Op gladde ijzers door de bibliotheek Ecbtpaar Gores verzorgt expositie ijsvermaak Kathy Cursussen Activiteiten Open Dag bij muziek- vereniging St. Radboud Bijeenkomst christelijke vrouwenbeweging Passage Reunie Christelijke Basisschool Kernel Country en Tai Chi in De Erker Elfstedentocht Kolfvoetjes IJsklompen Us 20 JANUARI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 Jan Gores uit Maasland verzorgt rondleidingen bij de expositie 'Op gladde ijzers' in de bibliotheek aan bet Bachpletn in Schiedam-Noord. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - Muziekvereniging St. Radboud uit Schiedam-Kethel organiseert op zondag 24 januari een Open dag. men kan dan ken- nismaken met de vereniging en diverse muziekinstrumentefn. Ook is er een openbare repetitie van het leerlingenorkest. Tussen 14.00 en 16.00 uur staan de deuren van Zaal De Noord aan de Kerkweg 46a open. De nieuwe opleidingen zijn bedoeld voor iedereen vanaf 10 jaar. In samenwerking met muziek- centrum Opmaat wordt per week twintig minuten individuele les gegeven. Diverse instrumenten worden grais in bruikleen gege ven. Kosten: f 50,- per maand. Het is mogelijk een maand gratis ken- nis te maken. Er wordt ook een concertreis geor- ganiseerd. Muzikanten uit Schiedam kunnen meespelen in ons leerlingenorkest. Na vier repe- tities en een try-out concert in de Dorpskerk Kethel Op zondag 21 februari) zal op zondag 28 februari een concert worden gegeven in Antwerpen. Voor meer informatie over de opleidingen en de con certreis kunt u bellen met Gerrit Jan Schepeman, (010) 4266863. SCHIEDAM De nieuwe christelijk- maatschappelijke vrouwenbewe ging Passage is nu ook actief in Schiedam. Er zijn twee afdelingen: Kethel en Woudhoek, beide ont- staan uit de Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB). De eerste ledenvergadering van Passage Woudhoek wordt gehouden op donderdag 21 januari in De Harg van 19.45 tot 22.15 uur. Op deze avond wordt in het bijzonder aan- dacht geschonken aan het onder- werp 'Stijlvol wonen'. De milieu- vriendelijkheid en duurzaamheid van de in woningen veel gebruikte materialen worden onder de loupe genomen. Ook worden praktische tips gegeven om een bestaande ruimte groter te laten lijken en nieuwe interieurtrends besproken en getoond. Leden kunnen op deze avond zoals gebruikelijk een intoducee meenemen. SCHIEDAM - In 1999 is er sprake is van 75 jaar christelijk onderwijs in Kethel. Oud-leerlingen, oud-leer- krachten en oud-bestuursleden die tussen 1924 en 1993 met de chris telijke school aan de Vlaardingseweg te maken hebben gehad, zijn van harte welkom op de reunie op zaterdag 2 oktober 1999 (van 11.00 tot 16.00 uur). Schrijf, bel of fax of e-mail naar de school: Christelijke Basisschool Kethel (voorheen Koningin Julianaschool), Vlaardingseweg 23, 3121 JM Schiedam Telefoon: (010) 4712219, fax (010) 4712219. E-mail kethel@dsv.nl SCHIEDAM - Op zaterdag 23 janu ari organiseert wijkcentrum De Erker een country-avond met live- muziek. De toegangskaarten kos ten f 7,50 per persoon. Kaartjes zijn aan de balie van De Erker ver- krijgbaar. Er zal ook een verloting plaatsvinden en de line-dancers van De Erker verzorgen een optre- den. De zaal is open om 19.30 uur. De avond begint