De inhoud van het loonzakje was pas echt spannend op de laatste werkdag van het jaar J Lhtqaanstips Excelsior '20 vindt kandidaat voorzitterschap Tekenen in Diergaarde Blijdorp Thematische warenmarkt Vereniging 'Woortblind1 zoekt vrijwilligers m Viam in de pan Plastic geld Piet Pensioen "k? Schoenen poetsen met Kerstmis PAGINA 9 SCHIEDAM - Arie Verwaal heeft zich bereid verklaard algemeen voorzitter te worden van voetbal- en cricketvereniging Excelsior '20. Deze 46-jarige Schiedammer wordt op de buitengewone alge- mene ledenvergadering die in februari of maart volgend jaar wordt gehouden, kandidaat gesteld. Verwaal is op dit moment een sponsor van de club, waarbij zijn drie zonen voetballen. Eerder was hij betrokken bij het afde- lingsbestuur van de WD, de Raad voor Handel en Nijverheid en de Schiedamse carnavalsvereniging De Rietzeilers. Tot de verkiezing van Verwaal neemt vice-voorzitter Bart Kroessen, die de cricketafde- ling leidt, de honneurs waar. Het hoofdbestuur en de Raad van Advies van Excelsior '20 zijn de laatste maanden intensief bezig geweest om een nieuwe voorzitter te vinden. Tijdens de ledenverga dering van eind vorige maand trad Wim Fieggen af wegens tijdge- brek. ROTTERDAM - In januari start het nieuwe cursusseizoen van Blijdorp Ateliers. Tijdens de winter en het voorjaar kan iedereen die geinte- resseerd is in dieren en tekenen een cursus of workshop volgen in de diergaarde. Verschillende aspecten rond het weergeven van dieren komen aan bod. Individuele begeleiding door professionele beeldende kunstenaars wordt gecombineerd met een unieke locatie. Bovendien gaan in januari de nieuwe kindercursussen van start. Kinderen uit het basisonder- wijs maken op zaterdag- of zon- dagochtend spelenderwijs kennis met verschillende teken- en schil- dermaterialen. Meer informatie: (010) 4524613. ROTTERDAM Het College van B. en W. heeft de directeur van de dienst Marktwezen opdracht gege- ven om te onderzoeken of er bij kooplieden en consumenten belangstelling bestaat voor een (thematische) vrijdagmarkt in het centrum. De vrijdagmarkt zou in de middag- en avonduren moeten worden gehouden en maximaal 200 kramen moeten gaan tellen. Als onderzoek uitwijst dat er vol- doende belangstelling voor een dergelijke markt is, zou die al in het voorjaar van 1999 kunnen star- ten. Uit onderzoek is volgens B en W gebleken dat een dergelijke markt positieve effecten kan heb- ben op de werkgelegenheid, de attractiviteit van de binnenstad, efficientere exploitatie van de grond en het aanbod voor het winkelend publiek in het centrum. De verwachting is ook dat het win kelend publiek langer in de bin nenstad blijft vooral door combi- natie met de koopavond. De vereniging 'Woortblind' behar- tigt de belangen van volwassen woordblinden of dyslectici (men- sen die problemen hebben met lezen en spellen). Daartoe beschikt de vereniging over een hulp-tele- foon, er wordt informatie gegeven en lotgenoten-contacten worden georganiseerd. In landelijk verband wordt onder zoek naar dyslexie ondersteund en wordt gewerkt aan een rechtvaar- dige, maatschappelijke opvang van woordblinden. Om het werk op gang te houden, zoekt de pro- vincale afdeling 'Zuid-Holland' enthousiaste vrijwilligers (m/v) die de bestuursfuncties van secretaris en penningmeester met nauwge- zetheid zouden kunnen vervullen. Informatie: Vereniging 'Woortblind' (015) 3693628, Pijnacker. Het 'loonzakje', een Nederlands woord, dat ook al weer geruime tijd in onbruik is geraakt. Nu mag je het salaris uit de muur