'A4 geen economisch belang voor regio1 GGD helpt bij goede voornemens voor 1999 Doortje Milieuorganisaties en bewoners boos op ondernemers Beroemd Geheugentraining Stichting Ouderenwerk Wat en waarom op de Gravin Aleidaschool Lezing abstracte kunst in Stedelijk Museum Cursus Donkere Kamer en Fotografie Milieu Overleg Bezorgd Ommezwaai Nieuw asfalt, nieuwe files Edith Dudink 20 JANUARI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Ouderen uit Schiedam en Vlaardingen die hun geheugen willen verbeteren via oefeningen en tips kunnen deelnemen aan de geheugentraining die de Stichting Ouderenwerk vanaf 28 januari organiseert in dienstencentrum de 4 Molens in Schiedam. Tijdens de 12-delige cursus wordt door een docente uitleg gegeven over de werking van het geheugen en hoe deze werking te verbeteren via luister- en concentratieoefeningen. Deelnemers aan eerdere cursus- sen hebben de ervaring dat het een zeer nuttige training is. De kosten voor de cursus bedragen f 50,- inclusief lesmateriaal. De bij- eenkomsten vinden plaats op don- derdag van 14.00 tot 15.15 uur. Meer informatie en aanmelding bij dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766, Schiedam. Telefoon (010) 4705500. SCHIEDAM - Veel ouders van leerlingen vargen zich soms af waar hun kind op school mee bezig is en waarom dat gebeurt. Om deze ouders en andere belangstellenden meer wegwijs te maken, is er dinsdeg 26 janu ari op de Gravin Aleidaschool in Schiedam Oost in het schoolge- bouw aan de Oostsingel 9 een thema-avond. Op deze avond kunnen de mensen meer duide- lijkheid krijgen over de verande- ringen in het onderwijs en over de achtergronden daarvan. Er komen zes thema's in praat- groepen aan de orde. Van tevo- ren kan men bij de school opge- ven voor weik onderwerp men beiangstelling heeft (bellen voor meer informatie over de the ma's: (010) 4730575. Het programma op de avond begint om 19.00 uur. Vanaf 19.45 uur is ook de peuterspeel- zaal 'Peuterland' open voor een praatje met de ieidsters. SCHIEDAM - De expositie over de recente kunstgeschiedenis van Schiedam (VIA Schiedam) is nog tot 21 februari te bezichtigen in het Stedelijk Museum Schiedam. Op zondag 31 januari wordt er in het museum een lezing over VIA Schiedam gehouden door Jeanine Bastian, die in het kader van haar studie kunstgeschiedenis onder- zoek deed naar VIA. VIA staat voor de Vereniging voor Irrealisme en Abstractie in de beeldende kunst, die tussen 1950 en 1954 belangrijke impulsen gaf aan de vorming van een progres- sief kunstklimaat in Schiedam en omgeving. De VIA is opgegaan in de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum. De lezing op 31 januari begint om 14.00 uur. Toegang: entree museum. Op donderdag 28 januari wordt in het 'kunstuurtje' tussen 12.30- 13.30 uur (kosten entree museum) ook aandacht besteed aan de expositie over VIA Schiedam. SCHIEDAM - Op 25 januari begint een korte cursus Donkere Kamer Fotografie in De Blauwe Brug, Bachplein 590 te Schiedam. De cursus wordt op drie maandag- avonden gegeven, van 19.30 tot 21.30 uur. Foto's maken en zelf ontwikkelen komen uitgebreid aan de orde. Bij de eerste les kunnen deelnemers bij de docent een materialenpakket kopen tegen de kostprijs van ongeveer f 25,-. Het pakket bestaat uit: zwart/wit film- pje en fotopapier. Gebruik van ontwikkelaar en fixeer zit bij de cursusprijs van f 65,- inbegrepen. Deelnemers liefst een eigen came ra meenemen. Inlichtingen: (010) 2470464. SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Hoewel minister Netelenbos zich nog niet uitgesproken heeft over het voorstel van de Tweede Kamer inzake het schrappen van de aanleg van de A4-Noord, reageren ondernemers en vele bestuurders fel en kondigen ludieke acties aan om de politiek te overtuigen van het nut van het nieuwe asfalt. Milieu organisaties uit Vlaardingen en Schiedam die al vele jaren fel gekant zijn tegen de aanleg, zijn geschokt door de standpunten van bedrijfsleven, middenstand en sommige lokale politici. In een brief aan de heer Coppens van het Centrummanagement Schiedam stelt VTM'er (van de regionale Vereniging Tegen Milieubederf) Ed Verhaar dat de ondernemers in Schiedam het geld beter kunnen besteden aan de ont- wikkeling van een aantrekkelijk winkelklimaat in het centrum dan aan de financiering van acties rond- om het zeer omstreden A4-project. "Het feit dat