'Ik wil aan de slag bij een goede dub' Doortje Jan van der Velden geniet van trainerloze tijd Kunstuurtjes in Stedelijk Museum Kandidaatstelling Provinciale Stolen Postzegel van een kwartje Naaicursussen bij Kluphuis Oost Uitqaanstips Verboden snoepjes Ursus Redder 30 DECEMBER 1998 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 SCHIEDAM - Vanaf januari 1999 staan in het Stedelijk Museum Schiedam de 'Kunstuurtjes' weer op het programma. Elke week, op dinsdag of op donderdag om 12.30 uur, neemt de nieuwe mede- werker Ischa Mulder bezoekers een uurtje mee op stap. Naast een rondleiding van ongeveer 25 minuten op de tentoonstelling heeft Ischa Mulder telkens iets extra's in petto, iets dat anders achter de schermen zou blijven. Na afloop staat er voor de liefheb- bers koffie of thee klaar. Op donderdag 7 januari (12.30 uur) en dinsdag 12 januari (12.30 uur) bestaat het Kunstuurtje uit een rondleiding in de tentoonstel ling van Jan Roeland met een bezoek aan het depot (met ouder werk van Jan Roeland uit de col- lectie). Kosten: toegang tot het museum. SCHIEDAM - Dinsdag 19 januari vindt de kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten plaats. Op die dag kunnen in de Stadswinkel van de gemeente Dordrecht, Spuiboulevard 300, bij het daar gevestigde hoofdstembureau tus- sen 9.00 en 15.00 uur lijsten van kandidaten met bijlagen worden ingeleverd. Tot en met 19 januari zijn in de Stadswinkel van Schiedam, afde- ling Publiekszaken, Stadserf 1, Schiedam, de volgende formulie- ren kosteloos verkrijgbaar: lijsten van kandidaten (model HI); ver- klaring van instemming van de kandidaten met hun kandidaatstel ling (model H9); machtiging tot het plaatsen van de aanduiding van de politieke groepering boven een kandidatenlijst (model H 3-1); machtigingen tot het plaatsen van een aanduiding, gevormd door samenvoeging van de aanduidin- gen van politieke groeperingen of afkortingen daarvan, boven een kandidatenlijst (model H 3-2); ver- klaring van ondersteuning van een kandidatenlijst (model H4) en ver- klaringen betreffende het verbin- den van de kandidatenlijsten tot een lijstencombinatie (model I 10). Nadere inlichtingen omtrent de wettelijke voorschriften betreffen de de inlevering van kandidaten lijsten worden verstrekt door de afdeling Publiekszaken. Deze afde- ling is op werkdagen geopend tus- sen 8.00 en 17.00 uur. REGIO - Overgebleven PTT-kerst- zegels hoeven niet in de prullen- bak. Obi de restant zegels te kun nen benutten introduceert de PTT met ingang van het nieuwe jaar een postzegel van een kwartje, net als de kerstzegel ontworpen door Willem Henri Lucas. Daarmee kan in combinatie met de decemberze- gel van vijfenvijftig cent weer een brief of kaart tegen het normale tarief van tachtig cent worden ver- stuurd. SCHIEDAM - In Kluphuis Oost is op verschillende tijden naailes te volgen. Op de lessen van donder- dagavond (20.00 tot 22.00 uur) en van vrijdagmorgen (9.00 tot 11.00 uur) zijn enkele plaatsen vrij voor zowel beginners als gevorderden. Op de groep van vrijdagmorgen is kinderopvang mogelijk voor kinde- ren van 0 tot 4 jaar. De lessen worden het hele jaar door gegeven, maar worden elke keer per blok van zes keer betaald. Voor een blok van zes lessen betaalt men f 30,-. Alle cursisten zijn met een eigen kledingstuk bezig. Beginners en gevorderden zitten in een groep. Er is individuele hulp van de lera- res beschikbaar. Naaimachines en