trekken. Menigeen zal zich ech- ter herinneren, dat dit vroeger wel een beetje anders ging. Het is al weer jaren terug. Ik werkte bij een middelgroot bedrijf. Men deed er nogal erg behou- dend om niet te zeggen ouder- wets. Zo werd er pas op de laat ste dag van de maand uitbe- taald. Vtel dat op een zaterdag of zondag, dan kreeg je het loonzakje al op vrijdag. Je moest ervoor tekenen bij de boekhouder. Die was, buiten de directeur, de enige die het 'geheim' van de salarissen raocht kennen. Hij was het, die iedere maand in grote afzondering de zakjes zat te vullen met briefjes, guldens en rijks- daalders en niet te vergeten de dub- beltjes, kwartjes, stuivers en centen. Een iedere maand terugkerend ritu- eel, Alieen op oudejaarsdag ging het anders. Dan wera rond vijf uur ieder op zijn beurt bij de directeur binnen geroepen. Bij de overhandiging van het gebruikelijke loonzakje werd je dan meestal nog met een paar verma- nende woorden toegesproken. En, als je het jaar goed was geweest, kreeg je bovendien te horen of er voor jou nog een extraatje was overgeschoten en... wat je eventueel meer zou gaan verdienen in het nieuwe jaar. Dat was, ailes bij elkaar genomen, toch wel een zenuwachtige toe- stand. Stel je voor. Thuis sprongen - bij wijze van spreken- de oliebollen al zo'n beetje de pan uit, terwijl jij nog zat te wachten tot je binnen mocht komen bij de baas. Er was weer zo'n spannende laatste werkdag van het jaar aangebroken. Tot onze stornme verbazing had iedereen 's morgens al een doos gekregen met een grote Gelderse worst erin, geflankeerd door twee flessen wijn. Dat was een nieuwtje! Wat kon dat berekenen? "Als dat maar niet ten koste van ons extraat je gaat", hoorde je hier en daar al fluisteren. Tegen vijf uur sloeg echt de vlam in de pan. De kas van de boekhouder kiopte niet. De inhoud van alle loonzakjes moest worden gecontroleerd. Of de boekhouder zich nou gewoon had verteld, of in de war was gebracht door op het laatste nipper- tje veranderde instructies van de baas, we hebben het natuurlijk nooit mogen weten. Wat moet die man zich op dat moment beroerd gevoeld hebben. Wij zelf hadden het echter ook niet meer. Wie had er toen al telefoon thuis om te zeggen dat het nog wel even kon duren en dat ze alvast maar moesten beginnen met eten? Om ondertussen de pijn wat te ver- zachten, had men de koffiejuffrouw bereid gevonden om een rondje koffie te verzorgen. We kregen er een warme oliebol bij. Die had ze mogfen kopen bij de oliebollen- kraam om de hoek. Uiteindelijk viel het extraatje gelukkig niet tegen en kon dus wat betreft de oudejaars- viering niet meer stuk. Maar met ingang van de volgende maand werd de uitbetaling ineens verzorgd door een gespecialiseerd administratiekantoor. Zo braken - weiiswaar noodgedwongen- ook voor onze zaak eindelijk de moder- ne tijden aan. Geen loonzakjes meet, maar uitbet aling op bank of girorekening. Heus niet iedereen was er in het begin even gelukkig mee, dat vrouwlief nu precies wist wat er werd verdiend. Maar dat moesten ze dan zelf maar oplossen. Voor wie nooit eerder met bank of giro te maken had gehad, was het natuurlijk wel even wennen gebla- zen. Je werd ineens geacht te weten hoe je giro-formulieren moest uit- schrijven en je kon je aankopen ook betafen met betaalcheques. Nu, jaren later; is pinnen ook al weer heel gewoon. Dat wil zeggen, als je de pincode niet vergeten bent. Dan heb je nu ook nog girotel en chippen. Wat zal de volgende stap zijn. Dat is nog een verrassing. KERSTMATINEE - De pianiste Eliane Rodrigues