Trektocht door Nieuw-Zeeland (5) Human Care zoekt vrijwilligers Open dag vakopleiding Wekelijks film- programma op TV Rijnmond Woningen longer te koop Roncero start in Rotterdamse Marathon Beeldhouwwerken Kleurencombinaties Kookpot 20 JANUARI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 10 ROTTERDAM - Stichting Human Care start eind januari met een nieuwe actie ten bate van het Ronald McDonald Logeerhuis Sophia Rotterdam. Human Care is daarvoor op zoek naar vrijwilligers die hun inzet willen verlenen aan diverse onderdelen waaronder het aannemen van telefoontjes, chauffeurs en activiteitenbegelei- ders. Als non-profit organisatie zamelt de stichting kleding in ten bate van Nederlandse goede doe- len. De stichting heeft als werkwij- ze dat het publiek kan bellen om een afspraak te maken zodat de kleding kan worden opgehaald. Daarnaast worden diverse evene- menten georganiseerd. Mensen die vrijwilliger willen worden bij Human Care, kunnen contact opnemen met Marijke: (070) 3964686. REGIO - Op vrijdag 5 februari wordt onder het motto 'Wij zoe- ken: de nieuwe verfraaiers MA/ van Nederland' weer een landelij- ke open dag georganiseerd om het werken en leren voor een beroep in het schilders- en stuka- doorsbedrijf te promoten. Belangstellenden kunnen dan op ruim 20 plaatsen in het land terecht om zich hiervan een beeld te vormen. De dag is bedoeld voor schoolverlaters en hun ouders, werkzoekenden, decanen, beroepskeuzeadviseurs en belang stellenden uit het bedrijfsleven. Een folder met adressen is aan te vragen bij de sectie PR van het Opleidingscentrum SVS via tele- foonnummer (0182) 641111. ROTTERDAM - Vanaf dinsdag 26 januari zendt TV Rijnmond het filmprogramma Zaal 1 uit. In Zaal 1 komen films aan bod die dezelf- de of de week daarop in premiere gaan. Bekende personen uit de regio vertellen over hun meest favoriete film. Verder komen reac hes van kijkers aan bod. De pre- sentatie wordt gedaan door Peter Dongelmans van het Pathe Theater. Hij zal wekelijks te zien zijn op TV Rijnmond om 18.39 uur Woningen in de regio Rotterdam stonden vorig jaar langer te koop dan het jaar daarvoor. De verschil- lende typen woningen stonden gemiddeld 51 dagen te koop, in 1997 duurde het gemiddeld 47 woningen voordat een woning werd verkocht. Met name apparte- menten werden minder snel ver kocht. In 1998 kost een apparte- ment in de regio Rotterdam gemiddeld 178.000,-. Tussenwoningen worden het snelst verkocht, terwijl vrijstaande woningen maar moeizaam van eigenaar wisselen. Een en ander blijkt uit verkoopcijfers van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). ROTTERDAM - Fabian Roncero zal op zondag 18 april opnieuw deel- nemen aan de Generale Bank Marathon Rotterdam. De Spanjaard won de marathon vorig jaar in een tijd van 2 uur, 7 minu- ten en 26 minuten. Hij had lange tijd uitzicht op verbetering van het toen nog geldende wereldrecord dat Belayaneh Densamo tien jaar eerder in Rotterdam had gelopen. Roncero bezet momenteel de vier- de plaats op de wereldranglijst. Natuurlijke kunst die in geen museum zou misstaan ten, goten en soms gewoon uit de grond komen. De stank is eveneens niet te missen, maar op den duur went het een beetje. In de omgeving van Rotorua zijn diverse 'themaparken' te vinden, waar de thermische activiteiten commercieel worden benut. De benamingen hebben vaak een hoog pretparkgehalte (Duivelsinktpot, Koekjenpanmeer of Champagnebad) maar de effecten zijn beel bijzonder. Het ruist, bruist, borrelt en rochelt overal. Dampende meren, stomende rivie- ren en hete rotsen concurreren om aandacht met gifgroen en helblau- we meertjes en felgekleurde patro- nen die de chemicalien in het water op de rotsen hebben achtergelaten. De sfeer is af en toe sprookjesach- tig. Ik moet me er regelmatig van overtuigen dat hier geen computers en animatie-technieken voor ver- antwoordelijk zijn, maar dat alles puur natuur is. Een deel van de thermische activi