Stralingsgevaar zendmasten houdt bewoners bezig Doortje Gemeente Schiedam heeft nog geen standpunt Flexwet op bijeenkomst Zakenkring Schiedam Vrijwilligers voor kinderwerk gevraagd Theater Femus presenteert musical Wow! Kinderfilmfeest in De Blauwe Brug Logeerpartij Overal Hoofdpijn MEUBELEN! 3 FEBRUARI 1999 DE POSTILjbN EDITIE 12 PAGINA7 SCHIEDAM - De Zakenkring Schiedam en omstreken heeft in januari een geslaagde Nieuw- jaarsreceptie en een goed bezoch- te Jaarvergadering gehouden. Op maandag 8 februari is de eerstvol- gende reguliere Kringbijeenkomst gepland. Deze wordt gehouden in de bovenzaal van restaurant le Pecheur aan de Nieuwe Haven 97. Mr. Guido Bodt, medewerker van het Zakenkringlid Klaasse Klaasse, zal het een en ander dui- delijk maken over andere de Flexwet en het belastingplan 21e eeuw. Daarnaast geeft hij een aan- tal fiscale tips en wijst op fiscale valkuilen. Zakenlieden uit Schiedam, Vlaardingen of Maassluis die graag eens kennis willen maken met de Zakenkring Schiedam zijn op 8 februari van harte welkom. Graag vooraf con tact opnemen met het secretari- aat: telefoon (010) 4745826. SCHIEDAM - De Erker, het wijkcen- trum aan de Jan van Avenesstraat 32 in Schiedam, vraag vrijwillige medewerkers ten behoeve van het kinderwerk. De Erker realiseert iedere dag van de week naschool- se activiteiten voor de kinderen. Op de eerste vier dagen trekt de buurtbus met spelmateriaal en speelgoed naar de pleienen (van 15.30 tot 17.00 uur). Op woensdag- middag is er instuif voor kinderen van de basisschool (13.30 tot 15.00 uur). Voor beide activiteiten worden vrijwilligers gevraagd. Ervaring met het werken met kin deren is niet noodzakelijk, enthou- siasme en inzet des te meer. Voor nadere informatie of aanmelding kan met contact opnemen met (010) 4267767. SCHIEDAM - Kinderen tussen de 10 en 12 jaar die willen leren zin- gen, acteren, dansen en meespe- len in de musical Wow!, kunnen terecht bij De Blauwe Brug. Dit seizoen start namelijk de tweede editie vanTheater Femus. Van 24 februari tot en met 23 juni wordt er iedere woensdag van 16.15 tot 18.15 uur gerepeteerd voor deze musical. Op een professionele en gezellige manier wordt zo met elkaar een musical gemaakt. De voorstellingen zijn op vrijdag 25 juni en zaterdag 26 juni in wijkcen- trum De Blauwe Brug. De kosten bedragen f 85,-. Inschrijven is gewenst voor donderdag 4 febru ari. Voor vragen of inschrijvingen: receptie van De Blauwe Brug, Bachplein 590 of telefonisch: (010) 2470646. SCHIEDAM - In de voorjaarsvakan- tie organiseert wijkcentrum De Blauwe Brug het jaarlijkse Kinderfilmfeest. Het duurt vier dagen, van 16 tot en met 19 febru ari en is bedoeld voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Er is een ochtend- en een middagprogram- ma, beide bestaan uit twee onder- delen: eerst een film en daarna een activiteit die in het teken van de film staat. De programma's zijn als volgt ingedeeld: op dinsdag de film Dennis de Bengel' met als activiteit 'Maak je eigen dia-film'. Woensdag wordt de film 'Het grote panda avontuur' vertoond met daarbij de activiteit Het grote panda avontuur loopspel'. Donderdag de film 'De Aristokatten' en de activiteit 'Muziekinstrumenten maken'. Vrijdag komt de film 'George uit de Jungle' aan bod en daaraan is gekoppeld de activiteit 'Maak je eigen toneelstuk'. De kosten bedragen per keer f 2,50. De kaar- ten zijn vanaf 25 januari te koop aan de receptie van Wijkcentrum De Blauwe Brug. Informatie: (010) 2470464. SCHIEDAM - In de hele stad worden en zijn reeds op hoge locaties - flats en andere boven de bebouwing uitstekende com- plexen - zendmasten geplaatst die bedoeld zijn als gsm (mobie- le telefoon) antennes. Volgens een aantal onderzoekers veroor- zaken deze masten straling die schadelijk kan zijn voor de volksgezondheid. Men maakt onder andere melding van onvruchtbaarheid bij mannen. Zelfs een mobieltje in de broek- zak kan dit volgens sommige wetenschappers al veroorzaken. De gemeente Haarlemmermeer heeft als eerste gemeente in Nederland het voortouw in deze kwestie genomen. Door een verbod uit te vaardigen op het plaatsen van gsm-zenders neemt men het zekere voor het onzekere. Het college van B W van de Noord-Hollandse gemeente hoopt dat andere steden dit initiatief over- nemen. Schiedam is nog niet zo ver, ondanks het feit dat bewonersorganisaties reeds eerder kenbaar maakten wan- trouwend te staan tegenover de effecten van de zendmasten. Dinsdagavond stond het onderwerp op de agenda van de openbare ver- gadering van Bewonersvereniging Bachplein. Het bestuur van de ver- eniging benaderde in een eerder sta dium al Woningbouwvereniging Schiedam (WBS) hierover. Deze is onder meer verhuurder van de ruim vijfhonderd flats op het Bachplein. De woningbouwvereniging gaf toen aan bezig te zijn met een brochure over dit onderwerp. "Tot