Helpen waar geholpen moet worden dag J Humanitas Rijnmond Noord betrokken bij Burendag Buren Activiteiten voor ouderen Schiedamse voorronde Nationale Voorleesdag Oplichter aangehouden Mishandeld en beroofd Kunstmarkt en ouderendag bij De Erker Concert in Grote Kerk Schiedam Beste Schiedamse Buur Ondersteuning Betrokkenheid Valentijnsdag 10 FEBRUARI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 9 SCHIEDAM -Tien Schiedamse scholen hebben zich ingeschreven voor de lokale ronde van de Nationale Voorleeswedstrijd. Zij hebben een vertegenwoordiger ge Ikozen afkomstig uit groep zeven of acht. Op woensdag 10 februari ontmoeten deze tien ster-voorle- zers elkaar voor de lokale ronde in de openbare bibliotheek aan het Stadserf 1. Zij lezen een fragment voor uit een kinderboek. Het pro- gramma begint om 14.00 uur en is alleen toegankelijk voor genodig- den. Een jury, die onder andere uit een vertegenwoordigster van de Postiljon editie Schiedam bestaat, beoordeelt de voordrachten. De vijf beste voorlezers gaan door naar de regionale ronde, die op zaterdag 20 maart in de Akkers in Spijkenisse plaats vindt. De win- naar daarvan leest voor tijdens de provinciale ronde en uiteindelijk tijdens de finale op de Nationale Voorleesdag op 19 mei in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. SCHIEDAM - Met de aanhouding van een 29-jarige Schiedammer heeft de politie van het district Schiedam ruim twintig oplich- tingszaken opgelost. De verdachte bestelde bij diverse bedrijven in de randstad computerapparatuur en mobiele telefoons, maar de rekeningen betaalde hij niet. De zaak kwam aan het licht toen een winkelier in audio- en video-appa- ratuur uit Schiedam aangifte deed van oplichting. De verdachte werk- te niet alleen in Schiedam, maar onder andere ook in Rotterdam, Vlaardingen en Spijkenisse. In totaal zijn ruim twintig bedrijven door de activiteiten van de ver dachte gedupeerd. Het schadebe- drag bedraagt in totaal 200.000 gulden. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. SCHIEDAM - Afgelopen vrijdag- morgen rond half tien werd op de Mgr. Nolenslaan een zestienjarige jongen uit Vlaardingen, toen hij juist het schoolplein wilde oprij- den, door twee onbekende knapen letterlijk van zijn vervoermiddel geslagen. Daarop namen de beide knapen de bromscooter van hem af en reden daar op weg. SCHIEDAM -Wijkcentrum De Erker houdt op zondag 21 februari een kunst- en knutselmarkt. Schiedamse amateurkunstenaars en hobbyisten krijgen dan volop de gelegenheid om hun creatieve werken te tonen en eventueel te verkopen. De Erker nodigt kunst- beoefenaars en creatieve perso- nen uit voor deelname aan deze kunstmarkt. Men kan bellen (010) 4267767 of even langskomen. Op donderdag 25 februari houdt De Erker een ouderendag. De ope ning is om 11.00 uur. Er is muziek en om 13.00 uur een lunch. Kosten van de dag bedragen f 6,-. Kaartjes zijn tot 23 februari ver- krijgbaar aan de balie van het wijkcentrum aan de Jan van Avenesstraat 32.Telefoon: (010) 4267767. SCHIEDAM - Op het inloopconcert in de Grote Kerk te Schiedam zal optreden Cobi de Bruijn. Sopraan Cobi de Bruijn was tijdens de solistenmiddag de ontdekking van het concert. Het inloopconcert vindt plaats op zaterdag 13 febru ari, aanvang 15.00 uur.Toegang is gratis. Cobi de Bruijn wordt op de piano begeleid door Bernard Zwueste. Het is haar eerste eigen concert met een gevarieerd samengesteld programma. SCHIEDAM - De Burendag vindt na het succes van vorig jaar opnieuw plaats. De verkie- zing van de beste buur van Schiedam (en Vlaardingen) wordt dit jaar door de organise- rende instellingen grootser aan- gepakt dan in I998. Het aanwij- zen van een persoon, groep of wijk die zich als een goede buur profileert, komt voort uit een initiatief van Humanitas en de vereniging van woningcorpora- ties Aedes. Het sloeg vorig jaar zo aan dat een vervolg meer dan logisch was. Naast deze organisaties verlenen in Schiedam ook ONS Milieu, opbouwwerkers en de gemeente medewerking aan deze manifestatie, die uiteindelijk op 19 juni leidt tot het