Snelhulp voor jongeren in de knel Nieuwste snufjes bekijken tijdens 'Kom in de Kas1 Samenwerking Politie en Jeugdzorg in 'Pak je kans1 Dokter in praktijk Eet je bordje leeg Succesvol Buitenkans Jong korps 17 FEBRUARI 1999 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 5 flotterdam-Rijnroon ti District Water Wee Wat ruikt dat lekker, moeders, wat verwen je oris weer"roep ik. Ik kom na een drukke praktijkdag onze huiskamer binnen en een heer- lijke etensgeur prikkelt mijn neus. Onze drie jongens zitten op de grond met een flinke boeveelheid speelgoed om zich been. Kleine Bas ziet er niet uit: hij heeft zijn gezicbt bruin gemaakt met bebulp van een stuk chocola. "Mamma heeft bele- maal niet-lekker eten klaarge- maakt", roept Jan-Willem, m'n oud- ste zoon. Helemaal niet lekker", herhaalt hij, bang dat ik zijn oordeel niet verstaan beb. "Laat maar", roept Bea vanuit de keuken. "Voor de kinder en beb ik macaroni gemaakt, maar wij eten Brussels lof"Een schok gaat door mij been: ik lus geen Brussels lof. Uit mijn jeugd is mij bijgebleven dat ik m'n bord altijd moest leegeten; anders ging bet eten naar kinderen in arme landen. Op de lagere school spaarden we glimmende wikkels van chocoladerepen voor plaatsen waar bet allemaal veel slechter was. Zelfs de doppen van melkflessen gingen in de zak die vooraan in de scboolklas hing. Was de zak tot de nok toe vol met zilverpapier en doppen, dan mocht de hele klas deze gaan afleve- ren bij zendingsinstituut Hendrik Kramer in Oegstgeest. De meneer die de deur bovenaan de hoge trap opende en de zak in ontvangst nam, bedankte ons van barte en zei dat de inboud bestemd was voor Afrika en Azie. De deur werd weer gesloten en onze missie was voorbij. We keer- den met blij gemoed weer om. Het was fijn een ander geholpen te heb- ben. Ouders die bun kinderen proberen te overtuigen van de noodzaak het bord tot de laatste hap leeg te eten zijn van alle tijden. Al gebeurde dat vroeger wel met andere beweegrede- nen dan nu. Als je als ouder vandaag de dag je kinderen vertelt dat bet overgebleven voedsel naar arme, hongerige kinderen gaat, zullen ze waarschijnlijk spontaan bun zak- geld aan postzegels opofferen voor verzending. Wat blij ft is dat kinde ren niet altijd eten wat je ze voorzet. "Maar krijgen ze dan wel genoeg binnenzou je je kunnen afvragen. Of, zoals in reclame voor margarine wordt gevraagd: Waar groeien ze dan vanf" Op mijn spreekuur boor ik vaak ongeruste ouders aan. Ik vertel ze dan steevast bet volgende. Mijn zus, die tien jaar met mij scheelt, is groot gegroeid op patat en chocomel. Ondanks het gemis aan alle goed dingen die tocb echt in voeding zit ten, zoals vitaminen en eiwitten, is zij een volwassen vrouw geworden die haar brood verdient als directeur van een elektronicabedrijf. In elk geval is ze iemand om wie je niet been kunt. Wat net zo belangrijk is als bet toe- zien op inname van boogwaardig voedsel, is het controleren van groei en ontwikkeling. Gaat bet goed op school, is er geen groei-achterstand, wordt er meegedaan aan sporten, enzovoort. Terwijl ik mijn witlof zo smakelijk mogelijk probeer weg te krijgen, komt Jan-Willem naast mij staan. "Is dat lekker", vraagt hij. "Proef maar", antwoord ik en ik geef hem mijn vork. De eerste bap bevalt hem zo, dat hij verder eet vanaf mijn bord. Daardoor kan ik mijn toe- vlucht nemen tot zijn macaroni. O ja, het schiet mij ineens te binnen: in het missie-instituut lag ooit een brief uit een Afrikaans land, waarin stond (vertaald in het Nederlands): "Bedankt voor bet zilverpapier. Het was erreg lekker! Pieter Vlasveld huisarts 'Pak je kans', de stap naar de hulp- verlening is op deze manier klein. Is de motivatie er, dan meldt hij hen dus aan. Door wekelijkse gesprek- ken met de hulpverlener van Stichting Jeugdzorg op het politie- bureau, probeert men in maximaal drie maanden problemen de wereld uit te helpen." 