op heden hebben we daar echter niets meer van gehoord" zegt een bestuurslid. Niet alleen op het Bachplein (flats II en V) en in de Zwaluwenlaan zijn gsm-zendmasten geplaatst maar in alle wijken van de stad. Volgens Jan Langstraat, voorlichter van de gemeente hebben de Schiedamse stadsbestuurders over de plaatsing van de masten en de eventuele nega- tieve effecten daarvan, nog geen standpunt ingenomen. "Ikweetniet hoeveel van die antennes verspreid staan over de stad, maar de bericht- geving over schadelijke gevolgen voor de bevolking zal het college zeker in de gaten houden. Als blijkt dat aan de zendmasten gezondheids- risico's zijn verbonden dan zal het toezicht worden verscherpt. Wei is het zo dat voorafgaand aan de plaatsing van een gsm-mast een ver- gunning moet worden aangevraagd. Daarbij wordt gekeken naar de con- structie en moet het gevaarte vol- doen aan welstandseisen." Op de vraag of WBS eveneens ver- plicht is een vergunning aan te vra gen blijft het antwoord van de voor lichter vaag. Wei merkt hij op dat alle masten op flats niet per se gsm- masten hoeven te zijn. Als een antenne een bepaalde afmeting heeft dan moet daarvoor wel een vergun ning worden aangevraagd. Eigenaren van kantoren en wonin- gen waarop zendmasten worden geplaatst ontvangen daarvoor een ruime vergoeding. Inkomsten waar- voor alleen het beschikbaar steilen van nauwelijks een vierkante meter dak tegenover staat. Een leuke bron van inkomsten die nu bedreigd lijkt te worden door negatieve berichtge- ving. Op het Stadskantoor is geen zendmast geplaatst, "maar dat komt", zegt Langstraat, "met door In alle wijken van de stad zijn gsm-zendmasten geplaatst op flats of andere boven de bebouwing uit stekende complexen. (Foto: Van Det fotoproducties) het stralingseffect want dat was nog niet bekend toen het verzoek werd ingediend, maar om het onder- houdsaspect." Naar de mening van radiobioloog dr. E van Rongen van de Gezondheidsraad valt het risico van straling nogal mee. Alleen voor gla- zenwassers, monteurs en dakdek- kers die in de directe omgeving van een zender werken is oplettendheid op zijn plaats. Aandoeningen als kanker door lang- durig verblijf in de buurt van een zender zijn niet geconstateerd, wel kunnen tintelende of gevoelloze vin- gers voorkomen .evenals barstende hoofdpijn als men op een dak heeft gewerkt waar een gsm-antenne staat. Vrijdag werden de ministers Netelenborst (Verkeer en Water- staat) en Borst (Volksgezondheid) door de Socialistiese Partij gevraagd aan de plaatsing van gsm-masten strengere regels te verbinden. Naar verwachting zal het woud aan mas ten dat nu zo'n drieduizend masten beslaat uitgroeien tot meer dan tien- duizend. Nans Wolters Het goedkoopste adres voor Grenen, Rotan, Eiken en Senioren meubelen. Jan Wooning Meubelen, Bergweg 62, Rotterdam. Tel. 010 - 466 48 27. Tot ziens. Kom kijken en vergelijk zelfl Chaemes, de bond van vnenden van ons, komt een week logeren. Cbaemes is een Hongaarse puli van vier jaar, Het zijn door hun vacht 'Opvallende honden. Hun baar begint na een jaar te vervilten en wordt in lange rasta-koorden getrokken. Met deze bond wande- len geeft steevast opmerkingen zoals: "He kijk, familie van Ruud Gullit Na een aantal jaren hangen de kootden op de grond en omdat de staart in een krul op de rug Ugt zie je niet meer wot de voor- of ach- terkant is. Hij wordt op zaterdag gebracbt en als zijn eigenaren weggaan gaat Chaemes rustig in een boekje van de kamer liggen. Doortje legt speel goed tussen zijn voorpoten en trekt aan zijn koordeti. Geen reactie. Cbaemes gaat broaf mee wandelen, eet zijn bakje leeg en verdraagt gelaten het getrek en gedwv van Doortje. die niet van opgeven weet. Als we gaan werken zetten we Doortje in hoar eigen kamer en Chaemes in de woonkamer. In de periods dat we zelf geen honden meer hadden, ts hij ook een tijdje bij ons geweest. Alleenbiijven was toen geen pro- hleem. Om half tien word ik op mijn werk gebeld door de buurman. "Doortje gaat zo tekeer, ik weet met wat er aan de hand iszegt hij. Ik vert el dat we een logeerhond hebben en beloof actie te ondernemen. Mi/n matt werkt dichter bij huis, dus gaat hij bij de buren luisteren welke bond zo tekeer gaat. Het blijkt dot Chaemes als solist is begon- nen en Doortje er nu een duet van heeft gemaakt. Op de een of ande re manier wil de logee niet alleen blijven. Mogelijk maakt het idee dat dat irritants teckeltje bier woont bem paniekerig. We hebben de sleutel van het huis van onze vrtertden, dus besluiten we Chaemes, als we gaan werken, naar zijn eigeti huis te brengen. Hij is aandoenlijk blij als hij in zijn eigen mand kan kruipen. Even een paar uur verlost van dat opdrtngerige beest. Nog een paar dagen doorzetten Chaemes, dan komen het vrouwtje en het baasje weer thuis. s s- sS Edith Dudink

Postiljon | 1999 | | pagina 7