uitroepen van de beste Nederlandse buur. Een goede buur is in de ogen van Humanitas en Aedes iemand of een groep, die belangeloos en spontaan hulp biedt aan mensen die zonder hulp en ondersteuning meestal niet in hun eigen vertrouwde woning omgeving kunnen blijven wonen. Dit jaar is Burendag gewijd aan het thema Zorg en Wonen. De plaatselijke beste buur wordt tij dens een feestelijke manifestatie op 24 april op de Grote Markt in Schiedam bekend gemaakt. De win- naar dingt vervolgens mee naar de titel Beste Buur van Nederland. Vorig jaar werd een mevrouw uit de Haagse Schilderswijk uitgeroepen tot de beste buur van Nederland. De manifestatie had succes en kreeg veel aandacht in de media, wat voor onder meer Humanitas reden was er een jaarlijks evenement van te maken. Naar de mening van Humanitas hebben veel initiatieven van mensen gericht op hun-directe woonomge- ving groot effect. Zij voorkomen daarmee bijvoorbeeld dat hun buren minder snel afhankelijk worden van betaalde Thuiszorg. Burenhulp is een veelomvattend fenomeen waar- onder heel wat kleine en grotere taken vallen. Zorg voor huisdieren bijvoorbeeld als de bewoners weg zijn of opvang van kinderen tussen de middag, of het boodschappen doen als de buurvrouw/man ziek is. Burendag belicht volgens Humanitas de positieve kant van de samenleving. Hulp bieden waar hulp nodig is, belangeloos en betrokken. naar mevrouw Van Roon of De Wilde. Voor 'Steun bij rouw' betaalt men vijf gulden per gesprek/bijeen- komst. Sommige ziekenfondsen ver- goeden deze kosten. Mensen die zich aangesproken voe- len door de Humanitas gedachten en die zich als vrijwilliger of als bestuurslid verdienstelijk willen maken, kunnen zich in verbinding stellen met mevrouw Ebbinge Wubben, telefoon (010) 4701033. Nans Wolters n Mevrouw Ebbinge Wubben uit Schiedam, voorzitter van Humanitas Rijnmond Noord: Wij bieden een luisterend oor en een actieve benadering bij het zoeken naar oplossingen ah er problemen zijn.(Foto: Van Det foto- producties) Veel aandacht bestaat er voor aspec- ten in de maatschappij als zinloos geweld en sociale spanningen. Als tegenhanger hiervan willen de woningcorporaties en Humanitas laten zien dat er in positieve zin veel gebeurt in de samenleving, dat er mensen en groepen zijn die hun kop boven het maaiveld willen uitsteken en daarmee een voorbeeld zijn voor anderen. Voor Humanitas is Burendag boven- dien een goede gelegenheid om bewoners uit de regio erop attent te maken dat deze organisatie meer voor mensen kan betekenen. Vrijwillige thuiszorg bijvoorbeeld, niet alleen afgestemd op ouderen maar ook voor jonge moeders met een druk gezin die enige ondersteu ning wel kunnen gebruiken. "Wij helpen waar geholpen moet worden", verklaart mevrouw Ebbinge Wubben, voorzitter van Humanitas Rijnmond Noord. "Wij bieden een luisterend oor en een actieve benadering bij het zoeken naar oplossingen als er problemen zijn." Zo kan men bij Humanitas om steun vragen bij het verwerken van het overlijden van een dierbare. "Onze vereniging beschikt over geschoolde vrijwilligers die willen helpen in deze moeilijke periode. Zij doen dat vanuit de achtergrond dat mensen zichzelf en elkaar kunnen helpen, ook bij het verwerken van verlies van een naaste en bij het mee- denken over de toekomst. Vrijuit en vertrouwelijk praten met iemand die kan luisteren, die zich kan verplaat- sen in het verlies helpt het verdriet te verzachten." Humanitas organiseert tevens gespreksgroepen 'Steun bij rouw' waarbij men in contact komt men- sen die eveneens een rouwproces doormaken. Iedereen die na het overlijden van een dierbare hulp zoekt kan contact opnemen met telefoon (010) 4S24881, vragen SCHIEDAM - Iedereen die bui- tengewoon te spreken is over de hulp die zij/hij ondervindt van een buur, groep of wijk en een bloementje niet voldoende vindt als bewijs van waardering, krijgt de kans meer te geven. Vorig jaar speelde de verkiezing van de Beste Schiedamse Buur zich af in Groenoord. Dit jaar echter worden alle bewoners van Schiedam aangespoord iemand of groep waarvan