om 20.00 uur en eindigt om 23.00 uur. Op de donderdagmorgen van 10.45 tot 11.45 uur wordt er in wijkcentrum De Erker een begin- nerscursus Tai Chi gegeven. Tai Chi bestaat uit Chinese bewe- gingsoefeningen die tot doel heb ben om tot innerlijke rust te komen en energie te verkrijgen. De kosten hiervan zijn f 20,- per maand. Voor meer informatie: (010) 4267767. SCHIEDAM - Jan en Rietje Gores uit Maasland verzorgen sinds 11 januari een expositie over ijsvermaak in vroeger tij- den. 'Op gladde ijzers1 heet de tentoonstelling, die wordt gehouden in de bibliotheek van de Blauwe Brug in Schiedam- Noord en tot 20 februari te bezichtigen is. "Het is een hobby", vertelt Jan Gores, doelend op de verzameling schaatsen die hij heeft en alles wat met schaatsen te maken heeft. "Ik zag ooit in Rhoon een tentoonstel ling over schaatsen. Sindsdien is het verzamelvirus uitgebroken. Ik bewaarde een paar oude noren van mezelf en vond de "rondrijders" van mijn moeder, en zie de start van de verzameling was geboren. Jan's vrouw Rietje werd onmiddel- lijk aangestoken door de verzamel- woede van haar man. Ging Jan op zoek naar welke vorm van schaatsen dan ook, Rietje zette eveneens haar speurneus op. Geen beurs of curio- samarkt slaat ze over, zoekend naar kleine kostbaarheden, met een ijsta- fereel erop. Ze vindt ook heel veel boekjes, die alles met ijs te maken hebben. Boekjes waarin tweestem- mige ijsliedjes staan met tekst en notenbalkjes. Greet v. Norde van bibliotheek Bachplein Noord nodigde Jan Gores uit te exposeren. "Eigenlijk is het ook een heel klein beetje geent op 90 jaar Elfstedentocht", gaat Jan enthousiast verder. "Op 2 januari 1909 werd deze tocht voor het eerst officieel gereden." Aan het papier werd toen door de kort tevoren opgerichte Vereniging De Friesche Elf Steden toevertrouwd dat: 'De Elfsteden-tocht zo mogelijk telken jare uit te schrijven op een nader vast te stellen datum, doch niet op Zondag'. Aan de tocht in 1909 werd door 48 rijders deelgenomen. Minne Hoekstra won de tocht op de Wichers de Salisschaats, een type schaats speciaal voor deze tocht ver- vaardigd. Dit model schaats tooit de vitrine in de bovenzaal van de bibli otheek. Jan Gores reed zelf reed drie keer de Elfstedentocht uit. In 1985, 1986 en 1997. De barre tocht van 1963 schaatste hij niet mee. Hij zat toen op zee. Jaap v.d. Lely uit Maasland volbracht de tocht wel. Zijn schaat sen prijken in de vitrine halverwege de trap. Kapotgereden, net zoals Jaap zelf. Een bevroren oog en "klu- AVONDMUZIEK - Op zondag 24 januari wordt er avondmuziek ver- zorgd in de Dorpskerk te Schiedam Kethel. Het Vocaal Ensemble Kwarts onder leiding van Christiaan Winter brengt wer- ken ten gehore van Byrd, Sweelinck, Schutz en Part. De liturg is ds. N.K. Mos. Toegang is gratis, aan de uitgang is een col- lecte. Plaats: Dorpskerk Kethel, Noordeinde 10, Schiedam. INLOOPCONCERT - Op zaterdag 23 januari wordt er een inloopcon- cert gehouden in de Grote Kerk te Schiedam. Om 15.00 begint het concert van Naoko Shimizu op het koororgel. De toegang is vrij. LUNCHCONCERT - Op woens- dag 3 februari is er een lunchcon- cert in het Stedelijk Museum Schiedam. Wim Voogd speelt op de piano. Hij is dirigent/organist aan de St. Paschalis