen ik hij een vriend van me ben gaan helpen met de ster- ren". "Sterrent, vroeg ik. "Ja, Kerststerren, dokter, daar is het de tijd voor. Volgens mij was het mderdaad mogelijk dat deze plan- ten oorzaak waren voor de huiduit- slag. Ik schreef dus een eczeemzalf voor. Van den Burgh wilde al weggaan, toen tk een idee kreeg. "Zoudt u voor mij aan een aantal Kerststerren kunnen komenVoor een klein prijsje. Dat laatste was emit voordat ik daar erg in had. "Hoeveel hebt u nodig", vroeg hij. "Een stuk of zestig, zeventig" Dat komt best voor mekaarver- zekerde Van den Burgh. Wanneer moet je ze hebbent Ik dacht even na. Eerst moest ik nakijken wie van mijn patienten alleen waren, maar er was weinig tijd om de sterren te bezorgen. "Zo snel mogelijkantwoordde ik. Van den Burgh zei dat hij ervoor zou zorgen en gaf tmeen vriendschap- pelijk klopje op de schouder. Straks, aan het einde van de dag, ga ik met mijn oudste zoon weer een paar kerststerren wegbrengen. Naar mensen die het dit jaar zwaar met bun gezondheid te verduren hadden, naar mensen die bun part ner verloren, of naar wat oudjes die blij zullen zijn omdat iemand aan ze heeft gedacht. Jammer genoeg hebben die planten een nadeel: ze moeten niet te warm staan en aan- gezien mijn spreekkamer de enige koele plek is in buis staan ze daar. Nu nog twee-en vijftig. De kou hebben we er best voor over, wetend dat het een beetje warmte oplevert bij anderen. Tocht leggen op een doos illegaal vuur- werk. Als niemand dit vuurwerk voor hem wil afsteken doet hij het zelf, waarna hij met zwaar letsel in het ziekenhuis belandt. Voor de iets jongeren uit de hoogste klassen van het basisonderwijs is de film 'Half-pipe' gemaakt. Deze video behandelt vooral de veilig- heidsaspecten rond het vuurwerk. Een groepje skaters steekt bij de skate-ramp een in Belgie gekochte strijker af. Omdat de politie op dat moment langsrijdt wil een van de jongens de brandende lont op het laatste moment uittrappen, met alle gevolgen van dien. Belgie wordt met name genoemd. In Belgie en Duitsland is gemakkelijk vuurwerk verkrijgbaar dat bij ons verboden is. Omdat de grenzen open zijn, denken veel mensen dat alles zo meegenomen mag worden. Dat is dus niet het geval. Tijdens de vorige jaarwisseling vie- len 1200 vuurwerkslachtoffers. De politie en medewerkers van bureau Halt hopen door middel van de films de jeugd te wijzen op de geva- ren van illegaal vuurwerk en het niet zorgvuldig afsteken van legaal vuur werk. SCHIEDAM - In Filiaal Noord en de Bibliotheek Stadserf kon men afgelopen week allerlei kerststallen bewon- deren. Elly van de Water van Atelier Papeterie uit Schiedam verzorgde op zaterdag in bibliotheek Stadserf ook demonstrates van het maken van andere kerstversieringen, zoals kerstkransen. (Foto: Van Det fotoproducties) REGIO - In de maand december lijkt de tijd drie maal zo snel te verstrijken als in de rest van het jaar. Sint en zijn Pieten zijn nog maar net vertrokken, of we maken ons massaal op voor de komende Kerst- en oud en nieuwviering. Vooral de jeugd 'ondergaat' kerstmis, maar ver- heugt zich enorm op oud en nieuw, en dan vooral op het afsteken van vuurwerk. Een aan tal van hen reserveert al ruim van tevoren een flink budget voor vuurpijlen, luchthuilers en astronauten. Menige winkel heeft al bestellijsten verzonden en heeft ze klaarliggen in de zaak. Dit jaar mag er zwaarder vuurwerk dan voorgaande jaren worden verkocht. Het gevolg is dat er behoorlijk professioneel vuur werk op de markt is, met de meest fantastische namen: Jumping Jewel Rockets, Butterfly Dancing Rockets, Sky Line en Venus Rockets zijn daar maar een paar voorbeelden van. Er komt steeds meer belangstelling voor siervuurwerk, maar