"Niet te starten, stelen" Sticker die dieven afschrikt Uw auto toch gestolen, wat nu? Nationale Autodiefstal Infolijn Welk beveiligingssysteem voor uw auto? STARTEN STELEN Tips om inbraak of diefstal te voorkomen ■fete. SCM Infolijn: 0900 - 1593 Verschuiving leeftijd gestolen auto's Verzekering eist goed gekeurd beveilingssysteem Certificaat als waarborg Steekproefsgewijze controle Onderzoek naar diefstaloorzaken NIET TE NIET TE 20 JANUARI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 f't PAGINA 14 Kans op diefstal fors kleiner met startonderbreker Elk kwartier wordt er in Nederland een auto gestolen. Dat zijn allang niet meer alleen dure auto's. Ook rrjiddenklassers, maar vooral goed- kopere en/of oudere auto's zijn een gewilde buit", zegt ing. Tjip A. Koopmans van de Stich- ting Certificering Motorrijtuigbeveiliging (SCM) ter gelegenheid van de grote campagne, waarbij de Stuurgroep Autocriminaliteit met de SCM de autobezitters wijst op het belang van een goed anti-diefstalsysteem voor hun kostbare bezit. De Stuurgroep Autocriminaliteit is een initiatief van het Nationaal Platform Criminaliteitsbeheer- sing met participatie van de ministeries van Binnenlandse Zaken, Justitie en Verkeer en Waterstaat, de RDW, Politie, Verbond van Ver- zekeraars, ANWB, RAI en BOVAG. Een goede beveiliging is een anti-diefstalsysteem, dat is ingebouwd door een erkend inbouwstation. Hiervan telt ons land er nu ruim 3.500. Tjip Koopmans: "Doordat steeds meer nieuwe auto's bij aflevering over een anti-diefstalbeveiliging beschikken in de vorm van een elektronische startblokke- ring, zien we twee tendensen: de totale diefstalcijfers lopen langzaam terug, maar het aandeel van oudere auto's in de diefstalcijfers stijgt fors. Daarom voeren de deelnemende partijen in de Stuurgroep, samen met SCM nu een campagne onder de titel "Niet te starten, niet te stelen", waarbij de aan- dacht wordt gevestigd op de 4.000 erkende inbouwbedrijven van beveili- gingssytemen. Hier kunnen de automobi- listen terecht. We willen met name de bezitters van auto's van zo'n drie tot tien jaar oud bereiken en uiteraard de eigena- Laat autodieven en inbrekers na de inbouw van een anti-diefstalbeveiliging zien dat uw auto met een SCM-TNO goedgekeurd systeem is beveiligd. Plak de bijgeleverde driehoekige sticker op de achterruit van uw auto om ze af te schrik- ken. Plak echter nooit een sticker op uw auto, die aangeeft welk merk of type beveiligingssysteem is ingebouwd. ren van nieuwere auto's, die nog geen startblokkering aan boord hebben". Hij vervolgt: "Volgens de richtlijnen van de Europese Unie moeten vanaf oktober 1998 alle nieuw geproduceerde auto's zijn uitgerust met een anti-diefstal sys teem. Veel nieuwe auto's bezitten nu al zo'n startblokkering. Professionele die ven weten dit en verleggen hun interesse naar de wat oudere auto's. Zo'n drie- kwart van de autodiefstallen betreft nu de oudere categorie. Die zijn eenvoudi- ger open te breken en mee te nemen. Bovendien zijn die ook gemakkelijk te verkopen in de traditionele afzetgebie- den, zoals Oost-Europa. Dergelijke auto's vallen er minder op dan splinter- nieuwe modellen. Maar om als autodief aan een behoorlij- ke omzet te komen, heb je dan wel meer auto's nodig. Dit betekent dat er in de 'ideale categorie' dus meer gestolen moet worden. Met dit gegeven moeten bezitters van de oudere auto's rekening houden". "De SCM speelt een