teiten rond Rotorua is gevormd tij- dens de laatste uitbarsting van Mt. Tarawera in 1886. De vernietigen- de kracht van toen staat in schril contrast met de verstilde schoon- heid van nu. De drie kraters zijn een populaire bestemming, al kost het een lange en vooral saaie klim om er te komen. Eenmaal boven bestaat de beloning uit een schitte- rend uitzicht en een openlucht- galerij met grillige beeldhouwwer ken in steeds wisselende kleurcom- binaties. De tocht over de kraterrand is spannend en uitdagend vanwege de diepte van de krater en het verra- derlijke karakter van de onder- grond. De mix van fijne kiezel is net sneeuw. Niet zo geweldig tij- dens de klim, maar des te prettiger tijdens de afdaling de krater in. Die is namelijk zo steil dat het nauwe- lijks zin heeft om me te verzetten tegen de zwaartekracht. Mijn voeten zijn net niet groot genoeg om de helling af te skien en dus zet ik het op een lopen. Steil achterover hangend houd ik de vaart ternauwernood onder con- trole. Een geweldige kick waar vol- gens mij mensen die zich voor veel geld in een helikopter door de kra ters laten vliegen niet aan kunnen tippen. De vormen en kleuren die Mt. Tarawera zo bijzonder maken, vor men ook het decor van de mooiste een-dags wandelingen van Nieuw Zeeland: de Tongariro Crossing. Op weg naar het startpunt heb ik een goed zicht op Mt. Ruapehu, de vulkaan die midden jaren negentig nog plotseling uitbarstte. De vulkanen Mt. Ngaruhoe en Mt. Tongariro zijn al veel langer in ruste, maar niet minder spectacu- lair. Eerstgenoemde bijvoorbeeld is met zijn karakteristieke kegelvorm helemaal zoals een vulkaan er in mijn ogen uit hoort te zien. De geel-bruine kleur, rode afzetting rond de top en zelfs wat damp uit de krater maken het plaatje com- pleet. Het landschap tijdens de Tongarirc Crossing lijkt in niets op wat ik eerder in Nieuw Zeeland heb gezien. De tocht voert behalve langs vulkanen door uitgestrekte uitgedoofde kraters, over de rand van nog actieve exemplaren en langs schitterend gekleurde meer tjes. De omgeving is overweldigend. Er is nauwelijks tot geen vegetatie, maar de rotsformaties zijn van een zeldzame schoonheid en de bizarre kleurencombinaties doen me af en toe letterlijk naar adem happen van bewondering. Ik moet me beheersen om niet voortdurend de camera te pakken. Misschien had dat wel gewoon ver- boden moeten worden. Net zoals het ook in musea niet toegestaan is te fotograferen. Sander Buys REGIO - Postiljon-redacteur Sander Buijs kreeg genoeg van het zitten achter zijn computer. Uitgezwaaid door zijn collega's is hij de wereld ingetrokken. Uitgerust met rugzak, blocnote en balpen stapte hij op het eer- ste de beste vliegtuig, om te gaan ontdekken hoe het leven is aan de andere kant van de wereld. Helemaal loskomen van zijn lezers kan hij nog niet, dus kunt u regelmatig meelezen hoe het hem op deze reis zal vergaan. Inmiddels heeft hij Nieuw-Zeeland verlaten, maar op de valreep schreef hij nog snel een laatste impressie. In te Papa, het gloednieuwe natio- nale gedeelte van Nieuw-Zeeland, is ondermeer een presentatie gewijd aan de geologische ont- staansgeschiedenis van het land. Heel spectaculair, maar het haalt het niet bij de werkelijkheid. Sluimerende vulkanen, spuitende geisers en dampende modderpoe- len maken op tal van plaatsen op het noordereiland duidelijk dat het allerminst rustig is onder de aard- korst. Hoewel de vernietigende kracht die eraan ten grondslag ligt evident is, ben ik vooral onder de indruk van de vormen en kleuren die het gevolg zijn. Dat het binnenste van de aarde een grote gloeiende kookpot is, wordt het meest duidelijk in en rond Rotorua, waar de dampen uit put- Dampende merenstomende rivieren en hete rotsen strijden om aandacht met gifgroen en helblauwe meertjes. De vulkaan Mt. Ngaruhoe is met zijn karakteristieke kegelvorm helemaal zoals een vulkaan er in mijn ogen uit hoort te zien.

Postiljon | 1999 | | pagina 10