Komt de tijd, komt de haarspeld Inschrijving Koninginneslag 1999 geopend Creatief zijn met Jennie Hoogewerf Kathy Bassie Adriaan in Sporthal Margriet Kersfconcert Kralings Vrouwenkoor Tekenen in Diergaarde Blijdorp Imkercursus Workshops lets aparts Gipsafdeling Muizen 8 16 DECEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 pw- Jennie Hoogewerf in haar overvolle doewinkeltje. Ook geeft zij allerlei creatieve workshops. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - In de Kerstvakantie komen Bassie en Adriaan met hun lachspektakelshow in Schiedam. Niet alleen kinderen maar ook ouders en grootouders zijn van harte welkom op deze show. De Nederlandse jeugdidolen onder- houden de gehele familie twee uur lang met een programma vol van humor en liedjes. Op dinsdag 29 december treden zij op in de Sporthal Margriet, aanvangstijd 14.00 uur. Omdat de belangstel- ling voor de shows van dit duo altijd erg groot is, is het verstan- dig om kaarten tijdig in de voor- verkoop te halen. De kaartverkoop is reeds begonnen. Kaarverkoop vindt plaats bij The Music Store, Hoogstraat 33 te Schiedam. Voor meer algemene informatie kunt u ook bellen naar de Bassie Adriaan tournee-informatielijn op (010) 4604994. SCHIEDAM - Op zaterdag 19 december vindt in het Stedelijk Museum Schiedam een kerstcon- cert van het Kralings Vrouwenkoor plaats. Medewerking verlenen Eric Kouvoets op orgel en Bas van Houte (dirigent). Aanvakelijk bestond het repertoire van het Kralings Vrouwenkoor vooral uit eigentijdse, met name Franse muziek. In de loop der tijd ver- breedde het aanbod zich van renaissance tot hedendaags. Aanvang: 14.00 tot 15.00 uur, toegangsprijs entree museum. ROTTERDAM - In januari start het nieuwe cursusseizoen van Blijdorp Ateliers. Tijdens de winter en het voorjaar kan iedereen die geinte- resseerd is in dieren en tekenen een cursus of workshop volgen in de diergaarde. Verschillende aspecten rond het weergeven van dieren komen aan bod. Individuele begeleiding door professionele beeldende kunstenaars wordt gecombineerd met een unieke locatie. Bovendien gaan in januari de nieuwe kindercursussen van start. Kinderen uit het basisonder- wijs maken op zaterdag- of zon- dagochtend spelenderwijs kennis met verschillende teken- en schil- dermaterialen. Meer informatie: (010) 4524613. ROTTERDAM - Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor de cursus 'bijen- houden' die in januari start. De cursus duurt twintig weken en gedurende het hele seizoen zullen alle handelingen aan de bijenvol- ken zelf worden geoefend. Na de cursus is de deelnemer in staat om zelfstandig bijen te houden en honing te oogsten. Meer info: J. Tempelman (010) 4569419. SCHIEDAM - Het is Jennie Hoogewerf met de paplepel ingegoten: creatief zijn. Als klein meisje maakte ze samen met haar moeder wandkleden. Er was geen patroon, dat zat in het hoofd van Jennies moeder. En iedereen die binnenkwam mocht meeknopen aan het kleed. Jennie doorliep de schoolperiode en toen ze klaar was met haar stu- die kreeg ze een ontzettend drukke baan. In haar vrije tijd danste ze met een partner die later haar man werd. "Ik trouwde," vertelt Jennie, "en kreeg een dochter. Mijn hele drukke werk- zaamheden kwamen daardoor op een laag pitje te staan. Ik zorgde voor mijn gezinnetje. Naarmate mijn dochtertje wat groter werd kreeg ze een enorme bos met krul- len. Ik ging op zoek naar leuke haar- spelden maar vond ze niet. Toen dacht ik: dan maak ik ze toch zelf." Jennie toog aan de slag. Tijdens de Sinterklaastijd droeg het meisje stee- vast een haarspeld met zwarte piet- jes. Kersttijd? Een haarspeld met dennenboompjes of een kersttafe- reeltje was zo gemaakt. Komt de tijd, komt de haarspeld. Jennies buurvrouw organiseerde een avond textielverven. Ze ging ernaar toe en nam haar inmiddels volge- worden doos met zelf ontworpen haarspelden mee. Aan het eind van de avond was Jennie een techniek rijker en veel haarspelden armer; de doos was leeg. "Van het een kwam het ander," vertelt