Gemeente praat over toekomst Stedelijk Museum Doortje Directeur Diana Wind, vraagt geduld en geld Lezers schrijven Kunstuurtie en lezing in Stedelijk Museum Kattenjacht A4 noord verkeers- technisch onding Oorzaak en gevolg Verbouwing 27 JANUARI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 Een van kunstwerken in het Stedelijk Museum Schiedam is 'For all that is forgottenbeschilderd hout en accordeon van Henk Visch. (Foto: Peter Cox) SCHIEDAM - De expositie over de recente kunstgeschiedenis van Schiedam (VIA Schiedam) is nog tot 21 februari te bezichtigen in het Stedelijk Museum Schiedam. Op zondag 31 januari wordt er in het museum een lezing over VIA Schiedam gehouden door Jeanine Bastian, die in het kader van haar studie kunstgeschiedenis onder- zoek deed naarVIA. VIA staat voor de Vereniging voor Irrealisme en Abstractie in de beel- dende kunst, die tussen 1950 en 1954 belangrijke impulsen gaf aan de vorming van een progressief kunstklimaat in Schiedam en omgeving. DeVIA is opgegaan in de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum.Tijdens de lezing zullen ook de drijvende krachten achter de VIA, Steef de Vries, Guy de Gelder, Wout van Heusden en GoosVerweij aan bod komen. De lezing begint om 14.00 uur.Toegang: entree museum. Op donderdag 28 januari wordt in het 'kunstuurtje' tussen 12.30- 13.30 uur (kosten entree museum) ook aandacht besteed aan de expositie over VIA Schiedam. Adres: Hoogstraat 112, Schiedam. Meer informatie: (010) 2463666. Ingezonden brieven kunnen worden gestuurd naar: De Postiljon, t.a.v. Lezers schrijven, postbus 85, 2640 AB Pijnacker. De redactie behoudt zich het recht voor om brieven in te korten, danwel aan te passen. Ook kan zonder overleg met de inzender worden afgezien van plaatsing. Anonieme brieven worden niet in behandeling genomen. Plaatsing betekent niet dat de redactie instemt met de inhoud van de brief. De VVD-Schiedam steunt de aanleg A4-noord, zo lezen we in de Postiljon van vorige week, omdat de bereikbaarheid van de Rotterdamse regio wordt verbeterd. Ik bestrijd deze 'verbetering' om de volgende redenen. 1) In het MER-rapport staat dat het Kethelplein het verkeer bij inge- bruikname nog maar net aankan. Daar het verkeer, vooral bij een nieuwe weg, groeit zal dat spoedig een knelpunt worden. Een ver- nieuwd Kethelplein, als daarvoor plaats is, kan dit oplossen. Uiteraard kost dit ook weer honder- den miljoenen. 2) Het tweede knelpunt ontstaat bij druk verkeer zoals in de ochtend- spits wanneer het Haagse verkeer wil invoegen op de A20 richting Rotterdam. Hierdoor ontstaan terugslagfiles via het Kethelplein richting noord, west en zuid. Oplossing hiervan is niet mogelijk daar de A20 niet verbreed kan wor den. 3) Het sluipverkeer zal als gevolg van genoemde files via de afritten Schiedam-Noord en Woudhoek files in de woonwijken teweegbrengen. Ervaringen elders wijzen dit uit. 4) Tijdens de middagspits zal het Schtedamse verkeer richting Den Haag vanwege de files op het Klein Polderplein de noordelijke opritten in plaats van de zuidelijke (zoals nu) nemen. Dit leidt tot een wanverhou- ding waardoor filevorming op het Schiedamse wegennet ontstaat. 5) Alle andere aansluitingen (A4- zuid, A13 en A16) gaan met een wegverbreding gepaard op de A20 en de overflyers. De A4 noord vol- doet dus niet aan de eisen, wat voor een weg met de hoogste status (ach- terlandverbinding) onverklaarbaar is. Toch doet Rijkswaterstaat alsof het allemaal wel kan. Conclusie: De A4 noord is afgezien van de bekende milieuproblematiek verkeerstechnisch een onding. Iedere gulden die men daarvoor nog uitgeeft is wegggegooid geld. C.H. Munnik Schiedam SCHIEDAM - Meer mensen dan voorgaande jaren stapten in 1998 een museum binnen. Deze stij- ging, zo wordt verwacht, zal zich de komende jaren voortzet- ten. Toch zijn het over het alge- meen de musea in de grote ste- den die profijt trekken van deze trend. Kleinere musea zoals het Stedelijk Museum Schiedam missen die toename van bezoe- kers. Dat heeft vooral wat Schiedam betreft te maken met het ontbreken van een aantal cruciale voorwaarden om tot een bloeiend museumleven te komen. Zo is de toeristenstroom in de stad nog steeds niet op voile gang geko- men. Zelfs als dat een feit zou zijn, dan nog is het museum onvoldoende in staat om een grote toestroom te verwerken. "Daarvoor moet je aan een aantal voorwaarden voldoen, waaronder meerdere tentoonstellingszalen, een koffieshop en een museumwinkel", aldus Diana Wind, directeur van het Stedelijke Museum. Zij vertelt dat het museum de afgelopen drie jaar te maken kreeg met de omstandig- heid dat activiteiten die voorheen in het museum plaatsvonden, ver- plaatst werden naar meer geeigende locaties. "Daarbij kun je denken aan het Gemeente-archief dat nu zelf tentoonstellingen organiseert, aan het Gedistilleerd Museum waar het jeneververleden van de stad is ondergebracht en aan galerie Moesman en Pand Paulus waar moderne kunst is te zien. Belangstellenden die vroeger voor deze exposities hier binnenstapten bezoeken nu de genoemde instellin- gen. Dat is naar mijn mening een positieve ontwikkeling. Bovendien is het een pluspunt dat door onderlin- ge