POSTILJON KEPST 1998 Groenten in de kleur van de kerst Kerst, dat betekent druk, druk, druk Paddestoelensoep Kerstdrankje Lekkere roomtruffels Verrassend zoet Meest gegeten groente Recepten Tips: Tips: Bietjessalade met radijs en paprika Karin Monshouwer 23 DECEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 14 De gebonden champignonsoep is en blijft een topper, zeker als er op het laatst verse in plakjes gesne- den champignons aan zijn toege- voegd. In een groter menu is deze soep wat zwaar en wordt de voor- keur gegeven aan een heldere soep. Eenvoudig te maken is een bouillon van wild, gevogelte, rundvlees of groenten. Hier voegt men op het laatst plakjes cham pignons, shii-take of cantharellen aan toe. Maak de soep af met klei- ne reepjes gekookte ham en fijn- geknipt bieslook en wellicht een scheutje cognac, port of Madeira. Extra feestelijk wordt deze bouil lon met een bladerdeegdakje. Plaats de afgekoelde bouillon in ovenbestendige soepkommen en leg hier een dekseltje van uitgerol- de bladerdeeg op. Plaats de kom- men 15-20 minuten in een hete oven (225 C) totdat de soep heet is en het dekseltje goudbruin. Direct serveren. Als u uw gasten eens wilt verras- sen, serveer dan een speciaal drankje, zoals Grecian. Dit is een feestelijke cocktail zonder alcohol met een heerlijke smaak. Het is heel makkelijk en vlug te maken met het Soda-Club apparaat. Door een paar keer kort en krachtig op de knop van dit apparaat te druk- ken, voegt u koolzuur toe aan kraanwater en u heeft een liter koolzuurhoudend water. Voor een glas Grecian heeft u nodig: 1 dl ananassap, 0,5 dl Soda-Club sinaasappeldrink, 1 eetlepel citroensap, ijsgruis, koolzuurhou dend water en vers fruit. Meng het ananassap met het citroensap en de Soda-Club sinaasappeldrink. Vul dan een longdrinkglas met ijs gruis en schenk het gemengde sap erover. Vul tot slot het glas aan met spuitwater en garneer met vers fruit naar keuze. Uw spe- ciale kerstcocktail is klaar. Bij een heerlijke cocktail mag een bijzondere lekkernij niet ontbre- ken. Maak daarom zelf roomtruf fels. Voor circa 25 truffels heeft u nodig: 200 g pure chocolade, 1 dl slagroom, 50 g roomboter, 200 g poedersuiker en cacaopoeder. Smelt de chocolade in de magne tron, 3 tot 4 minuten op een ver- mogen van ongeveer 525 Watt, of in een kleine pan die in een grote- re pan met kokend water staat. Roer de chocolade goed door tot dat deze egaal gesmolten is. Roer dan de slagroom, boter en poe dersuiker door de warme chocola de en laat de massa afkoelen. Draai van de afgekoelde massa balletjes en rol deze door de caca opoeder. Leg ze op een feestelijk bordje en serveer ze tijdens het natafelen. Gestoomde bloemkool met broccoli en pestosaus. Rood, wit en groen zijn de kleu- ren van de kerst. Het zijn ook de kleuren van rode bieten, bloem kool en spruiten: echte kerst- groenten dus. Met deze drie groenten zet u in een handom- draai een maaltijd in kerstsfeer op tafel. Spruiten zijn echte wintergroenten die niet al te lang in warm water wil- len liggen. Vijf tot zeven minuten koken is vaak voldoende. Ze zijn dan nog heldergroen van kleur en lekker stevig. Om de 'spruitjesgeur' te voorkomen, doet u er tijdens het koken een ui of korstje bruinbrood bij. Grotere spruiten kunt u het beste aan de onderkant kruislings insnijden. Voor wie niet van de bittere smaak van spruiten houdt: strooi na het koken wat suiker over de spruitjes en u weet niet wat u proeft. Ook kunt u appel, druiven of banaan toe- voegen. Rode bieten zijn zomers klein en vrij zacht van smaak. 