Jennie enthou- siast in haar knusse, overvolle doe winkeltje. "Ik kwam in contact met een groothandel en vroeg hen mij de kneepjes van het geven van works hops bij te brengen." Dat doet ze nu dus veelvuldig. De folder met data en onderwerpen is nog niet uit of Jennies workshops zitten volgeboekt. Ze schreef een uitgeverij aan omdat ze graag een boekje wilde schrijven over het maken van haarspelden. In overleg met de uitgeverij werd het een boek je over gips. Jennie giet gips in spe- ciale mallen die ze uit Amerika haalt. Haar halve winkeltje hangt er vol mee. "Je noemt het een winkel tje," zegt Jennie, "dat is het ook, maar soms lijkt het wel het buurt- cafe, vooral als ik mijn workshops zit te geven. Iedere cursist krijgt instructies, zodat er in een avond iets af is. Ik schenk koffie of thee met een plakje cake of iets fris, dat is allemaal bij de prijs inbegrepen. Veel cursisten die mee hebben gedaan aan een workshop zie ik steevast terug. Ze komen iets kopen waar ze weer mee aan de slag willen of kun- nen. De readies zijn ontzettend leuk. En de mond-tot-mondreclame REGIO - Bands uit de regio Zuid-Holland kunnen zich weer inschrijven voor de Koninginne slag, de jaarlijks terugkerende Zuid-Hollandse talentenjacht die georganiseerd wordt door de Boerderij in Zoetermeer. De Koninginneslag is speciaal geor ganiseerd voor Zuid-Hollandse bands die podiumervaring willen opdoen en hun repertoire aan een breed publiek willen laten horen. Aan de talentenjacht kunnen vijftien bands uit de regio deelnemen. De muzikanten moeten eigen werk spe- len, dus geen covers. Er zijn drie voorronden, met elk vijf bands. doet z'n werk." Jennie is ontzettend enthousiast over haar cursisten. "Er zit zoveel creativiteit in mensen. Ze moeten alleen een beetje geactiveerd worden. En dat doe ik." In Jennies winkeltje komen vaak mensen die iets aparts zoeken. Een cadeautje voor vrienden of kennis- sen. Bij Jennie kan je te kust en te keur. Wat is de hobby van de ken nis? Tennist ze? Maak een naam- bordje voor haar, met een in gips gegoten malletje erop met een ten- nisracket, een vrouwenfiguurtje met paardenstaart en tennisracket. Je noemt het en Jennie goot het al in het gips. "Weet je wat heel frappant is," merkt Jennie op, "ik geef nu al drie jaar workshops en ik heb nog nooit een man als cursist gehad. Het zijn altijd vrouwen. Ontzettend gezellig, dat geef ik toe, maar er zit toch ook veel creativiteit in die mannenhan- den?" Vrouwen en kinderen bezoeken de workshops van Jennie veelvuldig en vaak. "Voor de kinderen is het ook enig om te doen. Daar zijn wel jon- getjes bij. Ze nestelen zich op de woensdagmiddag hier in deze kleine ruimte. Meer dan acht kinderen kan Data van de voorronden zijn 12 februari, 12 maart en 9 april. De finale is op 30 april en dan zullen de drie winnende bands uit de voorron den spelen. De winnaar van de Koninginneslag zal mogen deelne men aan de voorronden van de Zuid-Hollandse Popjacht (voorron den voor de Grote Prijs van Nederland). Ook mag de winnaar een cd maken. Inschrijven voor 5 januari. Stuur een demo met biografie en foto onder vermelding van 'Koninginneslag 1999' naar: Cultuurpodium Boerderij, Amerikaweg 145, 2717 AV Zoetermeer. Rond 15 januari zal bekend zijn wie ingedeeld is in de voorronden. ik niet plaatsen. Als ik een grotere workshop organiseer, dan houd ik die in de Stuurhut, hier in de Woudhoek. Dan gaan mijn ouders ook mee. De kinderen roepen meest- al, 'juf, juf', maar dan zeg ik altijd, zeg maar jennie," babbelt Jennie verder. Jennie verwent de kinderen tijdens de les, met zelfgebakken cake met slagroom. Daar genieten ze eerst lekker van en dan gaan ze aan de slag. Foto's die ze laat zien wijzen uit dat de kinderen met de mooiste zelfgemaakte geboortetegels, naam- bordjes en wat al niet, erg tevreden naar huis gaan. "Weet je," gaat Jennie verder, "ik heb de leukste materialen om een heel apart kraamcadeautje te maken. Er komen hier klanten met stof en behang van de babykamer. Samen