Gratis advies voor wie vragen heeft over 'de belasting' Goede voornemens en een goed begin De belastingwinkel: Sluiting brievenbussen Streekeigen plantmateriaal Economische groei in regio Lustrum Paard Nesselande sportploeg van het jaar Voordeeltjes De beste wensen Waardering Geen subsidie Een nieuw begin 30 DECEMBER 1998 - DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 4 Studenten aan het werk in de belastingwinkel. (Foto: Rainbow Pictures) REGIO - Op oudejaarsdag, donder- dag 31 december, sluit PTT Post na een vervroegde buslichting omstreeks drie uur's middags de brievenbussen. Daarmee wordt schade aan post voorkomen. Op de eerste dag van het nieuwe jaar worden de afgesloten bussen weer rond zeven uur's avonds in gebruik genomen. Ook de post- kantoren sluiten deze dagen op afwijkende momenten. Vanaf zaterdag 2 januari is het Postkantoor weer op de gebruike- lijke tijden open. REGIO - Landschapsbeheer Zuid- Holland houdt dit winterseizoen voor de zesde keer de actie Boeren Planten Bomen. De actie is bedoeld om boeren en andere bewoners van het Zuid-Hollandse platteland te stimuleren streekei gen struiken en bomen aan te planten. Tijdens de actie kunnen tegen lage prijzen een uitgebreid assortiment struiken en bomen worden besteld. Tot 1 maart kun nen de bestelformulieren ingele- verd worden, het plantmateriaal wordt dan in de eerste helft van april gratis thuisbezorgd. Bewoners van het Zuid-Hollandse landelijke gebied kunnen het boekje Boeren Planten Bomen met het complete assortiment aanvra- gen bij Landschapsbeheer Zuid- Holland. Inlichtingen: (0182) 524500. ROTTERDAM - De economisch groei houdt, evenals vorig jaar, ook in 1998 aan. Dit is de belang- rijkste conclusie uit de Enquete Regionale Bedrijfsontwikkeling Rotterdam (ERBO), die vorige week woensdag werd gepresen- teerd. De ERBO is een onderzoek naar de economische ontwikkelin- gen van bedrijven in het gebied van de Kamer van Koophandel Rotterdam. Belangrijk gevolg van de goede economische ontwikke- lingen is de daarmee sterk groei- ende werkgelegenheid. Deze is in 1998 met 3,2 procent toegenomen en komt vooral voor rekening van de dienstverlening. REGIO - Van 27 tot en met 30 december wordt in de Jaarbeurs in Utrecht de internationale beurs- manifestatie Paard '98 gehouden. Paard '98 biedt een bijna compleet aanbod van alles wat met de paar- densport in al zijn disciplines te maken heeft. Alle 17 in Nederland erkende stamboeken geven acte de presence met hun paarden. Ze springen, doen vaardigheidsproe- ven, geven dressuur-hoogstandjes en tonen met name het plezier en de ontspanning van het paardrij- den. Naast het paard zelf is ook de handel sterk vertegenwoordigd. Men kan verder terecht voor infor- matie over stalinrichting, voeding, verzorging, gezondheid en oplei- dingsmogelijkheden. Elke dag zijn er kleine en grote demonstraties. De openingstijden zijn dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur, op de slot- dag tot 17.00 uur. De toegangs- prijs bedraagt f 25,-, de avond- shows kosten f 55,-. Kaarten daar- voor kunnen worden besteld via de reserveerlijn 0900 3005000. ROTTERDAM - VC Nesselande uit Zevenhuizen is afgelopen woens dag door de Rotterdamse pers uit- geroepen tot sportploeg van Rotterdam voor het jaar 1998. In de druk bezochte Finish'98 in Ahoy' werd de prijs door wethou- der Van den Muijsenberg aan het team overhandigd. VC Nesselande kreeg de prijs voor het op overtui- gende wijze behalen van de vol- leybal-landstitel en het bereiken van de Champions League. PRINS ALEXANDER - Mooier konden ze het niet maken, wel makkelijker. Het belastingkan- toor is een van de succesrijkste overheidsinstanties in het veran- deren van een slecht naar een positief publieksbeeld. Hoe vriendelijk zij ook zijn, de inspecteur zal toch zoveel moge- lijk geld bij de burger weg moe- ten halen. Daarom gaat de belastingbetaler voor hulp bij het invullen van zijn jaarlijkse opgave liever naar een tus- senpersoon als naar de belasting- dienst zelf. Een