men veel steun ondervindt in het zonnetje te zetten. Dit kan men doen door het aanvragen van een aanmel- dingsformulier bij de coordina tor van de verkiezing van Beste Buur, Margot van der Velde, voorlichtster van Woningstichting Noordvest. Het is ook mogelijk een kandidaat telefonisch voor te dragen: (010) 2040700. BINGO - In dienstencentrum de Woudhoek wordt op donderdag 11 februari voor 55-plussers een bingo georganiseerd. Aanvang: 13.30 uur. Kosten f 7,- (zes ronden). KOFFIE-INLOOP - In diensten centrum de 4 Molens wordt op zondag 14 februari een koffie- inloop voor ouderen gehouden. Van 10.00 tot 12.00 uur.Toegang is gratis. CONTACTMIDDAG - Op zondag 14 februari wordt in dienstencen trum de 4 Molens een contact- middag voor 55-plussers gehou den. Van 13.30 tot 16.00 uur. Toegang is gratis. THE-DANSANT - In dienstencen trum de Woudhoek is er op zon dag 14 februari eenThe-dansant voor ouderen. Van 13.30 tot 16.30 uur.Toegang f 2,-. BLOEMSCHIKKEN - In diensten centrum Oost wordt op dinsdag 16 februari van 13.30 tot 15.30 voor 55-plussers een middag bloemschikken gehouden. Kosten f 10,- inclusief bloemen. Opgeven voor 12 februari. DIA-VOORSTELLING - In dien stencentrum Oost wordt op woensdag 17 februari voor oude ren een activiteitenochtend gehou den met een dia-voorstelling over Noorwegen en de Grand Canyon. Het duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Kosten f 2,- (vaste bezoekers gra tis). BINGO - In dienstencentrum de 4 Molens wordt op woensdag 17 februari een bingo voor 55-plus sers georganiseerd. Van 13.30 tot 16.30 uur. Kosten f 7,- (zes ronden). BIEDERMEIERTJES MAKEN - Op woensdag 24 februari kunnen 55- plussers biedermeiertjes met paaseitjes maken. Plaats: dien stencentrum Oost. Van 10.00 tot 12.00 uur. Kosten f 10,- (inclusief materiaal). Opgeven voor 17 februari. Zondag 14 februari is het Valentijnsdag: dag van de vriendschap staat er op het scheurkalendertje, dat bij mij op het toilet hangt. Zondag 14 februari: Sint Valentijn nu feest van de geliefden, maar in oorsprong een Oud-Romeins vruchtbaarheidsfeest, lees ik in mijn tuinscheurkalender, die ik dagelijks raadpleeg. Waarvan doet mijn 'Verjaardagen, Gedenkdagen en Dagen om niet te vergeten mij kond op de 14e? Een gedichtje zowaar van Guido Gazelle: Ik misse U waar ik henenvaar of waar ik henenkeer: de morgenstond, de dagen rond en de avonden nog meer! De gehele bladzijde ernaast wordt gesierd met een hartvormig boe- ket rode rozen. Op de radio hoor ik de programmamaakster aan een zaal vol mensen vragen: Wie van u heeft er een stille liefde? Aarzelend steekt een aantal mensen een vinger op. Of ze zondag 14 februari naar de studio willen komen. Met een gedicht, een verhaal, een boeket bloemen, wat je maar kunt verzinnen om dat via het radioprogramma op te dragen aan die stille liefde. Dat beloven ze. Poe he, dat zie ik nou helemaal gebeuren. Veel mannen die het inmiddels helemaal hebben gemaakt, komen naar de studio en bie den allemaal hun op een kladblaadje gekrabbelde liefdesuiting aan, aan: "Nellie van den Heuvel uit de vierde klas". Want die hebben ze natuurlijk allemaal. Zo'n meisje uit een andere klas, waar ze in hun pubertijd waanzinnig verliefd op zijn geweest. Nellie zageti ze ineens lopen met een lange zwartharige jongeman, zelf waren ze wat kleiner van stuk en blond en zie de stille liefde is geboren. Moet je dat nu op Valentijnsdag anno 1999 via de radio bekend gaan makenJ Ik verheug me enorm op dat programma. Ik luister twee uur lang, terwijl ik me nestel met een doos bonbons, die aangeprezen wordt als Valentijns idee in een reclamefolder, omringd door "bloeiende liefde", een rode roos die ik ook al heb geplukt uit het Valentijnsarsenaal en die bij aanraking "Love me tender" van Elvis ten gehore brengt. Ik weet zeker, dat een van die gedichten die door zo'n als boven omschreven man voor mij bestemd is. En mijn stille liefde? Die staat binnen handbereik. Die grote doos bonbons, die ik al mijn hele leven stil aanbid, maar die ik nooit aan zal raken.

Postiljon | 1999 | | pagina 9