komen we tot de mooiste composi- ties. Jennies ouders helpen ook mee in de winkel. "Mijn vader is hoofd van de gipsafdeling, daar heeft hij het erg druk mee. Hij houdt de voorraad bij en schikt alles overzichtelijk in. Totdat ik ineens denk, als het hele handeltje daar zou hangen is het misschien nog overzichtelijker," iacht Jennie en paps lacht mee. "Ik ben het gewend, het werk in een winkel," vertelt hij, doelend op jarenlange werkzaamheden in z'n eigen boekhandel. Voor Jennies moeder geldt hetzelfde. Op 21 december organiseert Jennie voor dit jaar de laatste workshop. Het is een Christmas Surprise Crea Evening. Inschrijven kan niet meer. Alle 35 plaatsen zijn tot de laatste stoel bezet. Het nieuwe jaar belooft weer veel creatieve uitspattingen van Jennie. Nieuwsgierig geworden en jeuken de handen om iets heel leuks te gaan doen? Een kijkje in Jennies winkeltje aan L. Keesmaathof 13 is beslist de moeite waard. Openings- tijden: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur, en zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur. Kathy Korporaal-Huitema Wat was ik bang voor muizen. Was ja. want nu ben ik het niet meer. Als kind was ik ook niet bang voor muizen. Ik woonde op een boerderij en sliep naast de hooizolder op een strooien matras. Het maakte de muizen die daar huisden niets uit, hooi of strooi. Ze zaten ook veelvuldig in de matras waarop ik sliep. Het deerde mij niet. Mijn moeder wel. Die had er een gloeiende hekel aan, als er muizen in de matrasssen zaten. Tijdens de grote schoonmaak klop- te ze die zware dingen uit met een mattenklopper. Menig muisje mepte ze op die wijze de matras uit en het erf op. Tot groot ver- maak van de kat. Die zat volgens mij altijd op dit ritueel te wach- ten. Als de muisjes enigszins hekomen van de onverwachte tik van de mattenklopper hun pad weer wilden vervolgen sprong de kat op hun huid. Hij decide dan nog fermere klappen uit dan mijn moe der. Een dag later ging ik vaak op zoek naar muizenlijkjes, want ik ontdekte dat de kat alleen het spel kat en muis maar leuk vindt. Hij stilt z'n honger niet met muizen. De kadavertjes begroef ik achter het kippenhok. Toen ik groter werd en niet meer op de boerderij woonde dacht ik lange tijd niet meer aan muizen. Totdat een collega op mijn werk - ik heb lange tijd niet geweten wie - eens een grapje met mij uit- haalde. Ik was inmiddels 18. Hij dacht dat hij leuk was en stuurde een pakje naar de afdeling waar ik zat. Ik was bltj verrast. Een pakje? Voor mij? Nieuwsgierig maak ik het open. Tot mijn verbij- stering rent er een muis uit het pakje. Hij schiet over mijn handen de mouw van mijn vest in, bedenkt zich dan, kruipt de mouw weer uit, over mijn bureau been en weg is 't te. Mijn muizentrauma is geboren. Het woord muis kan ik sindsdien niet meer horen, laat staan dat ik de beesten kan zien. En wie me dat kunstje geflikt heeft is ook nog niet jarig. Twintig jaar later kom ik er achter wie de grapjas was. Tijdens een reunie van bet bedrijf kom ik een man tegen. "Wat heb ik vroeger met jou een lol gehad', vertelt hij mij uitbundig. "Vertel eens", vraag ik, want ik kan me niet herinneren en vooral niet voorstellen wat voor leuks ik met deze man heb gehad. "Ik stuurde jou ooit eens een^ muis in een pakje", gaat te voor zijn doen ontzettend leuk verder. Was jtj dat???" vraag ik. Ineens voel ik weer de schrik, de muis in m'n mouw, mijn bijna stilstaande hart, de hysterie, net als twintig jaar geleden. In een vlaag van verstandsverbijstering geef ik hem een enorme klap om z'n kop! "Je weet niet wat je me hebt aan- gedaan", sis ik hem nog toe en bhjf de rest van de dag bij hem uit de buurt. Hij ook bij mij! Mijn angst voor muizen is over. Ik ben naar Jan gegaan. Jan is paranormaal begaafd en heeft mij van mijn trauma afgeholpen. Afgelopen zonter ontdekte ik een muis in mijn vakantieverblijf. Veertien dagen lang zaten we samen op het terras, ik in mijn lute stoel, hij in een gaatje in de bielzen!

Postiljon | 1998 | | pagina 9