De Voetgangersvereniging vertegenwoordigd in Schiedam Zwemparadijs Groenoord viert eerste lustrum Model Maquettebouw Schiedam vindt eigen plek Bouw Branderspoort tijdelijk stilgelegd Dohter in praktijk Van Indische menschen Veiligheid Ongevallen Blitskids club 10 FEBRUARI 1999 Een van mijn dierbaarste herinne- ringen bewaar ik aan een klein Indisch dametje met een lengte van 1 meter 35. Vanaf onze eerste ken- nismaking verwachtte ze dat ik haar tante zou noemen. "Tante Toeti is bet voor jou, kleine deugnietzei ze met haar typische uitspraak, terwijl haar oogjes twinkelden van plezier. "Deugniet?"vroeg ik verbaasd. "Ach job, zo bedoel ik niet, toch?", antwoordde ze, terwijl haar kleine bruine tandjes zichtbaar werden tij- dens een verontschuldigend lachje. Ze heeft mij later veel verteld over de moeilijke tijden in 'Nederlandsch Indie'. ("Jullie hebben 4 mei voor het verlies van jullie oorlogsslacht- offers. Wij 15 augustus"). Wat het betekende om alles achter te laten en in Nederland op een etage te wonen bij mensen die de ruimte beschik- baar moesten stellen, terwijl ze dat niet wilden. De Indische mensen moesten wel naar Nederland, er was geen andere mogelijkheid. En hier moesten ze constant dankbaar zijn voor de opvang die van hogerhand was opgelegd... Net zoals veel andere ouderen had tante zo haar eigen kruiden en smeerseltjes tegen kwalen. Was ze grieperig, dan stond een pannetje bouillon met knoflookpitjes op. Bij pijn in de borst (ze was bekend met hartklachten) werd een gerecht met gebakken makreel opgediend. Trouwens, nu wordt steeds meer bekend dat de Indische keuken, met haar gezonde olien, beter is voor onze hart- en vaakziekten dan de Hollandse. Tante zweerde ook bij cajaputi-olie; was er maar een hoestprikkel in aantocht, dan goot ze enkele drup- pels hiervan in beet water om te sto- men. In de wetenschap dat het merendeel van alle klachten waar- mee patienten op het spreekuur komen vanzelf overgaat (zo'n zestig procent), zijn de ouderwetse huis- middeltjes, waar ze dan ook van- daan komen, een onschuldig en soms heel goed werkend alternatief. "Hoe laat komt-tie nou?"klonk het toen Sanne, mijn assistente, de telefoon opnam. Ze had de stem al herkend. "Is het hard nodig van- daag, tante", vroeg Sanne. "Het is heel erg druk". "Zeg nou maar dat Toeti hem om half een verwacht", waarna tante de hoorn neerlegde. En zo zag ik op mijn visitelijstje staan: je tante, liefst rond half een. Het lukte mij niet om op de exacte tijd bij tante te zijn. Het werd half twee. "Drruk?", lachte ze. "Altijd maar werrken en werrken. Nou, ga jij maar zittenDe grote tafel in de huiskamer stond gedekt met wel vijftien kleine pannetjes. Hoewel ik mij bezwaard voelde, vertelde ik haar toch dat ik niet zo lang kon blijven om uitgebreid te kunnen eten. Even keek tante sip, maar dan lachte ze alweer. "Het is niet err eg hoorr, jij altijd maar werrken. Ik zal wat inpakken voor jouwaarop ze een klein glazen vlaschaaltje pakte. "Oh nee, tante", riep ik, zo'n schaaltje breek ik. Heeft u niet iets anders? Ze speurde in haar keukentje en kwam terug met een grote plastic bol, met een inhoud van zo'n drie liter. Die schepte ze tot de rand vol met de Indische specialiteiten. "Lekker eten, dokkie", lachte ze breeduit. Onder dankzegging ver- trok ik met de maaltijd. Tijdens het middagspreekuur kon ik mijzelf niet bedwingen en van tijd tot tijd nam ik een schep uit de bol. Ook Sanne deed mee. Zij zou de lege bol wel even terugbrengen. "Zeg maar dat de dokter alles heeft opgegeten en dat jij niets kreeg" riep ik haar na toen ze van de prak tijk wegfietste. "Goed hoor", zei Sanne. De volgende dag vertelde ze dat Toeti het niet lief van mij had gevonden. Ze bad Sanne dus veertig loempiaatjes meegegeven. Pieter Vlasveld huisarts DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IN A 5 SCHIEDAM - De Voetgangers vereniging heeft met de aanstel- ling van de heer R. Goedvolk als consul een actieve vertegen- woordiger in Schiedam. De inwoners van deze gemeente kunnen zich vanaf heden tot hem wenden met alle problemen rond de verkeersveiligheid en leefbaarheid van voetgangers. De nieuwe consul zal het gemeente- lijk verkeersbeleid nauwlettend en kritisch volgen. Gesteund door De Voetgangersvereniging zal de consul zijn deskundigheid en diensten inzetten ten behoeve van bewoners en gemeente. De Voetgangersvereniging staat al 45 jaar op de bres voor de verhoging van de verkeersveiligheid en leef baarheid voor de voetganger. Zij maakt zich sterk voor veilige school- routes, oversteekvoorzieningen, snelheidslimieten, 30 km/uur-gebie- den en ob;takelvrije trottoirs. Kortom, De Voetgangersvereniging streeft naar een openbare ruimte die veilig en leefbaar is voor iedereen, om te beginnen bij de voetganger. De campagnes en acties om dit te bereiken worden meestal uitgevoerd in samenwerking met andere organi- saties op het gebied van verkeersvei ligheid en overheden. De Voetgangersvereniging biedt