HOE ZIT T MET DE EURO EN DE BELASTINGEN? HEEFT U VRAGEN OVER DE EURO? Bank en beurs al voorbereid op nieuwe Europese munt Nederland op tijd klaar voor de euro Geen gevolgen voor pensioen, hypotheek, salaris en spaargeld euro 1999 2002 Meer informatie? Het Nationaal Forum voor de introductie van de euro T7 FEBRUARI 1999 DE P0ST1LJ0N EDITIE 12 PAGINA 10 Sinds 1 januari 1999 kunt u zelf kiezen of u over de belastingjaren 1999, 2000 en 2001 belastingaangifte in guldens of in euro's doet. Voor bedrijven kan deze faci- liteit soms aantrekkelijk zijn. Op bet aangifteformulier staat de keuzemogelijkheid uitgeiegd. Pas vanaf bet belastingjaar 2002 moeten alle belastingaangiften in euro's worden gedaan. guldens als in euro's. Alle banken in Nederland zullen overschrijvingen in euro's afhandelen zonder extra kosten. Bank en girorekeningen Alle bank- en girorekeningen worden per 1 januari 2002 in een klap omgezet in euro's. Dat gaat volledig automatisch en het kost u niets. Uw rekeningnummer ver- andert niet en alle automatische betalin- gen lopen gewoon door (tenzij u ze zelf stopzet, net zoals dat nu gebeurt). Alle prijzen in het eurogebied zijn in euro's. Uw salaris, pensioen of uitkering komt in euro's binnen op uw bank- of giroreke- ning. Geld v/isselen in Europa Als u tussen nu en 2002 op reis gaat naar een ander 'euroland', moet u nog steeds geld wisselen. Want in alle eurolanden worden de euromunten en -bankbiljetten in januari 2002 in omloop gebracht. Het wisselen gebeurt in deze overgangsperio- de vanzelfsprekend tegen de officiele. omrekenkoersen. Vanaf 1 januari 1999 zijn de koersen van de munten uit de elf landen die meedoen aan de euro aan elkaar gekoppeld. Dat betekent dat hun waarde ten opzichte van elkaar voorgoed vastligt. Daar verandert niets meer aan. De banken hoeven geen kosten meer in rekening te brengen voor het koersrisico. Vreemd geld uit andere eurolanden wordt dus relatief goedkoper. En bij het terugwisselen, krijgt u dezelfde koers als bij aankoop. Dat betekent nog niet dat wisselen helemaal gratis wordt. De banken maken kosten voor het wisse len en in voorraad houden van vreemde valuta en kunnen deze kosten aan u door- berekenen. Bel dan gratis de Eurolijn: 0800-1521. Deze is bereikbaar op werkdagen van 9.00 uur tot 21.00 uur. U kunt ook terecht op de Eurosite: www.euro.nl. Of vraag informatie aan bij het Nationaal F.orum voor de intro- ductie van de euro, postbus 20205, 2500 EE Den Haag. bepalingen in de arbeidsovereenkomst niet. Ook hier geldt: alle bedragen moe ten volgens de officiele eurokoers worden omgerekend van guldens naar euro's. Veel bedrijven zullen trouwens, om u te laten wennen, al in de overgangsperiode van januari 1999 tot 1 januari 2002 uw salaris op uw salarisstrook zowel in gul dens als in euro's vermelden. Spaargeld Wie spaargeld op een bank- of giroreke- ning heeft, hoeft ook niets te doen. De bank zet het gespaarde bedrag per 1 januari 2002 automatisch voor u om in euro's. De voorwaarden en spaartermij- nen veranderen niet. Pensioen- of levensverzekeringscontracten veranderen niet, even- min als hypotheekcontracten. Geen enkele contractvoorwaarde mag eenzijdig gewijzigd worden door de komst van de euro. Als beide partijen samen een contract willen aanpassen, mag dat natuurlijk altijd. Wie nu een hypotheek heeft van bijvoor- beeld 120.000,- met een looptijd van 15 jaar tegen een