's Winters zijn ze robuust en verrassend zoet. Ze zijn dus niet alleen lekker, maar ook nog eens enorm gezond. In tegenstelling tot spruitjes hebben rode winterbie- ten een redelijk lange kooktijd nodig. Om tijd te besparen worden de meeste winterbieten voorgekookt verkocht. Gekookte rode bieten kunnen zowel warm als koud worden gegeten. Als salade doen de bieten het uitstekend met bijvoorbeeld witlof, appel, sinaasappel of mandarijntjes. Bloemkool is een 'zachtaardige' groente die het best floreert in een niet bevroren grond. De groente kan zowel gekookt, gestoofd als rauw gegeten worden. Rauw smaakt bloemkool voortreffelijk in een rauwkostsalade of gewoon met een dipsausjes op yoghurtbasis. Behalve de blanke bloemkool bestaan er ook een groene en oranje variant. Om de kleur te behouden kunt u deze groen en oranje soorten het beste rauw eten. Italiaansc spruitjes in kruidige tomatensaus (Hoofdgerecht voor 4 personen) Ingredienten: 600 g schoongemaak- te spruitjes, 1 grote ui, 300-400 g pasta (bijvoorbeeld schelpjes, rutm bouillon of water met zout, 2 el (olijf)olie, 200 g pancetta of ontbijt- spek in reepjes, (1 teen knoflook), 1 takje rozemarijn, 1 takje basilicum, 1 takje oregano of 2-3 el gedroogde Italiaanse kruiden, 4 (vleestomaten, (allesbinder)zout en peper. Maak de spruiten schoon. Pel de ui en snijd deze klein. Kook de pasta in bouillon of ruim kokend water met zout beetgaar en laat hem uitlekken. Verhit de olie en bak hierin de pan cetta of het ontbijtspek uit. Voeg de ui en eventueel de fijngehakte knof look toe en bak deze 1 minuut mee. Voeg de spruitjes toe en bak deze al omscheppende, zodat ze aan alle kanten met het vet in aanraking komen. Doe de verse of gedroogde kruiden met de in blokjes gesneden tomaten erbij en breng op smaak met peper, iets suiker en zo nodig zout. Laat de spruitjes in ca. 12 minuten beetgaar stoven. Bind de saus eventueel met allesbinder. Schep de uitgelekte pasta door de spruitjes met saus. Garneer met verse basilicum. Geef er geschaafde oude Goudse, Pardano of Parmezaanse kaas bij. Voeg voor een romige saus voor het serveren 1-2 el creme fraiche toe. Vervang de pancetta of het ont bijtspek door gekookte ham of bacon. Vegetarisch: laat pancetta of spek weg en roer de kaas vlak voor het serveren door de saus. Gestoomde bloemkool met broccoli en pestosaus (bijgerecht voor 4 personen) Ingredienten: 400 g bloemkool (halve grote bloemkool, 200-250 g broccoli (1 struikje), 3 lente-uitjes of 1 dunne prei. Voor de pestosaus: 125 ml creme fraiche, 2-3 el groene of rode pesto (potje). Maak de bloemkool en broccoli schoon en verdeel ze beide in roos- jes. Maak de lente-uitjes of de prei schoon en snijd ze in schuine stukjes van 4-5 cm lengte. Leg de groenten door elkaar in de stoomkorf van de stoompan. Vul deze tot gemiddeld waterniveau. De stomer hoeft niet voorverwarmd te worden. Stoom de groenten in ca. 11 minuten gaar. Klop de creme fraiche luchtig met de pesto en serveer de saus bij de gestoomde groenten. Lekker bij vis, kip, rood vlees, pasta of rijst. Combineer de bloemkool met courgette, bleekselderij of paprika. Serveer bij de gestoomde groenten, in plaats van een pestosaus - een groene tuinkruidensaus met mayo- naise met fijngeknipte peterselie, bieslook of dille. Ingredienten: 1 vleestomaat, 1 bosje radijs, halve paprika, 2 gekookte bietjes, 100 g gemengde rode sla- soorten. Voor de dressing: halve rode ui, 5 el olijfolie, 1 el rodewijnazijn, zout en peper. Pel