"Idea Olympics" leiden tot praktische toepassingen BMW 73Od: DAF in de lift Opel skidrager Boordcomputer Voldoende vermogen Vijftraps automaat 3 FEBRUARl 1999 Een kleine'd' voor een grote motor Ieder jaar schrijft de Toyota Engeneering Society een ideeen- wedstrijd uit onder Japanse Toyota-medewerkers. Dat resul- teert in de gekste ideeen voor vervoermiddelen. In totaal kwa- men er het afgelopen jaar 643 ideeen binnen, waarvan er zes- tien werden uitgewerkt en gepresenteerd. Sinds 1976 houdt de Toyota Engineering Society het TES Festival. TES een organisatie met 32.000 leden is opgericht om- Toyota-medewerkers de kans te geven hun technische kennis en vaardigheden uit te bouwen. Hoofdonderdeel van het festival is de wedstrijd Toyota Idea Olympics, waarin de meest bizarre ideeen uit de wedstrijd in rijdende vorm wor- den gepresenteerd. Voor 1998 had de organisatie de wedstrijd het thema The Senses (de zin- geving) meegegeven. Hoofdprijswinnaar was Hiroyasu Tsubouchi die samen met zijn team een Hybrid Roller Skate ontwikkel- de en liet zien. Om in een klap opstoppingen, parkeerproblemen en milieuvervuiling in de binnenstad op te lossen, bedachten zij door een elektromotor aangedreven roller- skates. De skater draagt de motor en de batterij bij zich in een rugzak. De batterij laadt bij als de rollerska- ter zich op eigen kracht voortbe- weegt. De skates kunnen ook achteruit rij- den en door de elektromotor razendsnel in tegengestelde richting te laten draaien kan er heel snel gestopt worden. Behalve de Grand Prize voor Tsubouchi werden ook twee Gold Prizes uitgereikt. Een ging naar de Big Ring, vliegende schotel, van Akio Coto en zijn team. Zij ontwik- kelde met PASS, Power Assist Synchronize Steering, een nieuw stuurmechanisme, waarmee ze hun ronde tweepersoons voertuig vrij- elijk in alle richtingen kunnen bewegen. Handig om straks in de Toyota Yaris toe te passen en om extra makkelijk krap te kunnen parkeren. De andere Gold Prize- winnaar had een minder futuristisch idee. De My Life Care Car van het team van Satoru Kamoshita ziet er van buiten uit als een gewone Prius. Zij ontwikkelde een systeem waar mee mensen met een rolstoel veel gemakkelijker in de auto achter het stuur kunnen plaatsnemen. In de My Life Care Car rijdt een rolstoel- gebruiker naar buiten en naar bin nen zonder dat hij of zij de rolstoel uit hoeft. DAF Trucks verkocht in 1998 24.820 trucks die in Eindhoven en Westerlo (B) werden gepro- duceerd. Dat is 4,7 procent meer dan in 1997. Met inbegrip van de voor DAF in Leyland gepro- duceerde lichte distribute trucks bedroeg het totaal aantal verkopen in 1998 33.770. Het aantai in Eindhoven en Westerlo vervaardigde trucks steeg met 35 procent, van 18.800 tot 25.460 stuks. Het aantal gepro- duceerde trucks per werknemer steeg van 3,2 tot 4. De omzet van DAF Trucks steeg met 25 procent (ten opzichte van 1997) naar 4,5 miljard gulden. Krachtsouplesse en stijl en dat op diesel: de BMW 730d. Onlangs presenteerde BMW nieuwe dieselmotoren voor de 5- en 7-serie. Motoren is een verkeerd gekozen meervoud, want eigenlijk gaat het over een motor die ietwat aangepast is aan de specifieke karakters van 5 en 7. In beide gevallen gaat het om een 3.0 liter zescilinder diesel met common rail tech- niek. Het verschil tussen de 5 en 7-versie zit 'm in 't maximum koppel, waarbij de Zeven het krachtigst is. En die namen wij mee voor een kennismaking. die ook met deze letter aangeduid werden. De nieuwe generatie ligt qua presta- ties dichterbij 'tds' (turbodiesel), maar ook hier gaat de vergelijking mank waar we het hebben over kracht en souplesse van de oliedrin- ker. De'd' staat wat ons betreft dan ook voor 'Dijk van een Diesel'. Voordat we in de techniek duiken, werpen we eerst even blik op de Zeven zelf. Want met de nieuwe motor is meteen ook zijn 'appearan ce' onder handen genomen. Stel daarbij echter geen ingrepen van formaat bij voor, want je moet goed zoeken om de verschillen te vinden. Een meer geprononceerde grille, andere knipperlichten, wat chroom hier en daa'r en heldere achterlich- ten. Het interieur is wat comforta- beler geworden door langere stoel- zittingen en het Car en Key Memory, waarmee