'Praten met lotgenoten helpt veel1 ■■una Overvallen, en Kathy Cur sussen Activiteiten Kindercomputerclub zoekt begeleiders Drempel Emotioneel Vrijwilliger Koffiebonnen 3 FEBRUARI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 SWINGAVOND - Op zaterdag 6 februari is er in wijkcentrum De Erker een swingavond. Er worden allerlei soorten muziek gedraaid. De avond is bedoeld voor bezoe- kers vanaf 35 jaar. Entree is gratis. De zaal is open om 20.00 uur en de avond begint om 20.30 uur. Adres: Jan van Avenesstraat 32, Schiedam. Meer informatie: (010) 4267767. INLOOPCONCERT - Op 6 febru ari is er een inloopconcert in de Grote Kerk te Schiedam. Uitvoerenden:Trio Cordaire uit Pijnacker bestaande uit Bart Hols, fluit, Henriette Hoebeek, viool en Ronald Jochems, piano. Aanvang: 15.00 uur, toegang vrij. YOGA - Op 4 februari start in wijkcentrum De Blauwe Brug, Bachplein 590, een cursus yoga. De cursus bestaat uit tien lesavon- den op donderdag van 20.30 tot 22.00 uur. Kosten f 85,-. De cursus wordt gegeven door een erkende yoga-docent. Meer informatie: (010) 2470464. PARA-NORMALE MANIFESTA- TIE - Op zondag 7 februari houdt wijkcentrum De Erker een para- normale manifestatie van 11.00 tot 17.00 uur. Er komt een grote ver- scheidenheid aan disciplines aan de orde en er is een groot aantal bekende paragnosten aanwezig. De entree is f 7,50. Meer informa tie: (010) 4267767. KOFFIE-INLOOP - Op zondag 7 februari is er koffie-inloop in dien- stencentrum de 4 Molens. Van 10.00 tot 12.00 uur.Toegang is gra tis. In dienstencentrum Oost is de koffie-inloop van 13.30 tot 15.30 uur.Toegang is gratis. CONTACTMIDDAG - Op zondag 7 februari is er in dienstencentrum de 4 Molens een contactmiddag. Van 13.30 tot 16.00 uur.Toegang is gratis. KLAVERJASAVOND - Elke don- derdagavond is er klaverjasavond in dienstencentrum Oost. Van 19.00 tot 22.00 uur. Kosten deelna- me f 5,- per maand. DARTAVOND - Elke dinsdag- avond is er dartavond in diensten centrum Oost. Bij voldoende belangstelling kunnen van 19.00 tot 21.00 uur pijltjes worden gegooid. Kosten f 5,- per maand. GYMNASTIEK - Op donderdag kunnen van 10.00 tot 11.00 uur 55- plussers meedoen met gymnas- tiek in dienstencentrum Oost. Veel van de oefeningen worden zittend op een stoel gedaan. De kosten bedragen f 8,- per maand. BLOEMSCHIKKEN - Op dinsdag 16 februari is er een middag bloemschikken in dienstencentrum Oost. Van 13.30 tot 15.30 uur kun nen er bloemstukjes worden gemaakt. De kosten zijn f 10,- inclusief bloemen. Opgave voor 12 februari. Meer informatie: dien stencentrum Oost, Marconiweg 2, Schiedam, telefoon: (010) 4731496. STREETDANCE - Sinds novem- ber 1998 kan men voor Streetdance wekelijks terecht bij De Blauwe Brug. Streetdance is een eigentijdse dansvorm die vooral populair is bij de jeugd. Men kan zich aanmelden voor een blok van twaalf woensdagavon- den, start op 24 februari, van 18.00 tot 19.00 uur of van 19.00 tot 20.00 uur. Kosten f 72,-. Meer informatie: (010) 2470464. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker worden veel computerlessen voor kinderen gegeven. De lessen vinden iedere dag plaats na schooltijd van 16.00 tot 17.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Momenteel heeft wijkcentrum De Erker voor deze activiteit bege- leid(st)ers nodig. Zij komen in aanmerking voor een onkosten- vergoeding. Belangstellenden kun nen contact opnemen met wijk centrum De Erker, Jan van Avenesstraat 32, Schiedam. Telefoon: (010) 4267767. REGIO - Hoe vaak lees je het niet in de krant: winkel overval len op klaarlichte dag. Of: man of vrouw krijgt bij pinautomaat een pistool in de rug gedrukt en moet geld, bankpas en pincode afgeven. Korte berichtjes die je vluchtig leest en daarna snel ver- geet. Echter, of het nu in Schiedam, Vlaardingen of