Uiterlijk eurobankbiljet en -munt bekend VAN GULDEN NAAR EURO VAN EURO NAAR GULDEN a DE EURO OVER DRIE )AAR IN UW PORTEMONNEE U j BEELTENIS BEATRIX SIERT VOORZIjDE MUNT iso 10 FEBRUARI 1999 y DE POSTIJJOIN Stap voor stap naar 2002 Sinds 1 januari 1999 staat de waarde van de euro vast: 1 euro is 2,20371. Vanaf dat moment zijn de onderlinge wisselkoer- sen van de deelnemende munt- eenheden aan elkaar gekop- peld. De euro is in elf landen van de Europese tlnie inge- voerd. Naast Nederland ook in Belgie, Duitsland,' Finland, Frankrijk, lerland, Italic, Luxemburg, Oostenrijk, Portu gal en Spanje. Het is waarschijn- lijk dat op een later tijdstip meer landen zullen gaan mee- doen. Toch zult u tot januari 2002 nog weinig merken van de nieuvve munt. Euromunten en -bankbiljetten worden namelijk pas in januari 2002 in ornloop gebracht. Tot die tijd zal de gulden dus de belangrijkste munt blijven in Nederland. Wei is het sinds 1 januari 1999 mogelijk om betalingen per bank of per giro in euro's te verrichten. Maar aan de kassa in de winkel kunt u alleen in guldens betalen. Dit geldt ook voor pinnen, chippen en betalen met che ques en creditcards: tot |anuari 2002 alleen in guldens. Waarde euro bekend We weten nu precies hoeveel een euro waard is, namelijk 2,20371. De rechts- geldige en officiele waaraen van de valuta van de deelnemende eurolanden staan in het Publikatieblad van de Europese Cemeenschappen. Herkenningstekeri ledereen kent het /-teken voor de gulden. Ook voor andere Europese valuta's bestaan er vaste tekens. Natuurlijk is er voor de euro ook een eigen teken ontworpen: de Bedragen in euro's staan dus straks als volgt aangegeven: 100,- of 0,25. Berekeningen De koers van 1 euro ten opzichte van 1 gulden bestaat uit zes cijfers: een cijfer 0 T* 3W®! voor en vijf cijfers achter de komma, 1 euro 2,20371 gulden. Alle berekeningen tussen euro en gulden moeten met behulp van deze officiele, volledige koers worden gemaakt, omdat er anders afrondingsver- schillen kunnen ontstaan. Alleen te betalen of te ontvangen eindbedragen mogen worden afgerond op twee cijfers - euro- centen dus. Berekeningen moeten altijd worden gemaakt met de koers van 1 euro als uitgangspunt. Omrekenen Wie van guldens naar euro's wil omreke nen, moet delen door de officiele koers. Een bedrag van 7,50 omrekenen naar euro's moet dus altijd als volgt geschieden: 7,50: 2,20371. 3,40335. Afgerond is dat 3,40. Dus om euro's om te reke- nen naar guldens wordt het aantal euro's vermenigvuldigd met de officiele koers. Bijvoorbeeld: 3,- 3 x 2,20371 6,61113. Afgerond wordt dit 6,61 Omwisselen Als u na januari 2002 door de andere lan den van he' eurogebied reist, hoeft u geen verschillende valuta's bij u te hebben. U kunt vanaf dat moment in al deze landen met euro's betalen. U hoeft dus niet meer om te rekenen, geen geld meer te wisse- len en u heeft ook geen omwisselkosten meer. Als u binnen de eurolanden iets wilt kopen, kunt u voortaan in een oogopslag zien wat het u kost. U kunt de prijzen in het buitenland dus veel makkelijker verge- li|ken met de prijzen van thuis. Op 1 januari 2002 is het zover: dan rollen de eerste euromunten over de toonbank Aan de kassa in winkels kunt u de eerste drie jaar alleen nog maar met guldens betalen. en komen er eurobankbiljetten uit de geldautomaten. U kunt dan overal betalen met euro's. En in korte tijd worden in heel Nederland alle guldens vervangen door euro's. Met de komst van de euro veran- dert er veel, maar daar hoeft u niets voor te doen. Omdat zowel uw uitgaven als uw inkomsten op dezelfde manier worden omgerekend, kunt u hetzelfde blijven kopen met uw geld. 1 januari 1999 januari 2002 