ook ondersteuning aan bewoners (-groe- pen) bij het veiliger maken van hun woonomgeving. Dat kan in de vorm van praktische, verkeerstechnische adviezen om een einde te maken aan onveilige verkeerssituaties tot het voeren van snelheidscampagnes of oversteekacties voor kinderen. De Voetgangersvereniging werkt ook aan een 'Straat van de Toekomst' waarin bij de aanleg is uitgegaan van de kwetsbaarste ver- keersdeelnemer: de voetganger. In het rapport 'De Straat van de Toekomst' denkt De Voetgangers vereniging vanuit de 'mens als de maat der dingen'. Zij vindt onder meer dat de wegen van voetgangers, fietsen en auto's elkaar niet of zo min mogelijk moeten kruisen, zodat confrontaties tot een minimum wor den beperkt. Dit is nodig, want uit recent ondter- zoek van De Voetgangersvereniging is gebleken dat er per jaar tiendui- zenden voetgangers zich als gevolg van een verkeersongeval onder dok- tersbehandeling moeten stellen. De Voetgangersvereniging is dan ook sterk pleitbezorger van een maxi mum snelheid van 30 km/u in ver- blijfsgebieden. Algehele invoering hiervan zou een drastische verlaging van het aantal dodelijke verkeerson- gevallen onder alle verkeersdeelne- mers, en met name voetgangers, tot gevolg hebben. In de persoon van de heer R. Goedvolk hebben de inwoners van Schiedam nu een direct aanspreek- punt gekregen voor alles wat voet- gangerszaken aangaat. De vertegen- woordiger is telefonisch bereikbaar onder nummer (010) 4704706. SCHIEDAM - Vijf jaar geleden opende een totaal verbouwd Zwembad Groenoord de deuren naar een mooi subtropisch zwemparadijs. Eind 1997 werd de miljoenste bezoeker in de bloemetjes gezet. Manager Rob Schouten kijkt met een tevreden blik terug op de afgelopen vijf jaar waarin het zwemparadijs een begrip werd bij bewoners uit Schiedam en omliggende steden. Het sport- en recreatiebad biedt een gevarieerd zwemprogramma dat aanslaat bij jong en oud. Voor ieder een die van zwemmen houdt is er wel een onderdeel dat aanspreekt. Want naast het 25 meter wedstrijd- bad, het recreatiebad met de lange glijbaan, de whirlpools en massage- stralen kunnen ouders met baby's tussen de 0 en 16 maanden geza- menlijk zwemmen en kunnen baby's en peuters al een zwembrevet halen. De cursus is gratis. Aan het eind daarvan zijn de ukkies in staat al een beetje te zwemmen en zijn zij in ieder geval vertrouwd met het water. De zondagmorgen is gereserveerd voor de hele familie. Dat betekent geen wild gespetter maar in alle rust genieten met het hele gezin. Wie geen zin heeft om baantjes te trek- ken kan deelnemen aan gratis aqua- robicles. Dit zijn lessen die bestaan uit een zogenaamde 'Workout' in het watet op muziek. Voor jongeren tussen de tien en vijf tien jaar is onlangs op vrijdagavond de Blitskids club gestart. Deelnemende kids ontvangen een clubpas die recht geeft op allerlei kortingen. Tijdens de avond (19.00-21.30 uur) worden sport spel circuits uitge- zet en zijn er lessen Bewegen op Muziek. Een clubpas kost f 2,50 waarmee per avond een gulden kor- ting op een entreekaartje valt te ver- dienen. Toppers in het moderne Groenoordbad zijn onder meer aqua-fit en aqua-joggen. Voor meer informatie bellen met: (010) 4719327. SCHIEDAM -' De werkzaamheden aan de Branderspoort in Schiedam zijn vorige week op last van de gemeente (tijdelijk) stilgelegd. Volgens de gemeente was het wegens omstandigheden nodig een bouwstop in te lassen, maar de uitvoerder Breur uit Zwijndrecht is het daar niet mee eens. Toch blijft de bouwstop voorlopig gehandhaafd. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - Sinds vorige week heeft de Stichting Model Maquettebouw Schiedam en omstreken een eigen vergader- plek. Op donderdag 4 februari hielden de leden hun eerste bij- eenkomst in hun nieuwe locatie in cafe De Posthoorn aan de hoofdstraat 13 te Schiedam. De hobbyisten en modelbouwers maken werkende modellen op divers gebied alsmede siermodellen van dat wat de hobbyisten en modelbouwers zelf wensen te maken. Hierbij bestaat de mogelijkheid vanuit het bestuur naar medewerkers of dona- teurs gezamenlijke objecten te bou- wen. De bewerking van hout-lichte metalen en kartonnen bouwplaten gaat waarschijnlijk steeds meer voorkomen. De Stichting Model Maquettebouw Schiedam ontvangt geen subsidie en is afhankelijk van de bijdragen van de donateurs en spopsors. Donateurs wordt gevraagd om als 'lid' mee te werken aan de activitei- ten van de Stichting. Overige modelbouwers en belang- stellenden die geinteresseerd zijn kunnen op donderdag 25 februari op de volgende vergadering van de Stichting Model Maquettebouw Schiedam langskomen. De bijeen- komst begint om 20.00 uur. Men kan ook eigen modellen meenemen. Plaats van de vergadering: Cafe De Posthoorn, Hoofdstraat 13, Schiedam. Afgelopen donderdag vond de eerste bijeenkomst van de Stichting Model Maquettebouw Schiedam plaats op haar nieuwe vergaderplek in cafe De Posthoorn. (Foto: Van Det fotoproducties)

Postiljon | 1999 | | pagina 5