vastgelegd renteper- centage van 5 procent, ziet alleen het bedrag veranderen. Dat wordt tegen de officiele koers omgerekend in euro's. •Verder verandert er niets. Salaris Het salaris is meestal vastgelegd in een arbeidsovereenkomst. Door de komst van de euro veranderen de afspraken en de Alhoewel burgers nog weinig merken van de komst van de euro, zijn instellingen en bedrij ven al volop bezig met voorbe- reidingen. Zo zijn de beurs en de banken al helemaal ver- trouwd met de nieuwe munt. Beurs al overgeschakeld Sinds 4 januari, de eerste beursdag van 1999, zijn de noteringen aan de Amsterdam Exchanges uitsluitend in euro's. De handel op de effecten- en optiebeurs vindt nu plaats in euro's, alle noteringen zijn in euro's en ook de AEX- index (r) is weergegeven in euro's. Ook in de andere landen binnen het euroge bied zijn de effecten- en optiebeurzen volledig overgeschakeld op de nieuwe munt. Uw beleggingsverkeer kan gewoon via uw guldensrekening blijven lopen, u hoeft dus geen aparte euroreke- ning te openen. De bank zorgt gratis voor de conversie van guldens naar euro's en andersom. De banken en beurzen hanteren de euro reeds bij hun transacties. De euro is vanaf 1 januari 1999 ook inge- voerd in het girale betalingsverkeer. Banken, bedrijven en instellingen kunnen hier gebruik van maken en zullen bijvoor- beeld eindbedragen zowel in guldens als in euro's vermelden. Dit geeft u de moge- lijkheid om alvast te wennen aan de nieu we munt. Maar de euromunten en -bank biljetten als tastbaar geld komen pas op 1 januari 2002 in uw portemonnee. De bank regelt uw eurozaken Als u tussen nu en 1 januari 2002 in euro's wilt betalen of ontvangen, kunt u daar- voor terecht bij uw bank. Als u een factuur in euro's krijgt en u wilt deze in euro's betalen, dan kunt u dat gewoon via uw bank- of girorekening doen. Daarvoor kunt u bij uw bank speciale euro-overboe- kingsformulieren aanvragen. De bank zorgt voor omrekening en vermeldt op het rekeningafschrift zowel het bedrag in KOMST NIEUWE MUNT VERANDERT NIETS Al in februari 1996 is in Nederland het 'Nationaal Forum voor de introductie van de euro' opgericht om de overgang van gulden naar euro zo soepel mogelijk te laten verlopen. In dit forum zit- ten vertegenwoordigers van grote maatschappelijke organisaties in Nederland: consumenten, werkgevers, werknemers, de finan- ciele sector en de overheid. In het Nationaal Forum voor de introductie van de euro zijn vertegenwoordigd: Amsterdam Exchanges Postbus 19163 1000 GD Amsterdam CNV Postbus 2475 3500 GL Utrecht Consumentenbond Postbus 1000 2500 BA Den Haag FNV Postbus 8456 1005 AC Amsterdam Ministerie van Financien Postbus 20201 2500 EE Den Haag Pensioenfondsen Patrijsweg 30 2289 EX Rijswijk Raad Nederlandse Detailhandel Postbus 715 2700 AS Zoetermeer Vakcentrale MHP Postbus 400 3990 DK Houten Land- en Tuinbouworganisatie Nederland Postbus 29773 2502 LT Den Haag MKB - Nederland Postbus 5096 2600 GB Delft De Nederlandsche Bank Postbus 98 1000 AB Amsterdam Nederlandse Vereniging van Banken Postbus 3543 1001 AH Amsterdam Verbond van Verzekeraars Postbus 93450 2509 AL Den Haag Vereniging van Nederlandse Gemeenten Postbus 30435 2500 GK Den Haag Vereniging VNO - NCW Postbus 93002 2509 AA Den Haag Ministerie van Economische Zaken Postbus 20101 2500 EC Den Haag Bel de Eurolijn: 0800^21 of bezoek de Eurosite: www.euro.nl.

Postiljon | 1999 | | pagina 10