de Tweede Kamer andermaal zeer sterk gekant is tegen de komst van de A4 Noord maakt voor ons duidelijk dat grote groepen in de samenleving de geldverslinden- de manier van het niet oplossen van problemen niet langer tolereren", aldus Verhaar in zijn brief aan Coppens. Volgens Verhaar heeft Het Informed Milieu Overleg Schiedam (VTM, Werkgroep Stop Rijksweg 19 en Milieudefensie Schiedam) zich zoveel mogelijk laten leiden door wetenschappelijke argumenten die tot de conclusie leiden dat aanleg het fileprobleem niet oplost en nega- tieve gevolgen heeft voor de volks- gezondheid en leefbaarheid. "Er is geen economische reden aan te geven om de weg aan te leggen", aldus de milieu-organisaties. "Coppens argument dat de aanleg een voordeel heeft voor de aanslui- ting op de's Gravenlandse polder is niet onderbouwd en nergens op gebaseerd. Wij kunnen niet meer dan onze op feiten gebaseerde standpunten blijven herhalen. Honderd miljoen is zo verspild aan een project dat zijn nut nog steeds niet bewezen heeft, meer nog: dat geen enkele economische waarde bezit. Uitspraken die er niet om liegen. Net zo bezorgd als Verhaar is de Leden van Schiedamse milieuorganisaties tijdens het voorbereiden van hun ballonnenactie tegen de aanleg van de A4. (Foto: Van Det fotoproduc- ties) consulent van het VTM Lydia van Albeda. Ook zij vindt dat het econo misch belang voor Vlaardingen en Schiedam nihil is. Hoewel ze geluk- kig is dat de Tweede Kamer negatief heeft besloten over de aanleg van de A-4 Noord is ze boos om de acties van de ondernemers. "De Kamer van Koophandel Rotterdam schiet de milieuorganisaties en politiek in de rug door te protesteren tegen een democratisch genomen besluit. Ze hebben dit initiatief ontketend om de minister onder druk te zetten. Wij zullen nu een krachtig geluid moeten laten horen, anders kunnen de gemeenten aan het twijfelen worden gebracht door die nutteloze acties." Van Albeda zal deze week haar bezorgdheid uiten in een brief aan minister-president Kok. Arnold van Kalken van Groen Links, Milieudefensie en Stop Rijksweg 19 Vlaardingen vindt dat de (ex-) ministers Smit-Kroes, Jorritsma en nu Netelenbos en Pronk steeds maar weer op het ver- keerde been gezet worden door clubs als Rijkswaterstaat, die met valse informatie en overvaltechnie- ken steeds maar weer nieuwe wegen aanleggen. Het bedroeft hem dat de politiek blijkbaar minder machtig is dan Rijkswaterstaat en het bedrijfs leven. "De politiek in Vlaardingen en Schiedam is altijd faliekant tegen geweest. Nu is er een zeer verwar- rende situatie ontstaan aangezien de CDA afdeling Vlaardingen sinds twee maanden plots om is", zegt Van Kalken. Een paar dagen na de wonderbaarlijke ommezwaai van de Vlaardingse Christendemocraten kwam de bewuste Kamermotie van de PvdA en D66. Van Kalken: "Ik vertrouw het niet helemaal, ben bang dat Netelenbos geen geld heeft om alle plannen uit te werken en dat men zodoende hoopt dat het bedrijfsleven de weg aanlegt. Een paar jaar tol vangen en ze zijn weer uit de kosten. Ik heb bij PvdA gemeenteraadslid Peter Rovers nog geinformeerd naar de diepste ziele- roerselen van zijn partijgenoot in Den Haag, Van Heemst. Helaas kon hij me niet wijzer maken dan ik al ben." Van Kalken doelt hier op de uitspraak van de werkgeversorgani- satie VNO-NCW die heeft laten weten dat het bedrijfsleven, wat de financien betreft, bereid is een deel van de weg door bedrijven te laten aanleggen en exploiteren." "Nieuw asfalt levert alleen maar nieuwe files op." Dat is de mening van Coby de Groot van het Bewonerscomite Vlaardingen tegen de aanleg van Rijksweg 19.' "Het milieu is al dusdanig belast dat iede- re nieuw aanlegde weg een aanslag op het leefklimaat is. Nieuwe wegen roept nieuw verkeer op, met als resultaat meer files en knooppunten, dat is in het verleden al meerdere malen aangetoond. Het terugdrin- gen van de files moet men bestrijden door middel van carpoolen, het openbaar vervoer en het transport van goederen via de binnenvaart en spoorwegen", verwoordt De Groot. Ook denkt ze dat als er toch nieuw asfalt moet komen, men beter Rijksweg 13 kan verbreden om de zekere verbinding met Den Haag en Rotterdam toegankelijk te maken voor meer verkeer. De 'koude oorlog' tussen milieuor ganisaties, politiek, instanties en bedrijfsleven duurt voort. De inzet: een stukje Rijksweg dat voor een deel door