Doortje Jacobuskerk vertoont gebreken Vier miljoen gulden nodig voor restauratie Kerstpost in rode brievenbus Gratis Kerstorkest Kerstweekend bij wijkcentrum Dreesplein Negen ton voor Zuid-Holland Kerstmarkt voor 'Kinderen in de knel' Oproep Bakstenen Laatst boorde ik een verhaal waar- van mijrt nekharen overeind gmgen staart. We stonden in een verfban- del en ik had Doortje op mijn arm. De verkoper krabbelde haar onder hoar kin. "Dat is toch een das- bondjevroeg hij, Ik beaamde het: "Een ntwmrige"Ja", ging de verkoper verder, "ik beb er oak een gebad, precies dezelfdeWat lenk, hoe oud is die geworden", wilde ik weten. "Ik heh geen idee. Ik keek hem verbijsterd aan. Hij legde uit dat zijn bond vermoedelijk was gestolen. "Dat gebeurde ongeveer zeven jaar geledeti. Mijn bond was net een jaar oud. Op een avond regende bet zo erg dat het geen doen was om met hem tegaan wandelen. Ik besloot om hem even in de tuin te laten. Toen ik na korte ttjd gittg kijken was hij weg. Hij kon de tuin met uit, maar de deur in de schutting was niet op slotJus de enige conclusie was: de bond is gestolen. Ik vond bet een vreselijk naar verhaal. Het idee dat je niet weet wat er met je bondje is gebeurd en in wiens handen hij terecbt is gekomen, De verkoper bad van aties geprobeerd om zijn bond op te sporen. Zonder succes, hij beeft nooit meet iets over het diet vernomen. Als we later die dag thuiskomen controleer ik gelijk of de schuUingdeur op slot zit. Ik kijk in Doortjes oren of de tatoeage nog goed zicbtbaar is en maak wilde plarmen om de acbtertuin extra te beveiligen. Prikkeldraad boven op de schuttingglasscberven op de mum. Mijn man is nucbter in dat soort dingen. "Job, Doortje is zo druk dat ze hoar na een dag weer temg zetten", grapt hij. Ik kan er niet om lachen. Een paar dagen later loop ik met Doortje door de tuin. Het is donker en terwijl ik met de zaklantaren sta te klungelen boor ik Doortje diep vanuit hoar buikje grommen. Er rnlgt een verbazend zware blaf Ze tuurt strak naar de bosjes die onze tuin scheiden van de openbare weg. Ik tuur meePas als ik de zaklantaarn aanknip zie ik een jongen tussen bet struweel staan. "Er stoat een vent tussen de struiken"roep ik naar mijn num. Hij stormt naar buiten en bolt acbter de boef aan. Het blijkt allemaal onscbnldiger dan ik er in mijn fantasie van bad gemaakt. De jongen is in de war omdat hij te diep in het giaasje beeft gekeken en hij is boven - dien de weg naar zijn feest kwijt. Ik ben opgelucht, Doortje is waaks. Ze verdedigt huis en tuin. We wisten het nog nietmaar als bet moet kan ze blajfen als een Deense Dog. Edith Dudiiik 16 DECEMBER 1998 REGIO - Om ervoor te zorgen dat postzendingen zoals rouwbrieven en zakenpost de volgende dag worden bezorgd, verzoekt PTT Post om deze post in de maand december op het postkantoor af te geven of aan de Businessbalie. Kerst- en nieuwjaarskaarten met een binnen- of buitenlandse bestemming kunnen gewoon in de rode brievenbus. Voor decem- berpost met een Nederlandse bestemming hanteert PTT Post deze maand een overeenkomst- duur van drie werkdagen. Voor een snelle bezorging van rouw- post is het van belang dat deze brieven in de speciale verzamelen- velop aan de balie van het post kantoor worden aangeboden. Rouwbrieven worden vervolgens volledig gescheiden van de ande- re post verwerkt. In de december- weekenden en op Nieuwjaarsdag, wanneer het postkantoor is geslo- ten, kan een koerier deze rouw- post gratis bij de verzenden komen ophalen. Een koerier van PTT Post is dan tussen 13.00 en 17.00 uur bereikbaar onder tele- foonnummer 0800-0456. ROTTERDAM - Op zaterdag 19 december wordt een gratis samenzang gegeven in De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen aan het Oosteinde 73 te Rotterdam. Medewerking wordt verleend door het koor Moroni. Het repertoire varieert van delen van de Messiah van Handel via de aloude kerstlie- deren tot moderne Christmas Carols. Het concert begint om 19.30 uur. SCHIEDAM - Voor kinderen zijn er op zaterdag 19 december vele leuke kerstactiviteiten te doen in wijkcentrum Dreesplein. Kinderen van 4 tot en met 12 jaar kunnen naar de kerstcrea komen (tussen 10.00-12.00 uur), van 13.00 tot 14.30 uur is er een kerstfilm, van 16.45 tot 17.15 uur kunnen kinde ren kerstwensen maken en van 17.15 tot 18.15 uur kunnen ze met een lampionnenoptocht meelo- pen. Alle activiteiten zijn gratis, 's Avonds is er voor basisschool- kinderen een kerstdisco van 18.30 tot 20.30 uur. Van 21.00 tot 23.00 uur is er een kerstdisco voor de kinderen van het voortgezet onderwijs. De entree voor de kerstdisco bedraagt f 2,50. Meer informatie: (010) 4738671. REGIO - De Stichting