Babylonkerk in Den Haag en pianist aan dd Academie voor Euritmie in Den nen" dat hoort bij de 12e Elfstedentocht verreden op vrijdag 18 januari 1963. Weersomstandig- heden: stuifsneew, strenge vorst, moordend, ijs: onbeschrijflijk slecht, tijd winnaar: 8.46 uur. Naast de schaatsen van Jaap liggen Jan's elfsteden kruisjes en stempel- kaarten. Geen post vergeten. Elk tentoongesteld stuk is een lust voor het oog. Of het nou een friese door- loper is met veiligheidskrul of de slede stoof uit de vorige eeuw. Heel mooi is het houten sleetje. Het is een eigen bedachte constructie, met heel oude schaatsen eronder uit 1800, mogelijk uit nood gemaakt tijdens een winter in de oorlog van 40-45. Er liggen ook twee kolfvoetjes ten toongespreid. Het gloedvolle ver- haal, dat Jan hier bij houdt en de bewegingen die hij maakt om het kolfspel beeldend te maken kent z'n weerga niet. Het winterse kolfspel op de schaats op het ijs is vergelijk- baar met het Friese kaatsspel, dat zomers op sokken wordt gespeeld op gras. Boven de vitrines hangen een prikstok en een sierstok. Het winterse tafereel dat hierbij hoort spreekt duidelijk tot de verbeelding. Jan legt de nadruk nog even op een 'Go-ahead' schaats, een exemplaar uit 1880. De achterkant van de schaats is wat hoger, zodat de start- houding er al een beetje in zit. Op deze schaats werd een speciale Haag. Hij geeft orgelconcerten en werkt als pianist vooral samen met vocale solisten. Aanvang: 12.30 tot 13.00 uur. Toegang museum en concert: gratis. DANSAVOND - In dienstencen- trum de 4 Molens wordt op zater dag 23 januari een dansavond gehouden onder leiding van het echtpaar Brink. Van 19.30 tot 23.30 uur. Toegang f 2,-. KOFFIE-INLOOP - Op zondag 24 januari is er een koffie-inloop in dienstencentrurh de 4 Molens. Van 13.30 tot 16.15 uur. Toegang is gratis. CONTACTMIDDAG - Op zondag 24 januari is er van 13.30 tot 16.15 uur een contactmiddag in dien- stencentrum de 4 Molens. Toegang is gratis. BINGO - Op dinsdag 26 januari is er in dienstencentrum Oost een Bingomiddag. Van 14.00 tot 16.00 uur. Kosten f 7,- (zes ronden). Op zondag 24 januari om 10.00 uur is er een oecumenische vie- ring in de Ark met zang van het Don Boscokoor. Voorgangers: L. Remmerswaal, ds. J. Sosef, ds. W. van Wieren. In de St. Martinuskerk op die dag geen viering om 11.00 uur. schoen gedragen. Ooit kreeg een schaatsfabrikant opdracht schaatsen te maken voor Koningin Wilhelmina. Deze schaatsen zijn gemaakt uit mahonie hout. Er staat een W in gegraveerd. Ook dit type schaatsenpaar siert een vitrine. Heel speciaal zijn de ijsklompen die werden gedragen door de baanve- gers bij korte baanwedstrijden. Onder deze ijsklompen zit 'scherp' zoals dat in Friesland wordt genoemd. (Ook paarden die voor de arrensleden lopen hebben dit 'scherp' onder, red.) Jan heeft een paar Nooitgedacht schaatsen op de kop weten te tikken uit 1940. Deze friese schaatsenfabriek ontwierp deze schaats als tegenhanger van de noren. Er zijn niet alleen schaatsen te zien. Er staan ook prachtige sleden, onder andere een Hindelooper prikslee, een Zuidhollandse duwslee en een zogenaamde Wilhelminaslee. Er wordt ook aandacht besteed aan de Goudse Pijpentochten. Toer- tochten werden gehouden en de winnaar