Affakkelen wordt sterk verminderd Doortje Shell Pernis wil goede buur zijn gemeenten In*V* Vuurwapen in auto Zilveren Laurenskerk Gedistilleerd Museum op tweede kerstdag Affakkelen, wat is dat? Kerst met Doortje r - Burenraad Leefbaarheid Affakkelen Edith Dudink 23 DECEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 SCHIEDAM - Politiepersoneel van het district Schiedam controleerde woensdagavond 16 december op de Burgemeester Van Haarenlaan twee inzittenden, een 30-jarige Amsterdammer en een 48-jarige man zonder vaste woon- of ver- blijfplaats, van een auto. Met hun toestemming werd tevens een onderzoek in hun auto ingesteld. Onder de passagiersstoel werd een doorgeladen pistool aange- troffen en inbeslaggenomen, waarop de beide mannen werden aangehouden. Bij de fouillering van de 30-jarige Amsterdammer werd tevens een kleine hoeveel- heid cocaine en hashish aange- troffen. Ook de verdovende mid- delen werden inbeslaggenomen. Beide mannen werden ingesloten. ROTTERDAM - Het Historisch Museum Rotterdam heeft op 23 november 1998 een zilveren schaalmodel van de Grote of Sint Laurenskerk verworven. Deze aanwinst is permanent te zien op de tentoonstelling 'Beeld van een stad', op de eer- ste verdieping van het Schielandshuis aan de Korte Hoogstraat 31 in Rotterdam. De Zilveren Laurenskerk is gemaakt in 1912 en gebaseerd op de Laurenskerk van voor de oorlog. SCHIEDAM - Wie wil zien hoe het werken in de branderij vroeger in zijn werk ging, kan op tweede kerstdag het Nederlands Gedistilleerd Museum bezoeken. Kinderen en ouders zijn altijd wel- kom bij de meesterknecht die af en toe wel een hulpje kan gebrui- ken. In museum 'De Gekroonde Brandersketel' kan men voelen hoe zwaar een kolenschop en een waterkit zijn. Het ruikt er lekker naar verse kruiden zoals anijs, koriander en mintblaadjes. Er staan duizenden kleine flesjes uit meer dan vijftig verschillende Ian- den. In het proeflokaal staat een glaasje fris klaar. In de VSB-zaal is de expositie 'Schiedamse molens in beeld' te bezichtigen tot en met 28 februari 1999. Hier hangen werken van onder anderen Jacob Maris, Charles Rochussen en J.H. Weissenbruch. Het Nederlands Gedistilleerd Museum ligt aan de Lange Haven 74-76. Openingstijden dinsdag t/m zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Eerste kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten. Entree: volwassenen f 7,50 inclusief proeverij. Kindren t/m 16 jaar f 6,- inclusief frisdrank. Juffrouw Dotje en juffrouw Lotje (van Theater Potdoosie) hebben op 15 december in het Nederlands Gedistilleerd Museum geleerd hoe je een lekker likeurtje stookt. SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Een uniek experiment waarbij Shell Pernis direct betrokken is werd deze week bekroond met een 'Opzoomer-ster1. Het project Burenraad Shell Pernis, dat begin van dit jaar startte kwam tot stand door een initiatief van Werkgroep Regionaal Platform Hinder Veiligheid. Hierin overleggen bestuurders van gemeenten en provincie, burgers en bedrijfsdirecteuren met elkaar over verbetering van de leefbaar- heid in het Rijnmondgebied. Het is uitzonderlijk dat een groot concern als Shell Pernis op de uit- nodiging van de initiatiefnemers in ging om deel te nemen aan dit proefproject voor georganiseerd burenoverleg. Shell Pernis is niet weg te denken uit de Rijnmondregio. Omwonenden uit Vlaardingen, Schiedam, Pernis, Spijkenisse en Hoogvliet accepteer- den generatie na generatie min of meer gelaten dat men met de over- last en het gevoel van onveiligheid veroorzaakt door de Shell, moest leven. Incidenteel werden op gezette tijden klachten bij de directie gede- poneerd, maar dat was als het brul- len van een muis, er werd met of nauwelijks op gereageerd. Met de deelname van Shell in de Burenraad Shell Pernis lijkt het tij te keren. De oliegigant is van haar voetstuk gestapt en heeft sinds een half jaar aandacht voor gevoelens van onbehagen die ruim 450.000 mensen op beide oevers van de Nieuwe Waterweg naar voren bren- gen. Ja, het is inderdaad wonderlijk dat Shell daartoe nu pas bereid is, beaamt Bert Kandel, voorzitter van de Burenraad. "Wij hebben het ver- moeden dat de felle acties van enige jaren geleden van milieu organisa- ties tegen de voorgenomen sloop van olieplatform Brent Spar en de wereldwijde aandacht van de media voor dit milieu onvriendelijke plan een kentering binnen het concern op gang hebben gebracht. Nu is men bereid te luisteren naar het publiek. Volgens Kandel, oud-fractie voorzit ter van de PvdA in Vlaardingen, was het de hoogste tijd dat een groot Woningen in de direete omge- ving van Shell Pernis worden 's nachts door het vuur van de 'viarn van Pernis' spookachtig verlicht. Bovendien maakt de vlam op gezette tijden behoor- lijk wat herrie. Dit iaatste wordt voor een groot deel veroor zaakt door het affakkelen. Deze werkzaamheden zijn