U bent 'millenniumbestendig', maar is uw buurman dat ook? Huishoudelijke apparaten en de jaarwisseling Millennium 2000 (2) 'Bij de oplossing van het millenniumprobleem moeten alle schakels in de keten individueel worden bekeken en getest. Ketenprobleem Testen Satelliet 3 FEBRUARI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12PAGINA 8 REGIO - Het magische jaar 2000 komt er aan, maar hoe komen we eigenlijk aan dit getal. We weten natuurlijk dat 2000 het aantal jaren aangeeft sinds de geboorte van Christus. Maar eigenlijk is pas jaren na zijn dood de telling vanuit Rome begon- nen. Zelfs het begin van de telling is niet helemaal cor rect. Vermoedelijk ligt de werkelijke datum van de geboorte van Christus ergens tussen het 7e en het 3e jaar voor het jaar nul. In 1582 besloot de Katholieke kerk de telling nauwkeuriger vast te stellen. Dat gebeurde op initiatief van de toenmalige paus Gregorius de Dertiende. De bedoeling hiervan was om de Juliaanse tijdrekening, die een achterstand opleverde, te verbe- teren. Vandaar dat we ook nu nog spreken over de Gregoriaanse kalender. De Juliaanse kalender was in 44 voor Christus door Julius Caesar ingevoerd. Volgens deze kalen der telde ieder jaar exact 365 dagen. Bij de Gregoriaanse tij drekening werd de schrikkeldag ingevoerd. Daarbij werd tevens bepaald dat de voile eeuwjaren die niet deelbaar zijn door 400, geen schrikkeljaren zullen zijn. Dit betekent dat het jaar 1900 geen schrikkeljaar was maar het jaar 2000 dus wel. Een compu ter die dus op 1 januari a.s. 'terugspringt' naar 1900, zal derhalve op 29 februari 2000 toch nog een probleem kunnen opleveren. De naam millennium danken we overigens eveneens aan de Romeinen. Het getal duizend is in het latijn 'mille'. Dit vinden we in de Latijnse talen (Spaans, Frans etc.) dan ook nog steeds terug. Millennium betekent dus letterlijk 'duizendtal'. Het is overigens met deze artike- len beslist niet de bedoeling u de stuipen op het lijf te jagen. Het gaat er uitsluitend om u op mogelijke problemen te wijzen, zodat we een millenniumbesten dig spreekwoord in ere kunnen houden; dat van een gewaar- schuwd mens enzovoort. Daarnaast zet het U wellicht aan het denken over het begrip 'oor- zaak en gevolg1. Het grootste probleem van het nieuwe millennium is wellicht het zogenaamde 'ketenpro bleem1. In onze hedendaagse samenleving bestaat de infrast- ructuur voornamelijk uit zoge naamde 'ketens'. Het water dat bij uit de kraan, komt bij u via diverse installaties, distributie- stations en waterpompen. Zeg maar door middel van een ket- ting van diverse schakels. Die installaties zijn echter weer mede afhankelijk van elektriciteit, computers of andere voorzienin- gen. En zo ontstaat dus een keten. Nog een voorbeeld: De brand- weer is mede afhankelijk van Stel dat er voor deze krant geen papier, inkt, communicatie, computers of bezorgers zouden zijn. Zonder een van deze schakels had u nu toch mooi niets te lezen. water, maar ook van communi- catiemiddelen, brandstof voor haar voertuigen etc. Wat nu als er geen water is? Of de centrale is door communicatieproblemen niet te bereiken? De politie is bij rampen weer afhankelijk van de brandweer en van communicatie en van brandstof etc. Er zijn dus verschillende essentiele 'scha kels' nodig om de zaak draaien- de te houaen. Bij bedrijven moeten we tevens denken aan bijvoorbeeld de toe- levering van grondstoffen of het distributienet. Het is voor niet voldoende om als bedrijf 'millen niumbestendig' te zijn. Stel dat er voor deze krant geen papier, inkt, communicatie, computers of bezorgers zouden zijn. Zonder een van deze schakels had u nu toch mooi niets te lezen. Bij deze 'ketenproblematiek' zijn we mede afhankelijk van andere landen, die ons nu nog allerlei producten en grondstoffen kun nen leveren, maar hoe zit dat in het jaar 2000? Bij de oplossing van het millen niumprobleem moeten dus in feite alle schakels in de keten individueel worden bekeken en getest. De oplossing ligt dus niet uitsluitend bij tecnnici, maar voornamelijk bij het manage ment van diverse organisaties en bedrijven. Voor allerlei vragen over het mil lenniumprobleem kunt u overi gens terecht bij het Nationaal millenniumplatform dat hier- voor een gratis telefoonnummer ter beschikking heeft gesteld. Het zogenaamde Call Center is bereikbaar via 0800 999 2000. Inez Dekker REGIO - Het Millennium- platform heeft een definitie voor