Waarde euro vastgesteld Invoering euromunten Invoering euro op de beurs en eurobankbiljetten en in bank- en giroverkeer 2000 2002 1999 2001 uiterlijk juli 2002 De gulden verdwijnt als wettig betaalmiddel Ook al is de nieuwe euro er nog niet, we weten al wel hoe de mun- ten en bankbiljetten eruit gaan zien. De biljetten zijn overal in Europa hetzelfde, de achterzijde van de euromunten mag elk euro- land invullen. Zo siert de beeltenis van koningin Beatrix de voorzij- de van onze euro. Op deze tijdbalk kunt u aflezen wanneer welke stap wordt gezet met betrekking tot invoering van de euro. W't De eurobankbiljetten zijn in alle landen die meedoen hetzelfde. De briefjes heb ben allemaal een verschillend formaat en een andere kleur; het-briefje van 5 euro is het kleinste, dat van 500 euro het grootste. De euromunten van l, 2 en 5 (euro)cent zijn roodachtig van kleur. De munten van 10, 20 en 50 (euro)cent zijn geelachtig, de munt van 1 euro is zilver- kleurig met een gele rand en de munt van 2 euro is geel met een zilverkleurige rand. De euromunten zijn aan de achter zijde in alle eurolanden hetzelfde. De voorzijde is verschillend, want elk land mag de voorzijde zelf ontwerpen. Op de Nederlandse euromunten staat Koningin Beatrix op de voorzijde afgebeeld. Op de euromunt van 2 euro staat in Nederland Over niet al te lange tijd heeft u deze munten en biljetten in de knip. het randschrift 'Cod zij met ons'. Overal geldig Alle euro's, uit welk euroland dan ook, zijn overal in het eurogebied geldig. Met de euro's die u uit Nederland mee- neemt op vakantie in Frankrijk, kunt u dus gewoon betalen op een Frans ter- rasje. Er komen acht euromunten en zeven eurobankbiljetten: munten biljetten 1 eurocent 5 euro 2 eurocent - 10 euro 5 eurocent - 20 euro 10 eurocent - 50 euro 20 eurocent - 100 euro 50 eurocent - 200 euro 1 euro - 500 euro 2 euro 1 Alle berekeningen van gulden naar euro moeten volgens de officiele, volledige koers van zes cijfers wor den gemaakt. Deze koers luidt 1:2,20371. 2 Guldens omrekenen naar euro's gebeurt altijd door delen van het guldenbedrag door 2,20371. Andere methoden zijn niet toege- staan. Zevtn gulden vijftig is dus (7,50:2,20371 - 3,403352 euro). Anders geschreven: f 7,50 wordt dus 3,403352. 3 De einduitkomst van een bereke- ning mag worden afgerond op eurocenten. Als het derde cijfer achter de komma een 5 of hoger is, wordt naar boven afgerond. Is het derde cijfer een 4 of lager, dan wordt naar beneden afgerond. 3,403352 wordt dus 3,40. 4 Omdat zowel giraal als (vanaf 2002) contant ook met eurocen ten kan worden betaald, hoeft een bedrag in euro's niet te worden afgerond op stuivers. Alle berekeningen van euro naar gulden moeten volgens de officie le, volledige koers van zes cijfers worden gemaakt. Deze koers luidt 2,20371. Euro's omrekenen naar guldens gebeurt altijd door vermenigvuldi- gen van het eurobedrag met 2,20371. Drie euro is dus (3 x 2,20371). Anders geschreven: 3 f 6,61113. De einduitkomst van een bereke- ning mag worden afgerond op centen. Als het derde cijfer achter de komma een 5 of hoger is, wordt naar boven afgerond. Is het derde cijfer een 4 of lager, dan wordt naar beneden afgerond. (f 6,61113 wordt dus f 6,61). Bij betaling in contante guldens worden bedragen afgerond op stuivers, omdat Nederland geen munten van een cent meer kent. Een bedrag van f 6,61 wordt bijvoor beeld f 6,60. Om afrondingsverschillen te voor- komen, moet het afronden van tussenliggende bedragen worden vermeden. Bij het opmaken van een factuur telt u bijvoorbeeld eerst alle bedragen in euro's bij elkaar op. Alleen het eindbedrag in euro's wordt afgerond.

Postiljon | 1999 | | pagina 6