Rotterdam gebeurt, voor de slachtoffers wordt het leven nooit meer zoals het was. Paniekaanvallen, voortdurende angst, niet meer de straat op durven, kortom het zelfvertrou- wen is weg. Praten met lotgeno ten kan helpen. Daarom heeft Buro Slachtofferhulp Rijnmond een gespreksgroep voor overval- slachtoffers. Buro Slachtofferhulp Rijnmond is gevestigd aan de Westersingel, hartje Rotterdam. Een monumentaal pand, uitnodigende gevel, vriendelij- ke dame achter de balie. De drempel om binnen te stappen is niet zo hoog. Tenminste, voor iemand die alleen voor een interview komt. Hoe zouden overvalslachtoffers zich voe- len als ze voor de deur staan? Moeilijk voor te stellen als je nooit iets dergelijks overkomen is. Willy Voigt, coordinator van het project overvallen, weet echter pre- cies wat die mensen voelen. Zij werd enkele jaren geleden, toen nog werk- zaam op het VW-kantoor, slacht- offer van een overval. Twee keer in dezelfde week zelfs. "Ik wilde echter niets van hulpverlening weten. Er was toch niks aan de hand met mij? Maar later ben ik op aandringen van mijn baas en man toch naar Slachtofferhulp gegaan. Ik reageerde toch anders op de dingen als voor de overvallen. Ik dacht bij mezelf: 'Ach, ik ga een keer kijken'. Maar uitein- delijk ben ik twaalf keer geweest." Anderhalf jaar heeft ze nog bij de VW gewerkt, terwijl ze ondertus- sen als ervaringsdeskundige een gespreksgroep begeleidde. Daarna ging ze fulltime bij Buro Slachtofferhulp Rijnmond aan de slag. Voigt spreekt dus uit ervaring als ze zegt dat voor sommige men- sen de drempel van het bureau vaak hoog is. "De meeste mensen weten diep in hun hart wel dat ze hulp nodig hebben, maar willen dat niet zo makkelijk toegeven. 'Ik los het zelf wel op', hoor je vaak. Of: 'Ik moet er gewoon mee leren leven'. Daar zet ik echter mijn vraagtekens bij. Dat klinkt mij te fatalistisch. Moet je de angst je leven laten over- heersen? Praten met lotgenoten helpt veel." De groepsopvang voor overval slachtoffers dateert uit 1991. "De reden? Omdat er vraag naar was," legt Voigt uit. "Een van de slacht offers vroeg of we niet zoiets op konden starten." Van alle deelne- mers kan ongeveer 98 procent na afloop weer goed functioneren. Het lukt hen angst, paniekaanvallen en straatvrees te overwinnen. Vergeten doe je een dergelijke ervaring echter nooit", erkent Voigt. "Er verandert altijd iets in je leven." Met de overvalslachtoffers die zich melden voor de gespreksgroep wordt eerst een intake-gesprek van ongeveer een half uur gevoerd. Op die manier leren beide partijen elkaar kennen. Daarna voigt de ken- nismaking met de groep. De gespreksgroep is een zogenaamde 'open groep': iedere week kunnen slachtoffers zich aanmelden of juist besluiten te stoppen. Dit werkt uit- stekend volgens Voigt. "Het eerste bezoek aan de groep kan heel emo tioneel zijn. De reactie van de ande- ren is dan heel belangrijk. De deel- nemers troosten elkaar. Beuren elkaar op. Voor iemand die er de eerste keer is, is dit een bevestiging dat hij of zij niet de enige is die iets dergelijks heeft meegemaakt. Dat is een fijn gevoel. Terwijl iemand die al langer in de groep zit zich realiseert: 'He, zo was ik een paar weken gele den ook. Moet je kijken hoever ik nu al ben."' Hoeveel keer iemand komt, verschilt per persoon. Voigt: "De een heeft aan tien keer genoeg, de ander aan twintig keer. Sommige mensen wil len niet weg. Want zo'n groep werkt als een warm bad. Maar als wij den- ken dat hij of zij het aankan, gaan we die persoon wel stimuleren eens een keer over te slaan. Meestal werkt dat uitstekend. Andere mensen stoppen juist te vroeg. "Die stoppen ook om de ver- keerde redenen," vertelt Voigt. "Ze hebben geen zin om het verhaal van anderen aan te horen. Terwijl dat juist kan helpen. Hoe het die