Milleniumbestendigheid die ik u niet wil onthouden. "Onder mil lenniumbestendig wordt ver- staan dat noch de performance noch de functionaliteit wordt beinvloed door data voor, gedu- rende en na het jaar 2000". Met 'performance' bedoeld men de werking van het apparaat en met 'functionaliteit' het doel waar- voor het apparaat is aange- schaft. Met andere woorden: We hoeven dit ding na 1 januari 2000 niet in de prullenbak te mikken. Het platform heeft hiervoor zelfs een logo ontwikkeld, dat aangeeft dat de desbetreffende apparatuur millenniumbestendig is. Het Millennium Platform heeft een methode uitgewerkt, waarmee leve- ranciers duidelijk kunnen aangeven dat de door hen geleverde produc ten, (standaard) softwarepakketten en apparaten ook in het jaar 2000 zonder problemen zullen functione- ren. Hieraan blijven echter ook bepaalde voorwaarden verbonden. Want als het apparaat of product in een keten wordt geplaatst die niet bestendig is... tja. Aan leveranciers wordt daarom een nationaal millenniumlabel ter beschikking gesteld, dat zij kunnen opnemen in productinformatie, offertes, advertenties, op internet en eventueel ook op stickers. Ook voor het gebruik van de sticker gelden echter wel enkele voorwaar den. Graag had ik u een voorbeeld van zo'n label getoond, maar helaas was deze alleen voor bedrijven beschikbaar. Wel zag ik het woord 'Millenniumbestendig' er duidelijk in staan. Dit klinkt aardig? Maar voor dat u naar de winkel rent om direct een nieuwe videorecorder, magnetron of verwarmingsthermostaat te kopen is het wellicht zinvoller u eerst te bezinnen op de vraag: Wat zal het resultaat zijn als het huidige appa raat niet milleniumbestendig is? Voor wat betreft de videorecorder en magnetron is dit overigens vrij eenvoudig zelf te testen door de datum en de tijd te wijzigen in 31 december 1999 ten 23:59 en te kij- ken wat het apparaat een minuutje later doet. Dit zelfde kunnen we ook doen met 28 februari 2000. Vergeet vooral niet om na deze test de apparatuur weer op de werkelij ke tijd en datum terug te stellen. Daarnaast kun je je afvragen of dit nut heeft als we op 1 januari 2000 toch geen elektriciteit hebben. Voor computers zijn er verschillende mogelijkheden om te testen. Het sys- teem zelf. Natuurlijk door de klok en de datum net zo te testen als de videorecorder, maar dat zal niet altijd het probleem zijn. Vaak is het juist de software waar de problemen eveneens in kunnen zitten. Denk hierbij vooral aan programma's die zich met salarissen en dergelijke bezighouden. Hierin zitten vaak routines die databerekeningen uit- voeren, zodat periodieken en ambts- jubilea, vakantiegeld en dergelijke bijtijds worden uitgekeerd. Het is te hopen dat uw baas nog weet hoe het handmatig moet, want anders ontvangt u wellicht in janu ari 2000 geen salaris. Het Millenniumplatform heeft een speciale CD-Rom uitgebracht (voor f 14,95) waarmee op dit soort situ- aties getest kan worden. Daarnaast bestaan er diverse commerciele pro gramma's om de computer en de software te testen. Deze zijn echter behoorlijk prijzig voor de gewone hobbyist; een programma als 'Prove-it 2000' kost toch gauw zo'n 130 gulden. Op internet zijn overi gens voldoende 'gratis' testprogram- ma's te vinden, maar of ze allemaal ook doen wat ze beloven? Tot slot wil ik graag een aardige vraag van een lezeres beantwoor- den. Zij vroeg of er op 1 januari 2000 ook satellieten uit de lucht konden vallen? Dat ligt in de eerste plaats natuurlijk aan de satelliet. De meesten worden vanaf de Aarde gecorrigeerd en hebben 'slechts' brandstof voor een periode tussen de tien en twaalf jaar. Daarna zijn ze niet meer bruikbaar. Maar zelfs als het al zou kunnen dat het ding zich- zelf naar de Aarde zou terugsturen, dan nog verbrandt het hoogstwaar- schijnlijk in de dampkring. Alleen een heel hittebestendige satelliet kan dan naar beneden komen. De kans dat hij dan op de aardbodem inslaat is zelfs dan nog 30 procent. Tweederde van het aardoppervlak bestaat immers uit water. En de kans dat zo'n ding in Nederland valt is vanzelf nog kleiner. Die kans is zelfs kleiner dan dat een bolbliksem ins laat in een woning en dat gebeurt in Nederland slechts zeer zelden. En anders moeten we misschien toch maar een stevige 'millenniumbesten- dige' paraplu kopen. Inez Dekker Test tijdig de computers in huis. Dan komt u op 1 januari 2000 niet voor verrassingen te staan.

Postiljon | 1999 | | pagina 8