patronen zijn aanwezig. Aanmelden kan vanaf 4 januari bij Kluphuis Oost, Boerhavelaan 79, telefoon: (010) 2451818. SCHIEDAM - In het weekeinde van 19 en 20 december stonden teel wat interessante duels op de voetbalkalender. Toch was Schiedammer Jan van der Velden op geen enkel voetbalcomplex aanwezig. En dat mag bijzonder worden genoemd, want de ex- profvoetballer en trainer van SW is een voetbaldier in hart en nieren. Heel bewust besloot hij een jaartje rust te nemen. Deze vorm van sabbatsverlof bevalt hem tot nu toe uitstekend. "Nee, opgebrand was ik niet. Ik wilde gewoon een tijdje rust nemen. Op mijn werk was ook het een en ander veranderd. Inmiddels werk ik als vestigingsmanager bij het GAK. Hiervoor was ik adviseur bij elf metaalprojecten. Bovendien zijn we verhuisd. Weliswaar bleven we in de Muiderslotstraat wonen, maar wel in een ander huis. Dat zijn toch gebeurtenissen waar je grondig tijd voor vrij moet maken. Uitgekeken op de voetballerij was ik geenszins, want ik probeer elke week nog een paar wedstrijdjes te bezoeken. Afgelopen weekeinde was ik echter met mijn vrouw gaan wandelen in Hoek van Holland. Het was lekker weer en ik was daar al jaren niet meer geweest. Gewoon schepen kij- ken die de havens in of uit gaan, prachtig om te zien. Daar kan ik enorm van genieten. Het leven bestaat niet alleen uit voetbal", aldus de 58-jarige Van der Velden. Jan van der Velden besloot een aan- ■fciiMi Ex-prof voetballer en trainer van SW Jan van der Velden: Uitgekeken op de voetballerij ben ik geenszins.(Foto: Van Det fotoproducties) tal jaren geleden een zomerhuisje op het Oostvoornse Kruininger Gors te kopen. In dat houten onderkomen geniet de aimabele trainer zes maan- den per jaar van zijn welverdiende rust in de avonduren. "Maar in die drie jaar dat ik trainer was bij Ursus, reed ik gewoon heen en weer hoor", lacht de grijze 'eminentie'. "Ook op zondag reed ik heen en weer naar Schiedam. Ik werkte ten- slotte overdag op het Arbeidsbureau in Vlaardingen. Binnenkort verhui- zen we, wegens een samenvoeging, overigens naar de Rotterdamse Lijnbaan en dat lijkt me een leuke uitdaging. Met mijn 58 jaar ben ik nog hartstikke ambitieus, maar ik relativeer de zaken wat meer dan vroeger. In die drie jaar Ursus heb- JAZZ EN BLUES - Zaterdag 2 januari brengt de Chris Barber Jazz en Blues Band een swingend nieuwjaarsconcert in Theater aan de Schie, Stadserf 1 in Schiedam. De band speelt traditionele jazz en blues en is bekend van de hits Icecream en Petite Fleur. Van jazz tot blues, van dixieland tot swing - een gevarieerd repertoire voor jong en oud wordt ten gehore gebracht. Aanvang: 20.15 uur, toe- gang: 39,-// 36,50 met kortings- passen. DE BARBIER VAN SEVILLA - De Roemeense Staatsopera van Timisoara brengt donderdag 7 januari de opera De Barbier van Sevilla in Theater aan de Schie, Stadserf 1 in Schiedam. Deze opera van Rossini heeft reeds vele harten gestolen. Voorafgaand aan de voorstelling is een inleiding door zanger/acteur Gerard Legeland. In het verhaal staat de mooie Rosina onder toezicht van haar voogd dokter Bartolo, die heimelijk verliefd op haar is. Ook graaf Almaviva bemint haar, maar weet geen contact met Rosina te leggen. De barbier Figaro komt de graaf te hulp en krijgt Almaviva met een list in het huis van Rosina. Bartolo weet Rosina ech ter te verzekeren dat de graaf niet van haar houdt, waarna Rosina tot een huwelijk met de dokter