belangrijke rol in deze actie. SCM is opgericht door het Verbond van Verzekeraars, als onafhan- kelijk instituut om de beveiligingssyste- men voor motorvoertuigen te certifice- ren. We be waken dus de kwaliteit, niet alleen van de systemen, maar ook van de wijze van inbouw. Sinds 1993 adviseert het Verbond van Verzekeraars haar leden-verzekeringsmaatschappijen om een SCM-goedgekeurd beveiligingssys teem te eisen alvorens een verzekering tegen diefstal te accepteren. Dat zie je dan ook gebeuren: eerst een duidelijke toename van het aantal systemen met een SCM-certificaat, en geleidelijk aan ook een afname van de diefstalcijfers. Inmid- dels zijn we zo ver dat de diefstalkans van een voertuig met een SCM-goedge- keurde beveiliging kleiner is dan eenvijf- de van de 'normale diefstalkans', ver- klaart ing. Koopmans van het in Capelle a/d IJssel gevestigde SCM Nederland. "De Stichting Certificering Motorrijtuig beveiliging verkoopt zelf geen anti-dief- stalsystemen, maar registreert de inbouw van deze systemen door de uitgifte van certificaten. Deze certificaten worden door de inbouwbedrijven na inbouw van een goedgekeurd beveiligingssysteem aan de klant gegeven. Het inbouwbedrijf geeft de gegevens van de betreffende Indien uw auto onverhoopt toch gestolen wordt, ondanks de beveiliging, is het uitermate belangrijk dat u zo snel mogelijk de politie en uw verzekeringsmaatschappij of tussenpbrsoon waar- schuwt. In de eerste uren na de diefstal is de kans dat uw auto gezien kan worden het grootst. Dus hoe sneller u belt, hoe groter de kans dat uw auto wordt teruggevonden. In Nederland, maar ook in het buitenland. Bel daarom direct het VAR (Vermiste Auto Register) in Apeldoorn, telefoon: 055 - 5777888. Het Vermiste Auto Register (VAR) is Vereniging van een samenwerkingsverband van het Ver- BOVAG, RDW bond van Verzekeraars, de Nederlandse centrum. Autoleasebedrijven, n het RDC Data- Sinds kort beschikt de Stichting Certificering Motorrijtuigbeveiliging over een speciale Autodiefstal Infolijn. Via telefoonnummer 0900 - 1593 (1 gulden per minuut) kunt u hier alle gewenste informatie krijgen over het voorkomen van diefstal van alle mobiele objecten, dus van personenauto's, bedrijfswagens, caravans en motoren. Elk kwartier wordt er in Sederland een auto gestolen. De landelijke actie startonderbreker wijst met name de bezitters van oudere auto's op de nut en noodzaak van het laten inbouw en van een startonderbreker. auto en het bijbehorende certificaat geheel geautomatiseerd aan ons door. Wij leggen deze gegevens vast, zodat we weten dat er in die betreffende auto een goedgekeurd systeem is ingebouwd en dat het is gedaan door een erkend inbouwbedrijf. Zodat iedereen daar dus ten voile op kan vertrouwen". "Bij de inbouwbedrijven werken speciaal opgeleide monteurs, die deze door SCM en TNO goedgekeurde systemen mogen inbouwen. De goedgekeurde systemen zijn ook herkenbaar aan het oranje zegel 'SCM-TNO goedgekeurd' op de centrale besturingseenheid (het zwarte kastjefvan het systeem. Namens SCM zijn constant zo'n 85 con- troleurs op pad. Zij controleren steek- proefsgewijs of de systemen goed zijn ingebouwd en of het inbouwbedrijf nog aan alle criteria voldoet". 