Amerika en Canada steeds dichterbij Hyundai Sonata V6 GLS Luxe: Ik Design Award voor Suzuki Prijzen Lexus IS200 Comfort V6 automaat Dubbele airbags Scherpe prijs 10 FEBRUARI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 15 Voor de veeleisende automobilist Nog tot april is de Sonata Hyundai's topmodel. Niet dat dit model per die maand ophoudt met top-model waardig te zijn en ook niet omdat hij dan van de prijslijst wordt gehaald. Integendeel, de Hyundai Sonata is onlangs helemaal vernieuwd. Waar het dan wel aan ligt? Gewoon. Omdat er in april een nieuw topmodel zijn opwach- ting maakt, de XG. Deze business-limousine zal dan namelijk de vlaggeschip-positie overnemen. Aangezien de XG zijn Nederlands debuut pas maakt op de AutoRAl, nemen wij het voorlopige vlaggeschip in deze test onder han- den. Reden: nieuwe behuizing, nieuw interieur en nieuwe techniek voor de Sonata. Wij reden de V6 GLS Luxe automaat, vooralsnog het topmodel van de topmodel-lijn. De kopers van een luxe middenklas- ser zijn veeleisend en deze auto's zijn dan ook goed uitgerust en sco- ren hoog op comfort. Natuurlijk kan ook Hyundai hieraan niet ont- komen, wil men scoren in dit steeds belangrijker wordend segment. Vandaar dat het accent bij de Sonata-wijzigingen met name daar op ligt. Kijken we eerst naar stijl. Waar de 'oude' Sonata meer recht en hoekig was, is de nieuwe genera- tie ronder van opzet. Het front en de achterzijde vraagt wel een gewenningsproces, want de grote lichtunits aan beide uiteindes trek- ken nogal de aandacht. Met name de koplampen zijn apart van vorm, waardoor de Sonata een beetje vissig' de wereld in kijkt. Het geeft echter wel een stijlvoller uiterlijk dan de lampen van de vori- ge generatie die eerder het kenmerk sportief toebedeeld kregen. De lamellen grille is een maatje groter geworden, waardoor een 'voorna- me' indruk gewekt wordt. Aan de achterzijde neemt de forse achter- bumper een prominente plek in, bedoeld om de soliditeit te onder- strepen. De 'halve maan'-achtige De Suzuki Jimny heeft in Japan de 1998 Good Design Award gewon- nen. Deze is in het leven geroepen door de Industrial Promotion Organisation (IPO). De keuze viel onmiddellijk op de Jimny vanwe- ge het onderscheidende ontwerp en de hoogstaande kwaliteit van de constructie en de gebruikte materialen. De Jimny biedt vol- gens de IPO zeer veel waard voor zijn geld. Het winnen van de Good Design Award, de enige officiele designprijs in Japan, is geen was- sen neus. Een zeer breed scala aan producten - van huishoudelijke apparatuur tot zware industriefa- brikaten - dingt ieder jaar mee naar de eretitel. Producten uit de hele wereld komen in aanmerking voor de Good Design Award. Sinds de introductie van de Jimny in Nederland hebben circa vier- honderd exemplaren een nieuwe eigenaar gevonden. De Suzuki Jimny is reeds leverbaar vanaf 24.995,-. Lexus presenteert naast de LS400 en de GS300 een begerenswaardi- ge sportsedan, de IS200. Deze 2.0 liter zescilinder met een handge- schakelde zesversnellingsbak of een viertrapsautomaat staat in april bij de Lexus-dealers in de showroom, compleet met carros- seriegarantie voor roestvorming van binnenuit van 12 jaar. De IS200 kost 69.979-, de IS200 Sport 72.975,- en de IS200 Executive 75.224,-. 1 De Hyundai Sonata: chique uitraling. achterlichten zijn duidelijk aanwe- zig en het chique wordt aan deze kant gewaarborgd door een alumi- niumkleurige strip op de achterklep met daarop breed uitgespeld de Sonata-aanduiding. Zowel bij kofferbak als motorkap zien we flinke welvingen om de Sonata 'dik' te maken. De ruim bemeten C-stijl doet hieraan mee. Inkepingen op de flank benadruk- ken de boogvorm die de Sonata heeft bij zij-aanzicht en waarbij het lijkt alsof de koplampen hierdoor achterover getrokken worden. Dat statige, dat zet zich bij onze V6 automaat aan de binnenkant voort. Het hele interieur is ontworpen op comfort. Niet alleen voor de ogen, die bediend worden met veel hout- accenten, leer en overzichtelijkheid, ook voor de rest van het lichaam. De stoelen zijn ruim van opzet en bieden goede steun. De rechterarm kan te ruste worden gelegd op de armsteun (waaronder zich een opbergvak bevindt) en de linkervoet heeft een rustplekje tegen de wiel- kast aan. De instelling van stuurwiel en stoel is goed te regelen. Ook de opstelling van meters, hendels en knoppen is doordacht, waarbij de bedienings- en info-elementen groot en duidelijk uitgevoerd zijn. Handig is de extra aanduiding van de stand van de automaat-selector in de klokken- winkel. Prettig is de extra 12V-aan- sluiting in de