besluit. Almaviva laat zich echter niet zo maar aan de kant zetten. Aanvang: 20.15 uur; de inleiding begint om 19.15 uur, toegang: 1ste rang 64,- 61,50 met kortings- passen), 2de rang 59,- 59,- met kortingspassen). JEANS EN GREATEST HITS - Vrijdag 8 januari brengt Jeans de show Jeans 8 in Theater aan de Schie, Stadserf 1 in Schiedam. Al meer dan tien jaar is Jeans de enige echte muziek- en dansshow met de grootste hits aller tijden en de voorraad 'greatest hits' is nog niet uitgeput. Prachtige songs ben we drie kampioenschappen meegemaakt. Dat was een hectische, maar wel zeer bijzondere periode. We werden als RVB-clubje kam- pioen van Nederland en promoveer- den door naar de derde klasse. Inmiddels staat die club onderaan de vierde klasse. Met nul punten uit vijf duels. Dat is heel triest, maar wel begrijpelijk. Nadat de hoofd- sponsor overleed en twaalf spelers afhaakten, kwam de klad er in. In dit elftal staan spelers die ik hele- maal niet ken en die vorig jaar nog in het derde rondliepen. Dan mag je niet verwachten dat ze zich makke- lijk weten te handhaven. Het is ech ter wel te hopen dat dat gebeurt, want afdalen naar de vijfde klasse is een gang naar af. Als de fusie tussen ODC en Ursus dan een feit is, zou de nieuwe club in de vijfde klasse staan en dat was niet de bedoeling. Jan van der Velden keepte vroeger bij SW en ging later als trainer bij die club aan de slag. Tien jaar gele den redde hij met onder meer Hans Loovens de club van de ondergang door naar Mercedes-dealer John van Dijk te stappen. Twee jaar bleef Jan van der Velden nog bij de Schiedamse profclub. Later ging hij aan de slag bij Hermes DVS, de ver- eniging waar hij eerder twee jaar had gewerkt en die hij ditmaal naar de tweede klasse bracht. Vijf memo- rabele seizoenen maakte de coach vol op het voor hem zo vertrouwde Harga. Eerder werkte hij bij de toenmalige eersteklasser HOV (zijn eerste club) en Nieuwenhoorn. Fred Meerhof, eveneens een oud-SW-er haalde hem in 1995 naar Ursus. "Eigenlijk heb ik maar vijf clubs gediend in 25 jaar", lacht de Schiedammer. "Wat mijn volgende vereniging wordt? Ik zou het niet weten. Hier en daar wordt mijn naam weleens genoemd, maar ik ben niet zo'n type dat naar clubs toestapt die het moeilijk hebben. Als ik weer in het wereldje stap, moet het wel een goede ploeg, een ploeg met ambities zijn. Hermes DVS? Ja, die club komt weer vrij, maar ook SC Feyenoord, Zwart Wit'28 en Excelsior'20 komen of zijn vrij, dus je weet het maar nooit. In ieder geval heb ik tot nu toe geen spijt gehad van mijn besluit om een tijdje niets te doen. Aan de andere kant begint het zo nu en dan toch wel te kriebelen, dus wie weet?" Cor Hulsbus worden op de bekende, swingen- de Jeanswijze bewerkt en uitge- voerd. Aanvang: 20.15 uur toe gang: 1ste rang 44,- 41,50 met korting), 2de rang 39,- 36,50 met korting). CABARETIER SPEELT DE HELD - Cabaretier/kleinkunstenaar Geert Hautekiet speelt zaterdag 9 januari zijn nieuwe voorstelling De Held in Theater de Teerstoof, Nieuwstraat 12 in Schiedam. In De Held zingt Hautekiet liedjes met een bezeten- heid die aan Jacques Brel doet denken. Hautekiet bezingt achter zijn piano zijn voorbeelden en voorgangers, maar laat niet na zichzelf met hen te meten. Aanvang: 20.15 uur, toegang: 22,50. TANGO OP ZONDAG - Zondag 10 januari speelt tango-ensemble Sexteto Canyengue het theater- concert Tangueros de Holanda in Theater aan de Schie, Stadserf 1 in