'Pak je kans' is niet uit de lucht gegrepen. Met tachtig procent van de kinderen/jongeren gaat het goed, met twintig procent niet. Cijfers, ook over jeugdcriminaliteit, zeggen veel maar niet alles. Politie en hulp- verlening constateren dat het aantal malen dat jongeren signaalgedrag vertonen, toeneemt. Problemen lij- ken groter te worden. In Rotterdam, waar het project al langer draait, is het aantal aangemelde jongeren dan ook boven verwachting. Bovendien zijn agenten bij hun werk eerder gericht op jongeren die al in de cri- minaliteit verzeild geraakt zijn, dan op jongeren die voor het eerst in aanraking komen met de politie, de doelgroep van 'Pak je kans'. Een unieke samenwerking van politie en hulpverlening komt van de grond. REGIO - Het jaarlijkse publieks- evenement van de Nederlandse glastuinbouw, Kom in de Kas, wordt in 1999 op zaterdag 10 en zondag 11 april voor de 22e keer gehouden. Tussen 10.00 uur en 17.00 uur zullen op die dagen in bijna dertig glastuinbouwgebie- den door het hele land de groen- ten-, bloemen- en potplantenbe- drijven openstaan voor (stads)mensen met interesse voor tuinbouw. Jaarlijks worden de tuinbouwbedrij- ven aangedaan door tienduizenden bezoekers en op dit moment zijn de voorbereidingen in voile gang om de stroom van gei'nteresseerden die ook dit jaar weer worden verwacht op adequate manier te kunnen opvan- gen. Het aantal regio's is uitgebreid naar ongeveer dertig. Vorig jaar bleek de stroom bezoekers in de glastuinbouwregio's zo groot dat dit jaar nieuwe, ruim opgezette kassen- complexen zijn ingeschakeld om alle nieuwe snufjes in de kassen aan het publiek te tonen. Kom in de Kas is met name gericht op jongere gezinnen en kritische ste- delingen, die men hoopt met de Nederlandse glastuinbouw in aanra king te brengen. Uit onderzoek is naar voren gekomen dat deze groe- pen weinig van de branche weten. Het is de bedoeling dat de ongeveer driehonderd deelnemende bedrijven de bezoekers vooral gaan informe- ren over wat zij verstaan onder duurzame ontwikkelingen (het telen op een manier waarbij zowel met de economische aspecten als met het milieu rekening wordt gehouden). In de deelnemende bedrijven zullen smaak- en geurproeven worden gehouden. Er zullen demonstraties te zien zijn van het bloemschikken. Ook zal worden getoond hoe ziek- ten en plagen met behulp van biolo- gische middelen worden bestreden. Voorts wordt er aandacht besteed aan de teelt van nieuwe gewassen en zullen kwekers de nieuwste techni- sche snufjes op het gebied van ener- giebeperking demonstreren. Kom in de Kas richt zich niet louter op vol- wassenen. Voor kinderen worden talloze activiteiten georganiseerd. Inlichtingen zijn te vinden op de internetsite www.komindekas.nl Tijdens Kom in de Kas kijkt men de ogen uit. (Foto archief, Liesbeth Bergen) van de politie en een van de stuwende krachten achter het Pak je kanspro- Ida Berkouwer, jeugdeoordinator ject. (Foto: Van Det fotoproducties) SCHIEDAM - Een jong meisje zwerft om tien uur verloren over straat. Een knulletje van negen dat staat te blowen. Een gozertje van een jaar of dertien, dat uit een winkel steelt. Politieagenten lopen er tegenaan, maar kunnen zo weinig betekenen. 