middenconsole, bij- voorbeeld voor een telefoon- oplaadapparaat. Aan uitrusting ontbreekt het de inzittenden van de Sonata ook niet. Airconditioning, elektrisch bediende buitenspiegels, centrale portierver- grendeling, elektrisch bediende por- tierruiten, stuurbekrachtiging, ABS en dubbele airbags zijn op alle Sonata's standaard aanwezig. Specifiek voor de GLS (2.0 en V6) zijn zij-airbags uit de kast gehaald, net als automatische klimaatrege- ling, verwarmbare buitenspiegels, centrale vergrendeling met afstands- bediening en alarm, cruise control, houtaccenten en mistlampen voor. De V6 GLS Luxe automaat heeft, zoals het een topmodel betaamt, nog meer in huis: elektrisch verstel- bare en verwarmbare bestuurders- stoel en het reeds genoemde lederen interieur. Alstublieft. Voller kan het allemaal niet. Van dit alles kan men in alle rust genieten, want de 2.5 liter 24-klep- per V6-krachtbron in het vooronder is van de stille soort. Heerlijk zoe- vend laat hij de Sonata over's hee- ren wegen glijden, waarbij eerder wat afrolgeluiden te horen zijn, dan dat de mechaniek van zich laat horen. Het is de vierde generatie krachtbronnen die uit eigen huis komt. Bij 6.000 tpm komt het vermogen van 118 kW/160 pk optimaal tot ontwikkeling, maar dan profileert de motor zich wel wat in het interi eur. Tot 4.500 tpm echter geen kik. De kracht van het blok blijkt ook uit het maximum koppel van 230 Nm bij 3.750 tpm. De nul naar 100 km/u-test legt de Koreaan af in 9,2 seconde, waarbij de automaat de zaak wel een beetje vertraagd. Volgens fabrieksopgave doet de handgeschakelde V6 het in 8,5 seconden. De automaat is overigens ook het enige kleine minpuntje: op het moment dat de rechtervoet ver mogen wenst voor een inhaal- manoeuvre, moet de bak even nadenken alvorens terug te schake- len en weg te sprinten. De op comfort gerichte rijder zal hier echter niet om malen, want verder zorgt de viertraps automaat voor een naadloze overgang in de verschillende versnellingsstadia. De top van onze testwagen hebben we geklokt op 202 km/u, daarmee aan- tonend dat de Sonata zich ook op de Duitse Autobahn thuisvoelt. Het verbruik is hier overigens niet mee gediend, maar bij normale 'Nederlandse' snelheden toont de Koreaan zich niet overmatig dor- stig. Tijdens de testweek nam hij genoegen met een gemiddelde van 9,6 kilometer per liter en dat is niet «- overdreven veel voor een V6 van dit formaat. Tijdens het rijden blijkt hoe com- fortabel het allemaal is aan boord. Zowel voorin als achterin is vol- doende been- en hoofdruimte te vinden en zijn de zitposities royaal te noemen. Een echte reislimousine is de Sonata dan ook wel te noe men. In dit kader vait de kofferbak- inhoud van 396 liter een beetje tegen. Een beetje klassegenoot gaat toch al gauw over de 450 liter heen. Maar wie iets meer ruimte wenst en de achterbank (gedeeltelijk) niet nodig heeft, kan de rugleuning ervan in 60/40-verhouding omklap- pen. Resumerend kunnen we stellen dat Hyundai met de Sonata een luxe middenklasser op de weg brengt die menigeen kan plezieren. De vorm- geving is geent op chique en spreekt velen in dit segment aan. Of je er nu korte afstanden of buitenlandse tra- jecten mee opzoekt, dat maakt voor auto en inzittenden niks uit. Enige nadeel is de wat krappe kofferruimte voor zo'n reismobiel. De prijs is ronduit scherp te noe men. De prijslijst opent bij 46.995,- voor de 2.0 liter zestien- klepper GLX. De V6 begin bij f 57.995 ,-. Onze fully loaded V6 GLS Luxe automaat staat voor 65.495,- in de boeken. Het interieur van de V6 GLS Luxe automaat: verwennerij voor ogen en lichaam. Amerika en Canada zijn nu dichterbij dan ooit. De Amerika Info-show laat zien dat de cam- pertoerist geen enkele schroom hoeft te hebben dit enorme con tinent te gaan bezoeken. De Amerika Info-show wordt weer verspreid over het land gehou- den. De eerste show is op woensdag 10 februari 1999 in Apeldoorn/Uchgelen, vervol- gens op 15 februari in De Meern, 16 februari in Beverwijk, 17 februari in Eindhoven en 2 maart in Emmen. Bezoekers dienen zich van tevoren aan te melden (0488)452055. Reisorganisatie ACSI voert de cam- pingtoerist in haar Camper Rallyprogramma langs de mooiste plekjes van Noord-Amerika. De drie Grand Tours van 5 a 6 weken en de twee Highlights Tours van 3 a 4 weken vormen de vijf goed voor- bereide rondreizen per huurcamper. De vluchten, overnachtingen, excur- sies, de camper en diverse maaltij- den zijn van tevoren vastgelegd. De deelnemers volgen het routeboek van camping naar camping, naar wens in gezelschap of alleen. 9 Amerika per camper

Postiljon | 1999 | | pagina 15