men- sen vergaat, weet ik niet. Die zijn we kwijt." De leiding van de groep is in handen van een goed getrainde vrijwilliger. Het is haar taak de deelnemers van informatie te voorzien en de samen- hang binnen de groep te bevorderen. Hulpverlening door vrijwilligers is een van de grondbeginselen van het Buro Slachtofferhulp. Tegelijk was het echter ook de reden dat de groep enkele maanden niet heeft kunnen samenkomen. Er waren gewoon geen vrijwilligers. Inmiddels is dit probleem opgelost en draait de groep weer. "Maar we kunnen natuurlijk altijd vrijwilligers gebrui- ken", haast Voigt zich te zeggen. Voor meer informatie: Buro Slachtofferhulp Rijnmond, Westersingel 6 te Rotterdam. De medewerkers zijn van maandag tot en met vrijdag bereikbaar, tussen 9.00 en 17.00 uur, via telefoon (010) 4360144. De bijeenkomsten van de gespreksgroep vinden plaats op maandag en duren twee uur. Deelname is gratis. Angela de Jong Slachtoffer worden van een overval. Een vrees voor veel mensen. Bovenstaande foto is in scene gezet. (Foto: Joop Zeemeijer) Het verbaast me iedere keer weer, dat ik dingen tegenkom, die zo berkenbaar voor me zijn. Zo lees ik, dat op 14 januari 1952 de kof- fie van de bon gaat. Dit artikel is het langst op de bon is geweest na de oorlog. Wat was niet op de bon in de jaren veertig begin jaren vijftig? Dat weet ik niet precies. Ik ben een babyboomer, een net na-oorlogs kind. Veel weet ik er dus met van, van die distributie, maar die koffiebonnenDie staan mij glashelder voor de geest. Er kwam bij ons aan huis een winkelman. Op de streek noemde men hem zo. Eigenlijk beetle hij Rintsje Schreur. Kan je je een mooiere naam voorstellenI Ik niet. Kan je je een mooiere man voorstellen? In mijn kinderogen kon dat ook niet. Rintsje kwam eens per week de boodschappen vragen bij mijn moeder. Hij had een opschrtjfboekje, daar moest de bestelling in opgenomen wor den en hij had een 'voorleesboekje'Het assortment uit zijn winkel stond hierin met sierlijk gescbreven krulletters vermeld. En waar- om vond ik deze man nou zo mootf Omdat hij zo rond was als een ton, Een ton met een broek aan, met bretels. De broek kwam hal- verwege zijn borst en die bretels besloegen een heel kort stukje bovenlijf. Daarboven zat een allervriendelijkst hoofd. Glimmend, doordat het waarschijnlijk iedere dag met groene zeep werd gewas- sen. Zijn ogen lachten altijd. Die bretels waren heel belangrijk. Ze hielden de broek om dat 'tonnetjeslijf'. Eens dacht ik een grapje uit te halen. Ik wilde weten of de rek nog in het elastiek van de bretels zat. Ik trok eraan en liet ze schieten... Rintsje vatte het heel sportief op. Ondememend kind", zei hij tegen mijn moeder, die van schaamte het liefst door de grond was gezakt. Maar goed, de koffiebonnen. Als Rintsje bij ons de boodschappen kwam vragen, deed bij dat op z'n eigen markante wijze. Hij bla- derde het boekje met assorti door en vroeg geheid iedere week: "Soda, ata, vim?" Vim moest altijd op het boodscbappenlijstje, Koffie bestelde moeder ook. Dan zei ze tegen mij: "Pak jij de bon- netjes even voor Rintsjeilk deed dan de kastdeur open. Op de een na bovenste plank stond een weckfles, zonder deksel met veel bon- nen erin. Ik zette mijn ene voet op de onderste plank van de kast, pakte de weckfles en gaf de bonnen aan de winkelman. Hij knipte zijn aandeel aan koffiebonnen eraf. Vandaag doe ik boodschappen. "Heeft a een cardvraagt de cais- siere, "anders mist a de korting op de koffie.Natuurlijk heb ik die, ik heb ook een pas en in de weckfles zonder deksel op de bovenste plank in mijn kast zitten allemaal kortingsbonnetjes voor de drogist en voor welke winkel al niet. 1952koffie van de bon!!! 1999koffie op de bon!!!! Is er nu in al die jaren niets of iets veranderd

Postiljon | 1999 | | pagina 9