Schiedam. In 1988 richtten ban- deonspelers Carel Kraayenhof en Leo Vervelde het eerste Neder- landse tangosextet op. Canyengue is voor Tango wat swing is voor Jazz. Invloeden vanuit de pop, jazz, salsa, klassieke en heden- daagse muziek klinken door. Aan vang: 15.00 uur, toegang 1ste rang 29,- 26,50 met korting), 2de rang 24,- 21,50 met korting). VAN AMERICA HELEMAAL NAAR AMERIKA - De Limburgse groep Rowwen Heze brengt vrij dag 15 januari het theaterconcert Van America helemaal naar Amerika in Theater aan de Schie, Stadserf 1 in Schiedam. Deze Limburgse band is inmiddels in heel Nederland doorgebroken en heeft de accordeon en het dialect in de Nederlandse popmuziek gebracht. Van America helemaal naar Amerika zijn de belevenissen van de band tijdens een reis door Texas. Aanvang: 20.15 uur, toe gang 44,-. Ik ben boos op Doortje en eigenlijk nog het meest op mezelf. Ik moet zo onderdehand toch weten dot een jonge bond graag ergers op kauwt, dat 'dingen' van on$ grote aantrek- kingskracht hebben op ons teckel- tje. Maar dat het notnet mijn nieu we bril moet zijn die in de honden- bek sneuvelt! Dat is toch te bar. Die bril berg ik altijd veilig op in een stevige brillenkoker. Alleen deze keer niet. Ik draag meestal contactlen- zen, maar op aandringen van de oogarts w'tssel ik die aan het einde Vttn de dag af met mijn bril, Ik had deze 's avonds op het nachtkastje gelegd. Toen ik vanmorgen mijn lenzen indeed en de slaapkamer inliep lag Doortje vergenoegd op een poot van de bril te kauwen. Eigen sckuld. Jaren van hondenbezit hadden me wijzer moeten maken. Chtze Poolse herder Rouscka was dol op eten. Daar deed ze letterlijk alles voor. Al snel had ze door dat eetbare zaken vaak uit een zakje kwamen. Het gebeurde regeimatig dat ze bij onze afwezigbeid het huis grondig op eten doorzocht. Prullenbakken werden uitgepakt, ieder papiertje zorgvuldig uitgeplozen en in vele kleine snippertjes getrokken. Soms ging ze wel beet ver in haar speurtocht naar voer. Op een nacbt heeft ze mijn werktas opengemaakt. Daarin zat een potje met wat kal- merende tabletjes. Ik moest in die tijd rijexamen doen. Omdat ik weken van tevoren daar's nachts niet van kon slapen. had ik van de kuisarts deze pilletjes gekregen. Rouscka at een lippenbalsum op, een papieren zakdoek en verorberde de mhoud van het doosje met pillen. Toen we de volgende morgen de woonkamer inkwamen vonden we Rouscka laid snurkend tussen de restanten uit de tas. Ik belde gelijk een dierenarts die het advies gaf om haar actief te houden. Dan zouden de tabletten sneller uitgewerkt zijn. Ik liep die dag met een bond buiten die wel heel lodderig nit haar ogen keek. Ze voelde zich in ieder geval lek ker ontsparmen en kende geen angst. Ze pikte koekjes van de tafel, ging via de haag naar de tuin van de buren en genoot van alle aandacht die ze kreeg. Na een dag stonden haar ogen weer betder en was ze weer keurig gehoorzaam. Het had heel anders uit kunnen pakken, maar ze hield er gehtkkig niets aan over. Wij leer den om 'gevaarlijke* zaken buiten het bereik van de honden te bewaren. Maar nu ging het mis, met mijn bril als slachtoffer. Als we naar buiten gaan en Doortje vrolijk naast me loopt, wel ik mijn boos- heid al weer zakken. Ik denk gelaten: weer wat geleerd. Een tip voor rommelige mensen: neem een jonge bond in huis. Als je kuisraad je lief is ga je vanzelf wel oprttimen. Edith Dudiak

Postiljon | 1998 | | pagina 7