'Door de grote hoeveelheid aan gege vens kan de SCM veel onderzoek doen naar de diefstal van voertuigen, die voor- zien zijn van een beveiligingssysteem. Uit dergelijk onderzoeken blijkt dat de diefstalkans van deze auto's ruim vijf keer zo klein is als van niet-beveiligde auto's. Als zo'n beveiligde auto toch nog wordt gestolen, blijkt echter dat ruim 60 procent verdwijnt na woninginbraak of diefstal waarbij de sleutels ontvreemd zijn. Veel autobezitters laten bij thuiskomst hun autosleutels bij de voordeur liggen op een kastje of stoel. Voor een dief een klein kunstje om bij inbraak deze sleu tels, waaraan dan tevens de afstandsbe- diening of de codesleutel van de starton derbreker hangt, te bemachtigen en hier- mee de auto te stelen. Het feit dat een startonderbreker de dief stal bemoeilijkt, blijkt ook uit het feit steeds meer beveiligde auto's worden gestolen nadat bij en inbraak of diefstal de sleutel verkregen is, benadrukt ing. Tjip Koopmans van de SCM tot slot. Om de groeiende autocriminaliteit tegen te gaan, zijn nieuwe beveiligingssystemen ontwikkeld met een dubbele automatisch inschakelende wegrijblokkering (de startonderbreker). Alleen met zo'n dubbele elektronische blokkering, kunt u uw auto met een veilig gevoel achterlaten. Naarmate uw auto aantrekkelijker is voor inbrekers en professionele dieven, kunt u de beveiliging beter uitbreiden met detectie- en alarmsystemen. Uiteraard spe- len hier ook de eisen van uw verzekering mee. Voor de SCM-keuringseisen geldt een voorschnft, waarin de systemen in drie klassen zijn verdeeld. KLASSE 1: Aanbevolen voor minder dure, tweedehands of al wat oudere auto's, die vaak het doelwit zijn van snelle gele- genheidsdiefstallen. Dit betreft elektronische startblokkerin- gen zonder detectie- en alarm systemen: automatisch inscha- kelend met minimaai een tweevoudige startonderbreking voor brandstof en startmotor. KLASSE 2: Voor auto's die meer inbraak- en diefstalge- voelig zijn. Dit is een elektro- nisch blokkeersysteem als Klasse 1, aangevuld met detectie en alarmering voor omtrek- en binnenbeveiliging via bewegingsdetectie, plus een sirene, in- en uitschake- lend met afstandsbediening en optische signalering via knip- perlichten. KLASSE 3: Voor duurdere en diefstalgevoelige auto's, die vaak het doelwit zijn van pro fessionele diefstal. Dit zijn elektronische blokkeersyste- men met bewegingsdetectie en alarmering als Klasse 2, uitge- breid met hellingdetectie tegen wegslepen en opkrikken plus sabotage- signalering met noodstroomsirene en gecodeerde uitschakeling op de sirene. Landelijke Actie Startonderbreker n U kent het spreekwoord: "De gelegenheid maakt de dief". Geef autodieven en -inbrekers daarom zo min mogelijk gelegenheid. Met de volgende maatregelen verkleint u de kans dat zij uw auto als doelwit kiezen. Parkeer uw auto zo mogelijk op de oprit, achter een hek, Op eigen terrein of in de garage. Parkeer uw auto niet langs struikgewas of op afgelegen of slecht verlichte plaatsen. Sluit uw auto allijd af, ook voor korte tijd. Laat geen waardevolle goederen achter, ook niet in de kofferbak. Laat geen jassen en dergelijke zichtbaar in de auto achter. Er zou iets kostbaars in of onder verborgen kunnen zijn. - Laat geen autopapieren, huissleutels, adresgegevens en dergelijke in de auto achter. - Zet de auto altijd op het stuurslot of in het versnellingsslot. - Laat het kenteken van de auto, gevolgd door NL in een cirkel, in alle ramen van uw auto grave- ren. N.B. Het ingraveren van het chas- sisnummer wordt afgeraden. - Laat uw autosleutels nooit onbeheerd achter!

Postiljon | 1999 | | pagina 14