echter noodzakelijk als er tijdefijk te weinig zuurstof komt bij de vlam in de fakkeftoren, waar- door verbranding van overtoi- lig product onvolledig is. Door een injectie van hogedruk- stoom wordt dit gecorrigeerd hetgeen extra geluid in de omgeving teweegbrengt. De Shell streeft naar een 'affakkel- reductie' van 25 procent. De vlam van Shell Pernis is op bepaalde tijden te zien en veroorzaakt dan nogal wat herrie en roet. (Foto: Van Det Fotoproducties) aantal diensten, bedrijven en bewo- ners uit de regio met elkaar in gesprek kwamen over hoe men met elkaar omgaat en over de leefbaar heid, met nadruk op veiligheid, milieu en hinder. Belangrijk was dat een groot concern - van economisch belang voor dit gebied - daarbij betrokken werd. Toen de Shell daar- voor open stond is de Burenraad in het leven geroepen en werden men- sen benaderd die zich op een of andere manier met de problematiek van milieu en leefbaarheid bezighiel- den. De Burenraad bestaat thans uit twintig leden (inclusief een afvaardi- ging van de Shell) afkomstig uit omliggende gemeenten als Vlaardingen (Vetteoordspolder), Schiedam (Zuid) en Hoogvliet. Centraal staat het gegeven 'hoe ga je met buren om en hoe voorkom je ergernis'. De Shell houdt om de twee jaar onder bewoners een belevingsen- quete waaruit onder meer blijkt dat vooral het gebrek aan communi- catie met de oliemaatschappij bij- zonder stoort. "Voor ons is dit aan- leiding het onderwerp affakkelen hoog op de agenda te plaatsen", ver- klaart Bert Kandel. "Mensen willen weten waarom die vlam, die van heinde en ver is te zien, zo'n herrie maakt, waarom daarbij zoveel roet in de atmosfeer komt en of daar- door wellicht brand kan ontstaan. De Shell is van plan komend jaar via de media duidelijk te maken wat dat affakkelen inhoudt en wat er gedaan wordt om de overlast terug te bren- gen. Bovendien, en dat is voor de Burenraad al het eerste succes in het korte bestaan, heeft de Shell plan- nen om het affakkelen het komende jaar met 25 procent te verminde- Ook het onvoldoende inspringen van de DCMR Meldkamer op klachten van bellers over de Shell gaat veranderen. Kandel: "Wij vin- den dat er te weinig gebeurt met deze telefoontjes. Voorts willen wij het veiligheidsaspect aan de orde stellen en zijn tevens van mening dat er wel iets mag gebeuren aan het troosteloze tanklandschap aan de overkant van de Waterweg. Met een ander kleurtje of door het inschake- len van kunstenaars kunnen deze enorme olie-opslagplaatsen een vro- lijker uitstraling krijgen. De Burenraad wil met de Shell onderzoeken wat er mogelijk is op lokaal economisch gebied, waarbij men kan denken aan samenwerking met opleidingsinstituten om mensen op te leiden voor functies waar de Shell behoefte aan heeft. Dat Shell een goede buur wil zijn, blijkt volgens Kandel bovendien uit het feit dat men overweegt de enor me kennis waarover het bedrijf beschikt, op bijvoorbeeld juridische gebied, beschikbaar te stellen aan verenigingen en stichtingen die behoefte hebben aan voorlichting over deze materie. Nans Wolters We hebben een kerstboom gekocht. Eentje met een kluit, niet go groot, kortom een gezellige boom. Hij staat op de grond. Om de pot dra- peer ik een goudkleurige doek. We slepen de dozen met slingers en bat- len van zolder. Ik tob teder jaar met het snoer lichtjes. Doortje scharrelt wat tttssen de dozen door. Het is haar eerste kerst bij ons bedenk ik. Als ik de eerste doos met kerstbal- len open, duwt ze nieuwsgierig haar neus er in. Ze probeert de vloeipapiertjes titssen de ballon uit te trekken. Foei roep ik. Daar is ze nooit zo van onder de tndntk, maar deze keer draait ze zich om en zet haar tanden in het schors waarmee het dak van het kerststalletje is bekleed. Als dat ook niet blijkt te mogen gaat ze op haar teckelbiiletjes zitten en volgt de optuigactivi- teiten met intense belangstelling. Ballen, slingers, alles wat glittert en sehittert gaat de boom in en als Iaatste strooi ik er veel van die kleine gouden sliertjes over. Lichtjes aan en de lege dozen ktmnen terug naar zolder. Als ik u>eer beneden kom, tiggen door de hele kamer gouden sliertjes. in de loop van de dagen liggen er steeds weer gouden draden door de kamer. U heeft het vast al geraden, Doortje trekt ze ud de boom als we niet kijken. Gewoon, voor de lol. Zuchtend vis ik dus maar aile sliertjes uit de boom. Voor Doortje is de lol er dan af. Gelukkig toont ze geen interesse voor de kersthalien, maar voor alle zekerheid heb ik die toch op hondveilige hoogte gebangen. Tenminste, dat dacht ik. Als Golden Retriever Nouscka op visste komt gaat ze met een vrolijk zwaaiende staart naast Je boom staan. De ballen vliegen letterlijk in het rond. Ach, denk ik gelaten scberven brengen geluk en ik wilde toch ooit nieuwe kopen. Prettige kerstdagen namen mij, mijn man en natuurhjk Doortje.

Postiljon | 1998 | | pagina 7