ondernemer heeft daar een belastingadvieskantoor voor en een vermogende particulier op z'n minst een beunhaas met veel verstand van belastingen. De minder vermogende burger kan naar de belastingwinkel, mits zijn inkomen onder de ziekenfondsgrens ligt van f 60.000. Die hulp beperkt zich niet tot loonbelasting, maar strekt zich ook uit tot de andere belastingen zoals gemeentelijke belastingen. De belastingwinkel is te vergelijken met de wetswinkel. De medewerkers van de belastingwinkel van Rotterdam en omgeving zijn studen ten belastingrecht aan de Erasmus- universiteit. Hun motivatie is aan de ene kant om praktijkkennis op te doen en aan de andere kant gratis hulp en advies over belastingen te verlenen aan de onderkant van de samenleving. Zij vormen met zestig medewerkers de grootste belasting winkel van Nederland. Het zijn de toekomstige fiscalisten die in de belastingadvieskantoren komen te werken. De zeven vestigingen van de belas tingwinkel in Rotterdam en omstre- ken zitten dicht bij de klanten in bibliotheken of wijkcentra. Als ik er een bezoek in Crooswijk zit de hele ruimte vol met mensen, gezeten aan tafeltjes met studenten, gewapend met slechts een rekenmachientje. Volgens de voorlichter van de belas tingwinkel, Willemen: "Voor fiscaal jurist moet je vakidioot zijn. Het is een gortdroog vak. De lol zit hem in het behalen van voordeeltjes voor de opdrachtgever. Ik heb het weer overleefd, de overstap van oud naar nieuw. En als u dit leest, is het u dus ook gelukt. De buurjongens zijn zo'n beetje de hele avond bezig geweest om letterlijk bijna al hun kruit te verschieten. Bij ons binnen ging het er overigens ook aardig aan toe. Er was voor gezorgd dat het oudejaar gron- dig kon worden 'afgerond' met een teveel aan oliebollen en appelflappen. Ik had ze de dag tevoren zelf gebak- ken en ik verzeker u dat er niemand is, die me dat kan verbeteren. Ook de dorst kon ruimschoots worden bevredigd. Op zo'n avond hoef je niet te matig te zijn, vind ik. Die slij- ter moet ook leven. Tegen twaalven begeleidt bij ons de fles champagne (of wat er voor doorgaat) het 'moment supreme'. Waar het dit keer aan te wijten was, weet ik niet, maar de capsule en de draadsluiting was al van de fles af en de kurk bleef doodleuk zitten. Ik Als de medewerkers er zelf niet uit komen, vragen ze raad aan de pro- fessoren op de universiteit. De pro- fessoren zijn lopende encyclope- dieen. Zij geven met liefde hulp. De oprichter van de belastingwinkel is professor Stevens, die enige jaren geleden de belastingwetgeving ver- eenvoudigde. Die begint zijn eerste college steevast met de vraag of zijn leerlingen zich al bij de belasting winkel hebben opgegeven. Hij weet als geen ander de ingewikkelde belastingmaterie in eenvoudige bewoordingen weer te geven. 'Waarom moet ik belasting betalen als ik al belasting op mijn loon betaal?', vragen sommigen. Je bent al belastingplichtig al je meer dan f405,- buiten het gewone loon ver- dient. En dan is er het probleem van de taal. Wat wordt er nou bedoeld met 'forfait' en vrije belastingvoeten? Willemen: "Daar kun je hele discus- sies over voeren. Forfait betekent letterlijk een standaardbedrag, maar het probleem is altijd dat zo'n vert- aling de lading net weer niet dekt. voelde me al genept, totdat de kurk heel onverwacht met een knal tegen het plafond schoot. Zoals ieder jaar ging er ook nu weer meer naast de champagneglazen dan erin. Marietje, die niet van drank houdt, deed voor de gezelligheid mee. Toen de klok nauwelijks de laatste slag van het oude jaar had gestagen, trakteerde zij me in het nieuwe jaar op een vies gezicht. Buiten brak de hel los. Ik weet niet hoe het u vergaat, maar het is net of de knallen steeds harder worden. Het hoort erbij, zullen we maar den- ken. Bij ons op het woonerf is het de gewoonte om allemaal naar buiten te komen en elkaar een gelukkig nieuwjaar te wensen. Er worden handen geschud en zoenen uitge- deeld dat het een lieve lust is. Of het nu onze leuke buurtjes zijn, of die Tinus