verzorgt op zaterdag 26 december de kerstma- tinee in de Grote Zaal van De Doelen. Aanvang is om 14.30 uur. Rodrigues speelt werken van Chopin, waaronder Sonate nr 2. in bes op. 35, Wals in f op. 70 nr 2. en Wals in f op. 52. De entree is 35,-, met reductie 20,-. Kaarten: (010) 2171717. EXPOSITIE TOON BREEVOORT - Tot en met 6 januari exposeert graficus Toon Breevoort een aan- tal van zijn werkstukken in de foyer op de eerste verdieping Theater Zuidplein te Rotterdam. De expositie is van maandag tot en met zaterdag gratis te bezoe- ken van 10.00 tot 18.00 uur. Naast etsen en litho's zijn ook een aantal gouaches te zien. BLOOD BROTHERS - Van woensdag 23 december tot en met zondag 3 januari is in het Luxor Theater de musical Blood Brothers te zien. Een bestseller op West End en Broadway vertelt Blood Brothers het ontroerende en komi- sche relaas van de tweelingbroers Mickey en Eddy. De hoofrollen worden gespeeld door Danny de Munk en Frank Rigter. Joke Bruys speelt mrs Johnstone. Reserveren: (010) 4138326. Danny de Munk speelt Mickey in 'Blood Brothers'. (Foto: Gastel van Koeleman) IDOMENEO - Dinsdag 5 januari vertolkt het Symfonisch orkest en Koor van de Vlaamse Opera de opera 'Idomeneo' van W.A. Mozart in De Doelen te Rotterdam. Dirigent is Marc Minkowski. Met onder meer Richard Croft, Lyne Fortin, Magdalena Kozena, Veronica Cangemi en Russell Smythe. Aanvang 20.15 uur. Kaarten: 2171717. NOTENKRAKER - Zondag 3 januari brengt de Het Nationale Opera en Ballet Theater van Moldavie de Notenkraker, een kleurrijk familieballet op de muziek van Tsaikovski. De Notenkraker wordt gedanst door vele Russische ballet-sterren en opgevoerd in een choreografie van Youri Gregorovici, bekend van het Bolshoiballet. De voorstelling begint om 14.00 uur. Reserveringen: (010) 4816500. MINI MAXI SPLIT - Karel de Rooy en Peter de Jong vormen al meer dan dertig jaar het duo Mini Maxi. In Split staat een vrouw tussen de heren. Marie-Josee speelt de rol van een ambitieuze circusvrouw die zich binnendringt in de wereld van twee varieteartie- sten. Split is te zien van dinsdag 12 tot en met zaterdag 23 januari in het Luxor theater. Kaartjes kos- ten 60,- en 50,-. Reserveringen: (010) 4141706. ZUID-AFRIKA - De Zuid- Afrikaanse fotograaf David Goldblatt (1930) maakt voor het Nederlands Architectuurinstituut (NAi) een selectie van 50 foto's uit de serie 'South Africa- the Structures of Things Then'. De expositie is het resultaat van 15 jaar fotograferen, onderzoeken en schrijven. Het NAi is gevestigd aan het Museumpark 25 te Rotterdam. TIMELESS ORCHESTRA - Zondag 10 januari staat 'The time less orchestra' met special guests Piet Noordijk en Deborah Carter in De Doelen te Rotterdam. Tijdens dit concert passeren de klassiekers uit 'fourties' zoals Glenn Miller, Count Basie, Duke Ellington en Tommy Dorsey de revue. De aan vang is om 20.15 uur. De entree is 40,-, met reductie 30,-. Voor kaarten: (010) 2171717. COUNTRY MUSICAL HALL OF FAME - Van donderdag 14 tot en met zaterdag 16 januari is in de Grote Zaal van Theater Zuidplein te Rotterdam alles te horen en te zien over 100 jaar countrymuziek en western dansen. Van smartlap tot protestlied, van Hank Williams tot Elvis Presley, Billy Ray Cyrus en Garth Brooks: niets blijft voor het publiek verborgen. De show begint om 20.15 uur. Voor reserve ringen: (010) 4816500. FANFARE - Thomas van Luyn speelt op vrijdag 15 en zaterdag 16 januari in Theater Zuidplein te Rotterdam. Hij brengt het pro- gramma 'Fanfare'. De voorstellin- gen beginnen om 20.15 