airco, radio en stoel bij het instappen op persoon- lijke instellingen gechecked worden en indien nodig aangepast is heel fijn als er regelmatig meerdere men- sen in de limousine rijden. Dit laatste is eigenlijk amper voor te stellen, want de eigenaar zal met pijn en moeite de sleutel aan iemand anders overgeven, want daarvoor rijdt de 730d veel te fijn. Aan uitrusting ontbreekt het de 730d niet. ABS, stabiliteits- en trac- tiecontrole, multifunctioneel stuur met bediening voor cruise control, radio, boordcomputer en optionele telefoon, alarmsysteem met centrale vergrendeling, zithoekverstelling van het bovenste gedeelte van de bestuurdersstoel, automatische airco, airbags, zij-airbags en hoofd- airbags en een automatisch openen- de en sluitende kofferbakklep. Een Executive-uitvoering voegt hier nog lederen bekleding, automatisch dimmende binnenspiegel, elektrisch inklapbare buitenspiegels (die wat te klein zijn voor zo'n auto), regen- sensor, koplampsproeiers, cd-wisse- laar, Xenon-verlichting en park dis tance control aan toe. Veel inhoud dus, inhoud die toch Understatement is een mooie zaak. Daarvan is men zich ook bij BMW bewust. Vandaar dat de 3.0 liter zescilinder common rail dieselmotor in het vooronder van onze Zeven op de kofferbak ervan wordt omschreven als 730d. Een kleine'd' voor een grote motor. Vanzelfsprekend staat de 'd' voor diesel, maar deze motor lijkt in niks meer op de diesels uit het verleden op een comfortabele manier voor- uitgestuwd moet worden. De bezit- ter van de achterwielaangedreven 730d heeft hierover niet te klagen. De drieliter zescilinder common rail dieselmotor genereert namelijk een vermogen van 135 kW/184 pk en een maximum koppel van 410 Nm tussen de 2.000 en 3.000 tpm. De 530d-equivalent moet het overigens doen met 390 Nm bij 3.200 tpm, ook niet onverdienstelijk. Leuk die cijfers, maar hoe werkt dat nu in de praktijk. Om dit tot op de bodem uit te zoeken, hebben we er even de Autobahn mee opgezocht en voor we het in de gaten hadden, kon het gaspedaal niet verder meer naar achter geduwd worden, terwijl de snelheidsmeter 222 km/u aanwees. Resultaat van een zware rechter- voet. Ook op topsnelheid is het stil aan boord. Zak je terug tot Nederlandse waarden, 120 km/u, dan kun je een speld horen vallen, ware het niet dat het tapijt het tik- kende geluid van een vallende speld niet ondersteunt. Dat je in een die sel rijdt, is absoluut niet meer te merken. De vijftraps automaat weet de kracht van de diesel perfect om te zetten in prettige prestaties, Zo trekt de 730d in 8,9 seconden van nul naar 100 km/u. Nadeeltje is dat de steptronic weinig toevoegt aan de perfecte automaat. In sportstana schiet de automaat zelfs verder in de toeren dan de steptronic, die toch overschakelt als hij het te veel van het goede vindt. Een dijk van een diesel, die 730d. Een auto die we met pijn in het hart weer terugbrachten. Het kost een paar centen, maar dan heb je wel een' luxe limousine die zowel de op comfort gestelde als de sportieve rijder kan plezieren. Ook aan de pomp, want hij nam genoegen met 9,4 liter diesel per 100 km (1 op 10,6). En dat is dus glimlachen tijdens het afrekenen. De 730d is te koop vanaf 146.400,-. Voor de Executive moet 21.100,- extra worden neergeteld. De 730d is een limousine in de ruimste zin van het woord. De tv is een extraatje (van 7.811 gulden) en fijn voor wachtende chauffeurs. Tijdens het rijden verdwijnt het beeld. Veilig met de ski's op het dak naar een wintersportoord. Volgens het Duitse automagazi- ne Auto, Motor Sport kan dat het beste met Opel skidragers. Die kwamen in het magazine als beste uit de bus in een test van zeven. Van montage tot pro- ductkwaliteit op alle fronten overtuigden de Opel skidragers. Ook op veiligheid scoorden de skidragers hoog. Om een voor- beeld uit de test te lichten: na 72 uur in een zogenaamde zoutka- mer te hebben gebivakeerd was er geen spoor van roest te bekennen op de winnende dra- gers. Een van de prijswinnende vondsten van de Idea Olympics was de Hybrid Roller Skate. Deze dame heeft geen last van files, het motortje en de batterij voor de aandrijving van haar skates draagt ze op haar rug.

Postiljon | 1999 | | pagina 14