Welstand van een paar huizen verderop, iedereen doet eraan mee. Het is een groots festijn van ver- broedering dat zich voltrekt onder (of misschien juist door) het vrolijk schijnsel van sier-vuurwerk en het Een ander probleem is dat mensen het doel van belastingen niet ken- nen. Willemen: "De staat is begon- nen als een nachtwachtstaat om taken als de defensie, de politie en de riolering te verzorgeri. Van daar- uit heeft de belasting zich verder uit gebreid." De klanten zijn misschien niet blij met de belastingdienst, ook het functioneren van de belastingwinkel bestaat soms onduidelijkheid. "De klanten verwarren ons vaak met de belastingdienst. Daar moeten we heel wat over uitleggen. Als men geld terug krijgt is men tevreden. Maar oh wee als er geld terug moet worden betaald, dan worden ze kwaad en vragen hoe dat nou komt. Op de tafels van de belastingwinkels staan niet de verwachte laptops. Daar heeft de belastingwinkel geen geld voor. Ze mag dan kosteloos werken, ze maken bijvoorbeeld wel administratiekosten. "Wij moeten lawaai van gillende keukenmeiden en het met lichtflitsen gepaard gaan- de geknal van strijkers, donderbus- sen en Chinese rollen. Zelf steek ik geen vuurwerk meer af. Ik laat het over aan de beoordeling van ande- ren of dit is uit het oogpunt van voorzichtigheid of zuinigheid. Inmiddels zijn we weer naar binnen gegaan, waar de kruitdamp ook al te ruiken is. Marietje pinkt een traantje weg als ze terug denkt aan een paar nare dingen die in het afge lopen jaar zijn gepasseerd. Ik neem nog een drankje in afwachting van het slaatje, dat zij, traditiegetrouw nu op tafel brengt. Zoals ieder jaar neem ik me voor een paar dingen anders te gaan doen: at milder zijn in mijn oordeel als die kwajongen van hiernaast weer eens te luidruchtig is met zijn muziek, Tinus Welstand zijn nare houding vergeven, niet meer moppe- ren onder het stofzuigen, een beetje minder biertjes drinken, weer eens proberen wat af te vallen, de kinde- ren wat meer gelijk geven, niet ver- geten de vuilniszak op tijd naar de container te brengen, wat aardiger zijn tegen de vriendinnen van Marietje. natuurlijk kostendekkend werken. Als mensen echt blij zijn drukken ze dat wel eens uit in de vorm van een fooi. Bijvoorbeeld in de deelgemeen- te Prins Alexander komen veel oude- ren voor hulp en die geven veel fooi. Verder worden wij ook gesponsord door de grote belastingkantoren." Vestiging Middelland: Joost van Geelstraat 2a, Rotterdam, (010) 4257304, geopend op dinsdagavond 18:00-19:00 uur. Vestiging Crooswijk: Pijperstraat 37, Rotterdam, (010) 4141705, geo pend woensdagavond 18:00-20:00 en vrijdag 10:30-12:30 uur. Vestiging Zuid: Putsebocht 87, Rotterdam, (010) 485 06 78, geo pend: dinsdagavond 18:00-20:00 uur. Vestiging Alexanderpolder: Beiroet- straat 99, Rotterdam, (010) 4558713, geopend: woensdagoch- tend 9:30-11:30 uur (afspraken maken tijdens openingstijd). Vestiging Schiedam: Jan vap Avennestraat 32, Schiedam, (010) 4266442, geopend dinsdagavond 18:00-19:30 uur. Gerrit Versteeg Het is alweer bij tweeen als we in bed stappen. Er passeren nog regel- matig groepjes jongeren, die het nodig vinden om een stuk vuurwerk tegen het raam of de deur te smijten. Ondanks dat val ik toch tamelijk snel in slaap. De volgende morgen staan we al weer redelijk vroeg op, want de kin- deren zullen wel langs komen. Er zit een behoorlijke spijker in mijn kop. Marietje heeft het door en zegt "Ga jij de straat maar vegen, een beetje frisse lucht zal je goed doen." Zij van drie huizen verder, gister nog gezoend, loopt me nu straal voorbij. Tinus Welstand stapt zonder wat te zeggen in zijn veel te grote auto. De buurjongen krijgt visite van een stel- letje vriendjes met knallende brom- fietsen. Indachtig mijn goede voor- nemens, zeg ik niets, maar ga gauw naar binnen om mijn toevlucht te nemen tot het medicijnkastje. Als het anderen ook zo vergaat, zal het vandaag alleen de aspirine-boer zijn, die het jaar goed kan beginnen. Piet Pensioen

Postiljon | 1998 | | pagina 4