het grote knallen blijft toch nog steeds popu- lair. Vooral de jeugd wil gewoon zo veel mogelijk lawaai maken. Goedgekeurd vuurwerk is in de regel alleen gevaarlijk bij verkeerd Dit jaar is siervuurwerk verkrijgbaar dat niet onderdoet voor het spekta- kel in Scheveningen. (Foto: Liesbeth Bergen) gebruik. Steek vuurwerk alleen aan met een aansteeklont of een sigaret, en vooral aan de goede kant. Het scheelt al enorm als men van te voren even rustig de gebruiksaan- wijzing leesfen even kijkt hoe alles zit. Meestal vliegen de mensen meteen om twaalf uur hals over kop naar buiten en rukken daar in het donker ongeduldig de verpakking van het vuurwerk. Daarbij komt dan soms zelfs het lontje mee. De minimumleeftijd voor het kopen van vuurwerk is zestien jaar. Jongere kinderen kunnen zonder begeleiding alleen sterretjes en knalerwten aan- schaffen. De dagen waarop verkocht en afgehaald mag worden zijn, zoals ieder jaar 29, 30 en 31 december. Afsteken is toegestaan op 31 decem ber vanaf 10.00 uur tot 2.00 's nachts. Omdat vuurwerk niet alleen leuk en mooi is, maar ook gevaarlijk kan zijn bij onoordeelkundig gebruik, hebben de Halt-bureaus samen met het politiekorps Rotterdam- Rijnmond een vuurwerkcampagne opgezet waarvan reality-tv een nieuw onderdeel is. De campagne richt zich met name op de groep jon geren waar jaarlijks de meeste slachtoffers vallen. Leerlingen uit de laagste klassen van het voortgezet onderwijs krijgen dit jaar de video- film 'Flash!' te zien. Het script is gebaseerd op populaire reality tv- programma's. De film is niet zo hard als de landelijke tv-campagne over vuurwerk. Bureau Halt Rijnmond Zuid nam het initiatief voor de video. Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport nam de kosten van de in Rotterdam en omstreken opgenomen film voor haar rekening. Het thema van de film is illegaal vuurwerk. Acteur Richard Groenendijk speelt een reporter die op zoek gaat naar jongeren die vuurwerk afsteken en die over door vuurwerk veroorzaakte littekens beschikken. Hij kan zelf de hand SCHIEDAM - Op donderdag 3 december deden vijf leerlingen van Muziekschool Annelies en wijkcentrum De Erker hun exa- men bij de Royal Board School of London. Allen slaagden. Muziekschool Annelies felici teert iedereen met deze uitzon- derlijk goede prestatie. Het betreft: Marie van Oort (piano 1e Graad), 130 punten met de vermelding uitmuntend; Kyra de Boer (dwarsfluit, 3e Graad), 126 punten met lof van de jury; Merel Elbersen (Piano 2e Graad), 122 punten met lof van de jury; Marian Hertog (Piano 2e Graad), 120 punten met lof van de jury en Yvonne Sloots (dwarsfluit 3e Graad) 104 pun ten. Hun docenten zijn: Annelies Kars (piano) en Cate Hogg Katja Steffens (dwars fluit). Wegens aanhoudende drukte zijn wij op zoek naar: Een zelfstandig werkende elektromonteur/elektricien voor onze divisie elektrotechniek met mini- maal VEV monteurs opleiding, rijbewijs B en een ruime ervaring. Een ervaren en zelfstandig werkende paneelbouwer voor onze divisie installatietechniek. Bij voor- keur in het bezit van het diploma MEP. Een magazijnmeester bekend in de elektrotechniek -met kijk op magazijnsystemen- die tevens administratieve werkzaamheden kan verrichten. Een zelfstandig werkende beveiligingsmonteur voor onze divisie security safety, voor het instal- leren van inbraaksignalering-, brandmeld-, toegangscontrole- en CCTV systemen. In bezit van het diploma M.T.S. elektronika of gelijkwaardig, rijbewijs B en een ruime ervaring alsmede een onbe- sproken gedrag. Heeft u interesse in een van deze vacatures, neem dan contact op met de heer G.J. Wijnbergen voor het maken van een afspraak. Telefoon 010 - 422 95 55.

Postiljon | 1998 | | pagina 5