samenwerking interessante expo sities tot stand kunnen komen." Volgens Diana Wind heeft deze spreiding een gunstig effect. Niet alleen ontdekken bezoekers van bui- ten de stad dat er naast het Stedelijk Museum nog meer te zien is in Schiedam, maar anderen (winkels, galeries en horeca) profiteren daar ook van. "Iedere instelling registreert nu een beperkt aantal bezoekers en er zal enige tijd overheen gaan voordat de groei er goed in zit. Voor wat het museum betreft is het logisch dat door deze ontwikkeling het bezoe- kersaantal is teruggelopen. Maar dat zal, daar ben ik van overtuigd, weer toenemen. Het is jammer dat bij een groep stadgenoten geen begrip is geweest voor de oorzaak van de terugloop en dat men nauwe- lijks oog had voor de positieve kant van deze veranderingen." Directeur Wind vervolgt: "Het ste delijk gaat zich nu meer dan ooit profileren als een museum dat bij iedereen die geinteresseerd is in moderne beeldende kunst of die belangstelling heeft voor de historie van Schiedam, op het lijstje moet staan. Het museum kan naar mijn mening een prachtig verlengstuk worden van het Rotterdamse aan- bod, omdat in Museum Boijmans gemikt wordt op internationale kunst en in de HAL op megaten- toonstellingen. Ik weet dat Rotterdam graag met ons wil samenwerken, maar zolang wij slechts de beschikking hebben over vijf zalen en geen voorzieningen hebben om het publiek vast te hou- den, is dit voorlopig nog een uto- pie." "Hoewel we geen faciliteiten hebben om een zogenaamde knaller in huis te halen laten we het 100-jarig bestaan, volgend jaar al, van het museum niet zo maar voorbij gaan. We haken bij de viering daarvan in op het feit dat Rotterdam dan Culturele Hoofdstad is. De tentoon- stelling die ter gelegenheid van het jubileum zowel binnen als buiten wordt ingericht krijgt de titel 'Breaking the Seals of Paradise'. Het wordt een internationale manifesta- tie van kunstenaars die hun toe- komstvisie geven op de 21e eeuw." De plannen voor een ingrijpende verbouwing en uitbreiding van het Stedelijk Museum worden in febru ari in de gemeenteraad besproken. Naar verwachting worden in deze vergadering harde noten gekraakt, want het voorstel van Diana Wind betreft een uitbreiding die maar liefst 21 miljoen gulden vergt. "Alle musea in de omgeving, zoals in Delft, Dordrecht en Leiden hebben investeringen gedaan voor de toe komst. Alleen Schiedam is daarbij achtergebleven", verklaart zij. "Door een depot te bouwen aan de achterzijde van het museum kan de tentoonstellingsruimte meer dan verdubbeld worden waardoor het mogelijk is permanent een chronolo- gische opstelling te maken van oude kunst. Ook komt er dan voldoende ruimte beschikbaar voor publieks- trekkers. Nans Wolters Diana Wind is directeur van het Stedelijk Museum Schiedam. Zij wil het museum graag uitbreiden. (Foto: Van Det fotoproducties) Ik vol op een hondvriendelijke omgeving. Als we een dagje uit- gaan wil ik het liefst Doortje mee kunnen nemen. Onze bond hovrt nu eetttnaal bij het gezin. Daarom gaan we graag naar Ottwehands dierenpark in Rhenen, een alleraardigst park dat het hele jaar open is. De bond mag mee het park in, als je bij de kaartcontrale maar laat zien dat je een zogenaamd poep-schep-zakje bij je hebt. Op een dag brengen we met een hele groep een bezoek aan de dierentuin: vijf volwassenen en de twee honden Teddy en Doortje Ouwehands is een bij zonder diervriendelijke dierentuin. Overal staan bakken met bondenbrokken en vers water, Teddy, een bondje van tien jaar, heeft een beetje last van zijn gewrichten. Een hele dag wandelen is wat te veel voor hem, daarom huurt mijn zus een kar zodat ze hem niet de hele tijd hoeft te dragen. Het is een vrolijk geel kinderwagentje met aan de voorkant een zebrakop. De rubberen wielen onder de kar zijn wat bard geworden en rammelen over de Ijsselsteentjes. Maar Teddy vindt het prima en laat zich, ondanks het been en weer schudden, als een vorst rondrijden. Doortje huppelt vrolijk mee, ze vindt het allemaal geweldig interessant, Als we bij de panters aankomen til ik haar op, benieuwd hoe ze op de grote katten zal reageren. Die zitten ineengedoken achter het dikke glas en ktjken belangstellend naar de honden. Ik ga naast het glas zitten op gelijke boogte met een van de panters. Die loert een tijdje vanuit zijn ooghoeken naar ons, totdat hij zich razendsnel in zijn voile lengte uits- trekt en Doortje aanvalt. Met zijn gigantiscbe poten slaat hij aan een stuk door regen het glas, Zijn gele ogen blikken nijdig naar ons teckel- tje. Doortje gromt even terug, maar dan vindt ze het toch wel erg eng worden. Deze kat is wat te groot. Mensen btijven staan, Doortje kruipt in mijn nek, dus lopen we door en de rust (op dat rammelende karret- je na) keert terug. We shnten de dag af bij mijn zus thuis. Haar twee katten, gewend aan honden, zitten al achter de deur te wachten. Doortje voelt zich opeens een stuk groter en jaagt, alsof ze wraak neemt. blaffend achter de ver- baasde katten aan. Pas als dte na enig aandringen met dikke staarten zijn verdreven, komt ze triomfantelijk de kamer in en valt op mijn schoot in slaap. Edith Dudink

Postiljon | 1999 | | pagina 9