Kinderpostzegels Nederland heeft in het jaar '97/98 in totaal f 939.547,- toegekend aan 44 orga- nisaties in de provincie Zuid- Holland. Het gaat om organisaties die zich bezighouden met hulpver- lening aan en welzijnsbevordering van kinderen. Het bedrag komt uit de opbrengst van de jaarlijkse kin- derpostzegelactie. Het geld is bij elkaar gebracht door honderddui- zenden schoolkinderen en vrijwilli- gers die zich inzetten voor de ver- koop van kinderpostzegels en kaarten. DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 SCHIEDAM - Op zaterdag 19 december wordt er in het kerkge- bouw van de Oud-Katholieke Kerk aan de Dam 30 een kerstmarkt gehouden. Men vindt er prachtige kerststukken, kaarsen, servetten en vele sfeerartikelen. De Schiedamse kunstenaar Marleen Bosch-Van de Berg verkoopt sie- raden en objecten uit eigen werk. De opbrengst van dit alles is bestemd voor het diaconale pro ject 'Kinderen in de knel'. De kerst markt is geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Meer informatie: (010) 4732579. In de kerk staat deze maquette/spaarpot waarin bezoekers bun bijdrage voor de restauratie kwijt kunnen. (Foto: Van Det fotoproducties) Limburg aangevoerd. Voor het opknappen van de kerk is naar ver- wachting bijna vier miljoen gulden nodig. Alleen al voor de toren en de noordzijde van het gebouw moet gerekend worden op een bedrag van ruim 1,3 miljoen gulden. Inmiddels hebben het bisdom Rotterdam en het Restauratiefonds geld beschik- baar gesteld. Ook van de gemeente Schiedam is een toezegging binnen- gekomen voor een grote subsidie (twee miljoen gulden), alleen is nog niet duidelijk uit welke pot dit bedrag moet komen. Voorts rekent de restauratiecommissie nog op inkomsten uit acties en bijdragen (750.000 gulden) van parochianen. Toch zijn deze subsidies niet toerei- kend voor de gehele restauratie. Daarom doen de bisschop van Rotterdam A.H. van Luijn en het parochiebestuur van de Jacobuskerk een dringend beroep op de Schiedamse bevolking de restauratie financieel te steunen. Onder de slogan 'Jacobuskerk, mo(nu)ment voor een restauratie' wordt iedereen die de kerk wil behouden aangemoedigd een bedrag over te maken op bankrekening 824290674 ten name van Restauratiefonds Jacobuskerk. Mensen die leuke ideeen hebben om geld in te zamelen zijn van harte welkom bij het bestuur. Belangstellenden die op de hoogte willen blijven van de voortgang van het project kunnen de gratis nieuws- brief aanvragen bij: redactie Jacobus Nieuws, Slot Assumburgpad 39, 3123 RP Schiedam. Nans Wolters SCHIEDAM - De Rooms-katho- ieke Jacobuskerk, gesitueerd in let laatste brokje landelijke gebied dat Schiedam nog kent, vertoont ernstige ouderdomsver- schijnselen. De kerk, gezichtsbe- palend voor het voormalige Kethel, werd gebouwd in 1889. Er is weinig fantasie voor nodig om je voor te stellen hoe de omgeving er in de jaren voordat de terugloop in de kerken begon, uitzag: boerenfamilies uit de wijde omtrek die in zondagse kledij naar de Kerkweg kwamen om kerkdiensten bij te wonen. Nog steeds hangt er rondom de Jacobuskerk een rust die nostalgisch aandoet. Hoewel de wijk Spaland- Oost (Sveaparken) oprukt in de richting van de kerk blijft de directe omgeving van het gebouw gevrij- waard van woningbouw. Naar de mening van lectrice Cobie Blok van de Jacobuskerk is dat een van de aantrekkelijke punten van de kerk. Zij pleit er dan ook voor om de belangstelling van de bewoners van deze Zweedse wijk aan te grijpen om hen als het ware naar de kerk toe te trekken. Jacobus is volgens het parochiebe stuur dringend toe aan restauratie. De leistenen dakbedekking is versle- ten, het metselwerk vertoont scheu- ren en op de plekken waar ankers in de muren zitten is het metselwerk zo beschadigd dat er stenen uitvallen. Het houtwerk is aangetast of verrot en de oorspronkelijke glas-in-lood ramen zijn gebroken of verdwenen. De Jacobuskerk kent een lange geschiedenis, want al voor de De Jacobuskerk met zijn unieke achtkantige toren aan de Kerkweg in Schiedam Kethel. De kerk is dringend toe aan restauratie. (Foto: Van Det fotoproducties) Middeleeuwen was er in Kethel een christelijke geloofsgemeenschap met een kapel. De overstroming in 1248 zorgde ervoor dat er een bakstenen kerk werd gebouwd. Na talrijke problemen waarbij het kerkgebouw voor de katholieke gemeenschap verloren ging, vond men onderdak in een boerderij aan de Kerkweg. In 1889 werd de eerste steen gelegd voor de huidige Jacobuskerk, waar- van, zo werd de aannemer te ver- staan gegeven, de binnenmuren opgetrokken diende te worden uit mergel. Dit natuursteen werd op grote vlotten over de Maas uit

Postiljon | 1998 | | pagina 7