'Pak je kans' verandert dat. Via een agent komt een jongere binnen 36 uur bij een jeugdhulpverlener, die de problemen in drie maan den de wereld uithelpt. Niks geen verloren generatie, de jeugd heeft de toekomst. Met het ambitieuze doel jaarlijks veertig jongeren tussen de 5 en 18 jaar voor verder afglijden te behoe- den start begin maart het 'Pak je kans'-project van Stichting Jeugdzorg en de politie Schiedam. Twaalf Schiedamse agenten volgen dan een zesdaagse opleiding in het herkennen van signaalgedrag. Nu is het vaak zo dat een jongere die iets heeft gedaan wat niet mag, een pro- ces verbaal krijgt en dan door zijn ouders van het politiebureau wordt opgehaald. Jongeren tussen de 12- 18 jaar krijgen daarbij een taakstraf van Bureau Halt. Agenten leren door te vragen. "Hoe is het op school?", "Hoe gaat het thuis?", "Heb je vrienden?". Soms is er niets mis, ouders reageren goed (boos) en die jongeren zie je dan ook nooit meer terug. Maar vaak genoeg is er wel iets aan de hand. Veel daders van criminaliteit/over- lastgevend gedrag zijn jongeren, die met dit gedrag signalen willen uit- zenden van hun problematiek. "Ik vind er niks 'an op school", "Ik ben al een hele poos niet op school geweest", "Ik wordt gepest". Op school niet mee kunnen komen, op een niet-passende school zitten, con- flicten hebben met ouders, aan- dachttekort door een zieke broer of zus, een ouder met een psychiatrisch ziektebeeld hebben, overbelast zijn door een rol in ruzies van ouders, niet voor jezelf kunnen opkomen of iets vervelends hebben meegemaakt en er niet mee uit de voeten kunnen. Agenten kunnen naast het routine- matig opmaken van een proces-ver- baal, veel zaken te horen krijgen. Door 'Pak je kans' staan ze dan niet machteloos, maar melden een jonge re aan bij twee daarvoor beschikba- re maatschappelijk werkers van Stichting Jeugdzorg, op vrijwillige basis voor jongere en ouders. Een buitenkans, zonder wachtlijst, bin nen 36 uur een eerste contact met een hulpverlener! De drempel naar de hulpverlening is voor veel mensen erg hoog. "Eer dat ze daar aankloppen, zijn de proble-. men al zo hoog opgelopen, dat zowat alleen maar tot uit-huis-plaat- sing kan worden overgegaan", ver- duidelijkt politiejeugdcoordinator Lia Berkouwer, betrokken bij 'Pak je kans' voor Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland. "Ouders en kind hebben na een 'misdrijf te maken met een politieagent, hij doet hen het voorstel mee te doen aan Ernie van der Vaart, al vijftien jaar werkzaam bij de politie en coordi nator voor 'Pak je kans' in Schiedam: "We hebben een redelijk jong korps en dat is een voordeel. De kijk op de maatschappij is veran- derd. Men staat open voor de jeugd- problematiek. Vroeger was dat wel anders. Het maatschappelijk werk? Daar moest je toen als agent niet veel van hebben." Men is erg blij met de toegezegde subsidie van de gemeente. "In Vlaardingen loopt het goed, ook wij in Schiedam verwach- ten er veel van. We maken straks gebruik van dezelfde twee hulpverle- ners van Stichting Jeugdzorg als onze collega's in Vlaardingen, dat is wel zo gemakkelijk." In Rotterdam draait 'Pak je kans' al een poos met goed resultaat, betaald met geld dat de stad krijgt van de rijksoverheid in het kader van het Grote Stedenbeleid. Het politiedis- trict Waterweg, waartoe Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland behoren, financiert het project nog zelf, maar hoopt voor de komende jaren op .subsidies van de gemeenten. Crimineeltjes! Annette den Ouden

Postiljon | 1999 | | pagina 5