won een pijp van kalk. Kunst was deze pijp heelhuids thuis te krijgen. Overigens was prijs- schaatsen in de vorige eeuw en begin deze eeuw niet alleen een mannen- sport. Dat ook vrouwen zich veel- vuldig in de prijzen schaatsten blijkt uit de zogeheten 'prijzenbeursjes'. Wilt u weten hoe deze eruit zien bezoek dan de tentoonstelling: 'Op gladde ijzers'. De tentoonstelling wordt gehouden in bibliotheek Schiedam-Noord, Bachplein 589, Schiedam-Noord. De openingstijden zijn: maandag/woensdag/vrijdag: 14.00-17.00 uur, dinsdag: 10.00- 17.00 uur, donderdag: 14.00-20.00 uur en zaterdag 10.00-13.00 uur. Kathy Korporaal-Huitema Soms denk ik wel eens dat ik eerder kon schaatsen dan lopen. Ik weet nu ook waarom ik dat denk. Kort geleden kreeg ik een stapel foto's van mijn moeder. "Kijk maar wat je ermee doet"zegt ze. "Ik vertel niet wie erop staan, bel me maar als je erachter komt"Ze kijkt een beetje schalks. Het zijn foto's die ik nog niet eerder heb gezien. Jonge mensen op de schaats staan afgebeeld op vergeelde foto's. Een foto trekt meer dan mijn gewone aandacht. Een man, een vrouw, een kinderwagen en twee kleine kinderen aan weersztj- den daarvan, allemaal met de ijzers onder. Ik vind het een grappi- ge maar ook itttrigerende foto en leg hem weg. Vijf minuten later pak ik 'm weer. Van wie is toch dat vroltjk lachende vrouwen gezicht onder die ijsmut si Ik wil het nu weten. Ik pak de loep. Als ik het niet dacht. Dat is mijn moeder. En die grote sterk ogende man naast haar? Dat is mijn vader! En ja boor, de twee kindjes naast de kinderwagen, dat zijn mijn broer en zus en in de kinder wagen lig ik! De rest van de familie, veel grote kinderen, ontbreekt op de foto. Die schaatsten waarschijnlijk al op eigen houtje(s). "Achzegt mijn moeder, als ik haar bel en vertel dat ik iedereen heb herkend op de foto's, "zo kwamen we allemaal butt en in die gezonde vrieskou.Op mijn vraag of ze me toen al schaatsjes onder had gebonden antwoordt ze ontkennend. Mijn voorliefde voor hele strenge winters moet al tijdens de conceptie zijn ontstaan. Mijn geboortejaar is nog steeds een kampioen in koude winters. Wat vorst en kou betreft gaat mij ook geen zee te hoog. Ik bloei op als de weemtan gaat prat en over nachtvorst. Hoe lager het kwtk daalt, hoe lekkerder ik het vind. Ik leer mijn kinderen ook schaatsen als ze klein zijn. "He", zegt een zoon, "kijk nou, in mijn plakboek zit ook zo'n foto, jij op hoge noren achter de kinderwagen en mijn broertje ernaast, hij heeft ook schaatsjes onder. Heb ik schaatsen aan in de kinderwagen, mam? vraagt 'te. De geschiedenis herhaalt zich! Handenwrijvend wacht ik, zoals ieder jaar het natuurijs af. Dit jaar overkomt mij niet wat mij vorig jaar overkwam. Op het moment dat ik helemaal klaar was voor een mooie tocht op het ijs, kon ik mijn schaatsen niet vinden. Vanwege het gezonde weer maakte ik maar een lange wandeling naar het dichtst bijzijnde natuurijs. Hoi mamroept er meens een vrolijk lachende jongeling, "het ijs fan- tastisch!en weg is 'ie. Ik weet plotsklaps waar mijn schaatsen zijn. Die zitten ondergebonden onder de voeten van het kind, dat eens in de kinderwagen lag en toen geen schaatsjes aan had. Nu wel. De miine!

Postiljon | 1999 | | pagina 9