uur. Kaarten a 22,50 zijn verkrijgbaar aan de kassa van het Theater: (010) 4816500. PARANORMALE BEURS - Zondag 10 januari wordt in wijk- gebouw Castagnet aan de Larikslaan 200 een paranomrale beurs gehouden. Zo'n 40 para- gnosten, handlezers, pendelars, kaartleggers, magnetiseurs en andere disciplines zijn vertegen- woordigd. Ook zijn er new age artikelen en mineralen. De beurs duurt van 11.00 tot 17.00 uur. Toegang is vijf gulden. NCRV VOLGSPOT LIVE - Vandaag, 23 december, wordt in Zaal de Unie aan de Mauritsweg 34 het NCRV-programma Volgspot Live opgenomen. De aanvang is om 20.30 uur en de toegang is gratis. De uitzending is zaterdag 26 december op radio 2 van 22.00 tot 24.00 uur. Kijk op het internet www.ncrv.nl voor het meest actu- ele aanbod en reservia e-mail een kaartje. Kerst bestaat dit jaar uit drie dagen. Vrijdag en zaterdag eerste en tweede kerstdag en dan zondag er als derde kerstdag op toe. Wat een zondagen achter elkaar. Begin dit jaar, deed ik mijn stokoude moedertje van 90 al deze verheugende mededeling. Achzei ze, "nu maak ik me daar niet meer zo druk om, maar vroeger...". Ik duik met boar terug in de tijd. De bakker, die eens per week aan de deur kwam, legde voor deze dagen negen broden in de kelder. Op verzoek van mijn moeder bakte hij dan een krentenbrood met spijs en voor mij nam ze altijd een halfje suikerbrood. Drie dagen Kerst betekende een enorme drukte in dat grote gezin bij mij thuis. Ik trof het altijd. Ik mocht alle schoenen poetsen voor de feestda- gen. Ons gezin bestond uit tieti personen. We haden een paar door- de-weekse- en een paar zondagse schoenen en dat poetsen van twintig paar schoenen viel mij dus altijd te beurt. De tranen brand- den achter mijn ogen als ik aan deze klus begon. Voorzichtig pro- beerde ik dan nog het broertje en zusje boven mij te strikken om mee te helpen. Broerlief was prompt weer zxn zwarte stuiterballetje kwijt en moest dat hoognodig gaan zoeken en het zusje had altijd hele belangrijke zaken te regelen! Welke zaken dat waren, daar kwam ik dan later achter, als ik mij het zweet van het voorhoofd wiste en even door het raam keek. Madam had dan de poes aange- kleed met de kleren van mijn pop, het beest in mijn poppenwagen gezet en daar liep ze dan als een prinsesje het erf af, naar een vriendinnetje, om daar de mooi-tooi uit te gaan hangen, met weiis waar hoar eigen kat, maar met mijn poppenwagen en -kleertjes! Ik stortte mij dan maar weer op het inwrijven en uitpoetsen van rode, bruine en zwarte schoenen. Onderwijl braadde mijn moeder een rollade. Een hele grote zwarte braadpan besloeg de grootste plaat van het electrische kookstel en mijn moeder stond daar dan bij. Wachtend tot elke kant van het vlees de hete boter goed geraakt had. "Zullen we een kerstliedje zingen Kathy*vroeg ze dan. Ik stelde altijd voor "Stille Nachtte zingen. "Begin jij maar", zei ik dan steevast, "dan zing ik de tweede stem.Had ik eerst bijna staan huilen, omdat ik zo de pest in had om al die schoenen te moe ten poetsen, hij het mooie tweestemmige lied van mijn moeder en mij kwamen de waterlanders bij mij weer naar boven. Gisteren belde ik even met mijn moeder. Wat eet je met de kerst vraag ik aan haar. Rollade"antwoordt ze, en terwijl ik hem heb staan braden heb ik een cd'tje met Stille Nacht opgezet, en wat heb jij op het kerstmenu staan"Rollade", zeg ik, "en terwijl ik m heb laten braden heb ik schoenen staan poetsen!Ze lacht, en ik? Bij mij hangt er een piepklein regenbuitje achter mijn ogen.

Postiljon | 1998 | | pagina 9