een natuurgebied loopt. Van beide kanten geplande acties. De eerste actie was afgelopen zater- dag in Schiedam waar de milieuor ganisaties protestballonnen uitdeel- den onder het publiek in de Hoogstraat en de Passage. Dit als antwoord op de voorgenomen actie van het regionale bedrijfsleven om een zeppelin op ware grootte over het Kleinpolderplein te laten vliegen. Het A4 zwaard van Damocles hangt boven de hoofden der strijdenden. Minister Netelenbos kan met een Salomonsoordeel wellicht het heft in eigen hand nemen. Ger van Veen SCHIEDAM/VLAARDINGEN - Waarschijnlijk is iedereen wel eens het nieuwe jaar ingestapt met goede voornemens, om na enige tijd te concluderen dat dit plan al snel verzandde door gebrek aan doorzettingsvermo- gen. De GGD Nieuwe Waterweg Noord wil mensen die vastbeslo- ten zijn hun gewoonten voor wat betreft roken en drinken in 1999 te veranderen, een steuntje in de rug geven door het vers- trekken van adviezen en voor- lichting. Wie wil stoppen met roken krijgt daarover alle informatie bij de Gezondheidswijzer van de GGD. Ook voert de Stichting Volksgezondheid en Roken in de eerste twee maanden van dit jaar een campagne Stoppen met Roken. Dat dit nodig is blijkt uit de cijfers, want vorig jaar is het aantal rokers (jong en oud) niet afgenomen. Ook blijkt uit onderzoek dat steeds meer mensen te maken hebben met overgewicht. Bijna de helft van de volwassen mannen (45 procent) in Nederland is te zwaar, bij vrouwen is dat 35 procent. Verkeerde voe- dingspatronen, onvoldoende bewe- ging en stress zijn de belangrijkste oorzaken hiervan. Niet zelden stran- den pogingen om daar iets aan te doen door onvoldoende motivatie en een gebrekkige voorbereiding. Wie wil weten hoe dat gedegen aan- gepakt kan worden doet er goed aan contact op te nemen met de Gezondheidswijzer, Van Hogen- dorplaan 501, Vlaardingen (naast station Vlaardingen Oost), telefoon (010) 2488080. Wekelijks vallen bij 450.000 huts- boudens de avonturen van Doortje op de mat. Eigenlijk dacht ik daar niet zo over na, bij het schrijven van de stukjes. Ik was me er dan ook niet van bewust dat Doortje inmiddels een fanchtb had. Daar kwam ik pas afgelopen week achter. We lopen met Doortje door een park. We zijn opweg naar een kennis, het is niet onze vertrouwde wandelomgeving. Als er mensen aankomen met een heleboel honden om zieh been gaat Doortje er helemaal voor zitten. Ze vindt mensen en honden lettk, dus ze wil graag iedereen uit gebreid hegroeten. Een mevrouw blijftstaan en Doortje roltzicbkwis- pelend, op haar rug. fiaieen Doortje", roep de mevrouw enthou- siast. Ik staar boar verbijsterd aan. "Hoe weet u dat ze Doortje beet* vraag ik. Nouik noem alle ruwbarige teckels 'Doortje', want daar lees ik altijd over in de krant. "Ik begin te Annum van trots. "Dp is die Doortje uit de krantzeg ik. En nu is bet haar beurt om me ver bijsterd aan te staren. Ze vindt het leuk, roept boar man erbij en aait Doortje nog eens over haar bolletje. Als we verder lopen, voel ik me een beetje een beroemdheid. Een paar dagen laten zijn we in een boerderij waar antieke grenen mm- belen worden verkocbt. Bij de ingang staat een ruwbarige teckel die door Doortje uitbundig wordt begroet. De verkaopster komt naar ons toe en stuurt haar teckel Lotje weg. Ze is niet altijd even aardig tegen andere hondenverklaart ze. Ze vertelt dat ze nog een paar teckels heeft, waarvan twee pups. Doortje ligt al weer op haar rug om aan dacht te trekken, "Je maakt zeker heel wat mee met z'n jonge bond", irraagt de mevrouw. Ik kan het niet laten, dus vraag: Leest u de PostujonfEn voordat ik kan vertellen dat ik zoveel met haar mee- maak dat ik iedere week daarover kan sclmjven, roept te opgetogen: "Ja, 'Doortje', dat is bet eerste wat ik altijd leesEn weer kan ik trots zeggen: "Dit is die Doortje". J a echt, onze Door wordt nog eens wereldberoemd in Zuid-Holland. Als mijn man en ik even later de meubels bekijken drijft een onaange- name geur mijn neusgaten in. Ik draai me om en zie hoe Door op haar dooie gemak een flinke drol draait op de plavuizen vlaer. Snel gris ik een poepzakje uit mijn tas en schep het verse product op. Met het schaamrood op de kaken beken ik de verkoopster Doortje's misdrijf. Voordat ik al te veel naast mijn schoenen ga lopen heeft Doortje me weer met twee benen op de grond gezet.

Postiljon | 1999 | | pagina 7