de tomaat en snijd het vrucht- vlees in stukjes. Maak de radijsjes schoon, snijd ze in plakjes en snijd de biet en paprika in blokjes. Schep de voorbereide ingredienten in een kom door elkaar. Was en pluk de diverse slasoorten en schik de sla in een mooie schaal. Schep hierop de gemengde groenten en zet de schaal in de koelkast. Pel voor de dressing de rode ui en snipper de helft fijn. Klop olie, azijn, zout en peper door elkaar en roer de halve gesnippei e ui erdoor. Giet de dressing over d. salade en zet deze nogmaals in de koelkast zodat de smaken in kunnen trekken. (Bron: The Greenery International) Spruitjes op Italiaanse wijze. Het is alweer bijna Kerstmis. Tijd om wat gas terug te rtemen, het even wat rustiger aan te doen en te genieten van die geurige en kleuri- ge, gezetlige en rustige momenten om je been. Vooral niet haasten en geen drukte, even bijkomen van die zenuwslopende, hectische toestan- den op het werk, in en om het huts en in je naaste omgeving. Ik moet zeggen dat ik er dit jaar ook weer behoorlijk naar uitkijk. Van die fezellige momenten tegenover het napperend haardvnur en met een groot glas rode wijn in je hand, pro tend over van alles en nog wat met bekenden, vrienden en familie. Wat zeker niet mag ontbreken is het kiiken naar een ouderwetse kerst- film, het luisteren naar sfeervolle kerstmuziek vanuit je luie stoel en het genieten van een overheerlijk kerstdmer bij zacht kaarslicht. In een tijd als deze ben je immers genoodzaakt stil te staan bij de vreugdevoUe dingen in het leven en dat is maar goed ook. Daarom heb ik, voor dat ik daar aan toe kom, alvast een lijstje gemaakt, zodat ik in ieder geval niets over het hoofd kan zien. Om te beginnen is daar het kerstdi- ner. Now hoef ik gelukkig niet zo veel in huis te halen. Het enige wat echt noodzakelijk is, zijn groenten, vlees, vis, wijn, fruit, pudding, soep, kalkoen, sausjes en andere over- heerlijke zaken. Oh ja, die heerlijke kerstkransjes mogen natuurlijk ook niet ontbreken bij de koffie. Heb ik alle verlanglijstjes al ingevuld terug- fekregeni Dan kan ik me nu voor- ereiden op de cadeautjesjackt. Misschien kan ik dan Tweede Kerstdag uit eten gaan. Dan haul ik, voordat ik de kerstboom op ga tui- gen, eerst wat kerstspullen van zol- der. Heb ik eigenlijk al een kerst boom in huisGelukkig heb ik tij- dig al mijn kerstkaarten op de bus gedaan, uiteraard voorzien van spe- ciale kerstzegels, zodat ik die ook niet nog eens een keertje hoef te schrijven. Dat scheelt tenminste weer tijd. Heb ik die video's al gehaald bij de videotheek? Zal ik anders ook alvast wat uitnodigin- gen schrijven voor het etentje zelf? Of moet ik een tafel reserveren in het restaurant hier om de boek? Heb ik nog genoeg kaarsen en ser- vetten in huisIk geloof dat ik het beste nog even een afspraak bij de kapper kan maken voor volgende week. Zal ik nog een paar nieuwe schoenen kopen, voordat ik mijn jurk van de stomerij afhaal? De kaartjes voor die theatervoorstel- ling kan ik beter nu al reserveren. Natuurlijk moet ik mijn familie ook nog even bezoeken. Zal ik dat kerst-tafelkleed nog snel even stri ken? Eigenlijk is het ook best leuk, om een van die leuke recepten uit te proberen voor het bakken van zo'n speciale kersttaart. Dan moet ik eerst nog even wat taartspullen halen in de winkel. Nee, ontzettend leuk boor die Kerst. Ik kijk er echt naar uit. Volgens mij ben ik nu al flink aan vakantie toe. Maar voor dat het zover is, moet ik eerst nog even...

Postiljon | 1998 | | pagina 14